אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב אשה לקבל גט מבעלה

חיוב אשה לקבל גט מבעלה

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
תיק רבני
בית דין רבני אזורי תל אביב
6754-21-1
20/05/2007
בפני השופט:
1. הרב אברהם שיינפלד אב"ד
2. הרב אברהם ריגר דיין
3. הרב דב דומב דיין


- נגד -
התובע:
פלוני
הנתבע:
פלונית
פסק-דין

הצדדים נשואים משנת 1964 ולהם ארבעה ילדים בוגרים. מתדיינים בפנינו בתביעת הבעל לגירושין ובתביעת האשה לשלום בית. בביהמ"ש ניתן צו לפירוק שיתוף בדירת המגורים, וכן ניפסקו מזונות האשה.

הסיכסוכים בין הצדדים החלו לפני למעלה מעשרים שנה, בעקבות כך הגישה האשה תביעה לגירושין ואח"כ תביעה למזונות. לאחר זמן, ערכו הסכם שלו"ב, אלא ששוב פרצה מחלוקת עזה, עת פנתה האשה להוצל"פ וביקשה לגבות את פסק הדין למזונות רטרואקטיבית לתקופה של 14 שנה, בהם חיו הצדדים יחדיו, ולטענת הבעל, הוא פירנס את הבית. בסופו של דבר לפני כחצי שנה, לאחר דיונים שנמשכו שנתיים, קיבלה ראש ההוצל"פ את גירסת הבעל וסגרה את תיק ההוצל"פ, תוך שהיא מותחת ביקורת קשה על טיעוני האשה לגירסותיה. האשה גם חוייבה לשלם לבעל הוצאות משפט. המחלוקת בין ההורים הקרינה גם על יחסי הילדים וההורים.

הבעל תובע גירושין, בנימוק, שהאשה מורדת מכל חיוביה כלפיו, אינה מסכימה לחיי אישות, אינה עושה בעבורו מלאכות הבית, וכן מנעה ממנו לגור יחד עמה בבית תקופות ממושכות.

לעומתו טוענת האשה, כי כל הבעיות נוסעות מהתנהגותו של הבעל שמתרועע עם נשים אחרות, אשר גם מטרידות אותה ביוזמתו.

במהלך הדיונים ניסינו להביא את הצדדים להסכמה. באופן עקרוני הסכימה האשה גם כן להתגרש, אך בכל פעם העמידה תנאים כספיים נוספים לסידור הגט.

לאחר העיון בטענות הצדדים וב"כ ובכל החומר שבתיק, אנו בדעה שעל הצדדים להתגרש, וככל שיקדימו לעשות זאת ייטב לשניהם.

אין צורך להאריך בנימוקים, נציין כמה נקודות חשובות.

א. אין חולק שבין הצדדים אין יחסי אישות למעלה מעשר שנים. כך עולה מדברי האשה עצמה (י"ח אדר א' תשס"ה). לטענת הבעל, אין יחסים למעלה מעשרים שנה.

ב. סירוב האשה לגירושין הוא בעיקר בגלל החשש שלה להפסד המזונות שהיא מקבלת מן הבעל. לא התרשמנו שהאשה רוצה או אפילו מסכימה לשלום בית אמיתי עם הבעל. כל שהיא מעוניינת  הוא לקבל את כל הדירה המרווחת של הצדדים ועוד חלקים נוספים מן הרכוש האחר. גם רוב סיכומי ב"כ האשה הם סביב רצונה של האשה לקבל את כל הדירה ומזונות שוטפים מן הבעל גם לאחר הגירושין.

ג. לבעל  היתה ידידה שהתגורר בביתה כמה חדשים (מספטמבר 2004) אח"כ חזר הבעל לגור בבית. לאחר נישואי הבנות, וכמה חדשים אח"כ החלה האשה להפעיל נגדו צוי מעצר בגין מזונות העבר של 17 שנים. הוא נאלץ שוב לברוח את הבית מחשש למעצר.

ראוי לציין, שבמועד שהגישה האשה את התביעה להוצל"פ בגין מזונות עבר, היו בחשבונה למעלה ממאה ותשעים אלף ש"ח שהיא סירבה לגלות בביה"ד את מקורם.

כך שבודאי לא היתה במצוקה גדולה שתצדיק הליכים דרסטיים כנגד הבעל, מה גם שהתביעה נידחתה משום שנמצאה בלתי מוצדקת.  אם האשה אכן היתה רוצה בשלום, היתה מנצלת את שובו של הבעל לאחר נישואי הבנות, אך במקום לעשות זאת, היא נקטה בפעולה הפוכה, ובמשך שנתיים גרמה להרחקתו מן הבית על ידי צוי מאסר לא מוצדקים. גם בדיוני ביה"ד השתמשה האשה הטענות שקריות,  והיא נאלצה להודות באמת לאחר שהבעל שכר את שירותיו של חוקר פרטי והוציא על כך כסף לרב.

ד. ב"כ הבעל צירפה לסיכומיה כמה פסקי דין של בתי דין של בתי דין איזוריים ושל בית הדין הגדול, מהם עולה, שבמקרים כמו נידון דידן, יש לחייב את האשה בגט, ללא קשר להליכים שמתקיימים בביהמ"ש. ואכן גם אנו סבורים שדין האשה כמורדת. הקשר שהיה לבעל עם גב' מרסל החל זמן רב לאחר שכבר לא היו יחסי אישות בין הצדדים, והוא אינו יכול להיות עילה לדחיית תביעתו.

ראה פד"ר ח"א עמ' 141, שהוכיחו מדברי החכם צבי, סימן קל"ג, שדין רועה זונות שיש לחייבו לתת גט, היינו היכא שהאשה היתה רוצה לחיות אתו אלמלא שהבעל רועה זונות. אבל במקרה שהאשה מורדת בבעלה ולא רוצה לחיות איתו בגלל איזו סיבה שהיא, ואחרי זה נהיה הבעל רועה זונות, אף שעבירה בידו, מכל מקום אין לחייבו משום כך לתת לה גט. עיין בספר 'לב אריה' לגר"א הורביץ שליט"א, שהוכיח מדברי השב שמעתתא (שמעתתא ג' פ"ד) ש'אין מחזיקים למפרע', ולכן אם הוכח שלבעל היה קשר עם אשה אחרת במועד מסויים, אין להוכיח מכך שנהג כך גם קודם לכן.

כך פסק גם ביה"ד הגדול (הרה"ג ש. דייכובסקי, ע. בר שלום, ח. איזירר שליט"א), בפסה"ד שניתן לאחרונה (כ' חשון תשס"ו) שצורף לסיכומי ב"כ הבעל.

ה. מכל האמור עולה, שאין שום סיכוי לשלום בית, משום שגם האשה אינה מעוניינת בכך.

ב"כ האשה כותב בסיכומיו, שהבעל לא הוכיח עילת גירושין כל שהיא". אולם הוא שכח, שהאשה מורדת בבעל מחיי אישות תקופות ארוכות ביותר, הדבר החריף עוד יותר מאז גירושו מן הבית ע"י צוי המעצר השקריים לפני כשנתיים ולכן תביעתו לגירושין מוצדקת. כי 'מרידה מחיי אישות' היא עילה מובהקת לגירושין, ועיין חלקת מחוקק, אה"ע סימן ע"ז, ס"ק ט"ו-ט"ז ובב"ש שם, ס"ק ה, ועיין הפלאה ובית יעקב שם, בביאור דברי הב"ש הנ"ל. נמצא שבכלל מאתיים-מנה, שבחיוב בגט ישנה גם הקביעה על מרידה שהיא בבסיס החיוב.

כמו כן ברור, שאין הבעל חייב במזונות האשה שמרחיקה אותו מן הבית ללא סיבה מוצדקת ומוכחת לביה"ד. ובפרט על פי דעת הרא"מ (הובא בב"ש אה"ע סימן ע"ז) והסוברים כמותו, שאין האשה זכאית למזונות על פי ההלכה, והבעל יכול לטעון 'קים לי' כדעות אלה.

יש לצרף גם את דברי רבינו ירוחם בשם רבו (נתיב כ"ג חלק שמיני), שכאשר שני בני הזוג אינם רוצים אחד את השני, והבעל מסרב לתת גט, כופין אותו לגרש והאשה מפסידה את תוספת הכתובה וכל מה שנתן לה משלו , "דאדעתא למשקל ולמיפק לא יהיב לה" (ראה פד"ר חלק ו' עמ' 13). וכן כתב הגר"ח אלגאזי ז"ל ב'נתיבות משפט', בשם תשובת הרשב"א.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ