אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב בגט כשבני הזוג חיים בנפרד זמן רב

חיוב בגט כשבני הזוג חיים בנפרד זמן רב

תאריך פרסום : 02/11/2006 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני גדול
8-21-1
20/05/2002
בפני השופט:
1. הרב אליהו בקשי דורון
2. הרב אברהם שרמן
3. הרב שלמה משה עמאר


- נגד -
התובע:
אלמוני
הנתבע:
אלמונית
פסק-דין

בבית הדין הגדול בירושלים בנשיאות כב' הראשל"צ נשיא ביה"ד הגדול הרה"ר הגר"א בקשי דורון שליט"א, והגר"א שרמן שליט"א והח"מ.

בערעור שהגיש אלמוני ע"י ב"כ טו"ר צינגלאוב, נגד פסק הדין של ביה"ד חיפה שדחה את תביעתו לגרש את אשתו.

מתוך העיון בכל החומר שבתיקים של הצדדים, עולה, שבני הזוג נישאו זל"ז בזיווג ראשון בשנת התש"ט (1949), ונולדו להם ארבע בנות. האשה עזבה את הבית משנת התשל"ז, ומאז הם חיים בנפרד לגמרי עד עצם היום הזה. והאב המשיך לגדל את הבנות לבדו.

כיום יש נתק מוחלט בין האם ובין בעלה, ובינה לבין בנותיה, ומזה שבע שנים שאינה מדברת עם בעלה כלל ועיקר.

הבעל טוען שהיא מורדת בו זה שנים רבות מאד, ודורש מביה"ד לחייבה בגט, וגם לכפות עליה את הגירושין ובין היתר סמכו דבריהם ע"ד הגאון ר"ח פלאג'י ז"ל, שאם אינם חיים יחד שמונה עשר חדשים יש לחייבם להתגרש.

בכתב ההגנה של האשה וב"כ עו"ד ... טענו שהבעל קיבל חצי דירה מהוריה העשירים, והם שפירנסו אותם, ובמקום להעריכה הוא משפילה ומזלזל בה וצועק עליה, והעדיף את הבנות עליה, עד שהרגישה שעושים קואליציה נגדה. ובאחת הפעמים טענה לבעלה שהבת משקרת עליה, וביקשה ממנו שיברר את הענין, והוא סירב לעשות כן, ואמר לה אם לא מוצא חן בעיניך הדלת פתוחה, אז כשל כוח סיבלה, וקמה גם עזבה את הבית, ואפילו את חפציה לא לקחה עמה. ואחר כמה שנים התברר לה שתיכף שעזבה הוא החליף את המנעולים של הבית, ומעולם לא ניסה לפייסה, ונראה שהיה נוח לו בעזיבתה. וסיפרה שמאז היתה גרה עם הוריה עד לפטירתם, ואח"כ עברה לגור עם חברה, אלמנת רופא המשפחה שלה (שהיא מלווה אותה גם באולם הדיונים). עוד הוסיפה שהבעל תבע פירוק השותפות בבית המשפט, וזה שלוש שנים שהם מתדיינים שם, וטוענת שהגיש תביעת הגירושין בגיל ע"ז שנים, ע"פ מה שיעצו לו כדי לקדם את תביעת הרכוש שלו.

עוד כתבה, שהיא לא מרדה ולא עשתה לו דבר, והוא הגורם לכל זה, ואין היא מוכנה לסייע לו במזימותיו, ולהתבזות בגירושין. וכן דורשת שיחזיר לה חצי הדירה שלדבריה הוריה הם שנתנו לו את זה וגם רשמו אותה על שמו, ועוד דורשת שיחזיר לה גם החצי דירה שקנתה לבתה והוא השתלט עליה.

ביום ו' בניסן התש"ס התקיים דיון, והצדדים חזרו על טענותיהם הנ"ל. באותו דיון הודיע ב"כ הבעל שהם מוכנים להעביר תביעת הרכוש לביה"ד הרבני האזורי, וב"כ האשה הגיב

-2-

שאם יעשו כן הוא ישקול ענין הגירושין, וביה"ד החליט בהסכמת הצדדים באי כוחם יגבשו הסכם גירושין תוך ששים יום, ואכן בתיק נמצאת הצעה להסכם גירושין ערוכה ומסודרת (ולא ברור מה הכינה).

ביום כ"ט בטבת תשס"א התקיים דיון נוסף, הבעל הציע להעיד את בנותיהם כדי שיצא הצדק לאור לדעת מי האשם, והאשה התנגדה. ביה"ד הציע להם בדיקת פולגראף הבעל הסכים לאלתר, והאשה ביקשה שהות של שבוע, ואח"כ הודיעה שמסכימים ע"פ שני תנאים שהבעל יממן את הבדיקה ושאם יצא שהיא דיברה אמת יתחייב הבעל מראש לתת לה מחצית הדירה שעל שמו וכל כתובתה. ב"כ הבעל הגיב שזו הצעה של ביה"ד ואין הבעל צריך להענש ע"ז. ביה"ד החליט שלפי החומר שבתיק אין בית הדין הנעתר לבקשת הבעל לחייב את האשה בגט, וע"ז הגיש הבעל את ערעורו.

הבעל פירט בכתב הערעור את השתלשלות הענין, וכתב שמתחילת הנישואין היתה כרוכה מאד אחר הוריה, והזניחה את הילדות, שראתה בהם נטל כבד מנשוא. ואת הבת כרמית רצתה לשים במוסד, משום שהיו לה קשיי ריכוז בלימודים, ולמרות המשרתות וכו' היתה תמיד נרגזת וכל שעה פנויה הקדישה לבילוי בחוץ והוא לבדו טיפל בבנות גם כשהיתה עמם בבית, ועד שהגיע היום שעזבה לגמרי, ולא נענתה להפצרותיו, וע"כ דינה כמורדת. וציינו שם לפס"ד בפד"ר ח"ז (עמוד 111) שאשה שלא רוצה שלום, וגם לא רוצה להתגרש, שלא תיקן בזה רגמ"ה ז"ל להחזיק הבעל כבן ערובה ומהרשד"ם ז"ל חאה"ע (סימן ק"ב) כ' מתחילה שאם יתירו החרם במורדת, יבואו להתיר גם בשאינה מורדת, ומ"מ שב וכתב דאם עמדה במרדה ארבע שנים אין חשש דקלא אית לה ולא יבואו להקל לאחרים עוד הזכירות את דברי הגרח"פ ז"ל דבנפרדים י"ח חדשים יש לחייבם להתגרש זמ"ז.

וכן ציינו שמכתב ההגנה של האשה, נראה שהיא מודה שהיא עזבה את הבית עקב הבנות. ממ"ש שהעדיף את הבנות מעלי וכו'. וכן ציינו מ"ש ב"כ האשה שאם יעבירו תביעת הרכוש לביה"ד ישקלו את הגירושין. ומזה נראה שגם האשה מוכנה להתגרש רק רוצה להשיג איזה הישגים, וכ"ז גם מתשובתה לענין הפוליגרף, ע"כ מדבריהם.

והנה דבר אחד ברור לכל הדעות שבני הזוג חיים בנפרד משנת תשל"ז (1977) זה קרוב לשלושים שנה, וכבר קמה וגם נצבה חומה של שנאה ביניהם, ואין עוד שום תקוה שיחזרו לחיות זע"ז. ומהדברים עולה בבירור שגם האשה מודעת לזה ואינה רוצה בו בשום פנים שבעולם, ובעינינו ראינו שהיתה פונה אליו באולם הדיונים בשצף קצף ובבוז גדול, ורק ענין הרכוש ושאר תביעות הדדיות הן הנה שמעכבים את ביצוע הגירושין עד היום הזה. כמו"כ אין מחלוקת שאכן האשה היא שקמה ועזבה את הבית, והלכה לבית הוריה ביוזמתה בלבד.

והמחלוקת היא רק בשלמי הרעה הזאת, וכ"א מאשים את כשנגדו ותולה בו את הקולר וכדרך העולם.

והמעיין היטב יראה שאכן מדברי האשה בתגובתה נראה שהבעיות שלהם היו סביב גידול הבנות, ומתוך טענת האשה, שהבעל העדיף את הבנות מעליה, אכן נראה שהיה ויכוח על הבנות והיחס אליהן, והיא דרשה ממנו יחס נוקשה יותר כלפיהן, וע"ז מאשימה אותו שהעדיף את הבנות, כלומר שהתחשב בבנות ולא קיבל את הצעותיה של אשתו ביחס לבנות, וכבר העירו בזה הבעל וב"כ.

ויותר מזה יש כאן דעצם העובדא שעזבה את הבית לגמרי והניחה עם בעלה גם את כל הבנות שיגדלם לבדו כל השנים, זה מראה שאכן לא היתה מסוגלת לסבול עול גידולן של הבנות, וקשה למצוא הסבר מניח את הדעת למעשה משונה זה. שהוא נדיר ביותר. כי בדרך כלל אשה העוזבת מתוך קטטה וכעס עם בעלה אינה מניחה את בנותיה לאנחות, ובפרט

-3-

בידי בעלה שבדרך הטבע לא מסוגל להעניק להם מה שהאמא מסוגלת וצריכה להעניק להם, וק"ו כשהיא כועסת עליו כל כך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ