אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב הסתדרות העובדים החדשה לפצות תובעת ,אלמנת מנוח ,שההסתדרות פתחה נגדו בטעות בהליכים משפטיים וניהלה נגדו הליכים בלתי ראויים

חיוב הסתדרות העובדים החדשה לפצות תובעת ,אלמנת מנוח ,שההסתדרות פתחה נגדו בטעות בהליכים משפטיים וניהלה נגדו הליכים בלתי ראויים

תאריך פרסום : 05/02/2009 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
6181-08
02/02/2009
בפני השופט:
אליקים אברהם

- נגד -
התובע:
נדיה אלבז ת.ז. 008485211 היורשת של עזבון המנוח אלבז יוסף ז"ל ת.ז. 061333969
הנתבע:
הסתדרות העובדים הכללית החדשה בא"י 580032076
פסק-דין

מבוא

1.       נגד יוסף אלבז ז"ל שהתגורר ברח' המחתרת 5 קרית ים הוגשה בטעות תביעה ע"י הנתבעת ולפיה הוא נדרש לשלם לנתבעת סכום של  444,340 ש"ח. משלא הגיש מר יוסף אלבז ז"ל כתב הגנה ביקשה הנתבעת מבית המשפט כי יינתן נגדו פסק דין ולאחר מתן פסק הדין היא אף פתחה נגדו בהליכי הוצל"פ למימוש אותו פסק דין.

2.       אין מחלוקת כי החייב האמיתי הינו אדם אחר מר יוסף אלבז המתגורר ברח' לכיש 21 בקרית ים ומשגילתה הנתבעת את הטעות היא ביטלה את ההליכים נגד מר יוסף אלבז ז"ל הנ"ל.

3.       לימים נפטר מר יוסף אלבז ז"ל עקב מחלת סרטן קשה שפקדה אותו ואלמנתו-היורשת הגישה תביעה ובה היא מבקשת פיצוי על העוול שנגרם לבעלה המנוח באותם הליכים השגויים שנוהלו נגדו ע"י הנתבעת.

4.       התביעה הוגשה בסדר דין מהיר ובה נתבקש לפסוק סכום של 40,000 ש"ח, מחציתו בגין הוצאות ישירות שנגרמו למנוח ומחציתו בגין עוגמת נפש.

5.       הנתבעת אינה חולקת על העובדה כי היא פתחה בהליכים נגד האדם הלא נכון אלא שלטענתה התביעה טרדנית וסחטנית שכן לגרסתה רצף הטעויות לא נמנע "בעיקר בשל מחדליו של המנוח עצמו", לנתבעת גם טענות מקדמיות בשל העובדה כי התביעה הוגשה בשם העזבון ועל פי יפוי כח שניתן ע"י האלמנה לבתו של המנוח מר יוסף אלבז.

6.       מאחר ואין מחלוקת כי הנתבעת פעלה נגד האדם הלא נכון, שאלה אחת מרכזית עומדת על הפרק והיא האם יש לייחס את האשם כטענת הנתבעת למנוח עצמו. במידה ותקבע חבות יש כמובן לבחון מהו גובה הנזק שנגרם למנוח.

7.       במהלך הישיבה המקדמית הגיעו הצדדים להסדר דיוני לפיו פסק הדין יינתן על סמך סיכומים בכתב, כאשר התביעה מתבססת על תצהירה של בתו של המנוח גב' ורד אלקיים, תצהיר שצורף בתמיכה לתביעה והנתבעת מסתמכת על תצהירו של עו"ד יוסי ליבנה אשר פעל בשם הנתבעת במסגרת אותם הליכים שגויים נגד המנוח ובהתאם לאותו הסדר דיוני הוגשו סיכומי הצדדים.

דיון

אקדמת מילין

8.       הפכתי והפכתי בסיכומי הנתבעת ומצאתי עצמי נדהם לקרוא סיכומים כה מקוממים המלווים בלשון כה בוטה ולא אחת נוצר בקרבי הרושם כי נפלה אצל הנתבעת טעות נוספת והיא סיכמה סיכומיה על פי עובדות של תיק אחר. בסיכומיה מכונה מר יוסף אלבז ז"ל "המעוול"  (ר' למשל סעיף 88) ודי בציטוט סעיף 80 לסיכומי הנתבעת כדי להבין עד כמה רחוקים סיכומיה של הנתבעת כמרחק ממזרח ממערב  מעובדות תיק זה "ומעל הכל התנהלותו של המנוח מצביעה על ניסיון מכוון להתעשר על חשבון הנתבעת ולהבנות מטעותה. טעות אשר במעשיו המפורשים ובמחדליו הבזויים עודד המנוח". עזות מצח כה גבוהה מצידה של נתבעת רשלנית שבמקום להתנצל על טעותה משמיצה את מר יוסף אלבז ז"ל שכמובן אינו יכול להשיב לטענותיה מקברו, עד כדי כינוי התנהגותו כמחדל בזוי!!!. כל חטאו של מר יוסף אלבז ז"ל היה כי הוא נולד עם שם זהה לשמו של אדם אחר שלטענת הנתבעת חייב לה כספים, מזלו הרע של מר יוסף אלבז ז"ל היה כי דרכיו הצטלבו עם הנתבעת חסרת הרגישות.

9.       צר לי כי זו דרכה של הנתבעת, הסתדרות העובדים בישראל הכללית החדשה בא"י.  אדגיש כי על פי חומר הראיות לא נפל רבב בהתנהגותו של יוסף אלבז ז"ל ולו היתה מקפידה הנתבעת בזיהוי ואיתור מי שלטענתה גרם לה נזקים לא היתה גורמת עוול כה גדול למנוח.

אשמו של מי גרם לנהול ההליכים השגויים?

10.   מחומר הראיות לא ברור מדוע החליטה הנתבעת כי החייב האמיתי מתגורר ברח' המחתרת 5 בקרית ים. אין מחלוקת כי זו היתה כתובתו של המנוח וכי המנוח לא היה חייב לנתבעת ולו שקל אחד. מחדלה הראשון והבסיסי של הנתבעת היה כי היא בחרה לנהל הליכים נגד אדם בשם יהודה אלבז מבלי לזהותו באמצעות מספר תעודת זהות למרות שהיא היתה מחויבת לעשות כן על פי מצוות תקנה 9(3) תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984,  הקובעת כי "יש לכלול בכתב התביעה את שמו של הנתבע, וכן מספר זהותו ומקום מגוריו, במידה שניתן לבררם" ועם נעיין בתוכן כתב התביעה המקורי נגלה כי אותו יוסף אלבז התקשר בהסכם ושילם כספים עליהם ידעה הנתבעת, כך שבמאמץ קל יכולה היתה הנתבעת לעיין במסמכים הנ"ל ולגלות זהותו האמיתית של יוסף אלבז.

11.   הנתבעת בחרה בדרך הקלה ומבלי להתאמץ נקבה בשם יוסף אלבז, לא ציינה מספר מזהה ומשום מה החליטה-ברשלנות כי הוא מתגורר בביתו של יוסף אלבז ז"ל. טעות זו הובילה למרוץ שדים, פסק דין בהעדר הגנה נגד יוסף אלבז ז"ל, פתיחת הליכים בהוצל"פ נגד המנוח שאינו חייב דבר לתובעת וגם הקלות בה התגלתה הטעות מעידה על גודל רשלנותה של הנתבעת. ביום 7.3.06 פנתה הנתבעת למינהל האוכלוסין הציגה את מספר תעודת הזהות של החייב האמיתי ת.ז. 069101277 וגילתה לראשונה כי אותו יוסף אלבז מתגורר ברח' לכיש 21 בקרית ים בעוד שהיא מנהלת בטעות הליכי  הוצל"פ לגביית חוב בסכום של כ-500,000 ש"ח נגד אדם אחר יוסף אלבז ז"ל נושא ת.ז. 061333969 והמתגורר ברח' המחתרת 5 בקרית ים.

12.   ושוב אדגיש כשאלה העובדות מקומם לעיין בקו הגנתה של הנתבעת אשר בסיכומיה רואה במנוח כי שמנסה ל" למלא את כיסיו" על חשבון הנתבעת, (סעיף 3), לטענתה המנוח בחר " במתכוון להכשיל את הנתבעת תוך נסיון לגזור לעצמו קופון עתידי על חשבונה" (סעיף 51), פשוט לא ייאמן. מבחינת הנתבעת המנוח הוא זה שגרם לה נזק בכך שעיכב את ניהול ההליכים נגד המעוול האמיתי, לשונה המשמיצה של הנתבעת קלה והיא משתלחת ללא רסן לכל כיוון, את המשפחה של המנוח היא מאשימה כמי שעושה "שימוש ציני במותו של איש", (סעיף 62), ר' גם האמירות הקשות נגד עורכת הדין שייצגה את המנוח באותו שלב, (סעיף 31) או עורכת הדין הנוכחית (סעיף 83) וגם המנוח ובתו זכו למנת נאצות והכל בשל סיבה אחת הנתבעת התרשלה ופעלה נגד האדם הלא נכון.

13.   מאחר ובתיק זה לא נשמעו ראיות לא אביע עמדה באשר למהימנות גרסה זו או אחרת וגם לגבי חלק מהמסמכים לא ניתן לדעת האם נתקבלו או נשלחו ע"י המנוח למשל מכתב ההתראה נספח ב' לתצהיר הנתבעת שאין ראיה לגבי דרך משלוחו (כגון אישור משלוח בדואר דחוף או רשום) ואין גם ראיה לטענת בתו של התובע לפיה המנוח (סעיף 7 לתביעה הנתמך בתצהירה) השיב את כתב התביעה מיד לאחר קבלתו לשולחת.

14.   די אם אתייחס למועדים ולמסמכים שאינם במחלוקת ואסתמך רק על העובדות בהן מודה הנתבעת. על פי סעיף 8 לתצהיר עו"ד ליבנה " ביום 28.1.05 פנה התובע טלפונית למשרד ב"כ הנתבעת והבהיר כי חלה טעות בזיהוי והוא אינו האדם הנכון להתבע", לו היתה הנתבעת זהירה מיד בתום אותה שיחת הטלפון היא היתה חייבת לבדוק מסמכי התביעה, לבדוק הזיהוי הנכון ולבטל סמוך לאחר מכן את ההליכים נגד המנוח ולו יועילו לנתבעת הטענות המקוממות בסיכומיה בבחינת חזקות שאינן חזקות כלל וכלל וגם מול ההסתדרות כתובעת כל אדם הוא חף מכל אשמה או חבות אלא אם תוכיח ההסתדרות  את ההיפך.

15.   ייתכן ומר אלבז ז"ל או עורכת הדין שטיפלה בענינו לא היו נחושים מספיק אך מחדליהם לא היו מחדלים בזויים כהגדרת הנתבעת בסיכומיה ולכל היותר מדובר היה בנסיונו של אדם נואש שגורלו התאכזר אליו, הוא חלה במחלה קשה ודווקא אז הוא מצא עצמו נדרש לשלם מאות אלפים שקלים ללא עוול בכפו ואפנה בענין זה למכתבו של יוסף אלבז ז"ל מיום 10.2.06 (נספח י' לתצהיר הנתבעת) " לידיעתכם יש לכם טעות חמורה אני לא אלבז יוסף שאתם מחפשים" זה השלב להבהיר כי מחודש 2/06 כשפתחה הנתבעת בהליכי הוצל"פ היא בחרה לראשונה הפעם לנקוב במספר מזהה- וגם הפעם שגתה כי לא בדקה ולכן היא ביססה את הטעות וציינה את מס' הזיהוי של יוסף אלבז ז"ל. באותו מכתב מחודש 2/06 בשפתו הפשוטה טוען מר יוסף אלבז ז"ל "אני לא מבין מה זה המכתב הזה ששלחתם אליי לכתובת שלי עם ציון מספר תעודת הזהוי שלי מבלי לבדוק אם זה אלבז יוסף הנכון" והוא מסיים את מכתבו בתאור מצבו הרפואי " לצערי הרב לפני כ-6 חודשים לקיתי במחלת הסרטן ומנסה לשרוד". הנתבעת בעזות מצח בסיכומיה תוהה לגבי נכונות הטפולים הרפואיים ולעיתים מתקבל הרושם כי היא סבורה כי המנוח התחזה לחולה ואולי גם נפטר כדי להתעשר על חשבונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ