אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חב' גורי הטעתה את הצרכנים באשר למשקלה של אבקת כביסה

חב' גורי הטעתה את הצרכנים באשר למשקלה של אבקת כביסה

תאריך פרסום : 04/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום ראשון לציון
1798-05
26/09/2006
בפני השופט:
אברהם הימן

- נגד -
התובע:
משרד המסחר והתעשיה ת"א
עו"ד קינן
הנתבע:
1. גורי יבוא והפצה בע"מ
2. גורי עודד

עו"ד שגיא זקס
הכרעת דין

הנאשמת 1 היא חברה בע"מ העוסקת ביבוא ושיווק מוצרים לרבות אבקות כביסה. הנאשם 2 (להלן - "הנאשם"), היה במועדים הרלבנטיים לכתב האישום,מנהל השיווק של החברה.

שיווק המוצרים על ידי הנאשמת נעשה לחנויות ולרשתות שיווק.

כנגד הנאשמים הוגש כתב אישום, המייחס להם שתי עבירות על חוק הגנת הצרכן: האחת, איסור הטעיה באריזת מוצר ועבירה שנייה, איסור הטעיית צרכן במעשה או מחדל בעניין מהותי בעסקה בנסיבות מחמירות, של מספר רב של צרכנים, תוך גרימת נזק כספי חמור.

כתב האישום המקורי תוקן בפתיחת המשפט, והמשפט שהתנהל לפני, התנהל על בסיס כתב האישום המתוקן. כתב האישום עמוס פרטים ועובדות, אשר מתוכם, אפרט להלן, בקצרה, תמצית העובדות הרלבנטיות מתוך המפורט בכתב האישום.

כתב האישום.

עד לפני חודש מרץ 2003, ייבאו ושיווקו הנאשמים אבקת כביסה בשם מסחרי "קולון", במשקל ק"ג וחצי (1,500 גר' להלן - "קילו וחצי"). סמוך לתחילת חודש מרץ 2003 שיווקו הנאשמים, אותה אבקת כביסה, באריזה זהה לחלוטין, למעט הבדל מסוים כפי שיצוין להלן, במשקל ק"ג ורבע (1,250 גר' להלן - "קילו ורבע"). ההבדל בין האריזות הזהות, כאמור, הוא בכך שבצד אריזת הקילו ורבע צוין באותיות קטנות - 1.250"ק"ג", במקום בו באריזה הקודמת בטרם השיווק החדש, צוין 1.500 ק"ג. גודל האותיות בהן נרשם משקל האבקה, הוא 4  מ"מ. ההפחתה במשקל, של אותם 250 גר', היא, מן הסתם, בשיעור של כ-17%.

לטענת התביעה, יש בשיווק אבקת הכביסה בנסיבות, שמחד גיסא משקלה פחת, ומאידך גיסא, צורת האריזה לא שונתה (למעט כיתוב בצד האריזה באותיות בגודל 4 מ"מ),דבר העלול להטעות את הצרכן.

עוד טוענת התביעה, כי הנאשמים עשו מעשה שיש בו כדי להטעות את הצרכן במרכיב מהותי נוסף והוא המחיר. שכן בשווקם האבקה בכמות פחותה ובאריזה כמעט זהה, הוזילו בתחילה את מחיר המוצר לקמעונאי. אלא משום שהנאשמים חופשיים לקבוע המחיר, העלו בהדרגה המחיר לקמעונאי. הואיל ואין לנאשמים שליטה על המחיר לצרכן שהרי הקמעונאי, אף הוא, חופשי לקבוע המחיר כאוות נפשו, טוענת התביעה, שהתוצאה הייתה שברבות הימים, עלה מחיר האבקה באופן יחסי למשקלה באריזה, לעומת מחיר האבקה, במשקל הקודם, דהינו זה שהיה קילו וחצי.

על פי הנטען בכתב האישום, ביקר מבקר מוסמך של משרד התעשייה והמסחר, ביום 20.11.03, בשלושה מקומות שונים: המקום הראשון,  בחנות מכולת "יחזקאל" בתל אביב (להלן - "המקום הראשון"), בשני בסניף "חצי קופה" של רשת "קלאב מרקט" בראשל"צ (להלן - "המקום השני") והשלישי בסניף "סופר סנטר לה גרדיה"  השייך לרשת "הריבוע הכחול", בתל אביב (להלן - "המקום השלישי").

על פי הנטען בכתב האישום, במקום הראשון נמצאו אבקות כביסה בשתי האריזות, זו של קילו וחצי וזו של קילו ורבע, מונחים ללא הפרדה ביניהם, כשהאריזות מונחות על גבי המדפים האחת בצד האחרת. האבקות נמכרו במחיר שונה, אך מבחינה חיצונית זהות היו האבקות, ומספר הברקוד של האבקות השונות זהה היה.

במקום השלישי נמצאו אך ורק אריזות אבקות של האבקה במשקל קילו ורבע. המחיר שנדרש הוא 12.99 ש"ח. טוענת התביעה, שממחיר של 9.99 ש"ח בתחילת הכנסת "המוצר החדש"  ועד ל-20.11.03, דהיינו במשך כשמונה חודשים עלה המוצר החדש בשלושה שקלים.

במקום השני מצא המבקר את שני המוצרים זה לצד זה במחיר זהה. משמע שני מוצרים שונים במשקלם אלא שאריזתם זהה ואף מספר הברקוד זהה נמכרו במחיר זהה.

כתב האישום מפרט שתי טבלאות מחירים של שני המוצרים הללו בשני המקומות - השני ושלישי לאורך תקופה. טוענת התביעה כי מתוך הנתונים המופיעים בטבלאות אלה, עולה כי אכן, חלה הוזלה במחיר שתי האבקות סמוך לאחר שהוכנסה האבקה במשקל קילו ורבע, אלא שבחלוף מספר חודשים (מששה חודשים ועד תשעה עלה מחיר האבקה במשקל קילו ורבע והגיע למחיר דומה ואף  לעיתים גבוה יותר ממחיר האבקה של קילו וחצי סמוך לפני הכנסת האבקה החדשה לשוק.

לטענת התביעה משום הזהות באריזה שבין שני המוצרים בשים לב להפחתה במחיר, עברו הנאשמים העבירות המיוחסות להם.

העובדות הרלבנטיות על פי העדויות.

לאחר ששמעתי העדויות במשפט זה ועיינתי במוצגים שהוגשו, ולאחר שאני מעריך ושוקל הראיות בהתאם למשקלם ולמהימנותם אני קובע כי אלה העובדות הרלבנטיות שאינן שנויות במחלוקת.

הנאשמים אכן שיווקו בעבר ועובר לתחילת חודש מרץ 2003 אבקת כביסה בשם "קולון" במשקל של קילו וחצי. בחודש מרץ, משיקולים של תחרות עסקית עם חברות אחרות אשר שיווקו אבקת כביסה באריזה שבמשקל קילו ורבע, במחיר זול יותר מהמוצר של הנאשמים, ומשום כך נגסו בנתח שוק אבקות הכביסה במשקל זה, החליטו הנאשמים בעצה והחלטה משותפת עם היצרן הספרדי של האבקה, להכניס לשוק אבקת כביסה "קולון" במשקל של קילו ורבע, בכפוף להורדת המחיר. משמע, שיווק אבקה שמשקלה פחת בשיעור של 16.6%.

אין חולק על כך, שמלבד ציון משקל האבקה בצד האריזה באותיות שגודלן 4  מ"מ, לא נעשה כל שינוי באריזה בכיתוב עליה או בגודלה. למעט הכיתוב בצד האריזה, אריזת אבקת הקילו ורבע, זהה לחלוטין לאריזת הקילו וחצי. לא צוין בכל מקום שהוא על גבי האריזה, באופן בולט ונראה לעין, כי משקל האבקה באריזה זו, שונה ממשקל האבקות באריזות הקודמות הזהות בצורתן. (ראה עדותו של העד אבי אבירם בעמ' 29 שורה 12 וכן בשורה 27).

מבט חזותי באריזות השונות זו של הקילו וחצי וזו של הקילו ורבע, לא יגלה ההבדל. יתירה מזו, מבט אל קדמת האריזות כפי שהן מוצגות למכירה על מדפי החנויות, וכשהן מוצבות האחת בצד השנייה, דהיינו צד האריזה הפונה אל הצרכן, הוא הצד הקדמי שלה, בו מצוין שם האבקה, יגלה שתי אריזות זהות לחלוטין. ככל שאריזות האבקה  מונחות זו לצד זו, הרי רישום משקל האבקה, באותיות הקטנות כאמור, נסתר הוא ואינו גלוי לעין שהרי רישום זה מצוי בצד האריזה ואלה מונחות האחת לצד השנייה על מדפי החנויות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ