אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב המדינה ועיריית בית שאן בפיצויים למורה, שנפגעה בעת תפקידה בנסותה להגן על ילד מדלת ברזל

חיוב המדינה ועיריית בית שאן בפיצויים למורה, שנפגעה בעת תפקידה בנסותה להגן על ילד מדלת ברזל

תאריך פרסום : 16/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום בבית שאן
456-04
08/12/2008
בפני השופט:
עיריה מרדכי

- נגד -
התובע:
קדוש רבקה
הנתבע:
1. מ"י-משרד החינוך התרבות והספורט
2. מועצה מקומית

פסק-דין

א.      רקע

1.         בפני תביעה לתשלום פיצויים בגין נזק גופני שנגרם לתובעת במהלך עבודתה     כמורה בבית הספר, ביום 24.11.97.

2.         התובעת מועסקת ע"י הנתבעת 1, משרד החינוך, כמורה לאנגלית ומשרד החינוך מנהל את בית הספר. הנתבעת 2, עיריית בית שאן (לשעבר המועצה המקומית), הינה בעלת מבני בית הספר ומבצעת את פעולות אחזקת המבנים בתיאום עם מנהל בית הספר, מטעם הנתבעת 1.

3.         התובעת נפגעה בגבה ביום האירוע, בשעת ההפסקה, כאשר היא אחזה בדלת הזזה      עשויה ברזל, שהשתחררה ממקומה ונטתה ליפול.

4.         הצדדים חלוקים בשאלת האחריות וכן בשאלת הנזק.

ב.      נסיבות האירוע ושאלת האחריות :

1.         לטענת התובעת, ביום האירוע, בשעת ההפסקה היא שמעה צעקות של ילד שהגיעו       מתוך אחד ממבני בית הספר. היא ניגשה למקום וגילתה שתלמיד נסגר בתוך          המבנה, מאחורי דלת הזזה כבדה העשויה מברזל. על פי חומר הראיות , מדובר         בדלת הזזה שהייתה מותקנת על קיר המבנה, בתוך מסילה, שלא היתה בשימוש ולא הייתה אמורה להיות ניתנת להזזה. על אף האמור, מאן דהוא הצליח להזיז את הדלת, מכיוון הקיר ולסגור את פתח המבנה, באמצעותה.

2.         התובעת ניסתה לפתוח את הדלת ולהחזירה למקומה מול הקיר, כאשר הדלת לפתע השתחררה ממסילתה ונטתה ליפול, לכיוון החלק הפנימי של המבנה, שבו שהה התלמיד.

3.         על מנת להגן על התלמיד ולמנוע את פגיעתו בגין  נפילת הדלת, היא אחזה בדלת ומשכה בה לכיוון גופה. בעת ביצוע האמור, היא חשה בכאב חד בגבה.

4.         עדות התובעת הייתה אמינה עליי, בכל הקשור לנסיבות התרחשות האירוע והיא נתמכה בעדותו של מנהל בית הספר, שהוזעק ע"י תלמידים למקום ומצא את התובעת אוחזת בדלת שנטתה ליפול, לאחר שהשתחררה ממסילתה. המנהל אישר בעדותו כי בהגיעו למקום, שהו תלמידים במקום, בקרבת התובעת, כולל מאחורי הדלת. הוא תיאר כיצד הוא שחרר את הדלת מידי התובעת והשעין אותה על הקיר של המבנה. הגירסה שהתובעת מסרה בהודעה למל"ל מיום 24.11.97(נ/1), אינה שונה, באופן מהותי, מגרסתה בפני ביהמ"ש.

5.         אין מחלוקת שהמבנה והדלת נשוא הדיון, היו בשליטת הנתבעים, אשר היו אחראים לדאוג לתקינותם. עצם העובדה שדלת כבדה שכזו משתחררת ממסילתה יש בה כדי להעיד, לכאורה, על העדר תחזוקת הדלת באופן נאות ותקין.

6.         יתרה מכך, מנהל בית הספר העיד שהדלת נשוא האירוע הייתה דלת ישנה שיצאה זה מכבר משימוש, אך  נותרה מקובעת לקיר המבנה. הוא העיד כיצד הוא נהג לפנות לנציגי הנתבעת 2 בנושאי תחזוקת בית הספר ובקשותיו היו נענות על ידיהם. הוא העיד שבוצעו שינויים ושיפוצים שונים במבני בית הספר במהלך השנים, כאשר הותקנו מתקנים חליפיים לסגירת המבנה, אולם, הדלת הישנה מברזל נותרה במקומה ולא סולקה. מנהל בית הספר אישר בעדותו שהוא היה מודע לדלת,  אך הוא לא ראה צורך בסילוקה  או מתן דיווח מיוחד לגביה, על אף שהיא לא הייתה בשימוש, ככל שהוא התייחס אליה כדבר "קבוע", שלא ניתן להזזה, כלל. לדבריו "ידעתי שלא נוגעים בהם (קרי-אותן הדלתות ברזל הישנות שהיו עדיין במבנה) ואין אפשרות להזיז אותם" (ע' 3 שורה 9 לפרוטוקול).

7.         מנהל, בית הספר לא העיד שהוא בדק ווידא שהדלת אכן מקובעת לקיר כך שלא ניתן להזיזה, אלא שהוא "סבר" כך.

8.         ככל שמדובר בדלת הזזה כבדה מברזל המורכבת על מסילה, אין מקום "להניח" שהדלת אינה ניתנת להזזה, במקום שניתן לבדוק ולוודא נתונים כאלה באופן מקצועי וללא מאמץ מיוחד. סברות והנחות שכאלה, ללא בדיקה פוזיטיבית, אינן מהוות קיום חובת הזהירות. סברה זו הוכחה אף כסברה בלתי מבוססת, בעליל. יתרה מכך, לאחר שהצליח מאן דהוא (והסבירות שמדובר בתלמיד בי"ס אינה מופרכת כלל ועיקר) לסגור את הדלת, הרי שמשניסתה התובעת להחזירה למקום, הדלת השתחררה כליל ממקומה ונטתה ליפול. הוכח על כן, לא רק שניתן היה להזיז את הדלת, אלא שהזזתה לא הובטחה, מבחינה בטיחותית, כך שהיא לא תשתחרר ממסילתה, בשעת השימוש בה.

9.         משהוחלט על ידי המנהל שלא לבקש את סילוק הדלת, על אף שלא היה בה כל שימוש, היה מוטל עליו להבטיח, באופן פוזיטיבי, את קיבועה בצורה שתמנע את אפשרות הזזתה או, לחילופין, לדאוג לתקינותה, כך שבמסגרת פעולות פשוטות של גרירתה מצד לצד, היא לא תשתחרר ממסילתה.

10.       מקובלת עליי טענת התובעת שבשעה שציבור השוהים במבנה הינו מורכב, ברובו, מתלמידי בית הספר,  ניתן לצפות לפעילות של השתובבות כללית וניתן לצפות שתלמיד כזה או אחר ינסה, בהזדמנות זו או אחרת, להזיז את הדלת, כפי שאכן אירע, על פי מבחן ההסתברות.

11.       אין מחלוקת שמנהל בית הספר היה עד לחלק מהאירועים והגיע למקום בעקבות תלמידים שקראו לו ומצא את התובעת אוחזת בדלת על מנת שלא תיפול. לטענתו, הוא דאג, למחרת, לפנות לגורמים הרלוונטיים ברשות המקומית והם דאגו לסלק את הדלת והמסילה מהמקום. כאשר מתרחש אירוע שכזה בבית הספר, מוטל היה על הנתבעים לערוך חקירה מיידית, באשר לנסיבות של תזוזת והתנתקות הדלת, ממסילתה. הנתבעים לא ערכו כל חקירה ולא הוצגו כל ממצאים מטעמם, באשר לבדיקת הדלת ומסילתה בזמן אמת ולו בדיעבד, שיצביעו על הסיבה שהדלת התנתקה ממסילתה. אדרבה, הפריטים סולקו מהמקום ותו לא. התובעת גם לא התבקשה ע"י הנתבעת 1 ליתן עדות על נסיבות המקרה,  כפי שמקובל באירועים תאונתיים בבית הספר.

12.       בנסיבות המתוארות, די בראיות שהובאו כדי להוכיח, על פי מבחן ההסתברות, שמנהל בית הספר לא קיים את חובת הזהירות המוטלת עליו והוא לא דאג שיבוצעו פעולות האחזקה הנדרשות באשר לדלת האמורה, שאילו היו מתבצעות, היה בהן כדי למנוע את התאונה.

13.       מנהל בית הספר הודה (כאמור לעיל), שכל בקשה שהוא הפנה לגורמים הרלוונטיים ברשות המקומית טופלה על ידם ושהם אף פינו את הדלת והמסילות בסמוך לאחר האירוע, לבקשתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ