אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חלוף הזמן כעילה למניעת אפשרות הקבלן לקבל הזדמנות חוזרת לבצע תיקונים בדירה

חלוף הזמן כעילה למניעת אפשרות הקבלן לקבל הזדמנות חוזרת לבצע תיקונים בדירה

תאריך פרסום : 19/11/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
16110-04
16/11/2006
בפני השופט:
ש. שר

- נגד -
התובע:
1. ברום נורברטו
2. ברום שושנה

עו"ד אביר אברם ואח'
הנתבע:
"מטאניס מיכאל" חב' לבניין ועבודות אבן בע"מ
עו"ד פ. מטאנס ואח'
פסק-דין

פתח דבר

עסקינן בתביעה כספית מטעם בני זוג, הלו הם מר וגברת ברום (להלן: "התובעים"), אשר רכשו יחידת דיור במסגרת פרוייקט הדירות "גני מעלות" של חברת "מטאניס מיכאל" חברה לבניין ועבודות אבן בע"מ (להלן: "הנתבעת"). בין הצדדים נחתם חוזה מכר ביום 05/11/98, והיחידה נמסרה לתובעים ביום 28/09/00.

בבסיס התובענה עומדת טענת התובעים לליקויים חמורים בבנייה, אשר לטענתם לא טופלו באופן הנדרש והראוי. כמו כן טוענים בני הזוג לפיצוי בגין הפער שבין ערכה האמיתי של יחידת הדיור כפי שזה הוערך בחוות הדעת השמאית מטעמם, לבין המחיר ששולם בפועל עבור הנכס, עת רכשו לטענתם את היחידה וחתמו על חוזה המכר תחת הצגת מצג שווא והטעיה. 

המישור העובדתי

להוכחת טענת התובעים בדבר הליקויים שבדירה הגישו התובעים חוות דעת מומחה מטעמם וכן צרפו תכתובות אשר ניהלו עם הנתבעת בעניין. בית המשפט לא הסתפק בחוות הדעת מטעם הנתבעים וביום 26/09/05 מונה המהנדס מר רונן שטיינברג כמומחה מטעם בית המשפט. 

מבלי להיכנס לפירוט הליקויים השונים על היקפם, כפי שאלה נטענו מחד על ידי התובעים, ומאידך אותרו ואושרו בחלקם על ידי מומחה בית המשפט, או לגובה עלות תיקונם, אומר בשלב זה כי אין מחלוקת באשר לעצם קיומם של ליקויים ועל כך אף לא חולקת הנתבעת בסיכומיה (ראה סעיף 8 לסיכומי הנתבעת).

המחלוקת הינה באשר לטענה בדבר התעלמות מפניות התובעים מצידה ו/או אי קיום חובתה לטפל באותם ליקויים באופן הטוב ביותר, כמו גם באשר להיקף הליקויים ועלות תיקונם.

לטענת התובעים, אלה פנו לנתבעת ו/או לנציגיה עשרות פעמים, בעל פה ובכתב, והנתבעת התחמקה מביצוע התיקונים בטענות שונות, ובחוסר תום לב וזאת על מנת להתישם. התיקונים אשר בכל זאת בוצעו בדירה, בוצעו לטענתם באופן חלקי בלבד, תוך התייחסות לליקויים הקלים בלבד, והימנעות ממתן פתרון יסודי לליקויים החמורים יותר אשר הצריכו מאמץ יתר (לשון התובעים בעמ' 3 לסיכומי התשובה מיום 20/08/06).

מאידך, הנתבעת מציגה מטעמה מסמכים המסומנים א', ב'1-ב'4. אלה ממחישים לטענתה את ההתייחסות הרצינית, תוך העלאת טענות התובעים על הכתב בדבר הליקויים שנמצאו בדירה. לחיזוק טענה זו מודגשת במסמך המסומן ב'1 הערתה של הגברת ברום בסמוך לחתימתה המעידה על שביעות רצונה מהעבודה של מר פטין אשר שימש במועד הרלוונטי כאחראי על התיקונים בדירה. כמו כן, אף מעיון במכתב אשר שלחה הנתבעת כתגובה לתובעים ביום 20/02/04 המסומן ג' ואשר הוגש לבית המשפט מטעם התובעים, ניתן להתרשם כי הנתבעת התייחסה לפניית התובעים תוך התחייבות ל"בדיקה מעמיקה של הליקויים הנטענים..והתאמתם למצב הקיים בפועל", ועל מנת "לתכנן יחד תהליך ביצוע התיקונים, אם יהיו כאלה" (לשון הנתבעת במכתב המסומן ג' לסיכומי התובעים), אלא שדה פקטו לא עשתה כן הנתבעת, וזאת לטענתה בשל תקופת החגים ובשל דחיות הדדיות של שני הצדדים (סעיף 6 לסיכומי הנתבעת).

נוסף על הליקויים שבדירת התובעים, מוסיפים אלה וטוענים לליקויים שמאיים. יש לציין כי הנתבעת אינה מתכחשת אף לליקוי המוזכר בעניין זה, דהיינו הוספת גרם מדרגות שלא היה קיים בתוכניות אשר צורפו להסכם המכר, אלא שהנתבעת תולה את ההוספה הנ"ל בדרישות הרשות המקומית, היא עריית מעלות תרשיחא וטוענת כי השינוי המוזכר לעיל לכל הפחות לא הרע את מצבם של התובעים ואף היטיב עימם שכן "יתרונות הגבהת הדירה רבים הם, כולל הנוף, המרחק מהאבק ומרעשי הכביש" (לשון הנתבעת בסעיף 17 לסיכומיה). כמו כן טוענת הנתבעת כי טיעון זה לא עלה מטעם התובעים אלא במועד התביעה, ועובדה זו מעידה על חוסר תום לב מצד התובעים בהעלתה כעת.

על פי מסמך תשובה מטעם המומחה השמאי במסגרת שאלת הבהרה שהוצגה בפניו מיום 03/04/06 (נספח ד' לסיכומי התובעים), עת זו אושרה על ידי בית המשפט, הנזק השמאי לשווי הנכס נאמד  ב- 2%-4%.

המישור המשפטי

מאחר וכפי שצוין לעיל אין חולק באשר לקיומם העקרוני של שני ראשי הנזק העומדים בבסיס התובענה, דהיינו הליקויים שבדירה וכן הליקויים השמאיים, כל שנדרש מבית המשפט הוא לקבוע לעניין היקף הנזק הנטען, וכן על הפתרון האופרטיבי הראוי, אם תוך מתן סעד של אכיפה, הווה אומר מתן הזדמנות לנתבעת לתקן הליקויים מטעמה, אם תוך מתן סעד של פיצויים.

אשר להיקף הזנק, בבוא בית המשפט לקבוע היקפו של נזק אשר מצוי בתחום ספציפי, יעשה שימוש בחוות דעתו של מומחה מטעם בית המשפט, וזו תשמשו כחוות דעת מקצועית ואובייקטיבית כל עוד לא הוכח אחרת.

אוסיף ואומר, המומחה הממונה מטעם בית המשפט משמש זרועו הארוכה של בית המשפט. בתום המשפט נדרש השופט היושב לדין להכריע בתביעה בהסתמך על חוות -דעתו של המומחה שמינה, ורק במידה ותחושתו של השופט היושב לדין היא כי לא יהא בידו, או לא יהא זה ראוי, להכריע במחלוקת שבהליך שבפניו בהסתמך על חוות -הדעת של המומחה אשר מונה על -ידיו ימנה מומחה אחר תחתיו או יתייחס לחוות דעת אחרות. ( ראה לעניין זה רע"א 337/02 רונית מזרחי נ' כלל ואח' פ"ד נו(4), 763, 676, בו קובע כב' השופט אור בעניין היחס לחוות דעת מומחה מטעם בית המשפט ומשקלה).

מטעם זה, ומאחר ומונה מומחה במקרה דנן אתייחס לחוות דעתו כמנחה באשר להערכת עלות התיקונים הדרושים בדירה.

באשר לאופי הסעד, טוענת הנתבעת לזכותה לבצע תיקונים כפי שזו מוסדרת בחוק המכר (דירות) תשל"ג 1973 (להלן: "חוק המכר"), והן בהסכם הרכישה בסעיף 10.18.

סעיף 10.18 המופיע בהסכם המכר שבין הצדדים קובע כי בטרם ייגשו התובעים לערכאות לשם תביעת החברה (הנתבעת), יאפשרו לאחרונה הזדמנות נאותה לבצע התיקונים בעצמה לרבות "ביצוע תיקון חוזר של תיקון שלא צלח.." (סעיף 10.18.2 להסכם המכר).

אומר, כי הכללת סעיף כאמור, אף כי ברובו הגדול עומד הוא בקנה אחד עם סעיף 4ב לחוק המכר, בכל הנוגע למתן הזדמנות נאותה למוכר לתקן את אי ההתאמה הניתנת לתיקון, יש בו יסוד בעייתי, הוא השימוש במינוח "תיקון חוזר". אין חולק כי במסגרת התנהלות תקינה בין לקוח לבין קבלן יתכן כי עבודה אשר ביצע הקבלן תדרוש תיקון חוזר, אך אפשרות זו מן הראוי שתעשה באופן סביר ולא תחרוג מן המקובל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ