אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חבשי(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

חבשי(אסיר) נ' משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר ואח'

תאריך פרסום : 26/09/2010 | גרסת הדפסה
עת"א
בית המשפט המחוזי נצרת
30541-08-10
21/09/2010
בפני השופט:
אברהם

- נגד -
התובע:
חסן חבשי (אסיר)
הנתבע:
1. משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
2. מדינת ישראל

פסק-דין

עתירה לפי חוק שחרור על תנאי ממאסר, התשס"א-2001 ("החוק") על החלטת ועדת השחרורים מיום 29.7.2010 בראשות כב' השופט בדימוס ד' בר אופיר, וחברים בה ד"ר ע' שטיינברג, י' גרינוולד ור/כ א' יערי

פסק דין

סגן הנשיא א' אברהם

העותר, כבן 90 היום, עושה מאסר עולם, שנקצב לעשרים וחמש שנה בידי נשיא המדינה. בהיותו כבן שבעים הוא הצית את בתו, ועמד והתבונן בה בסבלה, כשהאש מלחכת בה והיא נאכלת, עד כי הוציאה את נשמתה.

עת שסיים לעשות שני שלישים מן המאסר (בשנת 2007) הובא עניינו לפני ועדת שחרורים, שסרבה לבקשתו להשתחרר על תנאי, משום מסוכנותו ומשום שלא חל בו שינוי בולט, כמצוות סעיף 10(ב) לחוק. עתירה שהגיש לבית משפט זה – נדחתה. מאז שב העותר ופנה לועדה, ופניותיו נענו בשלילה, כך גם עתירותיו לפני בית משפט זה על סירובן של ועדות השחרורים לשחררו על תנאי.

ביום 29.7.2010 שבה ועדת השחרורים ודנה בעניינו, ודחתה את בקשתו להשתחרר על תנאי. בעשותה כן היא הביאה בחשבון שיקוליה את התנהגותו התקינה של העותר בבית הכלא, את העובדה שהוא יצא עד היום לחופשות אינספור בלא כל תקלה, ואת העובדה שאין בידי המשטרה כל מידע על פעילות עבריינית מצידו. הוא מצוי בקשר עם עו"ס. הוא השתתף בקורס לשליטה בכעסים, אם כי הועדה הבחינה בכך, שהעותר איננו שולט היטב בשפה העברית, היא השפה בה הועבר הקורס, ולכן קיים ספק אם הוא הפנים את תכניו של הקורס. בנוסף הוא נפגש עם פסיכולוג פרטי, על מנת לעבד את האבל על בתו. כמו כן ראתה הועדה לנגד עיניה את הדו"ח שהכינו עבור העותר אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, שנתנו את המלצותיהם להמשך הטיפול בו, אלא שהועדה לא יכולה היתה להשתכנע, כי יש בחיווי דעה זה כדי לאיין את המסוכנות הנובעת מן העותר, כפי שאין בה סימן לתמורה מהותית שחלה בעותר, כדרישת סעיף 10(ב) לחוק. הועדה לא יכולה היתה לראות בגילו המופלג של העותר, מחלותיו והתנהגותו הטובה בכלא, משום סתירתה של חזקת מסוכנותו, זו הנובעת מן החומרה המיוחדת של העבירה אותה עבר. היא לא יכולה היתה לראות את השינוי הבולט שעל אסיר עולם לשכנע בו. נוסף על אלה נסמכה הועדה על דו"ח ועדת אלמ"ב, המתנגדת לשחרור משום מסוכנותו של העותר לסביבתו. היא התרשמה, כי העותר איננו מבין את חומרת מעשה העבירה שעבר, ולא עבר תהליך טיפולי, שיפחית מן המסוכנות. הוא מביע אמנם חרטה, אלא שחרטה זו היא פורמאלית ואיננה אוטנטית. הוא קושר את העבירה למסגרת התרבותית בה צמח.

משום כל הטעמים הללו לא נעתרה ועדת השחרורים לבקשת העותר להשתחרר על תנאי. על החלטה זו מלין העותר, בעתירה שהניח לפנינו. הוא טוען, כי ועדת השחרורים לא יכולה היתה לזקוף לחובתו את העובדה, שהוא לא נטל חלק בקורסים אלה ואחרים בבית הכלא, כיוון שאלה מועברים בשפה העברית, שפה שאין הוא שולט בה. בכך יש משום הפלייתו לרעה. הוא קובל על ועדת האלמ"ב ועל ועדת השחרורים, שלא נתנו משקל נכון לחוות הדעת של המומחים מטעמו, שדעתם שונה מדעתה של אלמ"ב בכל הנוגע למסוכנותו, ולדרכי הטיפול והשיקום בו. ועוד טוען העותר, כי החלטת ועדת השחרורים אינה סבירה, הואיל וכאדם בן תשעים אין הוא יכול להסב כל נזק לסביבתו. הוא מבקש לאפשר לו לעשות את ימיו האחרונים מחוץ לבית הכלא.

לאחר עיון בכתב העתירה ובתשובה שניתנה לה, שמיעת טענות בעלי הדין על פה, ועיון בחומר שבתיק הועדה, לא יכולנו לומר על החלטת הועדה כי אין היא סבירה.

בפתח דברינו נסיר מן הדרך את נסיונו של העותר לזכות ברחמינו, למען יעשה את ימיו האחרונים מחוץ לבית הכלא. איננו מוצאים בקרבנו את מידת הרחמים כלפי אדם, שהצית את בתו ועמד והתבונן בה כשהיא סובלת סבל שאין לתארו, כשהאש מאכלת את גופה עד כלות. העושה מעשה זוועה שכזה אינו זכאי למידת רחמיהם של ועדת השחרורים או של בית המשפט.

מכאן לגופה של החלטה. ובכן על העותר, כמי שנשפט למאסר עולם, לעבור שתי משוכות עיקריות, בטרם ישוחרר מכלאו. ראשית עליו לשכנע, כי אין הוא מסוכן לבריות אם ישוחרר. שנית עליו לשכנע, בגדרו של ס"ק 10(ב) לחוק, כי "חל בו שינוי בולט וממשי מבחינת הבנת חומרת מעשיו ומבחינת מוכנותו להשתלב בחברה ולתרום לה".

הואיל ושני התנאים הללו מצטברים, ובלא האחד אין שחרור, די לנו כי נציין את שציינה ועדת האלמ"ב, כי לפי התרשמותה – אין בעותר תובנה לחומרת מעשה העבירה, שהרי הוא רואה את המעשה כלגיטימי, במסגרת התרבותית בה הוא גדל. מכאן, שחרטתו היא מן השפה אל החוץ ("פורמאלית ולא אוטנטית"). התרשמות זו של ועדת האלמ"ב משמעות רבה לה, גם אם אין אנו מביאים בחשבון את היסודות האחרים בחוות הדעת של ועדת האלמ"ב, אלו שעניינם אי-נטילת חלק בקורסים שונים בבית הכלא, שעשויים היו להמעיט ממסוכנותו. די לנו בכך, שבעותר לא חל אותו שינוי בולט, הצריך לשם שחרורו המוקדם.

מכאן אנו באים למסוכנותו, ותחילה הערה ביחס לגילו של העותר. אכן, עניין לנו באדם כבן תשעים, וסביר שיכולותיו הפיזיות אינן כבעבר. אלא שחשוב גם לזכור, שאת העבירה המזוויעה, העלאת בתו שלו על המוקד, הוא עבר לא כעלם צעיר כי אם כאדם בן שבעים, שאינו בשיא אונו הפיזי. אם יכול היה העותר לחולל נזק שכזה אז, אפשר כי גם עתה יש בו את היכולת להזיק כך לסביבתו, כשם שסברו ועדת האלמ"ב וועדת השחרורים אחריה. מכל מקום, גם אם ממש היה בטענת העותר, כי אין בכוחו הנוכחי להזיק לסביבתו, הרי שדי לנו בכך, שהוא לא עבר שינוי בולט וממשי מבחינת הבנת חומרת מעשיו, שהרי הוא ממשיך לדבוק בצדקת דרכו, הדרך שהוליכתהו לשריפת בתו למוות.

משום הטעמים הללו, והואיל ולא מצאנו את החלטת ועדת השחרורים בלתי סבירה, אנו דוחים את העתירה.

ניתן היום, י"ג תשרי תשע"א, 21 ספטמבר 2010, בהעדר הצדדים.

א' אברהם, שופט, ס. נשיא

[אב"ד]

ב' ארבל, שופט

ש' אטרש, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ