אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חכמי ואח' נ' כפר שיתופי להתיישבות חקלא ואח'

חכמי ואח' נ' כפר שיתופי להתיישבות חקלא ואח'

תאריך פרסום : 28/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום צפת
41269-10-11
14/04/2013
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
1. גדעון חכמי
2. נילי חכמי

הנתבע:
1. משמר הירדן כפר שיתופי להתיישבות חקלא
2. מנהל מקרקעי ישראל

החלטה

1.לפני בקשת התובעים למחיקת התביעה נגד נתבעת 1 (להלן: "האגודה"), וחידוש התביעה נגד נתבע 2 – מנהל מקרקעי ישראל (להלן: "המנהל").

2.האגודה התנגדה לבקשה וטענה כי יש לדחות (ולא למחוק), את התביעה כנגדה תוך חיוב התובעים בהוצאות. המנהל טען כי יש לחייב את התובעים בהוצאות.

3.בניגוד למחיקת תביעה, הרי שדחיית תביעה מקימה מעשה בית דין. לפיכך, מאחר שהתובעים התנגדו לדחיית התביעה, מהות בקשת התובעים הינה למעשה להפסיק את ההליך כנגד האגודה, ללא שיהיה בכך מעשה בית דין ולמעשה ביקשו הפסקת התביעה כנגד האגודה. את הטעמים לבקשה זו, פרטו התובעים בתשובתם לתגובת האגודה, בכך שלטענתם, אין להם אמון במוסד הבוררות ובהליך שיתקיים בפני הבורר, אליו הופנו בהתאם להחלטה מיום 24.4.12.

4.האפשרות להפסיק תובענה מופיעה בתקנה 154 לתקנות הקובעת: "(א) רצה תובע או נתבע שהגיש תביעה שכנגד, להפסיק תובענה, או לחזור בו מתביעתו כולה או מקצתה, יגיש בקשה על כך לבית המשפט או לרשם ואם רצה לעשות כן תוך כדי הדיון יכול שהבקשה תהיה ללא הודעה מוקדמת.

(ב) בית המשפט או הרשם רשאי, בתנאים שיראו לו, להרשות למבקש לעשות כמבוקש ואם הרשה, יפסוק גם הוצאות משפט".

בסעיף ג' לתקנה זו, נקבע, כי אם בית המשפט סירב לבקשה להפסיק תובענה והמבקש לא המשיך בה, רשאי בית המשפט לדחותה.

בעניין זה כבר נקבע, כי בקשה להפסקת תובענה מסורה לשיקול דעת בית המשפט ובדרך כלל יטה בית המשפט להיענות לבקשה. כלומר, בדרך כלל אין למנוע מבעל דין להפסיק הליכים שהוא עצמו יזם ואין לאלצו להמשיך בהם.

בצד האמור, נקבע בפסיקה, כי עילה לסרב לבקשה מסוג זה היא אם עקב הפסקת התובענה היה הנתבע מפסיד יתרון בו זכה כבר, כגון ממצא לטובתו שנקבע במהלך הדיון. אלא שאף במקרה כזה, נקבע שאין הכרח לסרב לבקשה. ראה בענין זה ע"א 302/83 חשולי הכרמל בע"מ נ. משה נסלחהשווילי פ"ד ל"ט (2) 831, שם קבע בית המשפט, כי אפילו כשנקבע ממצא, קיימות נסיבות בהן אין הכרח לסרב, בין השאר, אם ניתן להגן על זכויות הנתבע על ידי קביעת תנאי לפי תקנה 154 (ב) שיבטיח הכללתה של הראיה הפועלת לטובת הנתבע, בין אלו שיובאו לפני בית המשפט, אם יחודש הדיון.

כאמור, האפשרות לקביעת תנאים להפסקת התובענה נקבעה במפורש בתקנה 154 (ב), שם נקבע כי ביהמ"ש רשאי בתנאים שיראו לו להרשות למבקשת לעשות כמבוקש.

5.במקרה דנן, ניתנה עוד ביום 24.4.12 החלטה, על פיה, לאור תניית בוררות הקיימת בהסכם שבין התובעים לאגודה, הרי שזכותה של האגודה כי הסכסוך יתברר בבוררות. לאור תניית הבוררות המחייבת, הוריתי על עיכוב הליכים בתביעה כנגד האגודה.

בתשובתם הבהירו התובעים כי אין הם מעוניינים לברר את התביעה נגד האגודה בבוררות, אולם כאמור, משמצאתי כי תניית הבוררות מחייבת אותם והתובעים לא פתחו בהליך של ערעור על החלטה זו, הרי הם אינם יכולים עוד לבחור את הטריבונל השיפוטי במסגרתו תתברר תביעתם. ככל שלתובעים אין אמון במוסד הבוררות, היה עליהם לוודא מראש כי תניית הבוררות תימחק מההסכם שכרתו עם האגודה. אולם משחתמו על אותו הסכם בנוסחו ובהתאם להחלטתי, כאמור, הרי הם מחויבים בתנאי הבוררות.

בהערת אגב והגם שאין לכך רלוונטיות לבקשה דנן, אציין כי לא מצאתי מקום לטענות התובעים ביחס למוסד הבוררות כשלעצמו ואף לא מצאתי בסיס לטענתם בדבר שכר טרחה מופרז לכאורה שדרש מהם הבורר.

6.כך או כך, הגם שאין לאלץ את התובעים להמשיך בתביעה כנגד האגודה ומשזו לא נתבררה, אינני מוצאת מקום לדחות את התביעה, הרי שאין לאפשר לתובעים לחמוק מהליך הבוררות. כאמור, כבר נקבע כי התובעים מחויבים ע"פ תניית הבוררות, ולפיכך המדובר במקרה המצדיק היעתרות לבקשה, בכפוף לקביעת תנאי שישמור על זכותה של האגודה כי נושא הסמכות לדון בתביעה כנגדה, לא יפתח מחדש.

כאמור, ההלכה היא, כי ביהמ"ש רשאי, אם הוא סבור שיש להיעתר לבקשה להפסקת תובענה, לקבוע שהחלטות מסוימות תחייבנה גם בהליך החדש אם וככל שיפתח בעתיד. ראה בספרו של גורן "סוגיות בסדר דין אזרחי" מהדורה עשירית בעמ' 174 ו-303, וכן רע"א 3771/12 המאגר הישראלי לביטוחי רכב (הפול) נ. יעקב קבודי דברי כב' השופט זילברטל:

"בנסיבות אלה, אם בית המשפט יגיע למסקנה שאכן יש מקום להפסיק את התובענה (כגון שהנזק עדיין לא התגבש ואין מקום להמתין לכך שההליך המקורי תלוי ועומד אך לא ניתן לקדמו), ראוי כי יתנה את ההפסקה בתנאים שימנעו קיפוחו של הנתבע. כך, למשל, ניתן לקבוע כי הדיון יימשך מהמקום אליו הגיע הדיון בתובענה הראשונה, כי ראיות שהוגשו תחשבנה כמוגשות גם בהליך החדש, כי החלטות מסוימות תחייבנה גם בהליך החדש וכו'".

7.לאור כל האמור, אני נעתרת לבקשה, אולם קובעת כי ככל שבעתיד תוגש לבית המשפט תביעה חדשה נגד האגודה (וזאת למרות שדין הסכסוך בין הצדדים להתברר בבוררות, כאמור), הרי ההחלטה מיום 24.4.12 תחייב את הצדדים והתביעה תתברר בפני בורר ומאותו שלב אליו הגיעו הצדדים בפני הבורר.

8.אין ספק כי תובע הבוחר למחוק או להפסיק תביעתו, צריך לפצות את הנתבע בגין ההוצאות שנגרמו לו בהגשת התביעה. על התובעים היה לשקול מראש האם הם בוחרים לפתוח בהליך (למרות תניית הבוררות) ומשבחרו עתה לסגת מבירור תביעתם, חייבים הם בפיצוי האגודה בגין הוצאותיה. בעניין זה, אציין כי גם ע"פ תקנה 154 (ב), אם הרשה ביהמ"ש הפסקת תובענה, יפסוק גם הוצאות משפט.

לפיכך, אני מחייבת את התובעים בהוצאות הנתבעת 1 בסכום כולל של 2,000 ₪.

9.צודק המנהל בטענתו, כי אילו היו מודיעים התובעים על כוונתם שלא לקיים את הליך הבוררות בתביעה נגד האגודה, מיד לאחר ההחלטה על עיכוב הליכים, הבר"ע שהגיש המנהל (בגין ההחלטה שלא לעכב את ההליכים גם כנגדו), הייתה מתייתרת. העובדה שהתובעים בחרו להגיש בקשתם רק עתה, אכן, גרמה למנהל הוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ