אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חוסין נ' סאלח

חוסין נ' סאלח

תאריך פרסום : 19/06/2014 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום נצרת
7354-04-14
12/06/2014
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
מוחמד נימר חוסין
הנתבע:
עאמר סאלח

החלטה

רקע ותמצית טענות הצדדים

לפני בקשה להארכת מועד להגשת התנגדות לביצוע שטר.

המבקש טוען, כי בינו לבין המשיב נרקמה עסקה לרכישה משותפת של מקרקעין. לטענתו, הוא הוחתם על מספר רב של הסכמים סותרים שאין בהם שמץ של אמת. עוד טוען, כי העסקה בינו לבין המשיב הייתה ונותרה עסקת רכישת הזכויות בחלקה באופן שווה ולטענתו המשיב מנסה לנשלו מזכויותיו. בגין האמור הגש המבקש תביעה נפרדת.

המבקש טוען, כי היה חסר לו כ- 2 מיליון ₪ להשלמת העסקה והמשיב שילם את הסכום. לטענתו, התשלום על ידי המשיב עבור המגרשים האמורים ניתן לו כהלוואה ולפיכך נתן למשיב שיק ביטחון על סך 2,000,000 ₪. המבקש ציין, כי למרות התחייבות המשיב שלא להפקיד את השיק הוא הפקיד אותו בכוונת תחילה ובזדון והשיק חולל באי פירעון. עוד טוען, כי ניסה לשלם את תמורת השיק בארבעה שיקים שווים שמועד פירעונם מחודש יולי 2013 ועד לחודש אוקטובר 2013 אולם השיקים חוללו והמשיב שמר אצלו את כל חמשת השיקים. לטענתו, מתוך השיקים שחוללו שילם סך של 120,00 ₪ בגין המיסים שהוטלו על העסקה ועוד שלושה שיקים על סך 95,700 ₪ כל אחד וסך של 300,000 ₪ בשני תשלומים.

המבקש טוען, כי נתן למשיב עשרה שיקים שמועד פירעונם מיום 20.1.14, לשם תשלום הסך של 2 מיליון ₪, אולם השיקים חוללו בהעדר פירעון. לטענתו, ניסה לשלם למשיב את הסכום האמור אך בגלל המשיב לא היה בידו לעשות כן.

לטענת המבקש, השיק נשוא הבקשה שלפני הוגש לביצוע במסגרת ניסיונות המשיב למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו ולהגן עליהן. עוד טוען, כי אף אם הוא חב את הכסף למשיב הרי שבינו לבין המשיב ישנה עסקה בשווי מיליונים והמשיב יכול להיפרע ממנו בעת המכירה.

עוד ציין המבקש, כי מכובדים מטעמו התערבו במטרה להניא את המשיב מדרכו אולם המשיב נותר בשלו ואיים להגיש את השיקים שבידו לביצוע. לטענתו, כאשר המכובדים פנו למשיב הוא אמר להם, כי לא יעשוק את המבקש ולא ירמה אותו וכי הוא רק מודאג ממצבו הכלכלי של המבקש ומכך שגורמים אחרים עלולים לעקל את החלקה.

המבקש טוען, כי המבחנים להארכת מועד הם סיכויי המבקש לזכות בהליך העיקרי והנימוק בגינו הוא נמנע מלבצע את הפעולה במועד. המבקש טוען, כי הוא סבר שניהול המשא ומתן בין הצדדים פוטר אותו מלהגיש התנגדות לביצוע שטר. לטענתו, הטעות האמורה היא מסוג הטעויות שיכולות לשמש טעם מיוחד להארכת מועד. עוד טוען, כי סיכויו טובים ביותר. המבקש מוסיף וטוען, כי דחיית בקשת האורכה תגרום לו לעיוות דין.

לטענת המשיב, דין הבקשה להידחות. המשיב ציין, כי השטר נשוא הבקשה בה עסקינן הינו אחד ממספר שטרות שהוגשו בלשכת הוצל"פ בגין הלוואה שהמבקש נטל ממנו.

המשיב טוען, כי לבקשה אין בסיס משפטי והמבקש לא העלה טענה המצדיקה היעתרות לה. לטענתו, לא הוכח קיומו של טעם מיוחד שמצדיק מתן אורכה להגשת ההתנגדות. המשיב ציין, כי ההלכה קבעה, כי טעם מיוחד משקף קיומן של נסיבות חיצוניות שאינן בשליטת בעלי הדין וכי לא די בתירוץ או נימוק סתם.

המשיב טוען, כי לא התנהל בין הצדדים משא ומתן וממילא לא היה בכך בכדי להוות טעם מיוחד להארכת מועד. לטענתו, טעות ואי ידיעת החוק אינה מהווה טעם מיוחד. המשיב מוסיף וטוען, כי אף אם הפרוצדורה אינה מיטת סדום, כפי שטען המבקש, הרי שאין בכך בכדי ללמד, כי ניתן להתעלם ממנה.

באשר לסיכויי ההצלחה טוען המשיב, כי אין מקום לדון בסוגיית רכישת המקרקעין אשר נדונה בבית המשפט המחוזי וכי לא ברור מה בין זכויותיו הנטענות של המבקש במקרקעין לבין חוב כספי המבוסס על עילה שטרית. אף אם בית המשפט המחוזי יקבע, כי יש למבקש זכויות במקרקעין נשוא המחלוקת הרי שאין בכך בכדי לפטור את המבקש מלשלם תמורת השטר. לטענתו, עסקת המקרקעין נערכה על פי הסכם הנאמנות בין המבקש לחברת או מוול בע"מ ללא קשר אליו למרות שהמבקש צירף אותו לתביעה הנדונה בבית המשפט המחוזי. המשיב הוסיף, כי המבקש הודה מספר רב של פעמים, בכתב ובעל פה, כי נטל את הכסף מהמשיב לצרכיו האישיים. לטענתו, במסגרת הדיון אשר התנהל בפני כב' השופט ערפאת הודה המבקש, כי חייב למשיב 2,000,000 ₪. המשיב טוען, כי בדיון שנערך בבקשה לביטול עיקול ועיכוב הליכים הבהיר כבוד השופט ערפאת, כי הבקשה נעדרת בסיס משפטי וכי המבקש אינו יכול להחזיק במקל משני קצותיו כאשר מחד הוא אינו משלם את החוב למרות שהוא מודה בקיומו ומאידך לזכות בעיכוב וביטול הליכים ובזכויות קנייניות.

לטענת המשיב, המבקש אינו מכחיש שהוא חב כספים וטענתו היא, כי נגרמו לו נזקים. המשיב טוען, כי זו טענה בעלמא שאינה מבוססת. עוד טוען, כי נזקיו הנטענים והמוכחשים של המבקש אינם יכולים לגבור על זכותו הקניינית להבטיח כספים אשר הלווה למבקש. לטענתו, היה על המבקש לכלכל צעדיו בטרם הוציא מידיו את ההמחאות נשוא בקשותיו והיה עליו לדאוג שיהיה כיסוי להמחאה המהווה חלק מזערי מסכום חובו למשיב.

דיון ומסקנות

לאחר שקילת מכלול טענות הצדדים והחומר המונח בפניי מצאתי, כי דין הבקשה להארכת מועד להידחות, מהנימוקים שיפורטו.

תקנה 106(א) לתקנות ההוצאה לפועל, תש"ם- 1979 קובעת, כי: "התנגדות לפי סעיף 81א(ג) לחוק תוגש תוך שלושים ימים מיום שהומצאה האזהרה". בענייננו אין מחלוקת, כי בקשת ההתנגדות הוגשה לאחר שחלף המועד הקובע בחוק. בנסיבות אלו, ולאור האמור בתקנה 109 לתקנות ההוצאה לפועל, הועברה בקשת האורכה לבית משפט זה.

תקנה 528 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד- 1984 קובעת, כי בית המשפט רשאי להאריך, מטעמים מיוחדים שיירשמו, מועד או זמן אשר נקבעו בחיקוק. אציין כבר כעת, כי לא שוכנעתי כי בנסיבות המקרה שלפניי קיימים טעמים מיוחדים המצדיקים את הארכת המועד להגשת בקשת ההתנגדות.

בפסיקה נקבע, כי נדרש טעם ממשי ומיוחד אשר יצדיק הארכת המועד. בעת שבית המשפט דן בבקשה להארכת מועד עליו לבדוק את הנסיבות בגינן הפעולה לגביה מבוקשת אורכה לא בוצעה במועד הקבוע בחוק ואת סיכויי המבקש לזכות בהליך שלגביו מתבקשת האורכה.

במסגרת בקשתו טען המבקש, כי סבר שניהול המשא ומתן בין הצדדים פוטר אותו מלהגיש התנגדות לביצוע שטר. לטענתו, הטעות האמורה היא מסוג הטעויות אשר יכולות לשמש טעם מיוחד להארכת מועד. המשיב מצדו שלל את הטענה, כי התקיים משא ומתן והוסיף, כי טעות בדין אין בה בכדי להצדיק את האורכה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ