אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חשב גרניט ייזום ויישום פרוייקטים בע"מ נ' שלמה כתבי ואח'

חשב גרניט ייזום ויישום פרוייקטים בע"מ נ' שלמה כתבי ואח'

תאריך פרסום : 29/06/2011 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
4105-09
29/06/2011
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
חשב גרניט ייזום ויישום פרוייקטים בע"מ
הנתבע:
1. שלמה כתבי
2. פז חב רת נפט בע"מ
3. יעל כתבי

החלטה

לפני בקשה לפסילת שופט, המבוססת על הטענה כי ביהמ"ש נוהג במשוא פנים כלפי המבקשת, וכי גמר אומר בדעתו לפסוק, בהמרצת הפתיחה, שהגישה המבקשת, לחובתה, ולטובת המשיב 1. זאת – עוד טרם שהסתיים הדיון, וכאשר שלב שמיעת הראיות עודו בעיצומו.

עוד נטען, כי מתקיים קשר ישיר, בין ביהמ"ש לבאי כח המשיב, אשר מצאו דרך ישירה כלשהי ללשכת ביהמ"ש, ובגדר כך אף נמסר למשיב 1 בדבר הצעת פשרה, מטעם ביהמ"ש, כזו שבאי כח המבקשת לא ידעו עליה כלל, ולא הוצעה בנוכחותם.

המבקשת סבורה כי ביסוד אותו משוא פנים וגיבוש הדעה המוקדמת של ביהמ"ש, מצויה "סלידה ושנאה תהומית... כנגד ב"כ המבקשת עו"ד ניסים אראל, מנהלה, ובעליה היחיד של המבקשת" (סעיף 16 לבקשה).

המשיב 1 נתן תגובה ובה התנגדות נחרצת לבקשה ולנימוקיה, ואילו המשיבה 2, חברת פז בע"מ, לא נתנה עמדה, ולמעשה אין לה גם עמדה בטענות המהותיות המתלבנות בין המבקשת למשיב 1 בהליך עצמו.

אמנם הבקשה, ונימוקיה, כמו גם תשובת המבקשת על תגובת המשיב 1, שטוחים באריכות ובפרטנות, אך, החלטתי שלהלן תהיה תמציתית, תוך התייחסות רק לעובדות ולסוגיות ההכרחיות להכרעה בבקשת הפסילה.

אקדים ואומר – דין הבקשה להידחות. אין לביהמ"ש הזה כל דעה מגובשת באשר לתוצאות ההליך, והתיק יוסיף וידון בפתיחות ומתוך נכונות להשתכנע בטיעוני מי מהצדדים, בסופו של הליך, אין לביהמ"ש כל "סלידה ושנאה תהומית" כלפי עו"ד אראל, וככל שהבקשה נשענת על טענת קשר ישיר בין המותב לבין הצד שכנגד – מדובר בטענה עובדתית חסרת שחר לחלוטין.

להלן התייחסות נקודתית, במישור העובדתי, למספר נתונים, החיוניים להכרעה בבקשה, ולאלה בלבד, ולגביהן יש גם לראות באמור משום החלטה בבקשה לתיקון פרוטוקול, מבלי שתהא לכך השלכה על יתר רכיבי בקשת תיקון הפרוטוקול, שאין צורך להתייחס אליהם.

באי כח המשיב 1 סבורים, כי הבקשה לתיקון פרוטוקול נשענת על הקלטה סמויה, וללא רשות ביהמ"ש, שבוצעה ע"י מי מטעם המבקשת, במהלך הדיונים. אין לי צורך לקבוע מסמרות לנדון, אך אם כך היה, ברור, שמדובר בהתנהלות לא תקינה, אם לא מעבר לכך.

מהפן העובדתי, ועל רקע האמור, הריני קובע הדברים הבאים:

אכן – דברים שהוחלפו באולם ביהמ"ש ועניינם הצעות פשרה, בניסיון לסיים התיק שלא בפסק דין, לא תועדו בפרוטוקול, ובמהלך השמעת הדברים, לא באה על כך כל טענה או מחאה ממי מהצדדים. אי תיעוד מהלכי פשרה בפרוטוקול, מקובל מימים ימימה, וברוח זו גם נוסחה הוראת תקנה 68 א(א) לתקסד"א 1984.

הצעת הפשרה, מטעם ביהמ"ש, שהוגדרה כ"מתווה הגרזן", הועלתה בישיבת קדם משפט, במעמד הצדדים ובאי כוחם, במפורט, במפורש ובבירור. כל טענה על כי הצעה זו, או הצעת פשרה אחרת, נמסרה למשיב או לבאי כוחו, בדרך כלשהי, מחוץ לאולם ביהמ"ש, היא טענה משוללת יסוד וכוזבת. "מתווה הגרזן" הוא נוסחה ליישוב המחלוקות, ולפיה המערך החוזי הקיים בין הצדדים, ושבגינו ניתנה הודעת ביטול מטעם המשיב, שתוקפה הוא נשוא ההתדיינות, יוסיף להתקיים, כמות שהוא, לעוד מספר שנים (כ- 3 שנים), ולאחר תום המועד המוסכם – יפקע ויבוטל המערך החוזי באחת. (ההמחשה הציורית היתה זו של מכת גרזן הקוטעת באבחה את מסכת ההסכמים ביום הקובע).

מעת הגשת המרצת הפתיחה ועד לרגע זה ממש, לא קוים קשר כלשהו מחוץ לכתלי ביהמ"ש בין המותב הח"מ לבין מי מהמשיבים, או באי כוחם, ולא הוחלפה מילה או כתב שאינם במסגרת דיון מסודר באולם, או החלטות שיפוטיות שהודעו לכל הצדדים.

מאחר שטענות במישור זה, ואמירות, כגון שביהמ"ש פועל לסייע לאחד הצדדים "שלא במהלך תפקידו וסמכותו ומחוץ לכותלי ביהמ"ש" (סעיף 18ב), פועלן חורג מד' אמות ההליך הנוכחי, ומשליך על אמון הציבור במערכת המשפט ובטוהר מידותיה, אין מנוס, אלא להשתמש, לנדון, במילים קשות ונחרצות. מדובר בדברי כזב, נטולי יסוד, ומצער מאוד שהמבקשת בחרה בדרך הילוך זו.

כפי שנהוג בכל תיק, בעבר, וכך יהיה גם בעתיד – תיאומים טכניים דחופים, כמו לעניין מועדי דיון, ביטול ישיבות, או שינוי שעה, נעשים, בהנחיית ביהמ"ש, ע"י העוזרת המשפטית, לעיתים טלפונית, בקשר ישיר עם באי כח הצדדים. הדבר נעשה במקביל עם כל הפרקליטים, ובלי שמי מהנוגעים בדבר משוחח עם השופט עצמו. תיאום טלפוני כזה באמצעות העוזמ"ש מעולם ולעולם לא יגע בפן מהותי כלשהו.

דברים ברוח "חץ במטרה וסימון עיגולים אחר כך", אכן נאמרו על ידי במהלך אחד מהדיונים המוקדמים. האמירה כוונה להמחיש שכאשר בית משפט חפץ להגיע לתוצאה ראויה וצודקת בתיק מסוים, ניתן לעשות שימוש בכלי הפרשנות ויישום הדין כדי לנמק באורח מושכל את ההחלטה, אף אם אותה תוצאה, הראויה וטובה בעיני ביהמ"ש, מתגבשת באורח אינטואיטיבי, וביסוסה המשפטי והפורמלי נעשה בשלב מאוחר יותר. בכך אין להצביע על כל דעה מוקדמת בתיק או על העדפת צד אחד על משנהו. בתיק הנוכחי – ויודגש – אין דעתי נעולה כלל, ואף לא התגבשה דעה לכאורית כלשהי. התיק אינו פשוט, וההכרעה בו תצריך בוודאי התלבטות, בבוא הזמן, ועם סיום שמיעת העדים.

לא נאמר, בשום שלב, ע"י ביהמ"ש, דבר שיש בו לפגוע או לעלוב בעו"ד ניסים אראל, או ברעייתו, שהעידה בהליך. בוודאי שלא הושמע מאומה שיש בו ליתן ביטוי לרחשי סלידה, או, חלילה, שנאה, כפי שעולה מהבקשה שלפני, וככל שחפצה המבקשת להביא לתיקון פרוטוקול כלשהו על מנת להכליל התבטאות ברוח זו, בקשה כזו נדחית מיד ובנחרצות.

מהאמור לעיל, ניתן לראות, שהמסד העובדתי, שעליו מושתתת בקשת הפסלות, אינו נכון כלל ועיקר, והיעדרו שומט הקרקע תחת נימוקי הבקשה, וחורץ את דינה.

ככל שלמבקשת יש תחושה סובייקטיבית, שביהמ"ש נוטה להכרעה לטובת הצד השני – הרי שמדובר בתחושה חסרת בסיס ואין לה יסוד. בוודאי שתחושת בטן כזו אינה יכולה לבסס בקשה לפסילת מותב.

ככל שהמבקשת נשענת על טענות עובדתיות, של קשר ישיר ומוסתר, בין ביהמ"ש לצד השני, עניין שבוודאי, לו היה נכון, היה מונע מהמותב להמשיך ולדון, הרי, וכמבואר, אין לעובדות הנטענות, או הנרמזות, אף לא גרעין אחד של אמת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ