אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חזן נ' משטרת ישראל/ לשכת תביעות תעבורה צפת

חזן נ' משטרת ישראל/ לשכת תביעות תעבורה צפת

תאריך פרסום : 25/06/2013 | גרסת הדפסה
ע"ח
בית המשפט המחוזי נצרת
5231-05-13
21/06/2013
בפני השופט:
אברהם אברהם

- נגד -
התובע:
אהוד חזן
הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

פסק דין

1.המערער קיבל הודעת תשלום קנס בשל על נסיעה בצומת כאשר הרמזור אדום. הקנס מושא ההודעה שולם. אחר כך ביקש המערער ל"הסב" את הנקודות הכרוכות בעבירה למי שנהג במכונית, וסורב (תחילה על ידי המשטרה, ואחר כך על ידי בית המשפט קמא). מכאן ערעורו.

2.זוהי תמציתו של העניין, ועתה ארחיב בו קמעא. כעולה מהודעת הערעור השאיל המערער עגלה נגררת לקרוב משפחתו, חגי זרחיה שמו (להלן – חגי). האחרון רתם את העגלה למכוניתו שלו ונסע בה. במהלך הנסיעה עבר חגי בצומת כשהרמזור אדום. הודעת תשלום הקנס על העבירה (לשם הנוחות והקיצור נכנה אותה – "דו"ח") הגיע לידיו של המערער (כיוון שהצילום נעשה מאחור, ובו נצפה מספר הרישוי של העגלה הנגררת ולא של המכונית הגוררת). משקיבל את הדו"ח מסר אותו המערער לחגי, וזה הבטיח "לטפל", הבטיח וגם עשה, משמע שילם את הדו"ח. בכך סבר המערער כי בא העניין לקיצו, עד כי נודע לו, כי בגין העבירה המדוברת נזקפו לחובתו 10 נקודות. מכאן באה פנייתו להסבת הנקודות לחגי (שמסכים, מצידו, לבקשה, בתצהיר שהניח בידיו של המערער), פנייה שנדחתה כאמור.

3.ס"ק 229(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982 (להלן – החוק) נותן בידי מקבל הדו"ח שלוש חלופות לפעולה: האחת – לשלם את הודעת הקנס; השניה – לפנות לתובע ולבקש (תוך 30 יום מן ההמצאה) את ביטולו של הדו"ח; והשלישית – לבקש (תוך 90 יום מן ההמצאה) להישפט בגין העבירה מושא הדו"ח.

ס"ק 229(ח) מלמדנו מה יארע כאשר מקבל הדו"ח משלם את הקנס, וכך הוא מורה:

שילם אדם את הקנס רואים אותו כאילו הודה באשמה בפני בית המשפט, הורשע ונשא את עונשו. אולם הוראות סעיף קטן זה לא יחולו על אדם ששילם את הקנס ותובע ביטל את הודעת תשלום הקנס לפי סעיף קטן (ג) או על אדם שבית המשפט החליט לקיים את משפטו אף על פי שהודיע באיחור על רצונו להישפט כאמור בסעיף 230.

סעיף 230 לחוק, אליו מפנה הסיפא לס"ק 229(ח) קובע לאמור:

... בית המשפט רשאי לקיים את המשפט גם אם אותו אדם ביקש להישפט באיחור, ובלבד שהתקיימו התנאים האמורים בסעיף 229(ה), בשינויים המחויבים, או מנימוקים מיוחדים אחרים שיפרט בהחלטתו...

וס"ק 229(ה), אליו מפנה סעיף 230, קובע:

תובע רשאי לדון בבקשה שהוגשה לאחר המועדים האמורים בסעיף קטן (א), אם שוכנע שהבקשה לא הוגשה במועד בשל סיבות שלא היו תלויות במבקש ושמנעו ממנו להגישה במועד והיא הוגשה מיד לאחר שהוסרה המניעה.

4.מקיבוצם של שלוש הוראות חוק אלו נוכל לשרטט את המצב הנורמטיבי, ככל שהוא נוגע לענייננו, כך:

שילם אדם את הקנס מושא הדו"ח, יראו אותו כמי שהודה, הורשע ודינו נגזר (ס"ק 229(ח) רישא). מסקנה זו לא תתקיים, משמע ההרשעה (החלוטה) תבוטל, אם מקבל הדו"ח ביקש, קרי לאחר ששולם הדו"ח, להישפט על העבירה מושא הדו"ח (ס"ק 229(ח) סיפא). אלא שעל מנת שכך יארע, צריך שתתקיים אחת משתי אפשרויות (סעיף 230):

האחת – התקיימו התנאים הקבועים בס"ק 229(ה), כלומר הבקשה להישפט הוגשה באיחור (קרי לאחר תשלום הדו"ח) "בשל סיבות שלא היו תלויות במבקש ושמנעו ממנו להגישה במועד והיא הוגשה מייד לאחר שהוסרה המניעה";

והשניה –קיימים "נימוקים מיוחדים אחרים", המצדיקים לדעת בית המשפט קיומו של משפט, חרף האיחור שבהגשת הבקשה להישפט (משמע הגשתה לאחר תשלום הקנס).

5.זוהי תמציתה של המסגרת הנורמטיבית. ככל שצריך היה, עיון בדברי ההסבר לחוק, שתיקן את סעיף 230, מבהיר את הדברים היטב (הצעות חוק הממשלה, 256, התש"ע, 13.10.2009), וכך נאמר שם:

כיום אין כל קווים מנחים או מגבלות באשר למקרים שבהם ראוי להיענות לבקשת אדם להישפט שהוגשה באיחור. התוצאה היא שאדם יכול לכאורה להגיש בקשות שנים ארוכות לאחר קבלת הודעת תשלום הקנס ואף לאחר תשלומה, גם אם אין לכך כל הצדקה.

מוצע לקבוע שככלל התנאים להישפט באיחור יהיו אלו הקבועים בסעיף 220(ה) לחוק, המתייחס לבקשות ביטול שהוגשו לתובע באיחור, דהיינו כאשר הבקשה הוגשה שלא במועד בשל סיבות שלא היו תלויות במבקש ושמנעו ממנו להגישה במועד, וכי הבקשה הוגשה מייד לאחר שהוסרה המניעה. עם זאת, מכיוון שמדובר בשיקול דעת של בית המשפט, מוצע לאפשר לו לקיים את המשפט באיחור גם מטעם אחר ובלבד שהתקיימו נימוקים מיוחדים לכך שיפרט בהחלטתו.

6.הנה כי כן, המחוקק ביקש לקבוע תנאים מגבילים להגשתה של בקשה להישפט באיחור, ולהקבילם לאלו שנקבעו בהגשת בקשה לביטול הודעת קנס ("סיבות שלא היו תלויות במבקש" וגו'). יחד עם זאת הותיר המחוקק לבית המשפט סמכות שבשיקול דעת, אם יראה טעמים מיוחדים המצדיקים היענות לבקשה להישפט, משמע גם אם לא נתקיימו התנאים הנ"ל.

7.מכאן לענייננו, ותחילה הערה פרוצדורלית. המערער איננו מיוצג בידי עורך דין, ואת ערעורו הוא ניסח בצורה לקונית שאינה משפטית, אך היא ברורה מבחינת תכליתה, והיא מביעה את רצונו כי לא תיזקפנה לחובתו נקודות בגין עבירה אותה הוא לא עבר. לפי תוכנם של הדברים ניתן להבין, כי רצונו הוא לבטל את ההרשעה (החלוטה) ולהישפט בפני בית המשפט חרף תשלום הקנס, על מנת שהנהג, חגי, יוחלף ויואשם במקומו. הואיל וכך, את בקשתו בבית המשפט קמא, כמו גם את ערעורו שלפניי, אראה כבקשה להישפט, בקשה שהוגשה באיחור, משמע לאחר תשלום הקנס.

8.המקרה שלפנינו איננו יכול להיכנס לגידרה של החלופה הראשונה מבין השתיים שקובע סעיף 230, כיוון שלא ניתן לומר, כי הדו"ח הוגש בשל סיבות שלא היו תלויות במערער. הוא קיבל לידיו את הדו"ח, ולא עמדה בפניו כל מניעה להגשתה של בקשה להישפט. אנו נותרים, על כן, עם החלופה השניה מבין השתיים, משמע טעמים מיוחדים המצדיקים את הסבת הגלגל לאחור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ