אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חדאד נ' לוינשטיין

חדאד נ' לוינשטיין

תאריך פרסום : 22/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
1309-02-10,19563-01-11
14/07/2013
בפני השופט:
שלמה לבנוני

- נגד -
התובע:
1. ספרלינג בן-עמי
2. עזבון המנוחה אביבה לוינשטיין ז"ל

הנתבע:
1. מאריה חדאד
2. נטלי חדאד

פסק-דין

פסק דין

נתוני רקע

1.המנוחה אביבה לוינשטיין ז"ל (להלן – "המנוחה") נפטרה ביום 7.7.07, בהיותה בת 87. עובר למותה הייתה המנוחה אלמנה וערירית. כנטען סעדו אותה מטפלות, בהיותה במצב סיעודי המצריך טיפול וסיעוד למשך 24 שעות ביממה. מאריה חדאד (להלן, גם "מאריה"), היא התובעת ב-ת.א. 1309-02-10 (להלן – "התביעה השטרית"), טיפלה בה החל משנת 00' ועד סמוך לפטירתה. בתה של מאריה, נטלי חדאד (להלן, גם "נטלי"), אף היא טיפלה במנוחה אך החל משנת 04' ועד סמוך לפטירתה.

2.לאחר פטירתה הגישה מאריה את התביעה השטרית כנגד עזבון המנוחה בגין שיק על סך 27,180 ₪ שנחתם על ידי המנוחה לפקודת מאריה ושזמן פרעונו ביום 18.9.07, דהיינו לאחר מות המנוחה. עובר למותה הניחה המנוחה אחריה שלושה אחים, שניים שהתגוררו בארצות הברית ואחד, הוא מר בן-עמי ספרלינג (להלן, גם "בן-עמי"), שהתגורר בירושלים והצעיר ממנה בכשנתיים. בן-עמי הגיש התנגדות לביצוע השיק שהתקבלה. התביעה השטרית נותבה לטיפולי.

3.במקביל, ושעה שההליכים בתביעה השטרית היו בעיצומם, הוגשה תביעתם הכספית של עזבון המנוחה ובן-עמי כנגד מאריה ונטלי (להלן – "התביעה הכספית"). בגדרה של התביעה הכספית, כשם שבגדרה של ההתנגדות לביצוע בגין התביעה השטרית, נפרסה מסכת מרמה נטענת ומתמשכת של מאריה ונטלי. נטען כי לאורך השנים עשקו, גזלו וגנבו השתיים את כספיה של המנוחה בדרכי מרמה. הדבר התחוור לבן-עמי, כנטען, לאחר מותה של המנוחה. המנוחה, בצוואתה, הורישה את עזבונה לאחֶיה, ובהם לבן-עמי. ואולם האחים המתגוררים בארה"ב הסתלקו מחלקם בצוואה באופן שבן-עמי הוכרז כיורשה היחיד. בעקבות בדיקות וחקירות שערך בן-עמי, לאחר מות המנוחה, הסתברה לו מסכת המרמה הנטענת. כתוצאה ממנה הוגשה התביעה הכספית נגד מאריה ונטלי על סך 500,000 ₪. מאריה ונטלי התגוננו בפני התביעה. התביעה הכספית נדונה בפני כב' השופטת חן-ברק ובגדרה הוגשו תצהירי עדויות ראשיות של בן-עמי, מטעם התביעה, ושל מאריה ונטלי מטעם ההגנה. כמו כן הוגש מטעם ההגנה תצהירו של מר ג'ורג' חדאד (להלן – "ג'ורג'"), בעלה של מאריה ואביה של נטלי.

4.בעקבות מסכת המרמה הנטענת אף הגיש בן-עמי תלונתו למשטרת ישראל כנגד מאריה ונטלי. מכלול חומר הראיות המשטרתי הונח בפניי כחומר ראיה. במסגרת חומר הראיות נגבתה עדותו של בן-עמי, הוא המתלונן, של מאריה ונטלי, הן החשודות, ושל פקידי שלושה סניפי הבנקים באזור הכרמל בהם ניהלה המנוחה חשבונות בנק, והם בנק לאומי, בנק הפועלים ובנק דיסקונט. וכמו כן נגבתה עדותה של גב' פרל בוקעי לופו (להלן – "לופו"), עובדת סוציאלית בעמותת "שילה", הקשורה לעיריית חיפה, ואשר ליוותה את המנוחה לאורך השנים. כמו כן כולל תיק המשטרה מכלול מסמכים בנקאיים שנערמו בחשבונות הבנקים לאורך השנים.

בסופה של דרך החליטה משטרת ישראל לסגור את התיק כנגד מאריה ונטלי וזאת מחוסר אשמה.

5.ככל שעסקינן בתביעה השטרית הסכימו ב"כ הצדדים כי יינתן על ידי פסק דין מנומק בדרך הרגילה על יסוד החומר שבתיק וסיכומי טענות שהוגשו בשני מחזורים. משבחנתי את חומר הראיות והטענות התוודעתי לתביעה הכספית. רשמתי כי הגם שהתביעה השטרית בשלה להכרעתי, והגם שלא נהיר לי האם פסק דיני, יהא אשר יהא, יצמיח מעשה בית-דין או פלוגתא פסוקה לעניין התביעה הכספית האמורה, סבור הייתי שראוי ששתי התביעות תאוחדנה בפניי, על מנת שתינתן הכרעה כוללת בסכסוך זה. אכן סברתי שיש לעשות כן ולא לתלות את ההכרעה בסכסוך בגין התביעה השטרית שבפניי, בגינו של שיק אחד ובודד, ולא לאורה של התביעה הכספית, הפורסת את הסכסוך במלוא היקפו. לאחר הסכמה הוגשו סיכומי טענות משלימים באופן שהתיק בשל להכרעתי הכוללת בשתי התובענות, התביעה השטרית והתביעה הכספית. לנוכח זאת אף הוריתי כי התביעה הכספית תהא "התיק המוביל" במסכת שבפניי.

הצגת המחלוקת ושיקולי-על

6.משכך ראוי להציג, ולו ב"קליפת אגוז", את גרעין המחלוקת שנפרסת לאור מכלול הנתונים שבפניי.

7.כאמור בן-עמי סבור שהמנוחה הייתה לקורבן של מאריה ונטלי. המנוחה הייתה ערירית ואלמנה, בגיל מתקדם ובמצב סיעודי שהלך והחמיר. מאריה ונטלי כאמור טיפלו בה באופן אינטנסיבי וממילא היא הייתה נתונה להשפעתן. ברי כי המנוחה הייתה אישה אמידה. היא הייתה אלמנתו של רואה חשבון שהיה אף החשב לשעבר של מספנות ישראל ושל השופרסל. היא עצמה הייתה גימלאית של הטכניון והייתה משופעת באמצעים רבים. לנוכח זאת, ובדרכי מרמה והונאה, ולאורך שנים, רוקנו השתיים את חשבונות הבנק של המנוחה.

8.מאריה ונטלי כופרות בכך בתוקף. הן מצביעות על כך שהגם שהמנוחה הייתה במצב גופני סיעודי שהצריך טיפול מתמיד בה לאורך כל שעות היממה, הרי היא הייתה צלולה, דעתנית ובמצב קוגניטיבי משביע רצון עד מאוד. אכן המנוחה הייתה ערירית הואיל, כך היא הסבירה להן, ובעלה המנוח לא היה מעוניין להביא ילדים לעולם. הן ידעו על קשר קלוש שיש לה עם אחיה שבארה"ב. היה לה קשר מתמיד עם בן-עמי שהיה פוקד ומבקר אותה אחת למספר חודשים. היחסים בינן לבין בן-עמי היו טובים ביותר. הן מצביעות על קו פרשת המים ממנו התגלעו סכסוכים בין בן-עמי לבין אחותו המנוחה ובעקבות זאת השתנה אף היחס של בן-עמי אליהן. על כך להלן. אכן בין המנוחה לבינן נקשרו יחסים חמים והיא ראתה את מאריה כבתה, ואת נטלי כנכדתה. ואולם מאריה ונטלי כופרות בתוקף בכל טענה של תרמית נטענת וסבורות שהתנהלותו של בן-עמי כלפיהן גורמת להן עוול והיא בבחינת כפיות טובה על העמל הרב שהשקיעו בסיעודה של המנוחה.

9.ואכן ברמת ההיתכנות יכול להימצא היגיון הן בגרסת האחד, הן בגרסת השתיים.

אכן, משעה שאדם קשיש, ערירי ובודד מצוי במצב סיעודי ההולך ומחמיר, בוודאי קיימת האפשרות שמצבו ינוצל לרעה על ידי המטפלים והסועדים אותו. ואכן, לא אחת, נחשפים אנו לפרשיות על פיהן נופלים קשישים אלו קורבן למטפלים המנצלים את מצב הקשיש למטרות עושק ומרמה.

ואולם, מנגד, ולו על יסוד הנחת החפות העומדת לזכותו של כל אדם, לא מן הנמנע כי בין אדם קשיש, ערירי ובודד המצוי במצב סיעודי ההולך ומחמיר, קיימת-גם-קיימת האפשרות הנוגדת, שבינו לבין המטפלים והסועדים אותו, הולכת ונרקמת מסכת מופלאה של ידידות. ודווקא לנוכח העובדה שהקשיש מוצא עצמו בודד, ולו מקרובי משפחתו, מסכת מופלאה זו של ידידות היא אמיתית, אותנטית ומשקפת מציאות כהווייתה. אכן, לשיטה זו, רק לאחר שהמנוח אינו כבר עמנו על מנת לשמוע את דברו ולהתחקות אחר רצונו, מתעוררים קרובי משפחה אלו, תוך ניצול מותו של המנוח, ומטיחים האשמות והכפשות חסרות שחר כנגד אותם מתי מעט, מטפלים וסועדים, שהיוו כל עולמו האמיתי של הקשיש, בערוב ימיו.

10.בחנתי בקפידה מכלול חומר הראיות שבפניי. אכן נמצאו לי שיקולים לחובתו של כל בעל דין במחלוקת שביניהם. בסופה של דרך, ובאורח ברור ונחרץ והגם שלא התעלמתי משיקולים מסוימים לחובתן של מאריה ונטלי, אין לי ספק שיש לאמץ את עמדתן בריבן עם בן-עמי. אביא את עיקרי שיקוליי והנמקותיי להלן.

לעניין מצבה הרפואי והנפשי של המנוחה

11.ראש לכל, משעה שנטענת טענה אודות עושק וניצול מצפה בית המשפט שהטוען לעושק זה, ייתן לכך ביסוס בחוות דעת רפואית להנחת הדעת. חוות דעת זו, כך יש להניח, ככל שהיא מוגשת לאחר מותו של העשוק הנטען, תתחקה אחר מצבו הרפואי של אותו מנוח ותנסה לדלות תובנות רפואיות אודות מצבו הנפשי שהעמיד אותו במצב של חוסר ישע נטען, לאור תיעוד רפואי שיעמוד בבסיסה.

12.בן-עמי, כאמור, הוא יורשה היחיד של המנוחה. מכלול התיעוד הרפואי ותיקיה הרפואיים של המנוחה גלוי לנגד עיניו, ומכל מקום ללא כל קושי בן-עמי יכול היה לקבלו לעיון. בן-עמי לא עשה כן. לא הונחה בפניי, איפוא, כל חוות דעת רפואית המצביעה על כך שכתוצאה ממצבה הרפואי של המנוחה נפגם כושרה הקוגניטיבי וחופש הפעולה שלה.

מנגד, כל שהונח בפניי מצביע, לכאורה, על תובנות הפוכות לחלוטין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ