אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חזן נ' רחימי

חזן נ' רחימי

תאריך פרסום : 06/07/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות בית שמש
23783-07-13
29/06/2014
בפני השופט:
מוחמד חאג' יחיא

- נגד -
התובע:
אברהם חזן
הנתבע:
מתן רחימי
פסק-דין

פסק דין

1) עניינה של התביעה הנו הסכם בין התובע לנתבע, מיום 10.5.13, למכר רכב מסוג טרקטורון (להלן: "הטרקטורון"), ואשר לפיו, בין היתר, המוכר מתחייב להכניס את הטרקטורון למוסך ולתקן אותו, וכן "יישא בכל עלות התיקון של מערכת ההתנעה" - כך נרשם בהסכם (להלן: "ההסכם").

התובע כימת את תביעתו והעמידה על סך 13,646 ₪.

2) בשל החובה והצורך לחסוך זמן שיפוטי, לא אדון אלא בטענות ובראיות שמצאתי נחוצות להכרעה. יש לגזור הסדר-שלילי לגבי השאר.

טענות הצדדים

3) התובע טוען בכתב תביעתו, ובדיון לפניי, כי הושג הסכם בינו לבין הנתבע לרכישת טרקטורון בתמורה ל-25,000 ₪. עוד טוען התובע בתביעתו, כי לפי ההסכם, הנתבע התחייב לשאת בתיקון מערכת ההתנעה (להלן גם: "הסטארטר") של הטרקטורון. שבוע לאחר הרכישה, כך לטענת התובע, הוא ניגש למוסך בכדי לבצע תיקונים שהיו ידועים בעת הרכישה, וגילה ליקויים חדשים במערכת ההתנעה שלא היו ידועים. עוד מצביע התובע בכתב תביעתו על שורת תיקונים שביצע לאחר מכן, כאשר סך התיקונים שבוצעו עומדים על סך 6,946 ₪, ולזאת הוסיף התובע סך של 1,000 ₪ בגין הפסד ימי עבודה, 200 ₪ בגין טלפונים, 500 ₪ בגין שכר טרחת עורך-דין ו-5,000 ₪ בגין עוגמת נפש.

4) להגנתו, טוען הנתבע בכתב הגנתו כי הנו מכחיש את טענות התובע. הנתבע טוען בכתב הגנתו, כי אינו מכחיש כי לאחר בדיקה שערכו הצדדים לטרקטורון נמצא שיש להחליף את מערכת הקלאץ'-סטארטר כאשר הנתבע התחייב כי יעשה זאת בהקדם ויישא בכל העלויות של כך. הנתבע טוען, כי ההתחייבות האמורה לא הייתה מתוחמת בזמן. הנתבע טוען גם, כי נהג בתום לב ובהגינות מוחלטים למילוי חלקו בהסכם, וכי בחן אפשרות לרכישת החלק החדש לטרקטורון מחו"ל באמצעות אתר ברשת האינטרנט. הנתבע טוען, כי התובע סירב לכך, כנראה בשל הזמן הנדרש להזמנת אותו חלק מחו"ל ועד הבאתו ארצה. בעוד הנתבע טוען כי הזמנת חלק חילופי כאמור לוקח בין שבוע לשבועיים, התובע טען לפניי, כי הדבר צפוי לגזול זמן ארוך מכך, חודשיים עד שלושה חודשים.

הנתבע מלין על כך שהתובע פעל על דעת עצמו וביקש לתקן את הטרקטורון על דעת עצמו, באופן שגם הוסיף תיקונים מעבר לאלה שההסכם מתייחס אליהם. הנתבע טוען בנוסף, כי עם רכישת הטרקטורון, רכש התובע ממנו ציוד נלווה, בשוויי 1,100 ₪, אך טרם שולמה תמורה עבור הציוד האמור.

בדיון

5) בשל איחור בהתייצבות הנתבע לדיון שהיה קבוע לפניי (הדיון התחיל בשעה 11:00, אף שהוא קבוע לשעה 10:20), לבקשת התובע, ניתן פסק דין בהעדר התייצבות התובע. עם זאת, במהלך אותו יום דיונים, בשעה 11:45 לערך, נכנסו הן התובע והן הנתבע לאולם בית המשפט. הנתבע ביקש את ביטול פסק הדין שניתן בהעדרו והתובע התנגד למבוקש. בהחלטתי מאותו יום, לאחר ששקלתי את השיקולים המתבקשים בנסיבות העניין, הוריתי על ביטול פסק הדין שניתן בהעדר התייצבות הנתבע תוך חיובו בסך של 150 ₪ בגין התייצבות התובע.

6) בדיון העידו התובע והנתבע. בעיקר, שניהם חזרו על טיעוניהם בכתובים.

דיון והכרעה

7) לאחר שנתתי את דעתי למכלול טענות הצדדים בכתבי בי-דין מטעמם וממכלול החומר הקיים בתיק ולאחר ששמעתי את טיעוניהם בדיון לפניי והתרשמתי מדבריהם, נחה דעתי, כי בדין לקבל את התביעה, באופן חלקי, כפי שיוטעם להלן.

8) כלל יסוד הוא - הסכמים יש לכבד; על כלל בסיסי זה מושתתים יסודות דיני החוזים ועוד. בין התובע לבין הנתבע הושג הסכם כאמור בו יימכר טרקטורון ויועבר מחזקת הנתבע לחזקת התובע, תמורת 25,000 ₪, כאשר מתחייב הנתבע להכניס את הטרקטורון למוסך לתיקון מערכת ההתנעה ולשאת בכל העלות המתבקשת.

משעה שהושג ההסכם כאמור, על שני הצדדים לכבדו.

9) לאחר שהתרשמתי מטיעוני הצדדים לפניי, נוכחתי כי הנתבע לא פעל כמתחייב ממנו להכניס את הטרקטורון למוסך כדי לתקנו כפי שסוכם. נראה כי הנתבע אמנם יצר קשר עם מוסך כלשהו, אולם כוונתו הייתה לרכוש את חלקי החילוף מחו"ל, דבר שלדידו עשוי להוזיל בעלויות. טענת הנתבע כי ההסכם אינו תחום בזמן ולכן רשאי הוא לבחון את האפשרות של רכישה מחו"ל, על כל המשתמע מכך מבחינת הזמן שהדבר גוזל - אינה מקובלת עליי. אף שהדברים לא נרשמו בהסכם, אולם מאומד דעתם של הצדדים, דומה כי הציפייה הייתה של תיקון הטרקטורון מיד לאחר רכישתו, ולכל המאוחר תוך זמן סביר קצר לאחר הרכישה, וזאת לצורך העמדת הטרקטורון לשימוש מידי של התובע או מי מטעמו, וראיה לכך היא הציוד הנלווה שנרכש על-ידי התובע מהנתבע במעמד רכישת הטרקטורון והכולל קסדה לבנו של התובע [שורות 25-26, עמוד 4 בפרוטוקול].

10) ממכלול הנסיבות שתוארו לפניי, הן בכתבי בי-דין שהוגשו והן מעדויות הצדדים, ניתן להתרשם ולהניח כי הסכמת הצדדים התייחסה לכך שהטרקטורון יוכנס מיד לאחר רכישתו למוסך, וכי מערכת ההתנעה תתוקן במוסך וללא עיכובים מצד מי מהצדדים, כאשר בעלות התיקון יישא הנתבע. לא הוכח לפניי על-ידי הנתבע, כי האפשרות לרכוש מערכת התנעה חדשה או משומשת מחו"ל, על-ידו, על כל המשתמע מכך מבחינת הזמן הנדרש לכך, היוותה חלק מההסכם בין הצדדים. לא רק זאת. לא הוכח לפניי כי רכישת חלק כאמור מחו"ל, תגזול שבוע-שבועיים כדברי הנתבע. יש להניח, כי רכישה כאמור גוזלת זמן מה, בעטיה ייגזל זמן נוסף לביצוע התיקון, זאת בהנחה כי החלק שנרכש מחו"ל הנו תקין ומתאים לטרקטורון נשוא התיקון, שכן אחרת, יהיה צורך בהחלפה, קרי: משלוח חזרה לספק בחו"ל, על כל הנגזר מכך מבחינת זמן.

11) לו הצדדים הסכימו ביניהם שהתיקון יכלול אפשרות של הזמנת חלקים מחו"ל על כל הנגזר מכך מבחינת זמנים, היו מבהירים זאת בהסכם, או למצער, הנתבע היה מבהיר זאת לתובע סמוך לפני עריכת ההסכם או במעמד החתימה עליו.

12) לאור האמור, נקבע בזאת, כי הנתבע לא פעל בהתאם להסכם, וכי היה עליו להכניס את הטרקטורון למוסך בכדי לתקן את מערכת ההתנעה. הדרך בה נקט הנתבע כעולה מדבריו, אינה מתיישבת עם לשון ההסכם. מכאן, הנתבע בהתנהלותו לא הותיר ברירה בידי התובע לפעול אלא כפי שפעל, כשהביא את הטרקטורון לתיקון מערכת ההתנעה שבו.

גובה הפיצוי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ