אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ז"י (מחוזי) 461/14 התובע הצבאי נ' מ.ק.

ז"י (מחוזי) 461/14 התובע הצבאי נ' מ.ק.

תאריך פרסום : 07/09/2015 | גרסת הדפסה

בית הדין הצבאי המחוזי

24/08/2015
בפני השופטים:
1. סא"ל נועה זומר
2. רס"ן כהן
3. רס"ן קוטק


- נגד -
התובע:
הצבאי (סגן אליסף מלמד)
הנאשם:
טוראי מ.ק
עו"ד סרן עמית שוחנצקי
הכרעת - דין וגזר – דין

 

    1. הנאשם, טור' מ.ק הורשע לפי הודאתו בעבירה של עיכוב ציוד ואספקה שלא כדין, לפי סעיף 82 לחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו - 1955. מכתב האישום המתוקן והפרטים הנוספים עולה כי ביום 20/06/13, נטל הנאשם מחזקת יחידתו נשק מסוג M-16, שש מחסניות מלאות בכדורי 5.56 מ"מ, שתי מחסניות מלאות בכדורים חסרי קליע, מחסנית מלאה בכדורים נותבים, שש חפיסות של כדורי 5.56 מ"מ מסוגים שונים (חסרי קליע או חודרי שריון), שני כדורי 40 מ"מ למטולים שונים, אפוד, שתי מימיות וקסדה. הפריטים (למעט הנשק, שהיה על גופו של הנאשם) נמצאו באפודו. הוא עצמו עוכב בתחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שמפקדו יצר קשר עם מצ"ח, משהוברר כי יצא מן היחידה עם נשק, שלא באישור.

            בחקירותיו במצ"ח, מסר הנאשם מניעים שונים למעשיו. כאמור בפרטים הנוספים, "נוכח הגרסאות השונות, המניע למעשים המפורטים בכתב האישום לא הוברר עד תום".

 

  1. הנאשם גוייס לצה"ל בחודש אוקטובר 2012. בעקבות האירוע, נבדק ע"י קב"ן, לאחר שטען בחקירתו כי התכוון להתאבד עם הנשק, על רקע חשש לפרידה מארוסתו. בבדיקה, התרשם הקב"ן מסתירות בדבריו של הנאשם ומהיעדר מסוכנות מיידית. עם זאת, לאור דיווחיו על שני ניסיונות אובדניים בנערותו, הופנה לבדיקה פסיכיאטרית. יצויין, כי חברו של הנאשם מילדות, אנס חלבי, אכן העיד לפנינו כי בזמן לימודי התיכון, הגיע אל ביתו של הנאשם, לאחר שהלה התקשר אליו, ומצא אותו "על כסא עם חבל".

            מכל מקום, בחוות דעתו מיום 23/06/13, הצביע הפסיכיאטר הצבאי על כך שהאפוד אינו אמור לסייע במעשה אובדני, ולכן לא ברור מדוע הנאשם הוציא את הפריטים הנוספים מלבד הנשק. צויינו גם סתירות בתיאור הניסיונות האובדניים מן העבר, וההתרשמות כי החתך בידו, שנעשה לכאורה באחד הניסיונות, אינו תואם חתך מפגיעה עצמית. לנאשם ניתנו שבעה ימי מנוחה לצורך השלמת האיבחון הברה"ני ביחידתו. ההתרשמות היתה מקשיי הסתגלות, על רקע חוסר השתלבות ביחידתו (ואכן, בפגישות הקודמות עם גורמי הטיפול הלין הנאשם על ריחוקה של היחידה מביתו, וגם חברו, אנס חלבי, אישר בעדותו לפנינו כי הנושא העסיק את הנאשם). בתום האיבחון, ביום 08/07/13, הותאם לו סימול קה"ס 43, והוא הועבר לשירות ביחידה אחרת (ס/6). שם, החל בהיעדרות במשך 203 ימים. זמן מה לאחר סיום הכליאה, בחודש פברואר 2015, זכה אמנם לשבחים ממפקדו על תפקודו (ס/1), אך שלושה חודשים לאחר מכן, בחודש מאי 2015, פוטר משירות, משאובחנה אצלו מצוקה נפשית חמורה, והותאם לו פרופיל 21 (ס/3). בוועדה הרפואית בה הוחלט להתאים לו את הפרופיל הוגדרה רמת תפקודו ביחידה כנמוכה (ס/2).

            בין לבין, בחודש נובמבר 2014, נתן הנאשם את הדין בגין ההיעדרות משירות המתוארת לעיל, וכן בגין גניבה מחייל והונאה בכרטיס חיוב. עבירות הגניבה וההונאה בוצעו בחודש אפריל 2013, עוד קודם לעבירה הנדונה כאן, ועניינן נטילתו של כרטיס האשראי של חברו ליחידה באותה עת, וביצוע משיכות כספים וחיובים באינטרנט, בסכום כולל של כ-1,670 ש"ח. בין היתר, נגזרו על הנאשם 100 ימי מאסר לריצוי בפועל (ת/3). כתב האישום הנוכחי הוגש כחודש ומחצה לאחר סיום עניינו הקודם של הנאשם בבית הדין.

            כעולה ממסמכים נוספים שהוגשו (ס/4, ס/5), עבר הנאשם בנערותו טיפול פסיכולוגי, בשל קשיים רבים בתפקוד היומיומי, בין היתר על רקע "אימפולסיביות יתר וקשיים בוויסות", בצד הפרעת קשב וריכוז, בגינה הותאם לו שימוש ברטלין, במינון גבוה. להתרשמות הפסיכולוג המטפל, סבל הנאשם גם מקשיים רגשיים, בשל נטישת אימו הביולוגית בגיל רך וגירושי ההורים. גם במפגש טיפולי נוסף, מחודש יוני 2015 (שמו של המומחה לא צויין במסמכים), אובחנה עצבנות יתר, והוזכרה אימפולסיביות גבוהה שנצפתה במבחן MOXO שעבר (בו נבדקים ארבעה מדדי קשב). אימפולסיביות, כמרכיב מרכזי במעשיו של הנאשם, אובחנה כאמור גם בטיפול בנערותו, ולעניין זה צויינו בין היתר נהיגה ברכבו של אביו ללא רישיון (תרשומת טיפול מחודש ינואר 2010), ונטילת זוג אופניים של חבר ללא רשות (תרשומת מחודש נובמבר 2009).

 

  1. בדיון לפנינו, ביום 27/07/15, נמנע הנאשם מלהעיד. בדברו האחרון, הביע צער על המעשים ועל עוגמת הנפש שנגרמה לאביו. האב, מר רמזי קדור, אכן העיד כי הבעיות הרגשיות המלוות את בנו מגיל צעיר, מאז הגירושין מן האם, טורדות את מנוחתו. לדבריו, כלל לא ידע על היעדרותו של בנו מן השירות, למד על הסתבכותו של הבן בעבירות הגניבה רק כשלמד על כך מן הסניגורית (ואז, הוא ששילם את הפיצויים שנגזרו עליו), וגם האירוע הנדון כאן הובא לידיעתו רק בדיעבד ע"י המפקדים. הוא מבקש להעלות את בנו על דרך חיובית בחייו, ולשם כך גם רשם אותו לקורס פיתוח אפליקציות, המתקיים בשעות הערב. תקוותו היא שהתקדמות במישור התעסוקתי והלימודי, בשילוב עם המשך הטיפול הפסיכולוגי והתרופות שהותאמו כעת לבנו, יביאו לשיפור.

 

טיעוני הצדדים

  1. התביעה ציינה, כי היבטי הנושנות ומצבו הנפשי של הנאשם נשקלו בעת תיקונו של כתב האישום, לעבירה שאינה נושאת רישום פלילי. אין בכך כדי לגרוע מחומרת העבירה, המגלמת פגיעה באמון המפקדים ובמוכנות היחידה, מה גם שלחובת הנאשם הרשעה נוספת, כאמור, בעבירה של שליחת יד ברכוש הזולת. למסמכים הפסיכולוגיים שהוגשו, במיוחד אלה הנוגעים למצבו העכשווי, יש ליתן משקל אפסי, בהיעדר עדות של המומחה, ומכל מקום, דווקא ממסמכי הברה"ן הצבאיים ניתן להתרשם גם ממניפולטיביות של הנאשם, המוסר גרסאות שונות ביחס למניעיו באירוע. התביעה ביקשה אפוא להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל (מבלי להתנגד לריצויו בדרך של עבודה צבאית) ומאסר מותנה.

            ההגנה, לעומת זאת, סברה כי הראיות שהוצגו מוכיחות כי ברקע נטילתם של פרטי הציוד ע"י הנאשם עמד מניע של פגיעה עצמית, וזאת לאור ניסיונותיו האובדניים בעבר, הטיפול הפסיכולוגי המלווה אותו מגיל צעיר ופיטוריו בסופו של דבר משירות, על רקע נפשי. הקביעות החוזרות ונשנות בדבר האימפולסיביות המאפיינת את הנאשם צריכות לקבל ביטוי בדרך של הקלה בקביעתו של מתחם העונש ההולם. בתוך המתחם, יש לדעת ההגנה ליתן משקל מכריע לעינוי הדין שנגרם לנאשם, שכן חרף פניות הסניגורית בשעתו, כתב האישום הוגש רק לאחר סיום ענייניו המשפטיים הקודמים, כך שלא ניתנה לו ההזדמנות לאחד את כל תיקיו. כיום, עובר הנאשם, בעידודו של אביו, תהליך של שיקום וטיפול, העלול לרדת לטמיון אם ישוב וירצה עונש של מאסר. לפיכך, עתרה ההגנה להסתפק בעונש של מאסר מותנה וקנס.

 

דיון והכרעה

  1. הנאשם נטל מיחידתו אפוד ובו בין היתר שני כדורי 40 מ"מ למטולים שונים, וכן כדורי 5.56 מ"מ רבים מסוגים שונים, במחסניות ובחפיסות. הוא הגדיל עשות, ונטל גם נשק מסוג M-16. הנשק והאפוד נתפסו אמנם בו ביום, אך היה זה לאחר שמפקדו יצר קשר עם מצ"ח, משהוברר כי יצא מן היחידה עם נשק, שלא באישור. תמימי דעים אנו עם התביעה, כי חומרתם של המעשים רבה, בין בשל הסיכון הטבוע באופיים של הפריטים שנלקחו ע"י הנאשם, ובין בשל ההשלכות על מוכנות היחידה והאמון החייב לשרור בין המשרתים בה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ