אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חזן ואח' נ' בנק לאומי שדרות 10941

חזן ואח' נ' בנק לאומי שדרות 10941

תאריך פרסום : 01/05/2011 | גרסת הדפסה
עש"א
בית משפט השלום אשקלון
11079-02-10
01/05/2011
בפני השופט:
סבין כהן

- נגד -
התובע:
1. מסעוד גדי חזן
2. חנה )ויולן( חזן

הנתבע:
בנק לאומי שדרות 10941
פסק-דין

פסק דין

1.לפניי בקשה לפי סעיף 10 לחוק שיקים ללא כיסוי, התשמ"א-1981 (להלן:- "החוק").

בבקשתם, עותרים המבקשים לגרוע 17 שיקים ממניין השיקים אשר הביאו להגבלת חשבונם.

2.יצויין, כי בתחילה הוגשה בקשה אשר כללה שמונה שיקים, מתוכם ארבעה שיקים הם שיקים שנכללו בהודעה בדבר הגבלת חשבונם של המבקשים, וארבעה שיקים שסורבו לאחר מכן, אך טרם נכנסה ההגבלה לתוקף, אלא שלאחר מכן הוגשה בקשה מתוקנת, שלה הוספו שיקים נוספים שסורבו לאחר שנשלחה ההודעה בדבר הגבלת החשבון ולאחר שההגבלה נכנסה לתוקף.

3.עוד יצויין, כי מאז נשלחה ההודעה בדבר ההגבלה חלפה למעלה משנה, אלא שכיוון שחשבונם של המבקשים היה מוגבל בשלוש שנים שקדמו להגבלה, הרי שחשבונם של המבקשים הפך למוגבל חמור, כך שתחולת ההגבלה הינה לשנתיים. כיום מבקשים המבקשים לפיכך למקד טענותיהם בשיקים שחזרו לפני יום 25.2.10, שכן ההגבלה האחרונה היתה עד ליום 25.2.07 וממילא בחלוף שלוש שנים מיום ההגבלה האחרונה, קבלת בקשתם של המבקשים תביא לסיומה של תקופת ההגבלה.

4.טענותיהם של המבקשים מתחלקות לשניים. הקבוצה הראשונה של הטענות עוסקת בשיקים שלגבי כל אחד מהם בנפרד מעלים המבקשים טענותיהם הספציפיות לעניין גריעתם ממניין השיקים. כל השיקים הללו הינם שיקים שסורבו עד למסירת ההודעה בדבר הגבלת החשבון.

הקבוצה השנייה של הטענות, נוגעת לשיקים שחוללו בחשבונם של המבקשים לאחר סירובם של 10 השיקים המביאים להגבלת החשבון. מתוך השיקים האמורים, סורבו ארבעה שיקים טרם כניסת ההגבלה לתוקף ויתרת השיקים סורבו לאחר כניסת ההגבלה לתוקף (ביום 19.1.10).

5.לטענת המבקשים, היות וההגבלה לא צריכה היתה להיכנס לתוקף, עקב הטענות מהקבוצה הראשונה, הרי שכל אותם שיקים מהקבוצה השניה חוללו עקב הסחרור שאליו נכנסו המבקשים עם ההגבלה והצורך להביא לסילוק החוב בחשבון נשוא ההגבלה ובחשבון נוסף אותו ניהלו המבקשים אצל ההמשיבה.

6.אחר ששמעתי את טענות הצדדים ועם כל האמפתיה שבית המשפט מגלה למצבם של המבקשים, הנני סבורה, כי לאור העובדה שיש לדחות את טענות המבקשים ביחס לשיקים הכלולים בקבוצה השניה, הרי שדין בקשתם של המבקשים להידחות, היות וגריעתם של השיקים מן הקבוצה הראשונה לא תועיל למבקשים, שכן עקב סרובם של השיקים מן הקבוצה השניה, יוסיף חשבון המבקשים להיות מוגבל.

7.ראש וראשית, בקשתם המתוקנת של המבקשים לא נתמכה בתצהיר שיש בו כדי לתמוך בטענות המבקשים הנוגעות לשיקים מהקבוצה השניה. לבקשה המתוקנת צורף למעשה התצהיר התומך בבקשה הראשונה. אף בתצהיר זה אין נימוקים לסרובם של ארבעת השיקים האחרונים מתוך שמונת השיקים המסורבים.

ויודגש, דחיית הבקשה באשר לארבעת השיקים הללו, משמעותה דחיית הבקשה כולה, כיוון שגם אם יקבל בית המשפט את נימוקי הבקשה באשר לכל ארבעת השיקים הראשונים בבקשה, הכלולים במניין 10 השיקים הראשונים אשר הביאו לתחולת ההגבלה, ויגרע אותם ממניין השיקים, הרי שארבעת השיקים הנוספים שסורבו על למועד תחילת ההגבלה, יבואו במקום אותם ארבעה שיקים וממילא לא תהא בכך תועלת למבקשים בדרך של ביטול ההגבלה.

8.איני סבורה, כי יש לקבוע באופן גורף שהגבלת חשבונו של אדם מביאה אותו לסחרור כלכלי, שיש בו כדי להצדיק חילולם של שיקים נוספים, גם אם אלו נמסרו עובר להגבלת החשבון ובמועד מסירתם היה לבעל החשבון יסוד סביר להניח, כי שיקים אלו יפרעו. אם כי סביר להניח, כי הגבלת חשבון יש בה כדי להביא לפגיעה זו או אחרת, בדרך כלל פגיעה לא פשוטה, באופן בו אדם מנהל את כספיו.

9.המבקשים מתארים בבקשתם, כי מייד לאחר מסירת ההודעה על הגבלת החשבון, הגיעו להסכמה עם המשיב לפיה המשיב יעמיד למבקשים הלוואות על מנת לכסות את יתרת החובה בחשבון נשוא הבקשה ובחשבון אשראי נוסף שנוהל על ידי המבקשים אצל המשיב (לא הוברר עד תום בהליך שלפניי מדוע נוהלו על ידי המשיבים שני חשבונות אצל המשיב, אך הוברר, כי מדובר בחשבונות שהיו קשורים זה בזה והשיקול בפתיחת שני חשבונות היה שיקול עסקי זה או אחר). עם העמדת ההלוואות, בוטלו מסגרות האשראי שניתנו למבקשים בשני החשבונות.

יצויין, כי עיון בתדפיסי החשבון מלמד, כי ההסכמה האמורה הושגה עם המשיב בסמוך לאחר חילול 10 השיקים הראשונים, ובטרם כניסת ההגבלה לתוקף, עובדה שיש בה כדי ללמד על כך שהמבקשים ידעו על הגבלת חשבונם עובר למועד שבו קיבלו לטענתם את ההודעה על ההגבלה והם נערכו מבעוד מועד להשלכות ההגבלה על חשבונם.

חלק מן השיקים מן הקבוצה האחרונה הינם שיקים שחוללו לאחר ביטולה של מסגרת האשראי והיות ואותם שיקים העמידו את החשבון ביתרת חובה.

10.המבקשים לא תמכו טענותיהם כאמור בתצהיר.

אין זהו כלל ואין מדובר בידיעה שיפוטית, כי במצב דברים זה, בו הוגבל חשבונו של אדם, נקלע אדם לסחרור כלכלי שלא מאפשר לו לפרוע את השיקים.

אמנם נכון, למבקשים אין יותר מסגרת אשראי ולכן יכולת התמרון שלהם מצטמצמת, אך לא ברור מהן הכנסותיהם של המבקשים, מדוע לא הופקדו כספים בחשבון על מנת לכסות את השיקים שנמשכו מהחשבון והלא, אם נתן המשיב למבקשים הלוואה על מנת לכסות את מסגרת האשראי, יכולים המבקשים להמשיך ולהתנהל במזומן, כאשר ההבדל בהתנהלותם נעוץ לכאורה אך ורק בצורך להחזיר מידי חודש את תשלומי ההלוואה אותה נטלו מהמשיב.

בהעדר תצהיר מטעם המבקשים, לא ניתן ללמוד מדוע לא הצליחו המבקשים לפרוע את אותם שיקים, כאשר יש לזכור, כי ארבעה מתוכם הינם שיקים שסורבו עוד בטרם נכנסה ההגבלה לתוקף, כך שלו היתה יתרה מספקת בחשבון, שיקים אלו לא היו מסורבים. זאת ועוד, שיקים אלו לא הביאו לחריגה משמעותית בחשבון ולפיכך, בשים לב לכך שאין עסקינן בסכומים גבוהים שלגביהם תאמר, כי המבקשים נקלעו למצב בו לא יכלו לגייס כספים לשם פרעון השיקים, ראוי היה אף יותר, כי המבקשים ינמקו סירובם של שיקים אלו.

11.בית המשפט אינו שולל על הסף את האפשרות שהגבלה בלתי ראויה תביא לחילול שיקים שלמבקשים היה יסוד סביר להניח כי יפרעו, אך כאמור, יש להוכיח טענה זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ