אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חבר בועדת הקליטה שקרוב משפחתו מועמד במכרז שיובא בפני הועדה- לא יכול לכהן כחבר הועדה

חבר בועדת הקליטה שקרוב משפחתו מועמד במכרז שיובא בפני הועדה- לא יכול לכהן כחבר הועדה

תאריך פרסום : 24/01/2007 | גרסת הדפסה
עס"ק
בית דין ארצי לעבודה
11-07
23/01/2007
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. עמירם רבינוביץ
3. יגאל פליטמן


- נגד -
התובע:
חברת נמל אשדוד בע"מ
עו"ד נחום פיינברג
עו"ד יעקב מלישקביץ
הנתבע:
1. הסתדרות העובדים הכללית החדשה
2. היועץ המשפטי לממשלה

עו"ד דורית טנא - פרצ'יק
עו"ד אלין זילברשטיין
עו"ד אמיר בשה
עו"ד דורון יפת
עו"ד דנה מינחה
פסק-דין

הנשיא סטיב אדלר

     ערעור זה, הבא לפתחנו במסגרת סכסוך קיבוצי, עניינו בסוגיה שבדיני מכרזים לקבלה לעבודה, והוא סב על שאלה עיקרית אחת, והיא - האם על חברי ועדת קליטה, אשר בוחרת את העובדים שיקלטו לעבודה בסוף הליכי המכרז (להלן - ועדת הקליטה ) והמורכבת מנציגי ההנהלה ונציגי העובדים, יכולים להימנות קרובי משפחה של  מועמדים במכרז.

     שאלה זו נדונה תחילה בפסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע (השופט הראשי מיכאל שפיצר ונציגי הציבור מר כהן ומר שלום; סק 1032/06, סק  1033/06), בו נדחתה בקשת צד בסכסוך קיבוצי שהגישה המערערת, חברת נמל אשדוד בע"מ (להלן - חברת הנמל ) "להצהיר על פסלותם של כל חברי ועד התפעול מלכהן בוועדת המכרזים למשרת סוור, ולרבות מר אבינועם שושן ומר אלון חסן, אשר מונו מטעם נציגות העובדים כחברי הוועדה". משנדחתה בקשת חברת הנמל בבית הדין קמא, הוגש הערעור שבפנינו. הדיון בערעור התנהל על דרך של הגשת טענות בכתב והשלמת טיעונים בעל פה בפני המותב. נציגת היועץ המשפטי לממשלה התייצבה לדיון בהליך והגישה נייר עמדה מטעמו.

עובדות המקרה

[2]    חברת הנמל ביקשה לקלוט עובדים למשרות סוורים בנמל אשדוד באמצעות מכרז, שתחילתו בפרסום הודעות בעיתונות במהלך חודש נובמבר 2006.

     באי כוח הצדדים פירטו בפנינו את שלבי הליך המכרז, כדלקמן: המועמדים שהגישו מועמדות מופנים למבחני התאמה, ורק אלו מביניהם שישיגו במבחנים ציון "עובר", ימשיכו לקחת חלק בהליכי המרכז. מועמדים אלו ירואיינו על ידי ועדת הקליטה, עליה נימנים שלושה נציגי הנהלת חברת הנמל ושני נציגי העובדים. משקלו של הציון שנקבע למועמד במבחני ההתאמה, מכלל הציון הסופי המשוקלל הינו - 65 אחוזים; השכלתו של המועמד מהווה 5 אחוזים מהציון הסופי, ואילו הציון  המשוקלל של הערכות חברי ועדת הקליטה את המועמדים בראיון האישי מהווה 30 אחוזים מן הציון הסופי המשוקלל. כך, משקלה של החלטת שני חברי ועדת הקליטה, נציגי העובדים, הוא 12 אחוזים מן הציון הסופי. 90 המועמדים שידורגו בסופו של הליך המכרז, כבעלי הציונים המשוקללים הגבוהים ביותר, יזכו במכרז ויתקבלו כעובדי חברת הנמל.

     בעקבות ההודעות שפורסמו בעיתונות הוגשו לחברת הנמל כ- 1,200 פניות מטעם מועמדים. בחינת רשימת המועמדים העלתה, כי לכל אחד משבעת חברי ועד העובדים יש קרוב משפחה אשר הגיש מועמדותו במסגרת הליכי המכרז, לרבות לשני ראשי הועד, מר אלון חסן ומר אבינועם שושן, שהתמנו על ידי הסתדרות העובדים הכללית החדשה (להלן - ההסתדרות ) כחברי ועדת הקליטה. כך, הגישו מועמדותם בן דודו של מר חסן ושני אחיו של מר שושן.  יצוין, כי לטענת חברי הוועד, גם לחברי הנהלת הנמל יש קרובי משפחה שהגישו מועמדותם במכרז, אך ראיות בנדון לא באו בפנינו.

המסגרת הנורמטיבית

[3]    בעבר,  פשה בנמל אשדוד, עוד בהיותו חלק מרשות הנמלים והרכבות, הנוהג, לפיו רוב העובדים החדשים שנקלטו לעבודה,  היו קרובי משפחה או מקורבים של עובדי הנמל. במרוצת שנת 2000 הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בשבתו כבית המשפט הגבוה לצדק, במסגרת בג"צ 3123/00 עמותת תנו לעבוד בכבוד - רשות הנמלים בישראל וממשלת ישראל (לא פורסם, ניתן ביום 04.09.00), כנגד הפרקטיקה האמורה.  בפסק הדין שבעתירה   נפסק כזאת:

  "רשמנו לפנינו את התחייבותם של המשיבים, כמפורט מטעמם בהודעה שהוגשה על-ידי פרקליטות המדינה, כי מכאן ולהבא יפעלו המשיבים בנושא קבלת עובדים לרשות הנמלים והרכבות על-פי חוק שירות המדינה (מינויים) וההסדרים המתחייבים ממנו . התחייבות זו, המקובלת גם על הסתדרות העובדים הכללית החדשה, מייתרת את 5 הצורך להכריע בעתירה. בנסיבות אלו חזרה בה העותרת מן העתירה, תוך שמירת זכותה להשיג לפני בית הדין לעבודה על סדרי קבלתם של עובדים, שנתקבלו לעבודה ברשות הנמלים והרכבות תוך חריגה מן הדין" .

א.   ההסכם הקיבוצי - על מנת להוציא מן הכח אל הפועל, את הודעת רשות הנמלים וההסתדרות במסגרת ההליך בבג"צ, נחתם בחודש פברואר 2004 הסכם קיבוצי מיוחד בין רשות הנמלים והרכבות לבין ההסתדרות ונציגות עובדי סקטור תפעול - סוור וציוד מכני בנמל אשדוד (להלן - הסכם 2004 ). סעיפים 4 ו- 5 להסכם זה קובעים, כדלקמן:

"4. החל מיום 1.5.2003 קליטת עובדים חדשים לנמל תעשה בהליך פתוח לציבור הרחב. ההליך יהיה שוויוני, פומבי ובהתאם לנורמות המקובלות בשירות המדינה... כדלקמן:

     הנהלת הנמל תפרסם את הצורך לגיוס כח אדם לנמל...בהודעה תפורסם דרישות הסף לתפקיד על פי הגדרת התפקיד שנקבעה על ידי הנהלת הנמל.

     המועמדים יעברו מבחני התאמה במקום ובאופן שתחליט הנהלת הנמל ... עמידה במבחני ההתאמה, כפי שייקבע מכון הבדיקה, אשר יבחר על ידי הנהלת הנמל על פי שיקול דעתה, הינה תנאי סף להמשך השתתפות בתהליך הקליטה...

     עם תום התקופה שנקבעה להצגת המועמדות, הנהלת הנמל תרכז את נתוני המועמדים שעמדו בדרישות הסף ותביאם להערכה בפני ועדת הקליטה.

     ועדת הקליטה תורכב משלושה נציגי ההנהלה ושני נציגי העובדים. במקרה של חילוקי דעות תתקבל החלטה ברוב קולות של חבריה.

     הוועדה תראיין את המועמדים ותדרג אותם על פי קריטריונים אובייקטיביים והתרשמות כללית מהראיון האישי, וזאת ללא העדפה או אפליה כזו או אחרת.  

     קליטת המועמדים לעבודה בנמל תעשה בהיקף ובמועד שיקבע על ידי הנהלת הנמל. כמות המועמדים שיקלטו תהיה על פי הצורך ועל פי הדרוג שתקבע הועדה בסדר יורד.

5. עם סיום עבודת הועדה תוסר מועמדותם של המועמדים שלא נקלטו לעבודה בנמל אולם בעת צורך בגיוס כח אדם נוסף יוכלו המועמדים שעברו את דרישות הסף להציג את מועמדותם פעם נוספת".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ