אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חבר נ' אביב ס.ה.ר נכסים מניבים בע"מ ואח'

חבר נ' אביב ס.ה.ר נכסים מניבים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 15/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
42061-01-12
05/12/2013
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
התובע:
1. עו"ד ארז חבר
2. מנהל מיוחד לחברת מגדל הזוהר לבנין בע"מ (בפירוק)

הנתבע:
אביב ס.ה.ר נכסים מניבים בע"מ
פסק-דין

פסק דין

מבוא

לפניי תביעה של המנהל המיוחד לחברת מגדל הזוהר לבנין בע"מ (בפירוק) (להלן: "מגדל הזוהר"), בגדרה הוא מבקש כי בית המשפט יורה על בטלותה של עסקת מכר מקרקעין שנכרתה ביום 3.6.2009 בין מגדל הזוהר לבין חברת אביב ס.ה.ר נכסים מניבים בע"מ (להלן: "אביב סהר"). ביטול העסקה מבוקש משום שלטענת המנהל המיוחד אביב סהר לא שילמה את התמורה החוזית בגין הממכר נשוא העסקה. עוד מבקש המנהל המיוחד להורות על השבה של השטחים המסחריים ושטחי המרתפים שנמכרו במסגרת העסקה. מדובר בשטח מסחרי של כ- 3,300 מ"ר, בשטחים טכניים של כ- 600 מ"ר ובשתי קומות מרתף לחניה בשטח של כ- 15,000 מ"ר בשכונת גני אביב בלוד (להלן ביחד: "המרכז המסחרי").

התביעה הוגשה תחילה במתכונת של בקשה למתן הוראות במסגרת תיק הפירוק של מגדל הזוהר (פר"ק 10- 12 – 35828), אך מפאת מורכבות השאלות העובדתיות המתעוררות בה וריבוי העדים, היא הועברה על פי החלטה מיום 5.1.2012 למסלול של תביעה נפרדת. יתר על כן, בשל אותה מורכבות היא הועברה ביום 5.6.2012 ממסלול של המרצת פתיחה למסלול של תביעה רגילה.

בבסיס התביעה עומד הסכם מכר מקרקעין מיום 3.6.2009 שנכרת בין מגדל הזוהר לבין אביב סהר, לפיו מכרה מגדל הזוהר לאביב סהר את זכויותיה בעשרים דירות בבנין שמעל המרכז המסחרי וכן את זכויותיה במרכז המסחרי (להלן ביחד: "הממכר"), תמורת סך של 12 מליון ₪ בצירוף מע"מ (להלן: "הסכם המכר" או "ההסכם"). על פי ס' 5.1 להסכם, במועד חתימתו היתה אמורה הקונה, אביב סהר, לשלם למוכרת, מגדל הזוהר, את מלוא סכום התמורה, באמצעות המחאה בנקאית. לפי ס' 5.2 להסכם, במקביל לתשלום התמורה היתה אמורה מגדל הזוהר לתת לאביב סהר מכתב מאת בנק המזרחי טפחות בע"מ (להלן: "הבנק"), המאשר את הסכמתו של הבנק לביטול המשכנתא הרשומה לטובתו על הממכר. בס' 6.1 להסכם נקבע כי בכפוף לתשלום מלוא התמורה, תמסור מגדל הזוהר את החזקה בממכר לידיה של אביב סהר.

ביום 21.6.2009 נכרת הסכם להסדר חוב בין מגדל הזוהר לבין הבנק (להלן: "הסדר החוב"). במסגרת הסדר החוב נקבע כי חובה של מגדל הזוהר כלפי הבנק הינו סך של 14,010,000 ₪ וכי ככל שמגדל הזוהר תעביר לבנק בתוך 45 יום סך של 12 מליון ₪, אזיי יסיר הבנק את השעבוד הרובץ לטובתו על הממכר וכן יוותר על סך של 1,868,000 ₪ מתוך חובה של מגדל הזוהר. עוד נקבע כי מקור התשלום של 12 מליון ₪ הוא בתמורה שתשלם אביב סהר לפי הסכם המכר וכי אביב סהר עתידה לממן חלק מרכישת הממכר על ידי נטילת הלוואה מהבנק, אותה תפרע אביב סהר בתוך שישה חודשים.

אין חולק כי בסופו של דבר לא בוצעה העסקה במתכונת הקבועה בהסכם המכר אלא בדרך אחרת. אביב סהר לא שילמה למגדל הזוהר את התמורה הנקובה בהסכם. לטענתה, הדבר לא התאפשר משום שהבנק סרב להעמיד לה הלוואה לצורך ביצוע העסקה. סרובו של הבנק נבע מכך שלא היה ניתן לרשום משכנתא לטובתו בגין ההלוואה בגלל סרובו של מנהל מקרקעי ישראל לאפשר רישום שעבודים על הממכר כל זמן שזה לא נרשם כבית משותף. או אז סוכם על מתכונת התקשרות אחרת: עשרים הדירות הנכללות בממכר נמכרו לצדדים שלישיים לפי הסכמים פרטניים בין מגדל הזוהר לבינם, ותמורתן הוזרמה לחשבונה של מגדל הזוהר בבנק. לעומת זאת, שטחי המרכז המסחרי לא נמכרו לצדדים שלישיים, ושאלת הבעלות בהם היא לב המחלוקת בתביעה הנוכחית.

מכירתן של הדירות על ידי מגדל הזוהר הניבה תקבולים בסכום כולל השנוי במחלוקת. לשיטתה של אביב סהר, המתייחסת לעשרים דירות, מדובר בסכום כולל של 8,741,000 ₪. לשיטתו של המנהל המיוחד, המתייחס לעשרים וארבע דירות, מדובר בסכום כולל של 9,896,000 ₪. התקבולים כולם הוזרמו לחשבונה של מגדל הזוהר בבנק.

במקביל, הוזרמו לחשבונה של מגדל הזוהר בבנק כספים נוספים כך שבסופו של דבר הופקד לחשבון סך כולל של 12,337,409 ₪. בכך סולק חובה המופחת של מגדל הזוהר כלפי הבנק לפי הסדר החוב. השאלה מי הזרים כספים אלה ומה היה סכומם המדוייק, שנוייה במחלוקת בין המנהל המיוחד לאביב סהר. לדידו של המנהל המיוחד, כל שהוזרם לחשבון מעבר לתקבולי מכירת הדירות הוא סך של 2,104,000 ₪, וגם סכום זה לא הוזרם על ידי אביב סהר. לדידה של אביב סהר, הוזרם סך של 3,596,409 ₪, וכולו ממקורותיה.

יצויין כי אחד מבעליה של מגדל הזוהר, עו"ד דרור חטר ישי, הוא אביו של עו"ד ארז חטר ישי, בעליה של אביב סהר.

טענות המנהל המיוחד

המנהל המיוחד טוען כי הסכם המכר אינו אלא חוזה למראית עין שנערך בין שתי חברות קשורות המצויות בשליטת בני משפחת חטר ישי, במטרה להבריח נכסים מן האחת לשניה, ולכל הפחות, עסקינן בחוזה אשר לא שולמה בגינו התמורה המוסכמת ולפיכך הוא הופר הפרה יסודית כך שהינו בטל ומבוטל.

חיזוק לטענתו לפיה מדובר בחוזה למראית עין מוצא המנהל המיוחד בחוות דעת שמאית שהזמין, ממנה עולה ששווי המרכז המסחרי הינו כ- 26 מליון ₪, ובשים לב לכך שלשיטתו של המנהל המיוחד, אביב סהר לא שילמה בגינו דבר. אף אם מייחסים לאביב סהר את תשלום ההפרש בין מה ששילמו הצדדים השלישיים רוכשי הדירות (לדידו, סך של 9,896,000 ₪), לבין הסכום הכולל שהועבר לחשבונה של מגדל הזוהר בבנק (לדידו, סך של 12 מליון ₪), אזיי מתברר שאביב סהר שילמה סך של 2,104,000 ₪ בלבד ובתמורה קיבלה נכס בשווי של כ- 26 מליון ₪.

המנהל המיוחד מוסיף וטוען כי אביב סהר לא הוכיחה ששילמה ולו גם שקל אחד ממקורותיה שלה, ובכל זאת קיבלה מרכז מסחרי בשווי של כ- 26 מליון ₪. יתר על כן, אביב סהר גם לא הוכיחה ששילמה ולו גם שקל אחד בגין שיפוץ הדירות בטרם מכירתן לצדדים שלישיים.

המנהל המיוחד טוען עוד כי מגדל הזוהר היא ששילמה ממקורותיה שלה ובאמצעות מכר הדירות על ידה, את רובה המוחלט של התמורה לפי הסכם המכר. בה בשעה, אביב סהר כלל לא פעלה להוצאת העסקה אל הפועל ואפילו לא שילמה באופן רצוני את המיסים בגינה (המיסים נגבו על ידי רשות המסים בדרך של קיזוז החזרי מס). לדידו, לא קיים כל הסכם חלופי להסכם המכר, ומשהסכם המכר לא בוצע ואף הופר על ידי אביב סהר, הוא בטל ומבוטל ויש להשיב את המרכז המסחרי לידיה של מגדל הזוהר.

עוד טוען המנהל המיוחד כי לא קיים כל הסכם בכתב כנדרש לצורך עסקת מקרקעין, ביחס להסכם אותו טוענת אביב סהר שקיימה. לדידו של המנהל המיוחד, הסכמות בעל פה אינן מועילות, שכן דרישת הכתב היא מהותית כאשר עסקינן בעסקת מקרקעין.

המנהל המיוחד מוסיף וטוען כי הסכם המכר הוא בבחינת עסקה שנעשתה לאחר הליכי פירוק של מגדל הזוהר ועל כן היא בטלה מכוחו של ס' 268 לפקודת החברות [נוסח חדש], התשמ"ג- 1983. בנוסף, מדובר בהענקה אסורה שיש לבטלה לפי ס' 96 לפקודת פשיטת הרגל, התש"ם- 1980.

טענות אביב סהר

אביב סהר טוענת כי מדובר בתביעה מופרכת וכי לא עלה בידי המנהל המיוחד להוכיח אף לא אחת מבין טענותיו.

אביב סהר מוסיפה וטוענת כי הסכם המכר נכרת לאור דרישתו של הבנק שמגדל הזוהר תפרע את חובותיה כלפיו ואיומו לממש את השעבוד שהיה לו על הממכר אם החוב לא יסולק. אביב סהר טוענת כי לו היה הבנק עושה כן, המחיר שהיה מושג תמורת הממכר אגב הליכי מימוש, היה נמוך בהרבה ממה שהושג במסגרת הסכם המכר, לא היה בו כדי לסלק את מלוא חובה של מגדל הזוהר לבנק ויתרת החוב היתה הולכת ותופחת, ואף גוררת תגובת שרשרת של העמדת חובות לפרעון מיידי כלפי בנקים נוספים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ