אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ח'טיב(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

ח'טיב(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

תאריך פרסום : 20/10/2010 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
1026-10-10
20/10/2010
בפני השופט:
כתילי

- נגד -
התובע:
חוסין ח'טיב (אסיר)
הנתבע:
1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. מדינת ישראל

פסק-דין

עתירה לפי חוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א-2001 על החלטת ועדת השחרורים מיום 20.9.2010 בראשות כב' סגן הנשיא י' בן-חמו, וחברים בה ה"ה ר' חדד, א' חיות ור/כ י' לוין סימנטוב

פסק דין

סגן הנשיא א' אברהם

העותר עושה מאסר שני בן תשע שנים בשל הרשעתו בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, יבוא סם מסוכן, סחר בסם מסוכן, החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי, הסתייעות ברכב לשם ביצוע פשע, מסירת ידיעות לאויב ברשלנות, נשיאת נשק שלא כדין והחזקת נשק שלא כדין. בעיקרו של דבר אנו מדברים על מי שקשר קשר עם אדם נוסף על מנת לייבא סמים מלבנון לישראל, סמים שנתקבלו מגורם עוין בלבנון, בתמורה למסירות ידיעות מודיעין אודות ישראל. בתוך כך גם עבר העותר עבירות בנשק, חמורות כשהן לעצמן.

משמלאו שני שלישים למאסרו ביקש העותר להשתחרר מכלאו. ועדת השחרורים דחתה את בקשתו, משראתה בו מסוכן לציבור אם ישוחרר. היא ראתה לנגד עיניה את העובדה, כי עניין לנו במי שזהו לו מאסרו השני, כאשר מן המאסר הראשון הוא שוחרר על תנאי, מתוך אמון שנתנה בו ועדת השחרורים דאז. הוא מעל באמון זה וחזר לסורו כשנה לאחר מכן, כשעבר את העבירות, שהביאו למאסרו הנוכחי. הועדה שקלה את חומרתן הרבה של העבירות שעבר העותר. היא נטלה בחשבון שיקוליה את התנהגותו בבית הכלא, הכוללת עבירות משמעת. היא עיינה בחומר מודיעיני חסוי, ממנו למדה כי העותר לא ניתק עצמו מעולם הפשע. משום כל הטעמים הללו באה הועדה לכלל מסקנה, כי שחרורו של העותר עשוי לסכן את שלום הציבור.

על החלטה זו מלין העותר, בעתירה שהניח לפנינו. הוא מלין על סיווגו כאסיר בטחוני, כשהוא נסמך על אמירה כלשהי בגזר הדין, כאילו המידע שהועבר ללבנוני לא היה בעל משמעות רבה. הוא טוען, כי לא עבר כי אם שתי עבירות משמעת, ואלה נעברו בתחילת מאסרו. הוא טוען עוד, כי היה על הועדה להביא בחשבון שיקוליה את העובדה, כי הוא החל ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, ללמדך על שינוי שחל בחייו. ועוד על השינוי בחייו מעידה העובדה, כי הוא נישא ונולד לו בן בעת שהיה בכלא, ועתה הוא מבקש לשוב למשפחתו. הוא נאסר בפעם הראשונה כשהיה עלם צעיר, ועתה הוא איש משפחה, שעבר שינוי חיובי ומבקש לשוב לחיים נורמטיביים, ובכלל זה לעבוד לפרנסתו. הוא כופר בכך, שהמידע המודיעיני מצביע על פעילות עבריינית בה הוא נוטל חלק. לבסוף הוא טוען, כי היה על הועדה להביא בחשבון שיקוליה את משכו הרב של המאסר.

לאחר שהגיש את עתירתו פנה אלינו ב"כ העותר וטען, כי לאחרונה נודע לו על הפקעת רשיונו של העותר במאסרו הראשון (בשל כך שעבר, בתקופת הרישון, את העבירות שבגינן הוא עושה את מאסרו הנוכחי), והוא מבקש לקבול, בעתירתו הנוכחית, גם נגד הפקעה זו.

המשיבה, אין צריך לומר, מבקשת להותיר את החלטת הועדה על כנה, משהיא רואה אותה סבירה.

לאחר עיון בעתירה ובתשובה שניתנה לה, שמיעת טענות בעלי הדין על פה, ועיון בתיק הועדה, באנו לכלל דעה, כי החלטת ועדת השחרורים סבירה, ולכן בדעתנו לדחות את העתירה. אנו מדברים על מי שזהו לו מאסרו השני, כאשר ממאסרו הראשון הוא שוחרר שחרור מוקדם, לאחר שועדת השחרורים נתנה בו את אמונה. לא חלף זמן רב, ואמון זה הופר ברגל גסה, והעותר עבר עבירות חמורות מאין כמותן בתוך תקופת הרישיון, עבירות שנעברו לאורך זמן. די היה באלה כדי להגיע לכלל מסקנה בדבר הסכנה הנובעת מן העותר אם ישוחרר, ומכאן קצרה הדרך לדחיית בקשתו להשתחרר על תנאי.

אגב כך נציין, כי בטענה כי היתה טעות לסווג את העותר כאסיר בטחוני, אין כדי לסייע. ראשית, הוא עבר עבירות בטחון, גם אם לא מן החמורות ביותר, שכן הוא העביר, גם אם ברשלנות, חוברת כלשהי ובה ידיעות מודיעין, גם אם לא מן החשובים שבחומרי המודיעין. שנית, סיווגו כאסיר בטחוני, ככל שהדבר נוגע לתנאי כליאתו, אינם מענייננו, ואילו רצה בכך יכול היה העותר לעתור כנגד סיווגו, בעתירה שיגיש כנגד שלטונות הכלא. שלישית, נניח לסיווג העבירה או האסיר, חשובות לנו העובדות בהן הורשע העובר, עובדות המבססות היטב שורה ארוכה של עבירות חמורות, שהביאו לגזירת עונש מאסר ארוך של תשע שנים.

הסניגור המלומד ביקש לשכנענו, כי בעותר חל שינוי, שהרי עתה הוא איש משפחה, וכל רצונו הוא לשוב למשפחתו ולחיים נורמטיביים. טענה זו אין בידינו לקבל. את העבירות החמורות עבר העותר בעת שהיה אדם נשוי. איננו רואים את השינוי שחל בו, רק משום שנולד לו בנו במהלך כלאו. גם לימודים באוניברסיטה הפתוחה אינם משכנעים בדבר שינוי שחל ביחס של העותר לחיי הפשע. הוא נותר במסוכנותו, גם אם החל נוטל חלק בקורס זה או אחר של האוניברסיטה הפתוחה.

על אלה נוסיף, כי עיון במידע החסוי מעיד, כפי שציינה הועדה, כי העותר לא ניתק עצמו מעולם הפשע. שלא כפי שמציין העותר בעתירתו, אין מדובר ב"מידע סטנדרטי" כלשונו, כי אם מידע, הקושר את העותר באופן ספציפי לפעילות עבריינית בעת ישיבתו בכלא.

עוד טוען העותר, כי עבר רק שתי עבירות משמעת, ואף זאת עשה בתחילת מאסרו. טענה זו אינה עשויה לסייע, כיוון שגם אם נניח לה, לשם הדיון, אנו נותרים עדיין עם המסקנה בדבר מסוכנותו של העותר, משום כל הטעמים שהטעמנו למעלה.

לבסוף נציין, כי לא יכולנו לרדת לסוף דעתו של הסניגור בטענתו, כאילו הועדה לא התחשבה במשכו של המאסר. הועדה התחשבה גם התחשבה בכך, שהרי היה זה נתון מן הנתונים שלפניה. ואם טענת העותר היא לכך, שמשכו הארוך של המאסר צריך שיפעל לטובת שחרורו על תנאי, טענה זו אנו דוחים בשתי ידיים. העותר נאסר לתשע שנות מאסר על שום חומרתן של העבירות שעבר. אין בידו זכות קנויה להיפטר מריצוי מלוא המאסר, עד תומו, רק משום שנגזר עליו מאסר ארוך שנים.

בטרם סיום נעיר לסוגיית הפקעת רישיונו של העותר במאסרו הראשון. ראשית, תמוה בעינינו מדוע רק עתה טוען העותר כנגד ההפקעה, כאשר זו ארעה לפני שנים (בשנת 2004). שנית, לגופה של החלטה להפקיע, נוכח הרשעתו בעבירות החמורות שהביאו למאסרו הנוכחי אך סביר היה, שועדת השחרורים תפקיע את מלוא תקופת הרישיון, וכך היא אמנם עשתה. ושלישית, נראה כי בטענתו זו מבקש העותר לאחוז את המקל משני קצותיו, שכן בעת הטיעון לעונש (בעבירות הנוכחיות) הוא ביקש מבית המשפט להתחשב בכך, שרישיונו עתיד להיות מופקע, דבר שאמנם ארע.

סוף דבר, משום כל הטעמים הללו, לא מצאנו כל פגם בהחלטת ועדת השחרורים, ולכן אנו דוחים את העתירה.

ניתן היום, י"ב חשון תשע"א, 20 אוקטובר 2010, בהעדר הצדדים.

ת' כתילי, סגן נשיא

א' אברהם, סגן נשיא

ב' ארבל, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ