אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חיוב אב במזונות ילדיו הבגירים

חיוב אב במזונות ילדיו הבגירים

תאריך פרסום : 29/11/2006 | גרסת הדפסה
תמ"ש
בית משפט לעניני משפחה בירושלים
13536-97
23/08/2006
בפני השופט:
פסגן הנשיא פיליפ מרכוס

- נגד -
התובע:
1. א' ל'
2. ש' ל'

עו"ד מ. אמסלם בית און
הנתבע:
ל' ל'
עו"ד ש. סירקיס
פסק-דין

1. בפני תביעה למזונות שהגישו א' וש' ל' (להלן: "התובעים") כנגד אביהם, ל' ל' (להלן: "הנתבע").

העובדות הצריכות לעניין הינן כדלקמן:

2. (א) הורי התובעים היו נשואים זל"ז, והתגרשו בהמשך. מנישואין אלו נולדו להם התובעים: א' ל', יליד 18.5.85 (להלן: "התובע 1") ו-ש' ל', יליד 13.12.82  (להלן: "התובע 2").

(ב) ביום 26.6.95 הגישה אם התובעים תביעה בבית המשפט המחוזי למזונותיה ולמזונות התובעים ( מ.א. 920/95). ביום 2.1.96 ניתן פסק דין, ולפיו ישלם הנתבע את מזונות האם והקטינים בסכום כולל של 2,500 ש"ח (ובנוסף נקבע כי הנתבע ימשיך לשאת בכל הוצאות המשכנתא, הארנונה, צורכי הלימוד וכו'). ביום 27.1.98 הגיש הנתבע תביעה להפחתת סכום המזונות ( תמ"ש 13532/97), ואילו אם התובעים הגישה ביום 23.2.98 תביעה להגדלת סכום המזונות ( תמ"ש 13533/97). פסק דין מאוחד בשתי התביעות ניתן ביום 11.1.01, ונקבע בו, כי הנתבע ישלם את מזונות התובעים בסך 1,100 ש"ח כל אחד, עד הגיעו לגיל 18.

(ג) התובע 2 התגייס לשירות צבאי ביום 4.11.02, והתובע 1 התגייס לשירות צבאי ביום 23.12.03. שניהם הוסיפו להתגורר בבית האם ברחוב פזנר בירושלים גם לאחר גיוסם לצה"ל. (יצויין, כי הדירה הייתה בבעלות משותפת של האם והנתבע עד לדצמבר 2004, אז רכשה האם את חלקו של הנתבע בדירה).

(ד) הנתבע שילם את דמי מזונותיהם של התובעים כקבוע בפסק הדין עד לרגע הגיע כל אחד מהם לגיל 18, ואז חדל מכך. עקב כך, ביום 28.3.04 הגישו התובעים את התביעה בנדון לתשלום מזונותיהם בתקופת השירות הצבאי.

טענות התובעים:

3. (א) מאז מלאו לתובעים 18, הפסיק הנתבע לחלוטין לשלם את מזונותיהם, ולבד ממתנות שוליות ומזדמנות לא השתתף בכל הוצאה משמעותית כלשהי.

(ב) מצבה הכלכלי של אם התובעים קשה: היא מתקיימת על קצבת זקנה כהכנסתה היחידה, וחיה בדוחק רב. הנתבע, לעומת זאת, מתגורר בדירה שהעמידה לרשותו אמו, ומתפרנס מעבודתו כנהג מונית וכחבר הנהלת ארגון נהגי המוניות בירושלים. 

(ג) באשר לתובע 1- א' ל'- לדבריו, יש להבחין בין שתי תקופות זכאות: הראשונה, התקופה שמסיום לימודיו ועד לגיוסו, פרק זמן קצר של חמישה חודשים, בהם לא עבד (עקב פרק הזמן הקצר עד לגיוסו, שלא אפשר לו מציאת מקור הכנסה). בתקופה זו יש לחייב את הנתבע לזונו בסכום של 1,100 ש"ח לחודש; השניה, מיום גיוסו לצה"ל ועד לשחרורו- מיום גיוסו הוא מתקיים ממשכורת צבאית בסך של 383 ש"ח לחודש, ללא יכולת לעבוד, משום שבקשתו לקבלת היתר עבודה סורבה. היות והוא משרת קרוב לבית, מחצית השבוע הוא שוהה בבית אימו, ולפיכך, הוצאותיו האישיות עולות על הממוצע (1/3 מסכום המזונות הנפסקים באופן רגיל). לאור זאת, יש להורות, כי חיוב הנתבע במזונותיו יעמוד על סך של 750 ש"ח לחודש, למעלה ממחצית החיוב שהוטל עליו בהיות התובע קטין.

4. באשר לתובע 2- ש' ל'- יש להבחין בין שלוש תקופות זכאות: הראשונה, התקופה שעד לשירותו הצבאי (מחודש 10/00- 03/02)- לטענתו, סיים לימודיו בגיל 17 (6.2000), ובהיותו בן בגיל 17.5 ביצע עבירה, בגינה נעצר, שהה במעצר בית, ולאחר מכן נשפט לעונש של 6 חודשי בעבודות שירות. תקופת ההליכים המשפטיים, המעצר והעונש ארכה כשנתיים, ולפיכך, התגייס לצבא רק ביום 4.11.02. בתקופה זו היה סמוך על שולחן אימו, ולכן יש לפסוק לו מזונות בסכום של 1,100 ש"ח לחודש; השנייה, בין החודשים 3/02- 10/02- עבד בפיצרייה "ר'" והשתכר כ- 2,600 ש"ח לחודש. בכספים אלו סייע לאימו לכסות מקצת ההוצאות שנגרמו לה בעטיו, הכרוכות באחזקתו וכלכלתו. עם זאת, אין בכספים שהרוויח בחודשים אלו כדי לשלול את זכאותו למזונות, היות והם מכסים רק מקצת מההוצאות שהוציאה עבורו אימו במהלך תקופה זו; השלישית, התקופה שמיום גיוסו לצה"ל ועד לשחרורו- בתקופה זו הרוויח משכורת צבאית בסך של 400 ש"ח לחודש, וכמו כן עבד בפיצריה "ר'" והשתכר כ- 200- 400 ש"ח לחודש. עקב שירותו קרוב לבית, נגרמות לאימו הוצאות מרובות יותר מאשר אלו של כל חייל רגיל, שעיקר מחייתו והוצאותיו על הצבא. על כן, יש לפסוק לו מזונות בשיעור של 1,100 ש"ח לחודש, בניכוי ההכנסות מעבודתו.

טענות הנתבע:

5. (א) התובעים הינם בגדר בנים מרדנים, עקב התנהגותם המחפירה כלפי הנתבע, ולכן אינם זכאים למזונותיהם. הם ניתקו קשר עם הנתבע, לדבריו, לאחר שסירב לבקשתם לוותר על חלקו בדירה לטובת אמם.

(ב) התביעה הינה תביעה קנטרנית, אשר כל מטרתה פגיעה בנתבע וסחיטת כספים, ומקורה בסכסוך הרכושי שבין הנתבע לאמם.

(ג) לתובעים יש די לסיפוק צרכיהם. לתובעים משכורת צבאית מוגדלת, מכוח היותם בנים להורים פרודים, מה גם שהם עובדים ומשתכרים למחייתם בפיצרייה "ר'".

(ד) את חובתו הנתבע במזונותיהם, אם אכן זו קיימת, ממלא הוא בנותנו להם רשות להתגורר בדירה השייכת במחציתה לו, וזאת מבלי לגבות מהם שכר דירה, הטבה המוערכת על ידו ב- 250$ לחודש לפחות.

(ה) מצבו הכלכלי של הנתבע אינו שפיר: הכנסתו נטו אינה עולה על 4,000 ש"ח לחודש מעבודתו כנהג, ולאור גילו המתקדם ומצבו הבריאותי, הוא עובד חמש שעות ביום בלבד, ואין ביכולתו לעבוד שעות ארוכות יותר. משכורתו נדרשת כולה לצורך מימון הוצאותיו האישיות, ובהעדר משאבים כלכליים הוא מתגורר בדירת הוריו.

(ו) לחילופין, אין כל ייחוד בשירותם הצבאי של התובעים, המצדיק סטייה מהשיעורים הנהוגים בפסיקת מזונות בגיר בשירות צבאי.

(ז) נטען, כי התובעים בסיכומיהם מנסים לבצע שינוי חזית, ולטעון, כי על הנתבע לשאת במזונותיהם החל מרגע סיום לימודיהם ועד ליום שחרורם מצה"ל, בעוד שבכתב התביעה נתבעו המזונות החל ממועד הגיוס בלבד. שינוי חזית זה הינו אסור, ויש לדחותו מכל וכל. לפיכך, גם אם ייפסקו מזונות, יש לפסקם החל מיום מועד הגיוס או מועד התביעה, לפי המוקדם, אך לא לתקופה שלפני כן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ