אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חברים אשר פרשו מאגד פרישה זכאים לקבל גמלת זקנה עם הגיעם לגיל 60.

חברים אשר פרשו מאגד פרישה זכאים לקבל גמלת זקנה עם הגיעם לגיל 60.

תאריך פרסום : 15/03/2009 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון
8652-07,8838-07
09/03/2009
בפני השופט:
1. המשנה לנשיאה א' ריבלין
2. א' פרוקצ'יה
3. י' דנציגר


- נגד -
התובע:
1. אביב אברהם ו-1019 אח'
2. א.ג.א.- ארגון גמלאי "אגד"

עו"ד א' לין
עו"ד א' אבן זהב
הנתבע:
1. אגד אגודה שיתופית בישראל בע"מ
2. קרן הגמלאות של חברי אגד בע"מ
3. יעל אנדורן המנהלת המיוחדת של קרנות הפנסיה הוותיקות
4. רו"ח אילן סגל מ"מ המנהלת המיוחדת של קרנות הפנסיה הוותיקות
5. מדינת ישראל - אגף שוק ההון

עו"ד א' חלד
עו"ד ח' ברנזון
עו"ד א' בורוביץ
פסק-דין

השופט י' דנציגר:

           האם המערערים בע"א 8652/07 והמשיבים בע"א 8838/07 (להלן - הגמלאים) הינם גמלאיה של קרן הגמלאות של חברי אגד בע"מ (בניהול מיוחד) (להלן  - הקרן)?

           זו השאלה הניצבת לפיתחנו במסגרת שני הערעורים שהוגשו על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו מיום 26.7.07 בה.פ. 319/07 שניתן על ידי כבוד סגן הנשיא, השופט י' זפט.

העובדות בקליפת האגוז

           הצדדים השונים בערעורים שלפנינו פרשו את ההשתלשלות העובדתית המורכבת על פני עשרות רבות של עמודים ואילו אנו ננסה לבור את המוץ מן התבן. להלן נפרט את העובדות המהותיות הצריכות לעניין, אשר אינן שנויות במחלוקת.

1.        פרישה מוקדמת של גמלאי אגד. המשיבה בע"א 8652/07 והמערערת בע"א 8657/07, אגד אגודה שיתופית בישראל בע"מ (להלן - אגד), הינה אגודה שיתופית העוסקת במתן שירותי תחבורה לציבור וחבריה, רובם ככולם, עוסקים במלאכת הנהיגה. הגמלאים, כולם חברים לשעבר באגד, פרשו לגמלאות במסגרת פרישה מוקדמת - טרם הגיעם לגיל 60 - וזאת בהתאם להוראותיו של סעיף 29 לתקנון הקרן הישן אשר היה בתוקף עד ליום 1.10.03, כפי שיפורט להלן (להלן - התקנון הישן). מפאת חשיבותו, נביא את סעיף 29 לתקנון הישן כלשונו:

"29. גמלאות זקנה

א.            חבר שחדל להיות חבר במפעל לרגל היותו בן 65 שנה זכאי הוא בהתאם לתקנות אלו לגמלא חודשית לכל ימי חייו בשעור של 71% מהמשכורת (להלן: "גמלת חובה").

ב.            חבר שהגיע לגיל 60 והפסיק חברותו במפעל מרצונו הוא ובאישור המפעל יהיה זכאי לגמלא חודשית בשעור של 71% מהמשכורת למשך כל ימי חייו (להלן: "גמלת רשות").

ג.             חבר שחדל להיות חבר במפעל אחרי שמלאו לו 55 שנה, וטרם מלאו לו 60 שנה, והוא יוצא לגמלא לפי סעיף זה יהיה זכאי על ידי תשלום חד פעמי, אשר 80% ממנו ישולמו ע"י המפעל בהתאם להתחייבות המפעל ו-20% ממנו ישולמו ע"י החבר עצמו - כמפורט להלן, לקבל גמלא של 71% מהמשכורת למשך כל ימי חייו.

להלן שעורי התשלום:

...

ד.            חבר שחדל להיות חבר במפעל שמלאו לו 51 שנה וטרם מלאו לו 60 שנה והוא היה חבר במפעל או באחת האגודות השיתופיות שקדמו למפעל, או היה שכיר קבוע במפעל או באחת האגודות האמורות, במשך 30 שנה עד היום שבו הוא מבקש לצאת לגמלא לפי פסקה זו, יוכל על ידי תשלום חד פעמי בשעור המתאים כמפורט להלן בפסקה זו, אשר ישולם על ידי המפעל לחברה בהתאם להתחייבויות המפעל, לזכות בגמלא מלאה בשיעור של 71% מהמשכורת.

להלן שעורי התשלום:

                 ...

ה.            חבר שחדל להיות חבר במפעל, אחרי שמלאו לו 46 שנה וטרם מלאו לו 55 שנה...

..."

           הנה כי כן, גיל הפרישה שנקבע בסעיף 29א לתקנון הישן הינו 65, כאשר פרישה בגיל זה מזכה את החבר הפורש בגמלה בשיעור של 71% משכרו למשך כל ימי חייו. סעיף 29ב לתקנון הישן קובע כי החל מגיל 60 רשאי חבר לפרוש בהסכמתה של אגד וגם אז יהיה זכאי לגמלה בשיעור של 71% למשך כל ימי חייו. סעיפים 29ג, 29ד ו-29ה לתקנון הישן קובעים נוהל דומה לפרישה מוקדמת של חבר אגד, בין גילאי 46-60, כאשר על פי ההסדר הקבוע בסעיפים אלו, חבר המבקש לפרוש טרם הגיעו לגיל 60 וקיבל את אישורה של אגד לפרישה המוקדמת, יהא זכאי לקבלת גמלה מלאה בשיעור של 71% מהמשכורת (ובשיעור של 57.5% מהמשכורת אם פרש החבר בין גיל 46 לגיל 55 והינו בעל וותק של 25 שנים) לאחר רכישת זכויותיו מהקרן באמצעות תשלום סכום חד פעמי (להלן - הסכום החד פעמי); הסכום החד פעמי האמור נקבע בהתאם לשיעורים הקבועים בסעיפי המשנה של סעיף 29 לתקנון הישן, כאשר על פי סעיפים אלו, 20% מסכום זה ישולמו על ידי החבר עצמו ו-80% הנותרים ישולמו על ידי אגד. יצויין כי נוסח זה של סעיפים 29ג-ה נותר ללא שינוי משך קרוב לשני עשורים, עד לכניסתו לתוקף של התקנון האחיד ביום 1.10.03, כפי שיפורט להלן.

2.        הסכם ההבראה. בסוף שנות השמונים נקלעה אגד למשבר כספי חמור, אשר איים על יכולתה להמשיך ולתפקד כגוף כלכלי פעיל. ביום 22.1.89 עמדו חובותיה של אגד על סך של 370 מיליון ש"ח; גירעונה השוטף הגיע לכדי עשרה מיליון ש"ח בקירוב לחודש והגירעון האקטוארי של הקרן באותה העת עמד על סך של קרוב למיליארד ש"ח. לאור מצבה הקשה, הודיעה הממשלה לאגד כי עליה לקבל על עצמה תוכנית הבראה, שאם לא כן לא תחתום עימה על הסדר סובסידיות חדש ולא תסייע לה בפיתרון בעיותיה הכלכליות. בהתאם לדרישה זו, נחתם ביום 12.3.89 הסכם הבראה בין אגד לבין ממשלת ישראל (להלן - הסכם ההבראה), במסגרתו התחייבה אגד, בין היתר, לצמצם את עלותו של הסדר הפרישה המוקדמת בכך שתימנע, למשך שנתיים החל מיום 1.2.89, לאשר את פרישתם של חברים בגילאי 46-51 לפי הוראות סעיף 29ה לתקנון הישן ולא לסייע במימון ישיר או עקיף של חלקו של החבר בתשלום החד פעמי (קרי - חלק ה-20%) [להרחבה אודות הרקע לחתימתו של הסכם ההבראה ראו: ע"א 4269/90 "אגד" אגודה שיתופית לתחבורה בישראל נ' דברת, פ"ד מז(5) 147(1993) (להלן - עניין דברת)]. ואולם, תשלום חלקה בסכום החד פעמי בגין רכישת זכויותיהם של הפורשים המשיך להכביד על קופתה של אגד אשר העדיפה לממן בעצמה את עלויות הפרישה המוקדמת של חבריה ולא לשאת בחלקה בתשלום הסכום החד פעמי עבור כל חבר, בהתאם לסעיפי המשנה של סעיף 29 לתקנון הישן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ