אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חלא ואח' נ' רונן

חלא ואח' נ' רונן

תאריך פרסום : 05/05/2010 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
911-07
04/05/2010
בפני השופט:
אבי זמיר

- נגד -
התובע:
1. שלום חלא
2. תיאודור שברצברג

הנתבע:
רחל רונן

החלטה

לפניי שלוש בקשות, שהוגשו בהתאם להחלטתי מיום 13/3/09, עוד ב"כובעי" כרשם, והתבקשתי עתה לתת בהן החלטה.

במסגרת המרצת הפתיחה, עתרו המבקשים להצהיר, על פי סעיף 34(ב) לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז - 1967 (להלן: "חוק ההוצאה לפועל"), כי המשיבה 1 היא בעלת כל הזכויות או מרביתן (80%) במקרקעין מסויימים המצויים ברמת גן.

המבקשים הם הזוכים בהליך הוצל"פ מסויים, שננקט כנגד המשיבה 1 בגין התחייבויותיה כלפיהם. במסגרת הליך ההוצל"פ, הצהירה המשיבה 1 כי היא מתגוררת בדירת הוריה המנוחים ברמת גן, הרשומה בלשכת רישום המקרקעין על שמם. המבקשים טענו, כי מבדיקת נסח הרישום התברר, כי על הדירה נרשמה הערה על פי החלטת בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, בדבר מינוי עו"ד פרס כמנהלת עיזבון אימה המנוחה של המשיבה 1, לצורך מכירת הדירה, אשר 80% מזכויות הבעלות בה שייכות למשיבה 1.

המבקשים עתרו להצהיר, כי למשיבה 1 80% מזכויות הבעלות במקרקעין וכן ביקשו להטיל עליהן עיקול לאור החשש לפיו המשיבה 1 תשלם את החוב שנותר לאחד היורשים ולאחר מכן תמכור את הדירה לצד ג'.

המשיבים העלו טענת חוסר סמכות עניינית, והמבקשים הגישו בקשה למתן פסק דין על פי המבוקש בתובענה (בש"א 11386/08).

בהחלטתי מיום 13/3/09 ציינתי כי קיימות סוגיות מסויימות שנדונו בבית המשפט לענייני משפחה ונותרו בלתי פתורות; החלטת בית המשפט לענייני משפחה מיום 11/2/07, עליה מנסים המבקשים להיבנות, אינה מכריעה באופן סופי בזכויות, ולפיכך, אין יסוד מכוחו ניתן להצהיר על זכויותיה הנטענות של המשיבה 1 בנכס, כל עוד העניין לא התברר בשלמותו בערכאה שבה הוא נדון, כך שלכאורה, התובענה מקדימה את זמנה.

עם זאת, קבעתי, כי לא ניתן להכריע בגורל ההליך בשלב זה, מאחר שלא הועלתה במפורש טענת העדר עילה, וכן בהתחשב בכך שייתכן שהתרחשו התפתחויות נוספות מאז מתן ההחלטה מיום 11/2/07. לאור זאת, הוריתי למבקשים להגיש בקשה נפרדת, בה יביעו את עמדתם בדבר העדר עילה וחוסר סמכות עניינית, תוך שציינתי כי ספק אם הסמכות נתונה לבית המשפט לענייני משפחה, שכן המבקשים אינם בני משפחה של המשיבה 1.

בעקבות החלטה זו הוגשו מספר בקשות-

בש"א 12584/09- בקשה מטעם המבקשים למתן פסק דין כנגד המשיבים, בהעדר בקשה בעניין העדר עילה וחוסר סמכות עניינית;

בש"א 17409/09- בקשה זהה במהותה לבש"א 12584/09, לה התנגדו המשיבות (גב' רחל רונן ובתה מאיה רונן) בתגובתן. המשיבות טוענות, כי בנסיבות העניין, מן הראוי שבית המשפט לענייני משפחה יפעיל את סמכותו על פי סעיף 7(א) לחוק הירושה, תשכ"ה - 1965 (להלן: "חוק הירושה"). המשיבות מציינות, כי הפעלת סמכויות מכח חוק הירושה אינה מותנית בכך שהצדדים הם בני משפחה. לטענת המשיבות, בית המשפט לענייני משפחה קבע כי המשיבה 1 הפרה את ההסכם עם בתה ולא שילמה לה את התמורה, כך שההסכם עימה הופר ולא נותר למשיבה 1 כל חלק בנכס. לפיכך, כל שנותר למשיבה 1 הוא התחייבות לעשות עיסקה בנכס. לטענת המשיבות, מן הראוי כי סוגיות בלתי פתורות אלה תתבררנה בבית המשפט לענייני משפחה, מה גם שבפני בית משפט זה אין את הראיות והסמכות להכריע כי בידי המשיבה 1 זכויות בעלות במקרקעין.

בש"א 19013/09- בקשת המשיבות למחיקת התביעה מפאת חוסר סמכות עניינית והעדר עילה. בקשה זו זהה בתוכנה לתגובת המשיבות לבש"א 17409/09. בתגובתם, טוענים המבקשים, כי בעניין נשוא ההליך ניתן צו קיום צוואה על ידי בית המשפט לענייני משפחה (במסגרת ת"ע 4500/02), ולכן בית משפט זה מוסמך לדון בהליך על פי סעיף 34(ב) לחוק ההוצאה לפועל ומוסמך לקבוע, כי המקרקעין הנדונים הם בבעלות המשיבה 1, ולכן ניתן להטיל עליהם עיקול.

ראשית, לאור הגשת בש"א 19013/09, מתייתרות מאליהן בש"א 12584/09 ובש"א 17409/09 והן נמחקות.

לעצם העניין, סוגיית הסמכות העניינית בהליכים בהם מעורבים בני משפחה נדונה בהחלטתו של כב' השופט ד"ר עמירם בנימיני בבש"א (תל אביב-יפו) 13853/09 ת"א 1633/09 לוי נ' טויל (2009), בה נקבע, בין היתר:

"...סעיף 1 לחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995 קובע כי בית משפט זה מוסמך לדון ב"תובענה אזרחית בין אדם או עזבונו לבין בן משפחתו, או עזבונו שעילתה סכסוך בתוך המשפחה, יהא נושאה או שוויה אשר יהא". מכאן שלצורך קיומה של סמכות בית המשפט לענייני משפחה יש להוכיח קיומם של שני תנאים: הראשון, שהתובענה מוגשת על-ידי אדם נגד "בן משפחתו", כמוגדר בסעיף 1 לחוק; השני, שעילתה של התובענה הינה סכסוך בתוך המשפחה...אשר לעילת הסכסוך, ההלכה היא כי "עילה" בהקשר זה- "משמעותו קיומו של קשר בין התובענה האזרחית לבין הסכסוך המשפחתי. תובענה אזרחית עילתה בסכסוך בתוך המשפחה אם סיבת הסכסוך או מקורו הוא ביחסי המשפחה" (הלכת חבס הנ"ל, פסקה 8). אמת המידה לקביעת הקשר בין עילת התביעה לבין הסכסוך בתוך המשפחה היא "שהסכסוך המשפחתי תרם תרומה משמעותית לגיבושה של עילת התביעה", אם כי אין צורך להוכיח שהסיבה היחידה והבלעדית להיווצרותה הוא הסכסוך המשפחתי (הלכת חבס, פסקאות 9-10). לכן, לצורך בחינת שאלת הסמכות יש לאתר את גורמי הסכסוך השונים, על מנת לקבוע אם לגורמים המשפחתיים הייתה השפעה נכבדה וחשובה להיווצרותה של עילת התביעה (פסקה 11). בעניין זה יש להביא בחשבון את השאלה כיצד הצדדים עצמם משקיפים על המחלוקת ביניהם- אם כסכסוך בעל אופי משפחתי, או כמחלוקת שעיקרה אזרחי (ע"א 1662/99 חיים נ' חיים, פ"ד נו(6) 295, 308)".

לכאורה, על פי עקרונות אלה, ההליך הנוכחי אינו מצוי בגדר סמכותו של בית המשפט לענייני משפחה, שכן המבקשים אינם בני משפחה של המשיבות, ועילת התובענה אינה סכסוך בתוך המשפחה.

סעיף 1(6)(ה) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה - 1995 (להלן: "חוק בית המשפט לענייני משפחה"), קובע כי תובענה על פי חוק הירושה, לרבות תובענה שעילתה סכסוך בקשר לירושה, יהיו הצדדים אשר יהיו, תידון בבית המשפט לענייני משפחה.

סעיף 97 לחוק הירושה, קובע:

"מנהל העזבון מוסמך לעשות כל הדרוש למילוי תפקידיו; את הפעולות המנויות להלן אין הוא מוסמך לעשות בלי שבית המשפט אישרן תחילה:

(1)העברה, שעבוד, חלוקה או חיסול של יחידה משקית בחקלאות, בתעשיה, במלאכה או במסחר, או של דירה;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ