אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חסון ואח' נ' שפרלינג ואח'

חסון ואח' נ' שפרלינג ואח'

תאריך פרסום : 18/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות חדרה
3300-09-12
07/11/2013
בפני השופט:
רקפת סגל מוהר

- נגד -
התובע:
דינה חסון
הנתבע:
אליהו שפרלינג
פסק-דין

פסק דין

 

ביום 26.6.11 התקשרו הצדדים לתביעה זו בהסכם שכירות על פיו התחייב הנתבע לאחסן את תכולת דירתה של התובעת במכולה השייכת לו, במושב בית חנניה, למשך 12 חודשים - החל מ- 1.8.11 ועד 1.8.12. בתמורה לכך התחייבה התובעת לשלם לנתבע דמי שכירות בסך 600 ₪ לחודש.

בהסכם השכירות תוארה המכולה כ"מבנה עזר למגורים בגודל 3x6 מ'".

אין חולק על העובדה שבמסגרת התקשרותו עם התובעת, התנהל מולה הנתבע באמצעות בנו עומר (להלן: "עומר").

3.בחתימתה על ההסכם הצהירה התובעת (בסעיפים 4 ו-5) כי היא מאשרת ש"ראתה, בחנה ובדקה את המושכר על כל חלקיו ואביזריו ומצאה אותם כשירים ומתאימים למטרותיה ולצרכיה מכל הבחינות, לרבות לקיים את מטרת השכירות" וכי "היא מוותרת כלפי המשכיר על טענה מחמת מום ו/או אי התאמה ו/או כל טענה אחרת". עוד הצהירה התובעת כי הוסבר לה שלא קיים ביטוח על הנכס או על תכולתו וכי אם תוותר על קיום ביטוח כזה על חשבונה, כי אז יהא הדבר "על אחריותה הבלעדית".

4.מנגד, בסעיף 6(ב) להסכם התחייב הנתבע "לתקן את כל הנזקים, הקלקולים והפגמים ללא יוצא מן הכלל, למעט נזקים שנגרמו כתוצאה מחבלה ו/או שימוש לא נכון בנכס, אשר יגרמו לנכס במשך כל תקופת השכירות וזאת מיד לאחר התהוותם, למעט בלאי הנובע משימוש סביר ורגיל".

5.התובעת, אשר אישרה כי בדקה את המכולה בטרם אחסנה בה את תכולת דירתה ואף צבעה אותה, טוענת כי עומר הציגה בפניה כ"מכולה שמיועדת רק לתכולת בית" וכי באותו שלב "נראתה לה המכולה בסדר", אלא שבחלוף מספר חודשים, בנובמבר, כשהחלו גשמי החורף והיא הגיעה לבדוק מה המצב, הסתבר לה שיש נזילת מים מכמה מקומות בגג המכולה. בעקבות זאת, התקשרה התובעת אל עומר וזה הבטיח לטפל בכך והניח בד יוטה על גג המכולה. עומר, שאישר את דבר פנייתה של התובעת אליו בעניין זה, אישר גם את טענותיה לפיהן באותו שלב הוא לא נכנס אל פנים המכולה כדי לבדוק האם אכן נגרם נזק כשלהו לרכושה והוסיף ואישר גם את העובדה שלימים הסתבר שהכיסוי עף עם הרוח וגג המכולה נותר חשוף לגשמי החורף. לטענת עומר בשלב הזה, כשהתובעת פנתה אליו בשנית, הוא ביקש לקבוע איתה פגישה בשבת, על מנת לבדוק את מצב הציוד בתוך המכולה, אלא שהתובעת לא הופיעה לפגישה זו.

6.בתביעתה לפיצוי בגין נזקים חמורים שנגרמו לפריטי ציוד רבים ויקרים שאוחסנו על ידה במכולה כתוצאה מנזילת מים לתוכה, טוענת התובעת כי הנתבע ועומר החתימו אותה מלכתחילה על הסכם "דרקוני" אשר איפשר להם להשכיר לה מכולה פגומה שלא התאימה לצרכיה, שכן מדובר בהסכם המסיר מהם כל אחריות.

עם זאת, בהגינותה הודתה התובעת כי טעתה בכך שבשלב השני בו הציע לה עומר להגיע אל המקום ולהכנס איתו אל תוך המכולה כדי לבדוק את מצב הציוד, היא לא הגיעה. וכדבריה: "נכון שהוא קבע איתי בשבת אבל אמרתי בשביל מה, הכל נהרס. לא חשבתי לתבוע. הרגשתי איום ונורא, הייתי על סף יאוש. אני לא פעלתי כאדם הגיוני, אלא כאדם שקבל מכה. נכון שעשיתי טעות שלא הגעתי, אבל הייתי מיואשת".

7.כשהיא מסתמכת על חוות דעתו של השמאי מר יהושוע סדן, טוענת התובעת כי הנזק לרכושה נגרם כתוצאה מאחסון לקוי וחדירת מי גשמים דרך גג המכולה שנמצא חלוד ודולף. סכום התביעה (32,700 ₪) הינו תקרת הסכום שבסמכות בית משפט זה לפסוק (נכון למועד הגשת התביעה), על אף שלטענת התובעת המתבססת על חוות דעת השמאי, נגרמו לה נזקים בשיעור גבוה הרבה יותר.

8.הנתבע, הטוען כי "מעולם לא חדרו מי גשמים למושכר" וכי אם נגרמו לציוד השייך לתובעת נזקים כלשהם הרי שמדובר בנזקים שמקורם בעובדה שהיא עצמה לא הקפידה על אופן נעילת דלת המכולה, הגיש נגדה תביעה שכנגד. בתביעה זו עותר הנתבע לפיצוי בסך 23,500 ₪ בגין אי תשלום דמי שכירות ל- 7 חודשים, הוצאות בגין רכישת בד היוטה והוצאות התקנתו, עלות מנעול חדש למכולה וכן הוצאות משפטיות ועוגמת נפש.

9.בדיון הראשון שהתקיים בפני ביום 27.6.13, שמעתי את עדויות התובעת, הנתבע ובנו עומר ועיינתי בדו"ח השמאי שהוגש מטעם התובעת ובתצלומים שצורפו אליו ואשר יש בהם כדי להוכיח חדירת מים למכולה וגרימת נזק לחלק מן הציוד שאוחסן בה.

לנוכח העובדה שבמהלך עדותה אישרה התובעת כי הסכום הכולל של הנזק שהוערך על ידי השמאי מוגזם – כך למשל אמרה ש"הצליחה להציל" ספה שאבדנה הוערך על ידי השמאי בסכום של 10,000 ₪ וכי שוויה של כל אחת משמיכות הפוך שהוערכה על ידי השמאי ב- 2,000 ₪, שוות למעשה 1,000 ש" כל אחת, החלטתי לקיים דיון נוסף לצורך חקירת השמאי מר יהושע סדן.

10.בעדותו בפני, בישיבת ה- 27.10.13, הצביע מר סדן על חורים ונזקי חלודה בגג המכולה, הבהיר כי ראה וצילם את הציוד הניזוק שנותר בה והוסיף כי גם בעת ביקורו בה, ביום 23.1.12 (כחודשיים לאחר הפעם הראשונה בה הבחינה התובעת בנזילה), דלף הגג מים שהרטיבו את דפי הנייר שעליהם הוא רשם את ממצאיו (ואכן, על דפי הנייר שהוצגו בפני נראו כתמי רטיבות ברורים). מר סדן שלל את האפשרות שמדובר בדליפה שמקורה באי הקפדה על נעילת דלת המכולה ומהסבריו לגבי האופן בו הוא העריך את הנזקים שנגרמו לפריטים השונים, למדתי כי הוא השתמש בהצעות מחיר טלפוניות שקבל מספקי פריטים דומים לאלה שניזוקו. לסיכום דבריו אמר מר סדן כי הוא "משוכנע בלמעלה ממאה אחוז שהנזק שנגרם גדול יותר מהסכום שבית המשפט יכול לפסוק".

11.לישיבת ה- 27.10.13 התייצבה מטעם התובעת גם חברתה הגב' אבלין זיסמן שסיפרה על הצטרפותה אל הביקור הראשון של התובעת במכולה. לדבריה, היא הריחה אז במכולה ריח עובש והבחינה בטיפות מים שהצטברו על החלק הפנימי של הגג וטפטפו על החפצים. בנוסף לכך, סיפרה הגב' זיסמן על הוצאת חלק מהציוד של התובעת אל רכבה, הן בפעם הזו וגם כשבועיים לאחר מכן.

12.לאחר ששמעתי את עדויות הצדדים והעדים, עיינתי בתצלומים שצולמו על ידי השמאי ואשר יש בהם כדי ללמד על סימני רטיבות ועובש ברורים בפריטי רכושה השונים של התובעת, שוכנעתי כי הנתבע ובנו עומר אכן השכירו לה מכולה פגומה שמלכתחילה לא תאמה את צרכיה.

לטעמי, העובדה שהנתבע ועומר החתימו את התובעת על הסכם המסיר מהם אחריות כלשהי לפגמים במכולה, בשעה שהם מציגים בפניה מצג כאילו מדובר במכולה תקינה וכשבדיעבד מסתבר שהיו בה כבר אז חורים אשר גרמו לדליפת מי גשמים לתוכה, מהווה בסיס מספיק לקביעת עצם חבותם כלפיה במקרה זה.

כבר נפסק לא אחת כי אדם שהוא בעליו של נכס חייב לדאוג לתחזוקתו התקינה. חובה זו נלמדת בבירור מהוראות פקודת הנזיקין [נוסח חדש]. אמנם, נסיון החיים מלמד על כך שנטיית רוב בני האדם היא שלא לטרוח לעשות כל שנדרש כדי לוודא שהנכסים שבבעלותם

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ