אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חוקיות החלטות שהתקבלו באסיפות מיוחדות של בעלי מניות בחברות

חוקיות החלטות שהתקבלו באסיפות מיוחדות של בעלי מניות בחברות

תאריך פרסום : 23/07/2006 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1526-02
20/07/2006
בפני השופט:
ענת ברון

- נגד -
התובע:
1. יורם ריעני
2. אייר בילדינג (1999) בע"מ
3. עו"ד אמיר אלעד

עו"ד ישי בית-און
הנתבע:
1. אליהו עובד
2. הרצל שהרבני
3. שאול עובד
4. שלמה עובד
5. יאיר עובד
6. רן עובד
7. שמואל עובד
8. מפלי רמת השרון (1999) בע"מ
9. ממטרי ברכה (1999) בע"מ
10. גני רמת השרון (1999) בע"

עו"ד דוד מנע
פסק-דין

פתח דבר

1.         עסקינן בתביעה שבמרכזה סכסוך בין שתי קבוצות של בעלי מניות בשלוש חברות: מפלי רמת השרון (1999) בע"מ (הנתבעת 8, להלן: "מפלי רמה"ש"), ממטרי ברכה (1999) בע"מ (הנתבעת 9, להלן: "ממטרי ברכה") וגני רמת השרון (1999) בע"מ (הנתבעת 10, להלן: "גני רמה"ש", ולהלן ביחד: "החברות"), אשר נוסדו שלושתן לשם הקמתו וניהולו של גן אירועים ברמת השרון (להלן: "גן האירועים" או "הגן").

            התובע 1, יורם ריעני (להלן: "ריעני") והתובעת 2, אייר בילדינג (1999) בע"מ (להלן: "אייר בילדינג") הם בעלי מניות בחברות, בשיעורים כפי שיפורט בהמשך. התובע 3, עו"ד אמיר אלעד (להלן: "עו"ד אלעד"), רכש חלק ממניותיהם של ריעני ואייר בילדינג מידיהם בנאמנות עבור נהנה ששמו לא נחשף במהלך המשפט.

            הנתבעים 1 - 4, אליהו עובד (להלן: "אליהו"), הרצל שהרבני (להלן: "שהרבני"), שאול עובד (להלן: "שאול") ושלמה עובד, הם בעלי מניות בחברות מאז היווסדן, ואילו הנתבעים 5 ו-6, יאיר עובד (להלן: "יאיר") ורן עובד (להלן: "רן"), היו לבעלי מניות מכוח הקצאת מניות שנערכה על פי החלטת האסיפה הכללית של החברות מיום 4/10/00 ומכוח החלטת האסיפה הכללית של ממטרי ברכה שהתכנסה ביום 1/12/00. הנתבע 7, שמואל עובד, שימש כמפקח וכאחראי על הקמת גן האירועים (סעיף 2 ג' לתצהיר מר סמי לוי, מנכ"ל אייר בילדינג, להלן: "סמי").

            המחלוקת שבין הצדדים נסבה על חוקיותן של שתי אסיפות מיוחדות של בעלי המניות בחברות וההחלטות שנתקבלו בהן; לצורך בירור מחלוקת זו יש להקדים תחילה פרטי רקע על אודות שלוש החברות הללו.

רקע עובדתי

2.         ביום 28/4/99 נחתם "הסכם שיתוף להפעלת גן שמחות" (נספח א' לתצהיר סמי, להלן: "הסכם השיתוף") בין שהרבני, אייר בילדינג, שאול ואליהו. מטעם חברת אייר בילדינג חתם על החוזה סמי, מנכ"ל החברה. הסכם השיתוף הגדיר את דרך הקמתו של גן האירועים ואת דרך הפעלתו. בין היתר נקבע בסעיף 5ב' שבו כי:

"לצורך ביצוע האמור בהסכם זה יקימו הצדדים חברה שתקרא בשם גני רמת השרון בע"מ או כל שם דומה בכפוף לאישור רשם החברות (להלן - החברה) וחלקיהם בהקצאת המניות בחברה יהיו בהתאם לחלקיהם עפ"י הסכם זה."

            ואכן, ביום 10/10/99 נרשמה גני רמה"ש במרשם החברות, בהתאם לתזכיר התאגדות מיום 21/9/99 (נספח ב' 1 לתצהיר סמי). לפי תזכיר ההתאגדות, עומד הון המניות הרשום של החברה על 5,000 ש"ח, המחולק ל-5,000 מניות רגילות בערך נקוב של 1 ש"ח כל אחת, שמתוכו הונפקו 1,050 מניות: לריעני הוקצו 350 מניות, לשהרבני 350 מניות, לשאול 345 מניות ולאליהו 5 מניות.

כן הוקמה מפלי רמה"ש בהתאם לתזכיר התאגדות שנערך ונחתם בחודש אפריל 1999 (נספח ב' לתצהיר סמי). גם בה עמד הון המניות הרשום על 5,000 מניות רגילות בערך נקוב של 1 ש"ח כל אחת, מתוכו הונפקו בסך הכול 1,250 מניות, כאשר 542 מתוכן הוקצו לאייר בילדינג (43.3% מן המניות שהונפקו), 354 מניות הוקצו לשהרבני, 198 מניות לשאול ו-156 מניות לאליהו.

            ממטרי ברכה היא החברה אשר רכשה את המקרקעין שעליהם היה אמור לקום הגן. הון המניות הרשום של חברה זו עמד על 5,000 מניות רגילות בערך נקוב של 1 ש"ח כל אחת, אשר מתוכו הונפקו 3,000 מניות לפי הפירוט הבא: איילת לוי (רעייתו של סמי) - 1,000 מניות; שהרבני - 1,000 מניות; שאול - 500 מניות; ואליהו - 500 מניות (תזכיר ההתאגדות של ממטרי ברכה מיום 22/3/99, נספח ג' לתצהיר סמי).

3.         ביום 30/5/00 העביר ריעני לידי עו"ד אלעד 1,000 מניות רגילות של ממטרי ברכה (נספח ה' 1 לתצהיר סמי), 350 מניות בגני רמה"ש (נספח ה' 2 לתצהיר סמי) ו-379 מניות רגילות של מפלי רמה"ש (נספח ה' 4 לתצהיר סמי). כן העבירה אייר בילדינג לידי עו"ד אלעד 65 מניות רגילות במפלי רמה"ש (נספח ה' 3 לתצהיר סמי). בשטרי העברת המניות (נספחים ה'1 - ה' 4 לתצהיר סמי) נכתב כי עו"ד אלעד רכש את המניות בנאמנות עבור לקוח ששמו לא צוין. ייאמר כאן, כי מהחומר שהוצג לפניי לא ברור כיצד יכול היה ריעני להעביר מניות בהיקף כלשהו במפלי רמה"ש או בממטרי ברכה, שכן מלכתחילה הוא לא היה בעל מניות במפלי רמה"ש או בממטרי ברכה, ובחומר הראיות שהוצג לפניי לא נמצאה עדות להעברת מניות בחברות אלה לידיו ולא חוליה מקשרת אחרת כלשהי בין ריעני לבין חברות אלה, פרט להצהרתו של סמי בתצהירו, כי:

"למרות ההשקעה הנכבדה מצדי בפרוייקט בסכומי עתק ויודגש כי כל ההוצאות וההשקעות במקום בוצעו גם בפיקוח של הנתבע 7 אשר פעל כמפקח מטעם כל שאר הנתבעים, פעלו הנתבעים 1 - 4 באופן חד צדדי, בניסיון לנשל את התובעים - המחזיקים במניותיהם מכח השקעותי - מאחזקותיהם בחברה." (סעיף 12 לתצהיר סמי; ההדגשה שלי - ע.ב.).

ככל הנראה היה ריעני בעל מניות באייר בילדינג (ראו: עמ' 11 לפרוטוקול, ש' 24 - 25), ומכוח בעלות זו היה גם בעל מעמד עדיף במפלי רמה"ש, ולטענתו, אשר לא נסתרה, היה מיוצג בחלק מן העסקות הקשורות לחברות בידי סמי, וניתן להניח שהיה קשור, באמצעות איילת לוי, רעייתו של סמי, אף לחברת ממטרי ברכה. למרות חוסר הבהירות בעניין מעמדו של ריעני בממטרי ברכה ובמפלי רמה"ש, ומאחר שהנתבעים 1 - 7 לא כפרו בעובדת היותו של ריעני בעל מניות בממטרי ברכה, אניח לצורך המשך הדיון כי אכן היה לריעני מעמד בחברות כולן.

4.         בהמשך להעברת המניות לידי עו"ד אלעד כנאמן, פנה עו"ד אלעד לעו"ד ראוך, אשר ייצג בשעתו את החברות, בבקשה לרשום בספרי החברות את העברת המניות ולהודיע על ההעברה לרשם החברות (נספח ה' 5 לתצהיר סמי). משהתברר כי עו"ד ראוך איננו מייצג עוד את החברות, פנו ריעני ואייר בילדינג - באמצעות עו"ד אלי גיל - ביום 6/7/00 אל אליהו, שהיה דירקטור בחברות, בבקשה לכנס אסיפות בעלי מניות בחברות (נספחים ז' 1 - ז' 3 לתצהיר סמי). משלא נענתה דרישתם, פנה עו"ד גיל לאליהו פעם נוספת בסדרת מכתבים (נספחים ח' 1 - ח' 3 לתצהיר סמי) ובהם הודעה על כינוסן של אסיפות בעלי מניות בחברות אשר יכונסו על ידי ריעני ועל ידי אייר בילדינג ביום 14/8/00. עותקים ממכתבים אלה הועברו לכל יתר בעלי המניות בכל אחת מן החברות.

יוער בנקודה זו ובמאמר מוסגר, כי בשל הדמיון הרב בזהות בעלי המניות בשלוש החברות, נקבעו שלוש האסיפות לאותו מועד, ובפועל נועדה להתקיים אסיפה אחת לכל שלוש החברות. כך בכל הנוגע לאסיפה שנועדה ליום 14/8/00, כך בנוגע לאסיפה שהתקיימה ביום 21/8/00, וכך - ככל הנראה - בנוגע לאסיפה שהתקיימה ביום 4/10/00. אף בתכתובות בין הצדדים נעשה שימוש לעתים במונח "אסיפה" כדי לתאר את שלוש האסיפות בחברות כולן.

ביום 7/8/00 נשלח לעו"ד גיל מכתב על נייר המכתבים של גני רמה"ש, הנושא בתחתיתו את שמה של חברת מפלי רמה"ש, ועליו חתימתה של "מזי". במכתב זה נאמר כדלקמן:

"מנכ"ל חב' מפלי רמת השרון (1999) בע"מ נמצא בימים אלו בחו"ל, אנו נקבע מועד אחר לקיום אסיפת בעלי מניות כחוק, לאחר הגעתו ארצה." (נספח ט' לתצהיר סמי).

במענה למכתב האמור, שלח עו"ד גיל מכתב למפלי רמה"ש ובו ציין, בין היתר, כי:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ