אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חלוקת רכוש ותוקפו של הסכם ממון

חלוקת רכוש ותוקפו של הסכם ממון

תאריך פרסום : 22/09/2008 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני אזורי נתניה
55719199-24-1
18/12/2007
בפני השופט:
1. הרב יעקב זמיר - אב"ד
2. הרב שלמה שפירא - דיין
3. הרב אברהם שינדלר - דיין


- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד יצהר הס
הנתבע:
פלונית
עו"ד עדית זמר
פסק-דין

.

א. הצדדים שלפנינו נשאו ב 2/6/85 בדרום אפריקה. האשה ילידת דרום אפריקה הכירה את הבעל כשהיה קיבוצניק. הצדדים נסעו לדרום אפריקה ונשאו שם.

מספר ימים לפני נישואיהם חתמו הצדדים על הסכם ממון בפני נוטריון בדרום אפריקה, ההסכם קובע הפרדה רכושית בין הצדדים.

בשנת 1988 נרכשה דירה בכפר סבא בה גרו הצדדים. מקור הכספים לקניית הדירה היו כספים שהתקבלו מסבה של האשה. הדירה רשומה על שם האשה בלבד.

לצדדים חשבון בנק, בו נצברו חסכונות חלקם רשומים ע"ש האשה וחלקם ע"ש הבעל.

הצדדים הגיעו להסכמה ולפיה יתגרשו, ועניני הרכוש ידונו בביה"ד אחרי הגירושין.

הצדדים התגרשו בי"ט טבת תשס"ו, אחרי הגירושין קיים ביה"ד מספר דיונים בעניני הרכוש. הגרוש טען שהתנהגות הצדדים היתה של שיתוף מלא, ולפיכך אין להתיחס להסכם הממון שנחתם על ידי הצדדים לפני נישואיהם, ויש לחלק כל הרכוש השייך לצדדים שוה בשוה כפי חוק יחסי ממון. עוד טען הגרוש, שהכספים לקניית הדירה ניתנו במתנה לשניהם, ולפיכך אין לילך אחרי הרישום ויש לחלק הדירה שוה בשוה. לעומתו טענת האשה, שהסכם הממון שנחתם לפני הנשואין תקף, הכספים לרכישת הדירה ניתנו לה בלבד כמתנה, ולפיכך יש לחלק הרכוש לפי הרישום, ומכיוון שהדירה רשומה על שמה ורוב החסכונות רשומים על שמה יש להשאיר ברשותה את הרשום על שמה. עוד טענה האשה, שגם מספר המונית והמניה הרשומים ע"ש הבעל נקנו למעשה בכספיה, ולכן יש לחלקם שוה בשוה בין הצדדים.

הצדדים טענו טענותיהם באריכות בפני ביה"ד, הציגו מסמכיהם ואף סיכמו באריכות, ולקמן נתיחס בפרוטרוט לטענותיהם.

ב. ולפני שנבאר העובדות בנידון לפנינו, יש לבאר מהו תוקפו ההלכתי של רישום, והאם הוא מורה על בעלות בנכס. ונראה שבנושא זה נחלקו הראשונים. שהרא"ש בתשובה כלל צ"ו אות ד' והובאה בטור אהע"ז סוף ס' פ"ו כתב וז"ל:

"וששאלו אשה שטוענת על קצת קרקעות שהניח בעלה שהם חצים משלה כי בעלה קנה חצי משל מעותיה שנפלו לה מבית אביה, והשטר כתוב בשם שניהם, יראה שכל הקרקעות שקנה בעלה והשטרות כתובין גם בשם האשה שהקרקעות חצים שלה, כי אדם הקונה קרקע אין דרך שיכתוב את אשתו בשטר הקנייה וזה שכתב שם אשתו נכרין הדברים שחצי דמי הקרקע הן משלה וכו'".

הרי שסבר, שהרישום מורה שהקניה נעשתה מכספה והבעלות שלה.

לעומת זאת, הרשב"א בתשובה בח"ג סימן קצ"ג (והובאה בב"י אהע"ז ס' פ"ו) כתב וז"ל:

"ראובן מתה אשתו בלא בנים ויש בידו הרבה שטרי חוב יוצאים על שמה והבעל טוען שהוא היה מלוה משלו וכותב בשמה פעמים מפני תנאי אחריותה פעמים מחמת זקיפה וחשש ריבית והקרובים אומרים לא כי אלא מתנה הוא שנתנו לה, תשובה: שכל מה שיש לאשה בחזקת הבעל וחזקה משל בעל גובה אותם עד שתביא ראיה לדבריה וכו' אלמא כל שלא נודע לה ממון ידוע אנו מחזקין שמממון הבית עשתה והלותה והקנתה, וטענת הבעל טענה יפה היא וכן בעלי בתים עשוים לעשות כן או מפני אחריות או מפני חשש ריבית ואפילו על של אחריות נכרים עושין וכו'".

ומבואר מדבריו שהרישום אינו מהוה ראיה על הבעלות, וכן כתב בתשובה נוספת בח"א סימן תתקנ"ז והובאה בדרכי משה אהע"ז סימן פ"ו אות ח' שם.

והנה יש לומר דגם הרא"ש לא חולק על סברת הרשב"א. דהרא"ש כתב שאין דרך לכתוב ממונו על שם האשה, ומשמע שבמקום שיש דרך לכתוב גם על שם האשה או שיהיה נימוק אחר מדוע נכתב על שם האשה, הרישום לא יהוה ראיה על בעלות. כמו כן גם הרשב"א לא אמר דבריו באופן מוחלט, דאיהו מיירי במקרה שלא ידוע שהיתה לאשה הכנסה כספית כלשהי, ולכן תולים הממון שיש לה בממון השייך לבעל. ועיין בש"ך חו"מ סימן ס"ב ס"ז שהכריע כדעת הרשב"א וז"ל:

"מ"מ נ"ל עיקר כהרשב"א דמה שעשה הבעל השטר על שמה אין ראיה דלמא לגלויי זוזי הוא דבעי וכדאמרינן בפ' ח"ה וכו'" ע"ש, וע"ש עוד בנתה"מ ובאחרונים ואכמ"ל.

ועיין בערוך השלחן בסימן ס"ב ס"ו שכתב וז"ל:

"כבר בארנו בס"ס ס' דבזמנינו אין שום ראיה מה שנכתבו קרקעות על שם האשה ואפילו נתקיים בערכאות מפני שהרבה עושים כן מפני איזה טעמים שיש להם ואין כוונתו להקנות להן, לכן צריכים הדיינים להיות מתון בזה מאוד מאוד", וז"ל בסימן ס' סכ"א "אשה שטוענת על קרקעות שהניח בעלה שחציים שלה ממעות שנפלו לה מבית אביה והשטרות כתובים בשם שניהם הדין עם האשה וכו' ודוקא באשה שאינה נו"נ בתוך הבית או אפילו נו"נ אם הבעל כתב השטרות על שמה שייכים לה וכו' ויש לדקדק עתה כשנכתב הקרקע על שם האשה בערכאות צריכי הדיינים להיות מתון בזה, כי יש לפעמים שהבעל כותב נכסים על שם אשתו מפני איזה טעמים ולעולם הנכסים הם של הבעל לכן צריכים לחקור בזה הרבה".

והנה בדין זה כבר האריכו בפד"רים, האם הרישום קובע בקביעת הבעלות על הדירה אף היכא שידוע שרק אחד הצדדים שילם את דמיה, וכן איפכא היכא ששניהם שילמו דמי הדירה והדירה נרשמה רק על שם אחד מהם. והנה ברוב הפסקים שניתנו בדין זה, הדעת נוטה שהרישום מהוה עכ"פ ראיה למוחזקות ותלינן שניתן במתנה ואין להוציא מיד המוחזק באומדנא כלשהי בזמן הזה, אמנם יש שכתבו שהרישום אינו מהוה ראיה מוכחת, ועכ"פ מכל פסקי הדין שניתנו בזה עולה שיש לדון בכל מקרה לגופו, ובודאי שאי אפשר בטענה גרידא היכא שאינו מביא ראיה לדבריו בכדי לקבוע שהרישום אינו מגלה את המצב האמיתי ואינו מורה על הבעלות בנכס. ולפיכך ברור שחובת הטוען שהרישום אינו מורה על בעלות להביא ראיות ואומדנות להוציא הרכוש מחזקת מי שנרשם על שמו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ