אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חן ח.נ. תעשיות בע"מ נ' ממן

חן ח.נ. תעשיות בע"מ נ' ממן

תאריך פרסום : 14/11/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
54557-03-12
05/11/2013
בפני השופט:
יואב פרידמן

- נגד -
התובע:
חן ח.נ. תעשיות בע"מ ח.פ 514109537
הנתבע:
ציון ממן
פסק-דין

פסק דין

1. תביעה בסדר דין מהיר, שהחלה דרכה כתביעה לביצוע שטר בהוצאה לפועל: מדובר בשני שיקים על סך 25,000 ₪ כל אחד, שמועד פירעונם הנקוב 30.11.11 ו 25.12.11 בהתאמה. התובעת הנה חברה פרטית שפרטיה צוינו כנפרעת בשטר (להלן "החברה"). הנתבע הוא מושך השיקים. עיסוקה של החברה התובעת בפירוק אסבסט, חיפוי וקירוי גגות.

טענת התובעת היא שהשיקים ניתנו לשם פירעון הלוואה שניתנה.

הנתבע מצדו טוען שאכן נטל הלוואה אלא שפרע אותה במזומן ועל דרך רכישת חומרים וכלי עבודה לתובעת, ואילו אותם שני שיקים נמסרו אכן בהקשר עם אותה הלוואה שניתנה, אך כשיקים לביטחון; וממילא לא התקיים התנאי המאפשר הגשתם לביצוע, שהרי ההלוואה נפרעה במלואה.

הוגשה התנגדות במועד ולפיכך עוכב תיק ההוצל"פ. מכוח הסדר דיוני אליו הגיעו הצדדים בדיון בפני כב' הרשם צ'יזיק הפקיד הנתבע סך של 20,000 ₪, בוטל צו עיכוב יציאה שניתן, וניתנה רשות להתגונן (לא מסויגת).

2. הנתבע הנו דודה של בעלת החברה התובעת, הגב' חן אזרן (אחי אמה). הגב' חן אזרן ואביה, נסים אזרן, יכונו להלן מטעמי נוחיות בשמותיהם הפרטיים . בין הצדדים סכסוך משפחתי. אין חולק כי הסכסוך הוא בין הנתבע וחלק מאחיותיו מצד אחד, לבין אמה של חן ועוד שני אחים מצד שני. הסכסוך נוגע לירושת ההורים המנוחים (סבה וסבתה של חן), ומתברר בביהמ"ש לענייני משפחה בנצרת. אין חולק כי הסכסוך פרץ לאחר שנפטרו סבה וסבתה של חן באפריל וביוני 2011.

3. אין חולק כי הנתבע עוסק באחזקת מבנים וביצוע שיפוצים לבנייני מגורים של חברות משכנות.

כפי שנשמע בחקירתו (עמ' 32-33 לפר'), ניהל הנתבע את עסקיו לאורך השנים באמצעות מס' גופים:

חברת גני פאר, שלטענתו היה שותף סמוי בה בשיעור רבע, למרות שלא נרשם כבעל מניות; עסק הקרוי ידי אומן שהיה במקור שותפות בינו לבין אביו המנוח (ככל הנראה שותפות רשומה, אם כי הדבר לא מעלה או מוריד כאן); וחברה בשם א.מ.א.צ בניה ופיתוח בע"מ (חברה משפחתית בה רשום הוא כבעל 25% ממניות החברה, ואשתו ושתי בנותיו מחזיקות כל אחת ב 25% נוספים).

4. הצדדים מסכימים כי בסוף 2009 ניתנה לנתבע הלוואה בת 50,000 ₪ לנתבע, בעת שהיחסים היו טובים. סכום ההלוואה ניתן לנתבע באמצעות שיק של החברה התובעת, עליו חתומה חן, שמועד פירעונו 1.11.09, והשיק נמסר אף הוא באותו מועד. חן מציינת כי אותו סכום של הלוואה פרטית לא הושב לחברה (ולראיה צירפה כרטסת הנהלת חשבונות בה נזקף הסכום לחובתה של חן). עוד מסכימים הצדדים כי לא נערך חוזה הלוואה בכתב, לאור היחסים המשפחתיים הטובים אותה עת.

ניתן לקבוע כי ההלוואה ניתנה כהלוואה "שבתוך המשפחה" שהיה ברור שתוחזר ולא ניתנה כמענק או מתנה (אף הנתבע מתייחס לסכום כאל הלוואה בבקשת הרשות להתגונן ובתצהיר) .

חן טוענת שהנתבע התחייב להשיב הסכום בתוך חודש חודשיים, וכי לאחר חודש 12/09 באו מס' פניות של חן וניסים לנתבע, ואולם האחרון שב וביקש שהות נוספת לאור קשיים כלכליים, ולאור היחסים המשפחתיים הטובים אותה עת, נעתרה לכך חן.

4. הנתבע טוען כי לא סוכם בין הצדדים מועד הפירעון של ההלוואה. אולם באותה תקופה החלה חן לשפץ ביתה. לכן, סוכם בין הצדדים כי הנתבע יפרע את ההלוואה באמצעות רכישת סחורה ומוצרים שנדרשו לחן לצורך השיפוץ , וכן כלי עבודה שנדרשו לחברה התובעת. הכל בעלות מופחתת לאור קשרי הנתבע עם ספקים שונים (עלות שתפרע מכיסו על חשבון חוב ההלוואה).

5. הנתבע טוען כי פעל כאמור ופרע חוב ההלוואה באופן המצטבר הבא:

א. סכום של 16984 ₪ נפרע על דרך רכישת כלי עבודה שרכש הנתבע עבור החברה התובעת מחנות בשם נמרוד אספקה טכנית בע"מ" . צורפו תעודות משלוח על סכום מצטבר זה, חתומות בידי ניסים, שלקח הכלים ממר אלי סיסו בעל החנות. צורף גם תצהירו של מר סיסו– שלא נחקר. תעודות המשלוח הן מינואר 2010 עד ספטמבר 2010.

ב. סכום נוסף של 19438 ₪ שולם באמצעות רכישת מוצרים שונים לביתה של חן מחברת חסון פ.ע מסחר. צורפו תעודות המשלוח וההזמנות מיולי 2010 עד מרץ 2011.

צורף גם תצהירו של בעל החנות לירן יונה המאשר שהמוצרים נבחרו על ידי חן ונשלחו לביתה, והחיוב נרשם בכרטיס הלקוח של הנתבע בחנות, ונפרע על ידו.

אקדים ואומר כי אין חשיבות לכך שמר סיסו לא נחקר, הואיל וחן אינה מתכחשת כלל לכך שהנתבע אכן רכש המוצרים לביתה וקנה לחברה כלי העבודה בסכומים המצטברים הנטענים העולים יחד כדי סכום קרן של 36422 ₪. בהתאמה, לא נסתר גם האמור בתצהירו של מר יונה לירן, וגם בכך אין רבותא, שכן אין כאמור התכחשות לכך שהנתבע אכן קנה כלי עבודה וחומרים.

לטענתה של חן, מדובר בהתחשבנות שביחסי העבודה של החברה מול הנתבע, שכן היה בין הצדדים שתוף פעולה עסקי, והנתבע היה חייב לחברה חוב עבור עבודות שונות שביצעה עבורו. כלומר הנתבע אכן פרע סך מצטבר של 36422 ₪, אך לא בגין חוב ההלוואה הפרטית, אותו חוב שלשם פירעונו מסר שני השיקים נשוא תיק זה; אלא בגין חובות אחרים שביחסי הצדדים.

ג. טוען הנתבע שיתרת ההלוואה, בסך של 15,000 ₪ במזומן, נמסרה על ידו לניסים, בתוך מעטפה, ביום 5.1.12. לטענת הנתבע היה הדבר כשהגיעו הצדדים לאחד הדיונים בביהמ"ש לענייני משפחה. המעטפה נמסרה מחוץ לאולם. לקראת הדיון יצר ניסים קשר עם הנתבע ודרש ממנו לפרוע לאלתר את יתרת ההלוואה, כאשר לדבריו עמדה אותה יתרה על 15,000. הנתבע זכר שזו אכן היתרה המקורבת שנותרה לפירעון, ולאור העובדה שידע כי לא יוכל להוסיף ולפרוע ההלוואה באותו מנגנון מוסכם של רכישת ציוד וכלי עבודה, לאור משבר האמון שנוצר, הודיע לניסים שיביא לו את הסכום וביקש ממנו מצד שני שישיב לו שני השיקים נשוא התביעה. כאשר מסר הנתבע לניסים המעטפה ביקש ממנו אפוא שייתן לו השיקים. ניסים מצדו השיב כי הגיע לביהמ"ש ישירות מביתו ולא עבר דרך המשרד וכי ישלח לו את השיקים בדואר. לאור סערת הרגשות בה היה הנתבע נתון במסגרת הדיון, לא ייחס לדבר חשיבות והאמין לניסים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ