אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חדד ואח' נ' פורטל ואח'

חדד ואח' נ' פורטל ואח'

תאריך פרסום : 10/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום באר שבע
26791-07-10
02/04/2013
בפני השופט:
מיכל וולפסון

- נגד -
התובע:
1. גלי חדד
2. דוד דודו חדד

הנתבע:
ליאון פורטל
פסק-דין

פסק דין

1.בפני תביעה ותביעה שכנגד בהקשר לאותה עסקה של מכר דירה. התובעים בתיק העיקרי התקשרו ביום 14/04/2008 בחוזה מכר מקרקעין לפיו הם קנו מהנתבע בתיק העיקרי דירה בכתובת 4004/8 בעיר אילת, הידועה כגוש 40005 חלקה 18/8 (להלן: "הדירה").

התביעה בתיק העיקרי הוגשה על הפרה יסודית של החוזה כי נטען שהמוכר, הנתבע בתיק העיקרי, התובע שכנגד (להלן: "המוכר") הפר את החוזה הפרה יסודית. לכן נתבע הפיצוי המוסכם בסך של 43,400 ₪ (סעיף 9(א) לחוזה המכר). ההפרה הייתה אי תשלום חוב לעיריית אילת בסך של 25,053 ₪ בגין שיפוץ הבניין שיזמה העיריה שהחל במאי 2008 ואשר עיריית אילת החלה לגבות תשלומים בגינו ביום 1/06/2008. נטען כי המוכר הסתיר מהקונים, התובעים בתיק העיקרי, הנתבעים שכנגד (להלן: "הקונים") את קיום החוב. הסעד הנתבע היה לשלם לקונים את הסכום שהם התחייבו לשלם לעיריית אילת משוערך מיום 01/06/2008; בנוסף לפיצוי המוסכם. סך הכול 77,571 ₪.

המוכר הגיש כנגד הקונים תביעה שכנגד על איחור של 16 יום בתשלום האחרון, ונתבע הפיצוי המוסכם מחמת הפרה יסודית של חוזה המכר.

2.אין מחלוקת בין הצדדים כי העסקה נקשרה בין הצדדים באמצעות מתווך. לגרסת המוכר המתווך טיפל בדירה עבורו לפני המכירה. אין מחלוקת שכל צד יוצג על ידי עורך דין מטעמו וכי הצדדים לא ניהלו משא ומתן ישיר. אין מחלוקת כי ביום 17/04/2008 נרשמה הערת אזהרה בלשכת רישום המקרקעין לטובת הקונים, וביום 29/04/2008 נרשמה הערת אזהרה לטובת הבנק למשכנתאות מטעם הקונים.

המחלוקת בתיק העיקרי קמה כי המוכר המציא אישור מהעירייה על היעדר חובות מיום 05/05/2008 נכון ליום 31/05/2008 ולא המציא אישור למועד המסירה בפועל. בדיעבד התברר כי קיים חוב לעיריית אילת והמוכר סירב לשאת בו. הקונים מפנים לסעיפים 3 וסעיף 9 לחוזה המכר.

לטענת המוכר, בא כוחו קיבל דרישה בסוף חודש אפריל מבא כוח הקונים לחתום על מסמכי משכנתא וכן להמציא אישור להעדר חובות בעירייה (עמ' 13 לפרוטוקול).

לגרסתו הוא ביצע העברת המסירה של הדירה ב-05/05/2008, בכך שהתיר למתווך להעביר את המפתח לקונים. לדבריו זו הייתה בקשת התובעת מס' 1 (עמ' 13 לפרוטוקול).

גרסת הקונים היא שהתאריך של ה-5/5 נועד לצרכי המוכר לחמוק מהחיוב ע"י עירייה ואינו סביר, כי טרם שולמה מלוא התמורה. לטענתם המועד של מסירת החזקה הוא מועד תשלום יתרת התמורה (סיכומי ב"כ התובעים, בתשובה לשאלת ביהמ"ש - עמ' 19 לפרוטוקול). אך גם הקונים לא היו יכולים למסור מידע על מועד מסירה (סעיף 30 לתצהיר התובעת מס' 1). לגרסת התובעת מס' 1 המתווך קיבל ממנה את החזקה ביום 20/06/2008 ומיד הוא מצא עבור הקונים שוכרת ששכרה את הדירה מיום 1/07/2008. חוץ מעדות המוכר והתובעת מס' 1 לא העידו עדים נוספים. כמו כן הוגש תע"צ מטעם עיריית אילת לפיו החל מחודש יוני 2008 החלה העירייה לחייב את הדיירים בגין שיפוצי בתים "שנערכו בבניין באמצעות תרבות הדיור". כמו כן, אושר שיתרת החוב על השיפוץ שולם כאשר כל בעל דירה, למעט עמידר, שילם 25,053₪.

3.העולה ממוצג נ/1 הוא כי החיוב לשאת בשיפוץ קם במועד כלשהו לפני חודש יוני 2008. הקונים צירפו אישור של האגודה לתרבות דיור כי הדיירים הגישו בקשה ב-04/12/2007 והשיפוץ התקיים במאי 2008. המוכר שלא גר בדירה טען שלא ידע זאת ולא קיבל מידע על כך מהמתווך.

אני מפרשת את חיובי המוכר על פי סעיף 3 לחוזה המכר כחיובים שאינם תלויים במועד שהעירייה בחרה לתבוע מהדיירים לשלם את ההשתתפות בשיפוץ. על פי התשתית הראייתית שהונחה בפני גם נכון ליום 5/05/2008 הדירה לא הייתה נקייה מתביעות זכות ו/או חוב לעירייה/האגודה לתרבות הדיור. את הטענה שהחלוקה בנשיאת החיוב האמור חל לפי מועד המסירה אני דוחה.

הסעיף הרלבנטי בחוזה לגבי חלוקת החיובים לפי מועד המסירה מתייחס לחיובים נשוא סעיף 9(א) לחוזה המכר ולא סעיף 3 לחוזה המכר.

באשר למועד המסירה - אני לא מקבלת את גרסת הקונים שהוא פרי ניתוח משפטי ולא ראיה. גם המוכר לא ידע את המועד כי שני הצדדים נסמכו על המתווך שלא הגיע להעיד. המוכר העיד שמסר למתווך שהוא יכול למסור את המפתח. אני מסכימה עם בא כוח הקונים כי בהיעדר עדות המתווך נותרה גרסת המוכר, שהוא בעל דין, כגרסת יחיד, והיא גם תמוהה, כי הוא טרם קיבל את מלוא התמורה.

זאת ועוד, אישור היעדר החובות שנשלח לעורך דין שייצג את הקונים נועד להעברת זכויות מצד ג' למוכר ולא לעסקה עם הקונים (נספח ג' 2 למוצגי הקונים).

4.התביעה לתשלום הסכום ששולם לעירייה מעוגנת בסעיפים 6 (ג) – 6(ד) לחוזה המכר שבו נקבע כי התשלום האחרון ישולם עד יום 01/07/2008, מועד מסירת החזקה בכפוף להמצאות מספר של אישורים (סעיף 9 (ג) לחוזה המכר). נקבע שאם לא יומצאו כל האישורים אזי סך של 43,500 ₪ מתוך הסכום הנ"ל יופקד בנאמנות בידי ב"כ המוכר והמוכר נתן לבא כוחו הוראות בלתי חוזרות לסלק מכספים אלה את הסכום הנדרש לקבלת האישורים האמורים (סעיף 6 (ד) לחוזה המכר). בפועל הקונים טעו והעבירו את מלוא היתרה למוכר, אך אין בכך ויתור על הזכות החוזית.

מכל המקובץ אני מקבלת את התביעה לתשלום הסכום שנקבע על-ידי העירייה.

בטרם אפנה לתביעת הקונים לפיצוי מוסכם אתייחס לטענת המוכר, התובע שכנגד, לפיצוי מוסכם מחמת איחור בתשלום התשלום האחרון. הקונים אינם חולקים על איחור בתשלום אך נטען כי המוכר הסכים להסתפק בנזק הישיר שנגרם לו בסך של 2,800 ₪ ששולמו לו. המוכר לא חלק על כך שבזמן אמת הסכים לאותו תשלום (עמ' 15 לפרוטוקול).

5.כל צד תבע את הפיצוי המוסכם בטענה שהחוזה הופר על ידי הצד השני בהפרה יסודית.

ההסדר החוזי לפיצוי בגובה 10% הוא על הפרת החוזה או תנאי מתנאיו "בצורה יסודית" (סעיף 21 לחוזה המכר).

הצדדים התקשרו בעסקה באמצעות מתווך ועורכי הדין הסתמכו על המתווך. הקונים מצד אחד וגם המוכר מצד שני כי הוא מכר דירה שהוא השכיר ולא את דירת מגוריו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ