אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חוקיות הליכי גבייה מנהליים כנגד בעלי שליטה בחברה

חוקיות הליכי גבייה מנהליים כנגד בעלי שליטה בחברה

תאריך פרסום : 22/11/2007 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל - אביב יפו
1311-07
16/10/2007
בפני השופט:
ד"ר עודד מודריק

- נגד -
התובע:
1. רובינשטיין צבי
2. רני אהרון
3. דנוס חיים
4. קלמן ילין

עו"ד אורינגר יוסף
הנתבע:
עיריית רעננה
עו"ד מאירי יוסף
פסק-דין

העותרים הם בעלים משותפים של חברה פרטית שהחזיקה בשכירות חנות בקניון ברעננה וניהלה שם מסעדה. החברה צברה הפסדים וחובות כספיים ולפיכך הפסיקה את פעילותה. כיוון שהחברה נותרה חייבת חובות ארנונה לרשות המקומית הופנתה אל כל אחד מן העותרים דרישת תשלום של מלוא חוב הארנונה בהתאם להוראות סעיפים 4 ו-5 לפקודת המיסים (גביה). ההודעות היתרו בעותרים שאם לא ישולם החוב במלואו יינקטו הליכי גביה מנהליים.

עתירה זו מעוררת את שאלת חוקתיותה של הזכות לדרוש מבעל חברה את פירעון חובות הארנונה של החברה וכן את שאלת היקפה של זכות הדרישה האמורה.

הנסיבות

כל אחד מארבעת העותרים מחזיק ברבע מהון המניות המונפק והנפרע של חברה פרטית בשם "הישגים (2003) ניהול ופיתוח מסעדות בע"מ" (להלן: " החברה" או " הישגים").

בשנת 2004 שכרה החברה חנות בשטח של 200 מ"ר בקניון רננים ברעננה והפעילה שם מסעדה. עסקי המסעדה לא עלו יפה, נצברו חובות והפסדים ולפיכך הפסיקה החברה את פעילותה. במסגרת המהלכים לקראת הפסקת הפעילות נמכרו, ביום 31.5.06 מטלטלי החברה. המכירה הניבה תמורה של 340 אלף שקל לערך שמתוכה הועבר חלק מסוים לתשלום על חשבון חוב לנושה מובטח (בנק הפועלים), חלק אחר (50 אלף ש"ח), הועבר למשיבה, עיריית רעננה (להלן: " העירייה") על חשבון חוב ארנונה של החברה והיתרה חולקה בין העותרים כך שכל אחד מהם קיבל סכום של 25 אלף ש"ח על חשבון החזר הלוואת בעלים (הסכום הכולל של הלוואת הבעלים הוא 1.16 מליון ש"ח לערך).

החברה נותרה חייבת סכום של כ-84 אלף ש"ח כחוב ארנונה לעירייה. העירייה הגישה תביעה נגד החברה לבית משפט השלום בראשון לציון. בעוד הליכי התביעה הללו מתנהלים קיבלו העותרים בנובמבר 2006 דרישת תשלום מלוא חוב הארנונה של החברה לעירייה. דרישות תשלום נוספות נשלחו לעותרים ב-19.12.06. מכתב של ב"כ העותרים אל גובה המס מטעם העירייה נענה בהזמנה לפגישה ובאורכה לתשלום עד ל-27.2.07. פגישה עם עוה"ד גובה המס ונציג העירייה קוימה ביום 26.2.07 ולפי שהפגישה לא הניבה  תוצאה חיובית מבחינת העותרים הוגשה ביום 18.3.07 העתירה דנן.

טענת סף

עד שאני נדרש לטענות העותרים לגוף העתירה אסיר מן הדרך טענת שיהוי שנטענה מפי המשיבה.  הטענה מבוססת על כך שדרישות התשלום נשלחו אל העותרים והגיעו לתעודתם ביום 15.1.07. מכאן שהגשת העתירה ביום 18.3.07 מאוחרת מן המועד הקבוע בתקנות ולפיכך דין העתירה לדחייה על הסף.

טענה זו אינה נשענת על אדני עובדה שלמים. שכן לאחר שנשלחה לעותרים דרישת התשלום הניח בידם גובה המס מטעם העירייה אורכה לתשלום ולקיום ישיבת ברור עמו ועם גורמי העירייה. מכאן שההחלטה המחייבת את העותרים בתשלום חוב הארנונה של החברה התגבשה באופן סופי באספקט המנהלי ביום המפגש שקיימו נציגי העותרים עם נציגי העירייה וגובה המס מטעמה (26.2.07). ממועד זה לא התמהמהו העותרים זמן רב מידי עד להגשת העתירה.

די בכך כדי לדחות את הטענה.

טענות ומענות

דרישת חוב הארנונה של החברה מן העותרים מבוססת על הוראת סעיף 8[ג] לחוק הסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב) תשנ"ג - 1992 (להלן: " חוק ההסדרים"). הוראת חוק זו באה לעולם באמצעות תיקון חקיקה עקיף שנערך בסעיף 79 לחוק המדיניות הכלכלית בשנת הכספים 2004 (תיקוני חקיקה) תשס"ד - 2004. הוראת חוק ההסדרים מאפשרת לגבות חוב ארנונה סופי (חוב ארנונה שחלף לגביו מועד להגשה, ערר או ערעור או ניתנו בו פסק דין או החלטה חלוטים) בגין נכס שאינו משמש למגורים ומוחזק בידי חברה פרטית מבעל השליטה בחברה הפרטית אם התקיימו הנסיבות המיוחדות המנויות בסעיף 119א[א] לפקודת מס ההכנסה.

הוראת סעיף 119א[א] לפקודת המס ההכנסה עניינה באפשרות לגבות מס שחבר בני אדם חב בו והוא התפרק או העביר את נכסיו ללא תמורה או בתמורה חלקית, ממי שקיבל את הנכסים.

העותרים טוענים כנגד ההליך שננקט כנגדם שלוש טענות עיקריות: טענת אי חוקתיות; טענת חיוב יחסי והשגה על נקיטת הליכים מנהליים.

חוקתיות חוק ההסדרים

הטענות

העותרים טוענים שהוראת סעיף 8[ג] לחוק ההסדרים איננה חוקתית. ההוראה מאפשרת לרשות המקומית לגבות חוב ארנונה של חברה פרטית מידי הבעלים של החברה. הוראה זו מהווה "הרמת מסך" רחבת היקף שכן סמכות גביה זו תולה עצמה בהתקיימות הנסיבות המתוארות בסעיף 119א לפקודת מס הכנסה המשקפות מצב דברים שבו היה לתאגיד חוב מס והתאגיד התפרק או הפסיק פעילותו בלי ששילם את החוב. בנסיבות כאלה רואה פקודת מס ההכנסה את נכסי התאגיד כאילו הועברו לבעלי השליטה בו ללא תמורה ומאפשרת "לגבות מהם" את חוב המס.

הביטוי "לגבות מהם" עשוי להתפרש כגבייה מבעלי השליטה. זה בהבדל מאפשרות פרשנית אחרת האומרת ש"לגבות מהם" היא גביה מן הנכסים שמוחזקים כאילו הועברו לבעלי השליטה בלי תמורה. ההבדל בין הפרשנות הראשונה לבין הפרשנות השניה הוא שלפי הראשונה ניתן לגבות מבעלי השליטה את מלוא חוב המס של התאגיד בלי כל זיקה להיקפם ושווים של הנכסים שהועברו או מוחזקים שהועברו מן התאגיד לבעלי השליטה. האפשרות הפרשנית השניה מגבילה את היקף הגביה להיקפם ושווים של הנכסים שהועברו לבעלי השליטה.

אך מובן הוא כי אחיזה באפשרות הפרשנית הראשונה מצביעה על כך שהדין מאפשר הרמת מסך רחבת היקף עד מאוד. גישה כזאת של המחוקק אינה עולה בקנה אחד עם שמירת העצמאות של גופים מאוגדים לפי דין ועקרון ההפרדה בינם לבין האישיות המשפטית שהיא בעלת השליטה באותם תאגידים. גישת ההפרדה הזו מאפיינת את חוק החברות והאפשרות לפרוץ בה פרץ בדרך של "הרמת מסך" היא חריג שניתן לאחוז בו במשורה. על כן משקבע המחוקק הסדר של הרמת מסך רחבה, הסדר המאפשר ירידה אל קניינו הפרטי של אדם, מן הראוי להעמידו בביקורת של אמות המידה החוקתיות המצויות בבסיס כל דין הפוגע או מתערב בזכויות הקניין הפרטי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ