אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ח'טיב נ' כפר מנדא

ח'טיב נ' כפר מנדא

תאריך פרסום : 10/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום טבריה
29767-02-10
01/10/2013
בפני השופט:
רים נדאף

- נגד -
התובע:
מוחמד ח'טיב
הנתבע:
מועצה מקומית כפר מנדא
פסק-דין

פסק דין

רקע עובדתי וטענות הצדדים:

1.התובע הינו נושה של העמותה האזורית לקידום הילד והנוער (להלן: "העמותה"), אשר גם כיהן, בתקופה הרלוונטית לכתב התביעה, כיושב ראש ומנכ"ל העמותה. התביעה הוגשה מכוח המחאת זכות שהעניקה העמותה לתובע, לגבי כספים לכאורה שחייבת הנתבעת (להלן: "המועצה") לטובת העמותה, בעטיו של הסכם פשרה שנכרת בין השתיים ביום 25.12.07 (להלן: "ההסכם").

2.בתביעה שהוגשה ביום 3.6.07 על ידי העמותה כנגד הנתבעת כאן בת"א (נצרת) 3913/07 העמותה האזורית לקידום הילד נ' מ.מ. כפר מנדא (ניתן פסק דין ביום 12.10.12) (להלן: "התביעה המקבילה"), פורטו בהרחבה הנסיבות אשר הביאו לחתימת ההסכם, יחד עם זאת אביא את עיקרי הדברים כדלקמן.

3.הטענה עליה נשענת העמותה בתביעה המקבילה נוגעת לזכותה לקבלת התקציבים ממשרד החינוך לגבי התקופה שבה הפעילה גני ילדים, כספים אשר נתקבלו במועצה ולא הועברו לידיה, לאחר שהמועצה דיווחה למשרד החינוך שהילדים למדו בגנים שלה ולא בגנים של העמותה.

4.כחצי שנה לאחר הגשת התביעה המקבילה, ולאחר משא ומתן בין העמותה לבין המועצה, נחתם ההסכם שנועד לפצות את העמותה בסך של 1,300,000 ₪ בגין שכר לימוד עבור הילדים אשר למדו בגנים אותם הקימה והפעילה העמותה בתקופה שתחילתה ביום 1.9.05 וסיומה ביום 20.10.06 (להלן: "תקופת ההפעלה"), וכן בגין השימוש בציוד ובמתקנים של העמותה מיום 21.10.06 עד ליום 30.6.08 (להלן: "תקופת השימוש"). עוד הוסכם כי החל מיום 1.9.2008 תפעיל העמותה ותנהל עשרה גני טרום חובה בתחום שיפוט המועצה.

5.ביום 1.1.08 העניקה העמותה לתובע המחאת זכות, לפיה המחתה לתובע את זכותה בכספים המגיעים לה מהמועצה לכיסוי חובותיה בסך של 1,300,000 ₪. המחאת הזכות התקבלה במשרדי המועצה ביום 8.1.08, אולם האחרונה לא שילמה כמוסכם.

6.המועצה טענה כי יש לסלק את התביעה על הסף לאור התביעה המקבילה אשר הוגשה בבית המשפט בנצרת, וטענה כי היא מצויה בפני סיכון לתשלום כפול מאחר ומדובר בתביעה זהה הנשענת על אותה מסכת עובדתית, ולכן מן הראוי שקודם תתברר התביעה המקבילה. טענה זו הפכה עם הזמן ללא רלוונטית כפי שיובהר בהמשך לאחר שהתביעה המקבילה נדחתה.

7.זאת ועוד, טוענת המועצה לסילוק על הסף מחמת שתביעה זו הוגשה בחוסר תום לב מצד התובע, שעה שהוא העומד בראש העמותה ובד בבד חתום על המחאת הזכות לטובתו, וכל זה נעשה בידיעה שהעמותה מצויה בפני הליכי פירוק, השוללת עבירת הזכות על פי דין.

8.לגופו של עניין, טוענת המועצה כי לאחר החתימה על ההסכם התברר לה, כי אין אפשרות לקיימו בשל מספר סיבות: ראשית, התקבלו במשרדיה עיקולים רבים על שם העמותה העולים על הסכום שמגיע לה מהמועצה. שנית, העמותה נקלעה בין כה וכה להליכי פירוק, ומשכך לא היה ניתן להעביר לידיה סכומים כלשהם.

9.המועצה מוסיפה וטוענת, כי לעמותה לא מגיעים הסכומים אותם המחתה לתובע, שכן הסכום שנועד לפצות בגין שכ"ל עומד על סך של 330,000 ₪ בעוד התובע דורש סכום הגבוה פי כמה. זאת ועוד, המועצה חולקת אף על זכות העמותה להחזר עלויות דמי השכירות. לדבריה, הסכום עליו הוסכם הינו שגוי מאחר והמועצה שילמה זאת ישירות למשכירים, ובמקרים מסוימים אף הסתיימו חוזי השכירות בטרם חלפו 5 השנים.

10.התובע השיב לכתב ההגנה וטען, כי אין המועצה מצויה בפני סיכון לתשלום כפול, שכן התביעה המקבילה הוגשה עובר לחתימת ההסכם נשוא התביעה דנן, ומשכך אין זהות בין שתי התביעות, הגם שהסעד הנתבע על ידי העמותה שונה בתכלית מהסעד הנטען על ידו בתביעה זו. לדבריו, העמותה בתביעה המקבילה מתבססת על זכותה לקבלת התקציבים ממשרד החינוך בגין שכר הלימוד בלבד, ואילו כאן תביעתו נשענת על המחאת הזכות שקיבל מהעמותה על סמך ההסכם אשר כולל בחובו, מלבד תשלום שכר הלימוד, פיצוי בגין השימוש של המועצה בציוד השייך לעמותה, וכן התחייבות להעביר את הגנים לניהול העמותה.

11.לטענת התובע, התנהלותה של המועצה היא שמעידה על חוסר תום ליבה, שכן מחד- לא העבירה לעמותה את התקציבים שקיבלה ממשרד החינוך בטענה שקיימים עיקולים, ומאידך - השיבה להודעות העיקול כי לא קיימים בחזקתה כספים המיועדים לעמותה.

12.ביום 2.7.12 התקיים בפניי דיון בו נשמעו עדויות הצדדים, התובע העיד בעצמו, ומטעם ההגנה העיד מר עלי חד'ר זידאן, מזכיר ומנכ"ל המועצה, אשר בתקופה הרלוונטית שימש כמנהל מחלקת החינוך (להלן: "מר זידאן") וכן העיד מר תייסיר קאסם, אשר שימש כחשב המלווה של המועצה (להלן: "מר קאסם"). הוחלט להמתין עם הגשת הסיכומים עד למתן פסק דין בתביעה המקבילה.

13.ביום 12.10.12 ניתן פסק דין בתביעה המקבילה, בו היא נדחתה. ומשכך הגישו ב"כ הצדדים את סיכומיהם, ונתנו את הסכמתם שכל הראיות בתביעה המקבילה יהיו קבילים בתביעה דנן.

14.התובע העלה בסיכומיו טענה לפיה, לאור תוצאות פסק-הדין בתביעה המקבילה, הרי אין המועצה עומדת יותר בפני סיכון של חיוב כפול. לטענתו, התביעה המקבילה נדחתה מאחר והעמותה לא הוכיחה זכות שבדין לקבלת התקציבים ממשרד החינוך, בעוד שהתביעה דנן הינה לאכיפת ההסכם שנכרת בין העמותה לבין המועצה.

15.עוד טוען התובע להשתק פלוגתא ביחס להכרעת כב' השופט אחסאן כנעאן בפסק הדין שניתן בתביעה המקבילה בעניין המחאת הזכות שניתנה לו, אשר קבע כי המחאת הזכות כשרה.

16.המועצה חזרה והדגישה בסיכומיה, כי לא היה באפשרותה לקיים את ההסכם מאחר והלה לא אושר על ידי מנכ"ל משרד הפנים. על אף עדות מר קאסם בעניין זה, אשר המליץ למועצה להודיע לעמותה בדבר ביטול ההסכם, לטענתה, לא היה בכך כל צורך לאור העובדה שהעמותה עמדה בפני פירוק, וממילא לא היה באפשרותה לקיים ההסכם.

17.לטענת המועצה, יש לאמץ את פסיקת כב' השופט כנעאן בתביעה המקבילה, לפיה העמותה אינה זכאית לקבלת התקציבים ממשרד החינוך, הגם שהילדים למדו בפועל בגני העמותה, וההסכמה לשלם לעמותה סכום כלשהו בנושא דמי הלימוד הינה לפנים משורת הדין.

18.לאחר מתן פסק הדין בתביעה המקבילה, הסכימו ב"כ הצדדים להמתין לתוצאת הערעור שהגישה העמותה על פסק הדין בתביעה המקבילה, ואשר דחה את תביעתה. ביום 9.6.13 הודיע ב"כ התובע כי העמותה חזרה בה מהערעור, וביקש ליתן פסק דין בתיק דנן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ