אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב חברות ביטוח בהוצאות לטובת אוצר המדינה

חיוב חברות ביטוח בהוצאות לטובת אוצר המדינה

תאריך פרסום : 21/06/2006 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות פ"ת
1053-06
19/06/2006
בפני השופט:
(בדימוס) שטרסמן גבריאל

- נגד -
התובע:
שמואל דריליך - ת.ז. 52587151
הנתבע:
מיכל לוי - ת.ז. 04031819
פסק-דין

1.             תובענה זו דנה בתאונת דרכים שהיו מעורבות בה חמש מכוניות. הנהג בראשונה, שמכוניתו של התובע פגעה בה לאחר שפגעו מאחור במכוניתו, אינו צד לתובענה.

2.             הנתבעת פגעה מאחור במכוניתו של התובע.

3.             הנתבעת מס' 3 לפי הודעת צד ג' פגעה במכוניתה של הנתבעת

4.             הנתבעת מס' 1 לפי הודעת צד ג' פגעה במכוניתה של הנתבעת מס' 3 לפי אותה הודעה.

5.             בנסיונו לחסוך מזמנו היקר של בית המשפט ומזמנם של מתדיינם הממתינים באולם  לשמיעת תיקיהם, ביקש בית המשפט מבעלי הדין ובמיוחד מנציגי חברות הביטוח להתפשר בלא הטלת אחריות על מי מן הנהגים.

6.             מן המפורסמות, שתאונות המכונות "תאונות שרשרת", שבהן מעורבות מכוניות אחדות, אינן תמיד קלות לפתרון נכון וצודק, משום שגם אם הנהגים מעידים כולם עדויות אמת על פי זכרונם הסובייקטיווי, יתכן גם יתכן ששאלת הפגיעה ברכב שלפניהם לא תוכרע לעולם הכרעה נכונה, משום שמפגש המכוניות זו בזו בשרשרת אינו מאפשר תמיד תשובה מתמטית חד משמעית לשאלה איזו מכונית פגעה קודם באיזו מכונית אחרת.

7.             התביעה כולה היא רק לתשלום ההשתתפות העצמית שהתובע חוייב בה ולדעת בית המשפט התמשכות הדיון לא היתה מוצדקת כלל ועיקר. ניתן היה לסיים את הפרשה רבת המשתתפים הזו בדקות ספורות לו גילו נציגי חברות הביטוח יותר פתיחות.

8.             למקרא הכתוב בכתבי הטענות הציע אפוא בית המשפט לבעלי הדין להסכים לפשרה לפי הסמכות הקנויה לו בסעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ד-1984.

9.             למרבה הצער, סירבו נציגי חברות הביטוח להצעת בית המשפט, והוא שמע את עדויות הנהגים המעורבים ואת עיקרי טענות נציגי חברות הביטוח. דיון זה, גם תוך נסיון לצמצמו, התמשך כארבעים דקות. 

10.         לאחר שמיעת כל העדויות חזר בית המשפט ויעץ לצדדים להסכים לפסק דין של פשרה, ואז הסכימו כולם לבד מנהגת אחת אולם נציג החברה המבטחת אותה שכנע גם אותה להסכים לפשרה כזו.

11.         בית המשפט הסביר לבעלי הדין את משמעות הסכמתם, דהיינו, שאין בית המשפט חייב לנמק את פסק הדין שלו, אלא די שיקבע את הסכום שלפי שיקול דעתו זכאי לו אחד הצדדים, אם יחליט בית המשפט לקבל את התובענה.

12.         סעיף 79א אינו מונע את בית המשפט מלהחליט, בגדר סמכותו, לקבל את התביעה במלואה או לדחותה במלואה, אם כי יש להניח שנסיבות אלו תהיינה מטבע הענין נדירות (ע"א  3958/95 שמעון נ' עזבון המנוח אלפרד שמעון ואח', תקדין עליון, 1, 96, 487).

13.         "הרעיון הוא - הסמכת בית המשפט להכריע בסכסוך שביניהם שלא על יסוד ראיות מלאות או ראיות בכלל, אלא על יסוד הערכת השופט בדבר סיכויי התיק, שבעלי הדין מוכנים לסמוך עליה מראש": ד"ר שלמה לוין, תורת הפרוצדורה האזרחית - מבוא ועקרונות יסוד, סעיף 167, עמ' 155. ראו גם ספרו של כב' הנשיא אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מה' 8, 315-314 (רע"א 9311/04 רונן נ' סמואל ואח', כב' השופט א. רובינשטיין בבית המשפט העליון, פס"ד מיום 21.2.2005).

14.         עם זאת, הסביר בית המשפט לצדדים, כי ראוי לעודד מתדיינים ללכת בדרך הפשרה ומשפסק בית המשפט על דרך זאת, הסיכוי לדיון בערעור קלוש למדי שכן ערכאת הערעור לא תתערב בפסיקתו אלא במקרים נדירים ויוצאי דופן (ע"א 1639/97 אגיאפוליס בע"מ נ' הקסטודיה אינטרנציונלה דה טרה סנטה, פ"ד נג, 1, 337; וראו גם רע"א 8101/04 חוסיין נ' אלון טבעון בע"מ, מיום 29.12.2004; וכן רע"א 4044/04 יצחק ועמוס בוקרה קבלנים בע"מ נ' סגל, מפי כב' השופט א. רובינשטיין, החלטה מיום 22.7.2004: "... ככלל, החלטת פשרה בראייתן של הבריות היא במיצוע כזה או אחר (לאו דווקא באמצע ה"גיאומטרי" או ה"אריתמטי"), ורוב הפשרות היו כאלה מימות עולם וכך יהיו מן הסתם גם בעתיד. זו גם משמעותה הלשונית הבסיסית של הפשרה. המילון העברי גור מגדיר פשרה כ"משפט שלום בין בעלי דין, התרת סכסוך וטענות ותביעות בין רבים וניצים על דרך ממוצע ושווי, שכל אחד מוותר על זכויותיו". אין בכך כדי לסתור כל עיקר התחשבות בדין המהותי, שהרי מבקש בית המשפט לעשות צדק והדין המהותי אמור הוא מטבעו לשקף צדק. הדעת נותנת, כי המקרים שבהם יקבע בית המשפט בהליך פשרה, בלכתו בעקבות הדין המהותי, כי יש מקום לקבל או לדחות את התביעה בשלמותה - יהיו נדירים וחריגים.)."

15.         בית המשפט חזר אפוא ועיין בכל עדויותיהם של הנהגים המעורבים ובנספחים בכתב לכתבי הטענות ועל יסוד אלה הוא פוסק, שכדי להביא לסילוק מלא ומוחלט של התביעה ובלי לקבוע את מידת אחריותם המשפטית של בעלי הדין לנזקים שנגרמו למכוניתו של התובע או למכוניות האחרות שהיו מעורבות בתאונה, ישלמו הנתבעת והנתבעת מס' 5 לפי הודעת צד ג', ביחד ולחוד, לתובע את הסכום של 400 ש"ח; הנתבעת מס' 1 לפי הודעת צד ג' והנתבעת מס' 2 לפי הודעת צד ג' ישלמו, ביחד ולחוד, לתובע את הסכום של 400 ש"ח; והנתבעות מס' 3 ו-4 לפי הודעת צד ג' ישלמו, ביחד ולחוד, לתובעת את הסכום של 400 ש"ח.

 

16.         סכומים אלה ישאו ריבית כדין והצמדה מיום 16.10.2005 ועד לתשלום המלא בפועל.

17.         דעתו של בית משפט זה היתה מאד לא נוחה מניהולו.

18.         לא היתה זו הפעם הראשונה, שחברות ביטוח נתבעות מנהלות "מלחמת עולם" גם במקרים, שבהם לא זו בלבד שסכום התביעה נמוך ונתבעים עשויים להתחייב בסכומים נמוכים ביותר כדי לסיים את הדיון, אלא שבית המשפט הציע להם חזור והצע, במקרים שבהם מדובר בתאונות שרשרת, שבהם הוכחת השאלה "מי פגע במי קודם" קשה ביותר ולעתים בלתי אפשרית, לוותר על עקרונות ולהגיע לפשרה זולה, כשבית המשפט פוטר מאחריות משפטית את הגורמים לתאונה.

19.         אין מדובר במקרים עקרוניים אלא בחיים נורמטיוויים של נהגים, שנקלעו למצב ביש, כשכל אחד מהם רואה את מכוניתו לכודה בין - או בקצה - שורה של מכוניות דבוקות זו לזו. ברוב המקרים אין דרך להוכיח - לבטח לא לשכנע - את בית המשפט מי קדם בפגיעתו למי, זה שמלפנים או זה שמאחור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ