אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב רוכש בית לשלם למתווך סכום של 12,000$ לפחות

חיוב רוכש בית לשלם למתווך סכום של 12,000$ לפחות

תאריך פרסום : 17/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום רמלה
1719-06
14/01/2008
בפני השופט:
קמיר-וייס שלהבת

- נגד -
התובע:
1. יהב רחל
2. בי טופ האוס בע"מ

עו"ד סודקביץ' חיים
הנתבע:
אברהמי הרצל
עו"ד הירש איתי
פסק-דין

בפני תובענה כספית לתשלום סך של 131,692 ש"ח בגין תשלום דמי תיווך עבור רכישת הבית ברחוב הגנים 8, הוד השרון (להלן: " הבית") על ידי הנתבע, זאת לאור תנאי הסכם תיווך אשר נחתם בין הצדדים  ביום 15.07.05 (להלן: " הסכם התיווך").

יצוין כי התובענה הוגשה בסדר דין מקוצר ובהתאם להחלטת כב' הרשם סעדון, מיום 06.07.06 ניתנה לנתבע (המבקש בבקשה) רשות להתגונן.

לטענת התובעות, זכאיות הן לתשלום דמי תיווך בגין רכישת הבית על ידי הנתבע, הואיל והתובעת מס' 1 (להלן: "התובעת") שהינה מתווכת מקרקעין מוסמכת, שפעלה במסגרת עסקית דרך התובעת מס' 2, היוותה את הגורם היעיל בביצוע עסקת רכישת הבית ולחילופין קמה זכאותן של התובעות לתשלום דמי תיווך נוכח סעיף 2 להסכם התיווך שם נקבע מפורשות: "אני מתחייב לשלם לכם דמי תיווך בכל מקרה בו אבצע עסקה כלשהי בקשר לאיזה מהנכסים".

מנגד, טוען הנתבע כי התובעת מס' 1 לא היוותה את הגורם היעיל בביצוע העסקה וכי לא ניתן להתנות על חוק המתווכים שהינו חוק קוגנטי, באמצעות סעיף 2 להסכם.

אם כן, השאלות הדרושות הכרעה במסגרת התובענה דנן, הינן - ראשית, האם אכן היוותה התובעת מס' 1 גורם יעיל בביצוע עסקת רכישת הבית, שאז קמה זכאותה לדמי תיווך כמפורט בסעיף 14 (א)(3) לחוק המתווכים במקרקעין, תשנ"ו-1996 (להלן: " החוק") ושנית -  ככל ויימצא כי התובעת מס' 1 אינה הגורם היעיל בביצוע העסקה, הרי שיש להכריע בשאלה, האם ניתן להתנות על הקבוע בחוק באמצעות הסעיף עליו חתם הנתבע (סעיף 2 להסכם) לפיו הינו מתחייב לשלם דמי תיווך בכל מקרה בו תבוצע עסקה כלשהי בקשר לאיזה מהנכסים לגביהם מתייחס הסכם התיווך.

האם התובעת היוותה גורם יעיל בביצוע העסקה ?

לאחר שעיינתי עיין היטב בתצהירי העדות הראשית שהוגשו מטעם התובעות, (תצהיר עדות ראשית של התובעת - ת/1, תצהיר עדות ראשית של הגב' אוסנת שייקה - ת/2) חקירותיהן הנגדיות של עדות התביעה, תצהיר הנתבע (אשר צורף לבקשת הרשות להתגונן ואשר שימש אף כתצהיר עדותו הראשית בתובענה עצמה) והחקירה עליו (אשר נערכה בשלב בקשת הרשות להתגונן ואשר שימשה כחקירה נגדית בתובענה עצמה), ובחנתי בחון היטב טענותיהם המשפטיות של הצדדים כפי שפורטו בסיכומיהם, הגעתי לכלל מסקנה, אשר תבואר להלן, כי התובעת מס' 1 היוותה את הגורם היעיל בביצוע עסקת רכישת הבית על-ידי הנתבע.

הנני נותנת אמון מלא בעדויותיהן של התובעת ושל הגב' אוסנת שייקה (שהינה מבעלי הבית) אשר לא נסתרו במהלך החקירה הנגדית.

 בעדותה הראשית והנגדית חזרה התובעת מס' 1 על עמדתה לפיה פנה אליה הנתבע לאחר ששמע כי הבית הוצע למכירה וביקש כי תבדוק עבורו האם נתונים אלו נכונים:

 " במסגרת סיור שעשינו לבתים אחרים הראיתי לו בית אחר ברחוב הזה. הוא ביקש ממני לבדוק שהוא מעונין בבית הזה, שמע שהוא למכירה אם אני יכולה לבדוק עבורו את הנתונים אם זה נכון" (עמ' 14 לפרוטוקול הדיון שורות 20 - 18).

ובעמ' 18 לפרוטוקול הדיון שורות 22 - 17 מציינת התובעת כדלקמן:

"מר אברהמי הביע רצון, ענין, בבית הספציפי הזה, ביקש ממני שאל אותי אם אני יכולה לדאוג שיבקר בבית לראותו מבפנים הוא מוכן להציע הצעה, ואז הוא אמר לי אם תצליחי לבצע את העסקה עד 800,000 דולר, אני ישלם לך 12,000 דולר, ואז התחלתי להפעיל את הקשרים שלי דרך שכנה שהיתה שם ממול. הוא אמר לי שהוא יודע שסיפרו לו שהבית הזה למכירה, והוא לא רוצה להגיע לאדם הספציפי, כי מתווך הציע את זה ב- 900,000 דולר".

וכן:

..." יום שישי נפגשנו אחרי שהראיתי לנתבע ולאישתו את הבית, עשינו סיור בבית, קבעתי איתו במשרד לחתום על הסכם תיווך, שנחתם לאחר שראה את הבית...כשהוא היה נוכח דיברתי עם עורך דין טימור שעובדת במשרד ניסים שלם, זה היה באותו יום שישי, ואז היא אמרה שנגיש הצעה בכתב והיא תתייחס אליה, אז מלאנו את ההצעה בכתב אצלנו במשרד והעברנו לה את זה בפקס" (עמ' 15 לפרוטוקול, שורות 19 - 14).

וכן :

"חוות דעת שמאי קיבלתי בעקבות שיחה, ניסיתי לבדוק מה ההתייחסות להצעה ששלחנו ואז אמרו לנו שלא מתייחסים להצעות אישיות זה יצא לכינוס נכסים. ואז הודיע לי עורכת הדין טימור שהיא שולחת לי את כל החומר השמאי פלוס פרסום בעיתון פלוס הנחה באיזה צורה למלא הצעת מחיר, אז הזמנתי את הרצל בדחיפות" (עמ' 16 לפרוטוקול שורות 21 - 17).

התובעת מס' 1 המשיכה והדגישה כי היתה בקשר רצוף עם כונס הנכסים, הוזמנה לסיור בבית הפתוח אשר נערך על ידי כונס הנכסים ואף הזמינה לסיור זה את הנתבע. הואיל והנתבע נסע לחו"ל הגיעה התובעת מס' 1 לסיור בלעדיו. (ראה עמ' 17 שורות 17 - 17).

מהאמור לעיל ומחקירתה של התובעת מס' 1 אשר לא נסתרה עולה באופן חד משמעי,  וכאמור הנני נותנת אמון מלא בעדותה, כי התובעת היא זו שהיוותה גורם יעיל בביצוע העסקה, פנתה לבעלת הנכס, קישרה בינה לבין הנתבע, הציגה את הבית בפני הנתבע, העבירה לבעלי הבית את הצעתו הכספית של הנתבע לרכישת הבית וכי  עמדה בקשר עם השמאי ומשרד עורכי הדין ששימש ככונס נכסים על הבית.

חיזוק לעדותה של התובעת מס' 1, ניתן למצוא בעדותה של הגב' אוסנת שייקה, בעלת הבית הקודמת שממנה רכש הנתבע את הבית, ממנה עולה כי התובעת מס' 1 פנתה אליה על מנת להראות את הבית לנתבע.  הגב' שייקה, במסגרת חקירתה הנגדית, אשר לא נסתרה ולא קועקעה דחתה מכל וכל טענת הנתבע לפיה פנה הוא לעדה, יחד עם אישתו, נוכח מודעה אשר פורסמה מטעם העדה למכירת הבית באינטרנט:

" ש. אני אומר לך שמר אברהמי ואישתו פנו אליך באמצעות מודעה באינטרנט שפרסתם למכירת הבית, וביקור בבית לפני שהם ביקרו יחד עם התובעת

ת. לא היה שום פרסום באינטרנט על הבית הזה" (עמוד 11 לפרוטוקול הדיון שורות 24-22).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ