אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חלפין ואח' נ' סימן טוב ואח'

חלפין ואח' נ' סימן טוב ואח'

תאריך פרסום : 05/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
29954-01-10
01/05/2012
בפני השופט:
מיכאל תמיר

- נגד -
התובע:
1. נתי חלפין
2. שפטניצקי-חלפי ן
3. משרד עורכי-דין

הנתבע:
1. ר אובן רובי סימן טוב
2. שמחה סימן טוב

פסק-דין

פסק דין

פסק הדין ניתן בהמשך לסיכומי הצדדים אשר הוגשו בכתב וזאת במסגרת תביעת התובעים כנגד הנתבעים בגין סך של 65,955 ₪, וכפי שמצוין בכתב התביעה, תביעה לתשלום שכר טרחה מוסכם, ולחילופין שכר טרחה ראוי לפי עשיית עושר ולא במשפט.

כמפורט בכתב התביעה, בנק מזרחי המאוחד בע"מ הגיש תביעה כספית כנגד הנתבעים לתשלום 5,074,101 ₪ וזאת במסגרת תיק אזרחי מס' 1009/04 אשר נפתח בבית המשפט המחוזי בתל אביב (להלן "התביעה במחוזי").

כן נטען בכתב התביעה, כי בתחילת חודש נובמבר 2004 שכרו הנתבעים את שירותי התובעים על מנת לייצגם בתביעה במחוזי, וכן בקשר עם מו"מ להסדרת חוב הנתבעת כלפי גיסה של הנתבעת 2. עוד נטען כי הצדדים הגיעו להסכם על פיו ישלמו הנתבעים שכר טרחה בסך השווה ערך ל - 180 דולר ארה"ב בצירוף מע"מ בגין כל שעת עבודה של התובע בסך השווה ערך ל - 125 דולר ארה"ב בגין כל שעת עבודה של עורך דין שכיר במשרדם, ובסופו של יום, ובהמשך להסכם הקדיש התובע מס' 1 - 61.57 שעות עבודה עבור הנתבעים.

בכתב התביעה התייחסות לעבודה המשפטית אשר בוצעה על ידי התובעים וכן צורפו כתבי טענות, חשבונות עסקה, מכתבי התראה ומסמכים נוספים לצורך ביסוס תביעתם, כאשר עולה כי הטיפול העיקרי של התובעים התמקד סביב בקשה למתן רשות להתגונן.

על פי כתב התביעה, יצא חשבון עסקה ראשון לנתבעים מיום 4.4.2005 וזאת על סך של 25,532 ₪ והחשבון האחרון מיום 1.9.09 יצא על סכום של 3,313 ש"ח. לעניין החשבונות ודוחות החיוב, נטען על ידי התובעים, כי למעשה יש לראות את הדוחות והחשבונות כרשומה מוסדית עם כל המשתמע מכך.

בכתב התביעה נטען, כי יש לשלם את שכ"ט העו"ד המוסכם הנ"ל, ולחילופין יש לשלם שכ"ט עו"ד ראוי שלא יפחת מ - 45,526 ₪, וזאת בהסתמך על התוספת לכללי לשכת עוה"ד ולשכר טרחת עו"ד המינימאלי המומלץ בהתאם.

בכתב ההגנה, אשר הוגש על ידי הנתבעים נטען תחילה, כי שירותי התובעים לא נשכרו כלל על ידם אלא על ידי מר יוסף קורקוס אשר נתבע ביחד עם הנתבעת מס' 2 במסגרת התביעה במחוזי ואשר היה בעבר בן זוגה של הנתבעת מס' 2, כשלשניהם ילדים משותפים ומבלי שנישאו זה לזו.

עוד נטען, כי בהתאם למה שנמסר לנתבעת 2 בזמנו על ידי מר יוסף קורקוס, התובע היה אמור לקבל את שכרו בעתיד רק לאחר מימוש פרויקט נדל"ן נשוא אותה התביעה והתובע אף הסכים לכך. הנתבעת מס' 2 הדגישה וטענה, כי נושא שכה"ט בין התובעים לבין הנתבעים - מעולם לא הועלה ובוודאי שהנושא לא סוכם בהסכם כלשהו ואף לא נקבע מועד כלשהו לשלם ולו חלק משכר הטרחה, בעת שהיה ברור לתובעים, כי מצבם הכלכלי של הנתבעים לא אפשר תשלום שכר טרחה כלשהו באותו מועד.

כן הועלו טענות נוספות בכתב ההגנה, לפיהן התובעים קיבלו טיוטת בקשת רשות להתגונן שהוכנה על ידי משרד עו"ד אחר, אותו משרד אשר ייצג את הנתבעים לפני העברת הייצוג לתובעים, אולם הטיפול הועבר לידי התובעים בהמשך ליוזמתו של מר יוסף קורקוס ואף הועלו טענות בנוגע לטיב העבודה ומחדלים של התובעים כמפורט בכתב ההגנה.

לעצם החיובים, כפי שבאו לידי ביטוי בדוחות התובעים - נטען כי הופיעו פרטים אשר כלל לא היו רלבנטיים לטיפול של הנתבעים, וכי בכל מקרה הסכומים אשר נקבעו על ידי התובעים מוגזמים, מופרזים ומופרכים.

הנתבעים שללו בכתב ההגנה זכאות לתשלום מכוח עשיית עושר ולא במשפט וכן נטען כי מקום שבו בית המשפט ישקול חיוב בהתאם לתעריף המינימאלי המומלץ, אין לקבל את טענת התובעים לעניין זה ואת הסכום אשר צוין על ידם, שכן אותו סכום התייחס לסכום הכולל בגין טיפול בתביעה כולה ולא בשלב דיוני מוגבל של טיפול בבקשה למתן רשות להתגונן, כאשר במצב זה מדובר בסכום נמוך בהרבה בהתאם.

הצדדים הגישו תצהירי עדות ראשית. התובע 1 הגיש תצהיר עדות ראשית מטעם התובעים והנתבעים הגישו תצהירי עדות ראשית מטעמם.

בתצהיר עדות ראשית מטעם התובעים, חזרה על המפורט בכתב התביעה יחד עם הרחבות נוספות לרבות הרחבה אשר נוגעת לרקע שמאחורי התקשרות הצדדים. בסעיף 4 לתצהיר התובע הוצהר, כי בשנת 2004 אכן היה זה מר יוסי קורקוס אשר פנה אליו בשמם של הנתבעים בבקשה לייצג את הנתבעים בהגנה מפני תביעת הבנק. כן צוין, כי הנתבעת מס' 2 שכרה במישרין בחודש נוב' 2007 את שירותי התובע לצורך ייצוגה במו"מ עם הבנק וזאת בנוגע לחוב אחר ובקשר למו"מ להסדרת חוב הנתבעת מס' 2 כלפי גיסה. כן עולה מתוך סעיפים 5 ו - 6 בתצהירו של התובע, כי הוא הבהיר למר קורקוס שהוא יסכים ליטול לידיו את הייצוג אולם על בסיס של חיוב בשעות העבודה ובהתאם לתעריפים המקובלים במשרדם, כאשר הוא ישלח חשבונות עסקה מעת לעת. עוד צוין באותו סעיף, כי באם יתפתח אותו פרויקט נדל"ני הנ"ל אזי, בוודאי ניתן יהיה לקחת זאת בחשבון בבואם לגבות שכ"ט בגין ייצוג הנתבעים.

בתצהירה של הנתבעת מס' 2, אשר הוגש במסגרת תיק זה הוצהר, בין השאר, כי נראה לה שמדובר בקנוניה בין התובע לבין מר יוסף קורקוס, אשר הוא זה ששכר את שירותיו של התובע והתובע לא טרח לתבוע את מר יוסף קורקוס במסגרת תביעה זו.

הנתבעת מס' 2 חזרה על טענות הנתבעים בכתב ההגנה והדגישה, כי אלמלא היה מר יוסף קורקוס שוכר את שירותי התובע ומתחייב להסדיר את תשלום שכרו, היא לא הייתה מסכימה להיות מיוצגת על ידי התובע ו/או מי מטעמו.

הנתבעת מס' 2 הצהירה בתצהירה, בנוסף, כי בכל הפגישות שהיו לה עם התובע מעולם לא הועלה נושא שכר טרחתו ולא נקבע תעריף כלשהו או מועד לתשלום שכ"ט.

בהתייחס לחשבונות שכ"ט שנשלחו אל הנתבעת 2, הוצהר כי היא סברה לתומה שאמנם החשבונות ממוענים אליה, כיוון שהיא הנתבעת בתביעה הנ"ל אולם סברה שרישום שמה היה פורמאלי בלבד, כאשר מר יוסף קורקוס הוא זה אשר התחייב לשלם ולטפל בתשלום שכר הטרחה בפועל.

הנתבעת 2 הוסיפה, כי התובע ואף אחד מטעמו מעולם לא דיווח לה על ההליכים המקדמיים שהשתתפו בהם וכי פעלו מבלי להתייעץ עימה ואף ויתרו על זכותם של הנתבעים להגיש תצהירי עדות ראשית בתגובה לתצהירי עדות שהוגשו מטעם בנק מזרחי המאוחד ובכך פגעו בזכויות הדיוניות של הנתבעים במסגרת התביעה במחוזי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ