אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זיאן נ' רשות הטבע והגנים הלאומיים

זיאן נ' רשות הטבע והגנים הלאומיים

תאריך פרסום : 26/01/2010 | גרסת הדפסה
ה"ת
בית משפט השלום עכו
32633-12-09
06/01/2010
בפני השופט:
וויליאם חאמד

- נגד -
התובע:
בילאל זיאן
הנתבע:
רשות הטבע והגנים הלאומיים

החלטה

ביום 12/12/09 תפסה המשיבה שני הכלבים נשוא הבקשה, בחשד כי שימשו לביצוע עבירת צייד לא חוקי.

בפניי בקשה להשבת הכלבים הנ"ל לידיו של המבקש, בטענה כי הוא, ולא אחיו, הבעלים שלהם, וכי הוא לא ידע כי אחיו זה נטל את הכלבים מביתו. לטענת המבקש, מדובר בכלבים היקרים לו ולילדיו, ואין בהחזקתם ע"י המשיבה במסגרת חקירת החשד לצייד לא חוקי שביצע, לכאורה, אחיו, כדי להועיל, משאינו מעורב כלל בביצוע העבירה הנטענת כאמור.

המשיבה, בתגובתה בכתב, עותרת לדחיית הבקשה. לטענתה, המבקש לא הציג כל ראיה להוכיח בעלותו על הכלבים, וכי בבדיקת שבב המותקן על גופו של אחד הכלבים הנ"ל, עלה כי הוא שייך לאחר, גב' נקטין נטלי. כן נטען כי אחיו של המבקש, מר אמיר זיאן, וחשוד נוסף בעבירה הנ"ל, מסרו בחקירתם כי הכלבים שייכים למר אמיר הנ"ל. עוד נטען כי בחיפוש ברכב בו נסעו מר אמיר ושני החשודים הנוספים, נמצאו שני הכלבים הנ"ל בתא המטען של הרכב, וכן נמצאו דורבן שחוט, שתי מקלות מלוכלכות בבוץ ומוכתמות בדם, סכין מגואלת בדם ופנס. לטענתה, הכלבים ישמשו ראיה במשפט, במידה ויוגש כתב אישום, ותפיסתם נועדה למנוע המשך ביצוע צייד לא חוקי.

דיון במעמד הצדדים התקיים ביום 5/1/10. ב"כ המשיבה הצהיר כי החקירה נמצאת בשלבי סיום. עוד הוסיף כי אחד הכלבים טופל ונותח ע"י המשיבה ועל חשבונה, לאחר שנפצע ע"י דורבן, לראיה, הוצגו תמונות של כלב זה. לעומתו, טען ב"כ המבקש כי הכלבים שייכים למבקש, ולראיה, הוא הציג תעודת חיסון של אחד מהם ואישור לכלב האחר. ב"כ המבקש הסכים לקיומו של חשד סביר לביצוע עבירה של צייד לא חוקי ע"י אחיו של המבקש, אך טען כי הכלבים לא שימשו לביצוע עבירה זו.

אין מחלוקת בדבר קיומו של חשד סביר לפיו בוצעה, ע"י אחיו של המבקש ושניים נוספים שנסעו עימו ברכב, עבירה של צייד לא חוקי. אין מחלוקת כי שני הכלבים הנ"ל נתפסו בתא המטען של הרכב הנ"ל. עיון במסמך " קבלה בדבר תפיסת תפוס " ( נספח א' לבקשה ), מגלה כי במעמד התפיסה והחיפוש ברכב הנ"ל, נמצאו גם דורבן שחוט, סכין, שתי מקלות מלוכלכות בבוץ ומגואלות בדם, ופנס. כלל הנסיבות הנ"ל היינו, נסיעת אחיו של המבקש ואחרים ברכב, כאשר ברשותם שני הכלבים הנ"ל, דורבן שחוט, סכין, אלות מוכתמות בדם ופנס, מקימות תשתית ראיה לכאורה לפיה הנוסעים הנ"ל ביצעו עבירת צייד לא חוקי, תוך שימוש בשני הכלבים הנ"ל לצורך כך. התמונות שהוצגו לעיוני ובהן נראה אחד הכלבים פצוע, מחזקות תשתית ראיה זו.

לאור האמור, שני הכלבים הנ"ל הינם ראיה ( מוצג ), שהמשיבה רשאית להגישה לבית המשפט, במידה ויוגש, עם סיום החקירה, כתב אישום כנגד המעורבים בדבר העבירה הנ"ל. על כן סמכותה של המשיבה לתפוס את שני הכלבים הנ"ל למשך 6 חודשים מיום התפיסה, לפי הוראת סעיף 35 לפקודה הנ"ל, אלא אם קבע בית המשפט אחרת.

האינטרס הציבורי שבבסיס תפיסת מוצג ששימש לביצוע עבירה, הינו משולב: האפשרות כי מוצג זה יוגש כראיה במשפט עתידי, וכן קיומו של סיכון להישנות השימוש במוצג להמשך ביצוע עבירות בעתיד, במידה ויוחזר לבעליו. יחד עם זאת, אינטרס ציבורי זה אינו השיקול הבלעדי שעל בית המשפט להביא בחשבון, בבואו להכריע בבקשה להשבת תפוס.לעומתו קיים אינטרס הציבורי שעניינו מניעת פגיעה בזכות הקניין של הבעלים, קל וחומר משעומדת לו חזקת החפות, שעה שמדובר בהליך מקדמי, טרם העמדת המבקש לדין או טרם הכרעת דינו. על בית המשפט לאזן בין כלל האינטרסים הציבוריים הנ"ל, ולבחון אפשרות קיומה של חלופה, אשר תאפשר השבת התפוס לבעלים או להפחית את הפגיעה בזכותו לקניין, מחד, ולקיים אחר האינטרס הציבורי בדבר מניעת ביצוע עבירות בעתיד באמצעות אותו מוצג, וכן לאפשר הגשתו כראיה במשפט, בהמשך, מאידך.

אילו הונחה בפניי הסכמה בין הצדדים בדבר בעלותו של המבקש על הכלבים נשוא הבקשה, נוטה הייתי להורות להשיב אותם לידיו, בכפוף לערבויות להבטיח כי לא ייעשה בהם שימוש בלתי חוקי בהמשך. שהרי, דבר תפיסתם של הכלבים בתוך הרכב בזמן ובמקום הרלבנטיים תועד בכתב ע"י הפקחים, לרבות תמונות הקיימות בתיק החקירה. יתירה מזאת, המשיבה לא מבססת את תפיסת הכלבים הנ"ל בטענה כי בכוונתה לבקש את חילוטם בהמשך, ואף חזרה בה מטענתה כי בכוונתה למכור אותם. משכך, יש להסיק כי בכוונתה, בתום ההליכים הפליליים, להשיב אותם לידי הבעלים החוקיים.

יחד עם זאת, מחלוקת היא בין הצדדים לעניין הבעלות על הכלבים. מחד, טוען המבקש כי הם שלו. מאידך, טוענת המשיבה כי בדיקת השבב המותקן על אחד מהם גילתה כי הוא שייך לאחרת, והוסיפה כי אחיו של המבקש וכן חשוד נוסף במעשה טענו בחקירתם כי הכלבים שייכים להם.

מחלוקת זו אמורה להתברר, ולו לכאורה, בתום חקירת האירוע ע"י המשיבה, ואך בתום חקירה ובהתאם לממצאים שייאספו, תחליט היא מי הבעלים של הכלבים, שיש להשיבם לידיו.

על כן, יש לאפשר המשך תפיסת הכלבים הנ"ל ע"י המשיבה, אך לפרק הזמן הדרוש למיצוי החקירה. ב"כ המשיבה הצהיר כי החקירה לקראת סיום.

משכך, אני מורה כי צו התפיסה של הכלבים הנ"ל יעמוד על כנו למשך 15 ימים מהיום , אז תחזיר המשיבה את הכלבים לידי המבקש, במידה ויתברר, לפי ממצאי החקירה, כי הינו הבעלים החוקי שלהם. השבת הכלבים למבקש כאמור תהיה בכפוף לחתימתו על התחייבות כספית על סך 10,000 ₪ למשך שנתיים, להימנע מביצוע עבירת צייד לא חוקי תוך שימוש בכלבים הנ"ל, בין בעצמו ובין על ידי אחר מטעמו.

במידה וממצאי החקירה יצביעו, לכאורה, כי המבקש אינו הבעלים של הכלבים, רשאית המשיבה להגיש בקשה להארכת תוקפו של צו התפיסה הנ"ל, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים.

המזכירות תמציא החלטה זו לב"כ הצדדים בפקס ובדואר רשום.

ניתנה היום, כ' טבת תש"ע, 06 ינואר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ