אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב חברת ביטוח בתשלום תגמולי ביטוח לאחר שבצעה קיזוז חובות מבוטחים שלא כדין

חיוב חברת ביטוח בתשלום תגמולי ביטוח לאחר שבצעה קיזוז חובות מבוטחים שלא כדין

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
32933-05
08/04/2007
בפני השופט:
מיכל ברק נבו

- נגד -
התובע:
1. גבאי שמשון
2. גבאי פאני

עו"ד קפלנסקי
הנתבע:
אריה חברה לבטוח בע"מ
עו"ד שפט
פסק-דין

רקע ועובדות שאינן במחלוקת

1.    בין השנים 2001 ל-2002, היו ה"ה שמשון ופאני גבאי, (להלן - התובעים), בעלי פוליסת ביטוח לדירה (תכולה ומבנה) אצל הנתבעת, אריה חברה לביטוח בע"מ (להלן - הנתבעת). הביטוח בוצע באמצעות סוכן הביטוח דוד נווה (להלן - נווה). במסגרת הפוליסה, הבית ותכולתו היו מבוטחים בביטוח "כנגד כל הסיכונים", לרבות פריצה וגניבה עד לסך של 900,000 ש"ח. במהלך הלילה שבין ה-15.01.02 ל-16.01.02, נפרץ הבית ונגנבו מספר פריטים, אשר ביניהם שעון יוקרתי, כסף מזומן וכרטיס אשראי (להלן - הפריצה). נזקי התובעים עקב הפריצה, הגיעו, לטענתם, לסך של 37,000 ש"ח. עם גילוי הפריצה, דיווחו התובעים למשטרה ( נספח ב' לכתב התביעה) ולנווה. הנתבעת שלחה שמאי מטעמה על מנת לשום את הנזקים. הוא העמיד את היקף הנזק על סך של כ-30,000 ש"ח בערכי כינון, ו-20,780 ש"ח, בערכי שיפוי.

2.    ביום 13.02.02 שלח סוכן הביטוח נווה מכתב מטעם הנתבעת, נושא תאריך 11.2.02, שכותרתו "קבלת סילוקין" ( נספח ג' לכתב התביעה), לפיו ישולם לתובעים סך של 20,223 ש"ח לסילוק מלא וסופי של כל תביעות התובעים בקשר לפריצה מיום 16.1.02. במכתב נכתב כי בתוך 15 יום מיום הגשת כתב הקבלה חתום לנתבעת, הנתבעת תעביר לתובעים את הסכום האמור. למרות שהסך שאושר על ידי הנתבעת היה נמוך משמעותית מהסכום שדרשו התובעים, הם הסכימו לחתום על הסכם הסילוק ולקבל את הסכום המוצע, לסילוק מלא וסופי של תביעותיהם בגין הפריצה. על אף חתימת התובעים על מכתב הסילוקין, לא קיבלו את הסך שאושר על ידי הנתבעת. התובעים פנו מספר פעמים לנתבעת ולנווה, בדרישה שישלמו את הסכום שהתחייבו במכתב הסילוקין ( נספח ד' ואילך לכתב התביעה). או אז, הודיע נווה במכתב מיום 25.2.03 לתובעים, כי סכום הפיצוי קוזז על ידי הנתבעת, בגין יתרות חוב אשר היו להם לזכות הנתבעת, בקשר לפוליסות אצל הנתבעת, שבוצעו אצל סוכן ביטוח אחר בעבר ( מיקי בדוס). לאחר בדיקה של התובעים במשרדי הנתבעת נודע להם, כי הנתבעת מסרה שק לפקודתם ביום 18.2.02, אשר קוזז על ידי הנתבעת.

המחלוקת :

3.    לטענת התובעים , הם עשו ככל יכלתם על מנת לזרז את ההליכים לקבלת הפיצוי המגיע להם בגין הפריצה, ולסייע בקביעת הערכת הנזקים. בנוסף, הסכימו לחתום - לפנים משורת הדין - על מכתב הסילוקין, חרף הסכום הנמוך שבו לעומת הנזק במקרה הביטוח הנדון, אך הנתבעת לא העבירה את הסך המוסכם וקיזזה, ללא ידיעת התובעים ובלא קבלת הסכמתם, את סכום הפיצוי אל מול חובות נטענים, לגבי פוליסות שונות, שכלל לא רשומות על שם התובעים.

לטענתם, לא נמסרה הודעת קיזוז כדין, בהתאם ל סעיף 53 לחוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-1973 (להלן- חוק החוזים). לפיכך, הנתבעת מעכבת תחת ידיה, ללא צידוק ובחוסר תום לב, את תגמולי הביטוח המגיעים לתובעים הן על פי חוזה הביטוח והן על פי הסכם הסילוקין. בכך היא מפרה, בין היתר, את הוראות סעיף 39 לחוק החוזים. בנוסף, הנתבעת הציגה בפני התובעים מצג שווא מטעה, לפיו - בכפוף לחתימתם על הסכם הסילוקין - יועבר לידיהם סכום של 20,223 ש"ח.

בנוסף, הנתבעת, פעלה בניגוד להוראות סעיף 27 לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א-1981 (להלן - חוק חוזה הביטוח), משלא שילמה את תגמולי הביטוח במועד, ובניגוד ל תקנות הפיקוח על עסקי הביטוח (תנאים בחוזי ביטוח), התשמ"ב-1981 (להלן - תקנות הפיקוח), תקנה מס' 4, המתייחסת ל"קבלה ושחרור" וקובעת, כי "אישר המבטח את תביעתו של מבוטח על פי חוזה ביטוח, לא ידרוש מן המבוטח לחתום על טופס קבלה ושחרור אלא אם בעת החתימה ישלם המבטח את תגמולי הביטוח למבוטח".

בנוסף, מבקשים התובעים לחייב את הנתבעת בריבית עונשית בשיעור של 12% לשנה, כקבוע ב סעיף 28א לחוק חוזה הביטוח.

4.    לטענת הנתבעת , קיים חוב של התובעים כלפי הנתבעת בפוליסות אחרות, למשל - פוליסות של "נוף ים כחול" - חברה, השייכת לתובעים. לנתבעים ולחברות בשליטתם מכלול של פוליסות, אשר היוו יחידה חשבונאית אחת מוסכמת. לפיכך, היתה הנתבעת רשאית להפעיל את זכות הקיזוז, הקבועה ב סעיף 18 לתנאי הפוליסה, וכך עשתה.

סעיף 18 האמור קובע: "החברה רשאית לקזז מתגמולי הביטוח המגיעים למבוטח בקרות מקרה הביטוח כל סכום שהמבוטח חייב לחברה בין שחובו מתייחס לפוליסה זו ובין אחרת".

דיון והכרעה

5.    השאלות המרכזיות העולות בתיק זה הן כדלקמן: האם היו לתובעים חובות כלפי הנתבעת, בגין פוליסות אחרות השייכות להם? אם כן - האם היתה הנתבעת רשאית לקזז את החובות הללו אל מול הפיצוי שהגיע לתובעים בגין הפריצה - בכלל, ולאור החתימה על כתב הקבלה והסילוק - בפרט? אם כן - האם הופעלה זכות הקיזוז כדין, תוך מתן הודעת קיזוז כראוי?

מאחר שמתן תשובה שלילית לכל אחת מהשאלות הללו תוביל לקבלת התביעה, ומאחר שהתובעים שמו את עיקר משקל טענותיהם על ענין אי הפעלת זכות הקיזוז כדין (ולא על ענין אי קיום החובות), אתחיל אף אני מענין זה.

זכות הקיזוז :

6.    זכות הקיזוז קבועה בסעיף 53(א) לחוק החוזים:

"חיובים כספיים שצדדים חבים זה לזה מתוך עסקה אחת והגיע המועד לקיומם, ניתנים לקיזוז בהודעה של צד אחד למשנהו. והוא הדין בחיובים כספיים שלא מתוך עסקה אחת, אם הם חיובים קצובים".

אם כן, התנאים על פי סעיף 53 לחוק החוזים הם כדלקמן:

א.  על הטוען לזכות קיזוז להוכיח כי קיימים חיובים כספיים שהצדדים חבים זה לזה והגיע המועד לקיומם.

ב.  אם הראה הטוען לקיומה של זכות קיזוז כי קיימים חובות כאמור, הרי שעליו להראות כי שלח הודעת קיזוז לצד השני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ