אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ח'ליל(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

ח'ליל(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

תאריך פרסום : 02/11/2010 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
31798-10-10
02/11/2010
בפני השופט:
אברהם

- נגד -
התובע:
ויסאם ח'ליל (אסיר)
הנתבע:
1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. מדינת ישראל

פסק-דין

סגן הנשיא א' אברהם

העותר (יליד 1978), אסיר בטחוני אזרח ישראל, עושה מאסר ראשון בן אחת עשרה שנה בשל הרשעתו בשורה של עבירות גניבה, הצתה, קשירת קשר לביצוע פשע, ותקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו. העבירות נעברו על רקע רצונו של העותר לנקום את פציעת אחיו במאורעות אוקטובר 2000. הוא גמר אומר בלבו לפגוע ביהודים באשר הם. הוא שיתף בתכניתו שותפים אחדים, ואלה קשרו קשר להשליך אבנים ובקבוקי תבערה בישוב מצפה נטופה. אחד הבקבוקים שהשליכו העותר ושותפיו, כאמור במטרה לפגוע בנפש וברכוש, חדר לבית במצפה נטופה (שבני הבית לא נכחו בו אותה עת), התלקח וגרם נזק לרכוש. הפורעים הללו, כך מתאר כתב האישום, גם פרצו לרכב של תושב הישוב, גנבו מתוכו חפצים, ואחר כך הציתוהו עד כי נשרף כליל. מחלק אחר של כתב האישום עולה, כי העותר הציע לחבריו לאסוף חייל במכוניתם, לסמם אותו וליטול ממנו את נשקו ולהשליכו מן הרכב. העותר ושותפיו הגיעו לצומת גולני על מנת לתור אחר חייל, והם אמנם איתרו חייל, ואחד מהם אף ניגש אליו והציע לו לעלות לרכב, אלא שהחייל, למרבה המזל, לא התפתה וסרב להצעה.

משמלאו שני שלישים למאסרו ביקש העותר להשתחרר על תנאי, ובקשתו זו נדחתה בידי ועדת השחרורים. הועדה ראתה לנגד עיניה את חומרתן הרבה של העבירות שעבר העותר, עבירות עם מניע אידיאולוגי, המוּנָעוֹת מתוך רצון לנקום, על מנת לפגוע ביהודים באשר הם. מכאן נגזרת מסוכנותו של העותר לעת שישוחרר. הועדה לא קיבלה את טענת העותר, שביקש לגזור גזירה שווה בין עניינו לעניינם של שותפיו, שזכו לשחרור מוקדם על תנאי. היא הבחינה את עניינו מעניינם, בשל חלקו המרכזי בביצוע העבירות, כמי שיזם את המעשים והיה הרוח החיה מאחוריהם. תכנית שיקום שהניח העותר לפני הועדה לא שכנעה אותה, כי יש בה כדי להפיג מן המסוכנות. נוסף על כך הביאה הועדה בחשבון שיקוליה את התנגדותו של השב"כ לשחרור.

על החלטה זו של ועדת השחרורים מלין בפנינו העותר, משלטעמו אין היא סבירה. הוא טוען, כי היה צעיר לימים בעת ביצוע העבירות, והיתה זו מעידה אחת שלו, שבאה בעקבות סערת רוחות בה היה שרוי בעקבות פציעת אחיו. הוא טוען, כי לא די להתבונן בחומרת העבירות בהן הוא הורשע, על מנת לגזור את המסוכנות. על הועדה היה, כך העותר, לבחון את מסוכנותו לגופה, ולשם כך היה עליה לראות לנגד עיניה, כי מעשי העבירה נעשו לפני שנים רבות, בהיותו אדם צעיר, ומתוך מצוקה שהיה שרוי בה נוכח פציעת אחיו. מאז ועד היום הוא בגר, נשא אישה, וחל בו שינוי יסודי. הוא הביע חרטה על מעשי העבירה, ועתה הוא מבקש לבנות את חייו מבראשית. עוד טוען העותר, כי על הועדה היה להביא בחשבון שיקוליה את העובדה, שהוא הודה במשפטו ועל יסוד הודאתו זו הוא הורשע. הוא כופר בכך, שאת המעשים עשה על רקע לאומני.

לאחר עיון בעתירה ובתשובה שניתנה לה, שמיעת טענות הצדדים על פה, ועיון בחומר שבתיק הועדה, הן של העותר והן של שותפיו למעשי העבירה, לא יכולנו לומר על החלטת הועדה כי אין היא סבירה, ולכן בדעתנו לדחות את העתירה.

אכן, לזכותו של העותר ניתן לזקוף שיקולים אחדים, כגון העובדה, שאת העבירות הוא עבר בהיותו אדם צעיר יחסית, בן למשפחה נורמטיבית, אם כי הוא עצמו הורשע בעבירות אחדות עובר לביצוע מעשי העבירה בהם עסקינן בעתירה זו. אלא שמן הצד האחר של המאזניים עומדות העבירות בהן הוא הורשע כאן, ומתוך חומרתן הגדולה רשאית היתה הועדה לגזור את מסוכנותו של העותר. העבירות נעברו על רקע אידיאולוגי-לאומני, משהעותר וחבריו העמידו לנגד עיניהם פגיעה ביהודים באשר הם יהודים, ואין זה חשוב כלל ועיקר אם הדבר נעשה כנקמה על פציעת האח. והמעשים עצמם – חמורים מאין כמותם. האירוע האחד – השלכת בקבוקי תבערה אל תוך בית, אירוע שאך בנס נסתיים בלא פגיעות בנפש, בשל כך שבני הבית לא שהוא בו אותה עת. מכל מקום, נזק נגרם רב לרכוש בשל ההצתה; אירוע שני – פריצה למכוניתו של תושב נטופה וגניבת חפצים ממנה, ואחר כך העלאתה באש עד כי כלתה לגמרי; אירוע שלישי - חטיפתו של חייל, שרק סירובו להתפתות ל"טרמפ המוות" הסתיים בלא אסון נורא. ולבסוף – כשהגיעו שוטרים לעצור את העותר בביתו – הוא השתולל והיכה אחד מהם במכת אגרוף בפניו.

לא בכדי הביאו מעשי עבירה אלו שעבר העותר להשתת עונש חמור מאוד, 11 שנות מאסר בפועל, ללמדך על חומרתן של העבירות. ומחומרה זו יש לגזור, כאמור, את הסכנה הנשקפת מן העותר לעת שישוחרר.

לא למותר יהא לציין את התרשמותו של שירות המבחן בשעתו, שציין את דפוס התנהגותו העברייני של העותר, שאינו מביע כל חרטה על מעשי העבירה שעשה, ורואה בהם מעשים לגיטימיים. חיווי דעה זה עשוי לתמוך תמיכת מה במסקנה בדבר מסוכנותו, זו הנגזרת מחומרת העבירות, אף כי חלפו שנים אחדות מאז נערך.

ועדת השחרורים הפנתה, בהחלטתה, לחוות הדעת של שב"כ. אלא שעיון בחוות דעת זו איננו מעלה דבר, לבד מחזרה על השיקולים, שבידי הועדה לשקול היא לעצמה, כמי שנתונה לה הסמכות לשחרר אסיר שחרור מוקדם על תנאי. בחוות הדעת לא יכולנו לראות מידע ספציפי זה או אחר אודות העותר, במהלך כליאתו או קודם לכן. מכל מקום, גם בלא חוות דעת זו יכולנו לראות את מסוכנותו של העותר, הכל כאמור מעלה.

ראינו את טענתו של העותר, לפיה הוא הופלה לרעה ביחס לחבריו-שותפיו, שזכו לשחרור מוקדם על תנאי. ובכן לטענה זו נתנה, כאמור, הועדה את עדתה, והבחינה בין העותר לשותפיו, משום חלקו המרכזי של העותר בעבירות, שהרי הוא שיזם את הפעילות המשותפת לפגיעה ביהודים, הוא שיזם את הקשר שנקשר עם חבריו-שותפיו, הוא שהיה הרוח החיה מאחורי הפעילות, שהביאה לפגיעה רבה ברכוש, אך חמור מכך – יכולה היתה להביא לפגיעה בנפש, ואך בנס לא כך ארע. ההבדל בחלקיהם של השותפים השונים במעשי העבירה גם הביא, סופו של יום, לגזירת עונשים שונים על השותפים השונים, כאשר עונשו של העותר היה החמור מבין כולם. על כך יש להוסיף את עברו הפלילי של העותר ערב גזירת הדין, שאף הוא מבחין את העותר מחבריו לפשע.

סוף דבר, משום כל הטעמים הללו לא יכולנו לראות בהחלטתה של ועדת השחרורים כבלתי סבירה, ולכן אנו דוחים את העתירה.

ניתן היום, כ"ה חשון תשע"א, 02 נובמבר 2010, בהעדר הצדדים.

א' אברהם, שופט, ס. נשיא

[אב"ד]

אסתר הלמן, שופטת

ב' ארבל, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ