אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חבות לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים

חבות לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים

תאריך פרסום : 23/10/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
6458-00
11/10/2006
בפני השופט:
ש. לבנוני

- נגד -
התובע:
גנאם ענאן
עו"ד גורי שפרבר
הנתבע:
1. אחמד מראענה
2. קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

עו"ד שור אמנון
פסק-דין חלקי

נתוני רקע

1.         בתאריך 4.07.99בשעות הלילה נהג הנתבע 1 (להלן-"הנתבע" וגם "אחמד") בטרקטורון מס'

01-862-73 (להלן-"הטרקטורון") שהיה בבעלותו של צד ג' 2 (להלן, גם "עבאדה"). התובע היה נוסע בטרקטורון שהיה נהוג ע"י הנתבע בכפר פרדיס. בעת הנהיגה האמורה אירעה תאונת דרכים בה נגרמו לתובע נזקי גוף.

2.         אין חולקין כי שעה שאחמד נהג בטרקטורון לא היה לו רישיון נהיגה, ולנוכח זאת לא היה לטרקטורון ביטוח. לטענת התובע ועבאדה, אף בהסכמתו של אחמד, ברי כי אחמד נהג בטרקטורון ללא רשותו של בעליו, עבאדה, תוך גניבתו. לנוכח הנתונים האמורים הגיש התובע תובענת הנזיקין שלו כנגד אחמד, וכנגד הנתבעת 2 (להלן, גם "קרנית") הנושאת באחריות סטטוטורית לפצות את התובע, בנסיבות אלו, לנוכח הוראות חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה - 1975 (להלן-"חוק הפלת"ד").

            אחמד וקרנית התגוננו בפני התביעה. בעקבות כתב הגנתו של אחמד, שנוסח על ידו, הוא לא נטל חלק ממשי בהליכים בתיק זה, זולת עדותו שניתנה עפ"י יוזמתו והזמנתו של עבאדה.

3.         קרנית הגישה הודעת צד ג' כנגד אחמד וכנגד עבאדה. קרנית, בגדר הגנתה בתובענת התובע, טענה כי התובע ידע, עובר לנסיעתו בטרקטורון הנהוג ע"י אחמד, כי הטרקטורון נגנב. ואולם, למקרה שהגנתה תידחה, היא דורשת השבה מאחמד. ככל שעסקינן בעבאדה טוענת קרנית כי עובר לתאונה האמורה ניתנה לאחמד ע"י עבאדה רשות מכללא, ושמא אף רשות במפורש, לנהוג בטרקטורון. בהמשך אף נטען לקשר נפסד שנקשר בין אחמד לעבאדה, ובגדרו של קשר זה התנדב אחמד ליטול על עצמו את מלוא האחריות לפרשה האמורה, כאשר הוא מנקה מכל אחריות את עבאדה.

            אחמד לא התגונן בפני ההודעה. עבאדה התגונן בפני ההודעה ואף הגיש הודעת צד ד' כנגד אחמד. אחמד לא התגונן אף בפני הודעה זאת.

4.         כבר בתחילת הדרך החלטתי כי אדרש תחילה לשאלת החבות. לליבונה של זו הונחו בפניי תצהירי עדויות ראשיות, נשמעו עדויות והוגשו מוצגים. מטעם התובע ניתנה עדותו-שלו, וכן עדותו של עובר-אורח שראה את התובע עולה על הטרקטורון, הוא מר הינדי מוניר (להלן-"הינדי"). כאמור, נמסרה עדותו של אחמד. מטעם עבאדה נמסרה עדותו-שלו. עובר לאירוע האמור היה עבאדה שותף ומנהל בחברת "תעשיות אווז הכסף 1990 בע"מ" (להלן-"אווז הכסף"), שהייתה בעלת מפעל העוסק בשחיטה ובעיבוד של עופות מים בבנימינה. ברי כי אחמד היה עובד ייצור באווז הכסף, בשעות העבודה הרגילות. אותה עת הייתה אווז הכסף, עבאדה וחברה אחרת שותפים בחברת פ.א.ר בע"מ שהיא בעלת חווה המגדלת אווזים לצורך רבייה (להלן-"החווה"). החווה הייתה אז בשלבי הקמה במושב דור, הוא אף מקום מגוריו של עבאדה. מסתבר כי בעת ההיא היה אחמד מסוכסך עם בני משפחתו שבפרדיס. עבאדה, איפוא, העניק רשות לאחמד ללון בעת לילה  בקונטיינר שנמצא בחווה. כך הושג אינטרס של החווה שיהא במקום אדם שישגיח במקום בעת לילה, וכידוע החווה הייתה אז בשלבי הקמה. כך הושג אף האינטרס של אחמד ללון בפרטיות, במנותק מבני משפחתו.

            מטעם עבאדה נמסרו, איפוא, אף עדויותיהם של מר מרעי מחמוד (להלן-"מרעי"), שהיה מנהל עבודה בחווה וכן של מר זאהר עבסאווי (להלן-"זאהר"), שהיה אחראי אריזה באווז הכסף,  ובתור שכזה הכיר את אחמד והתוודע למצוקתו המשפחתית. זאהר היה זה שהגה את הרעיון לסידור לינתו של אחמד בחווה, בהסכמתו של עבאדה.

5.         האירוע האמור נחקר ע"י משטרת ישראל. בהסכמת ב"כ הצדדים הונח בפניי תיק החקירה המקורי (נ/15). בעקבות חקירת המשטרה הועמד אחמד לדין והורשע בדינו על יסוד הודאתו. בגדר הודאתו האמורה, כעדותו בפניי, הודה אחמד בנהיגת הטרקטורון ללא רישיון נהיגה וללא רשות הבעלים, הוא עבאדה.

התשתית העובדתית המוסכמת והשנויה במחלוקת

6.         נתוני הרקע העובדתיים האמורים, כמדומה, אינם שנויים במחלוקת של ממש בין בעלי הדין. להלן אפרוס את גרסאותיהם של בעלי הדין, על המחלוקת המתחייבת מהן ועל המשמעויות המשפטיות הנגזרות מכך.

7.         התובע והינדי טוענים כי עובר לאירוע הם היו רואים, לא אחת, את אחמד מגיע למרכז פרדיס עם הטרקטורון. בדרך כלל אחמד היה עושה כן לשם רכישת מזון בשעות הלילה ולאחר מכן היה חוזר על עקבותיו לכיוון החווה. נטען ע"י התובע והינדי כי אותה עת היה אחמד מציין כי מעבידו, עבאדה, מתיר לו לנהוג בטרקטורון. נטען ע"י התובע כי אחמד תמיד נהג להתפאר שיש לו רישיון נהיגה.

            ככל שעסקינן ביום האירוע טען התובע כי אחמד הגיע לכיכר במרכז פרדיס עם הטרקטורון. אותה עת יצא התובע מבית הקפה המקומי וביקש להגיע לביתו. התובע ביקש מאחמד להסיעו, וזה נענה להצעה. בהמשך הדרך, ועקב נהיגה פראית של אחמד, אירעה התאונה.

8.         שנויה במחלוקת, איפוא, הגירסה האמורה. לא נהיר האם אכן אחמד הגיע לפרדיס מספר פעמים לפני התאונה עם הטרקטורון, או שמא עם טרקטורון אחר או עם כלי רכב אחרים שאף הם גנובים, כאחת מגרסאותיו של אחמד. שנויה במחלוקת הטענה כי אחמד, מכל מקום, מסר על כך שהוא נושא רישיון נהיגה וכי עבאדה מתיר לו לנהוג בטרקטורון.

9.         דומה שאין חולקין ברצינות שעובר לתאונה היה אחמד מצוי בגילופין, לאחר ששתה חצי בקבוק וודקה. בעקבות התאונה ניתנה עדות של בעל רכב שניזוק ע"י הטרקטורון, ממנו עולה כי נדף ריח אלכוהול גם מאחמד וגם מן התובע עצמו. התובע והינדי מכחישים את שכרותו של התובע, הם אף מכחישים את שכרותו של אחמד, שעה שהתובע עלה על הטרקטורון, כבקשתו, עובר לתאונה.

10.        שנויות במחלוקת, איפוא, מכלול סוגיות עובדתיות, שתפורטנה בהמשך, לעניין ידיעתו הממשית או המסתברת של התובע אודות עובדת גניבתו של הטרקטורון ע"י אחמד. קרנית הצביעה על שורה של סוגיות ותמיהות שלשיטתה אומרות דרשני והמוכיחות את ידיעתו של התובע אודות הגניבה האמורה. ברי כי ככל שעסקינן בניסיון להדוף את תביעת התובע מתנבאים קרנית ועבאדה באותה לשון. ברי שלעבאדה יש אינטרס לדחיית תביעת התובע מכל וכל, שהרי אז לא תידרש לפנים המחלוקת העובדתית של קרנית עמו.

11.        ואכן, בין קרנית לעבאדה קיימת מחלוקת נוקבת. עבאדה מכחיש בתוקף כי נתן רשות משתמעת, ובוודאי מפורשת, לאחמד לנהוג בטרקטורון. אותה עת היו מורשים לנהוג בטרקטורון רק הוא, בנו ומרעי, מנהל העבודה בחווה. ברי שעבאדה לא חשד ולא חשש כי אחמד משתמש בטרקטורון ללא רשותו. קרנית חולקת על כך. היא מציגה מכלול נתונים עובדתיים, שאף הם יפורטו בהמשך, המוכיחות את רשותו המשתמעת, ואף המפורשת, של עבאדה לנהיגתו של אחמד בטרקטורון.

הערות מבוא

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ