אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זהר ואח' נ' פיליחובסקי ואח'

זהר ואח' נ' פיליחובסקי ואח'

תאריך פרסום : 22/04/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
32291-10-12
09/04/2014
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
1. נטלי ג'ואנה זהר
2. שלמה זוהר

הנתבע:
1. מרים רות פיליחובסקי
2. סטיוארט פיליחובסקי

החלטה

בפני בקשות הדדיות להשלמת הליכים מקדמיים בגילוי מסמכים ומתן תשובות לשאלונים בתביעה .

התביעה היא תביעה כספית בעילה חוזית בגין הפרת הסכם מכר דירה שהתגלו בה ליקויי רטיבות

מבלי שהדבר הודע לתובעים במסגרת המו"מ ביניהם ובכריתת ההסכם.

בקשת התובעים:

1.גילוי מסמכים: המבקשים טוענים כי תצהיר גילוי ממסכים הוגש באופן כוללני מבלי לתאר את המסמכים המצויים בידי הנתבעים וביקשו להורות על גילוי כמתחייב על פי דין.

בנוסף, בקשו להורות על גילוי מסמכים ספציפי של תמונות ומסמכים שהוכנו ע"י המהנדס של צד ג' בהתייחס להגנתם לפיה הוגשה חוות דעת בהזמנתו של צד ג' בנוגע למצב הדירה, וכן חוות דעת אחרות המצויות בידיהם לרבות תכתובות בין הנתבעים לשכנים ובעלים של דירות אחרות בבניין , כמפורט בסעיף 9 לבקשה. עוד מבקשים התובעים להורות לנתבעים להציג את מסמכי הרכישה של הדירה בזמנו ע"י הנתבעים ומסמכי המו"מ עובר לרכישה וכן חשבוניות שניתנו בגין מכירת ציוד וחפצים שהיו בדירתם.

2.תשובות לשאלון: בבקשה להורות על השלמת התשובות לשאלון נטען כנגד הימנעות הנתבעים מלהשיב על שאלון בנוגע למבנה הדירה והמצג שהוצג לרוכשים לגביה על מנת לברר את המחלוקת לגופה ולבחון את שאלת תום הלב של הנתבעים בהתקשרות. כמו כן, בקשו התובעים להורות לנתבעים להשיב על שאלות בנוגע למצבם הכלכלי בדומה לשאלות שהיפנו אליהם בנדון ועל השאלות בנוגע לרכוש המשותף ומצבו.

בקשת הנתבעים :

3.הנתבעים טוענים כי יש להורות לתובעים להשיב לשאלות לעניין טיב העבודות שבצעו התובעים, אופן בצוע התשלומים, תקופת העבודה, עלות תיקון הרטיבות בדירה אל מול עלות הוצאות השיפוץ הכולל שבוצע בדירה, אופן בצוע הבדיקה על ידי אינפר טק. הנתבעים שלחו לתובעים שני שאלונים נוספים לאחר שהתקבלו תשובות לשאלון הראשון, בהפניית שאלות שהם פועל יוצא מהתשובות לאותו שאלון, שהיו תשובות חלקיות ומתחמקות לטעמם.

4. התובעים, במסגרת תגובתם לבקשה הוסיפו על תשובותיהם מבלי שהדבר נתמך בתצהיר בנוגע לפרוט הוצאותיהם , גובה כל הוצאה וסיווגה.

המסגרת הנורמטיבית:

5.הליכי גילוי ועיון מוסדרים בסעיפים 112-122 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984. התכלית של הליכים אלו, להבטיח ניהול ההליך בשקיפות קרי: "בקלפים גלויים", כדי למנוע הפתעות מבעל דין אחד לרעהו והבטחת הגינות דיונית לצורך ירידה לחקר האמת (רע"א 6546/94 בנק איגוד לישראל נ' אזולאי , פ"ד מט(4)54). בקיום ההליכים של גילוי ועיון יש גם כדי לייעל את הדיון ולחסוך מזמנו היקר של בית המשפט ומזמנם של בעלי הדין. "שני האמצעים האלה תואמים הם, שתי זרועות של שאיפה אחת- והיא לצמצם עד כמה שאפשר את שמיעת המשפט גופו" (י' זוסמן, סדרי הדין האזרחי, (מהדורה 7) עמ' 444 ; רע"א 3888/04 שרבט נ' שרבט, פ"ד נט(4) 49 ). תצהירי גילוי מסמכים ותשובות לשאלון מאפשר הצגת גרסאות הצדדים בשלב מוקדם של ההליך על מנת לברר מה הן המחלוקות שכן באמצעותם עשויים להתקבל הודאות מבעל הדין שכנגד ( א' גורן, סדר הדין האזרחי , עמ' 188 ).

6. על כל צד לגלות את כל אותם מסמכים אשר סביר להניח כי הם כוללים מידע אשר עשוי לאפשר לצד השני ,במישרין או בעקיפין, לקדם את בירור הסכסוך בהתאם לכתבי הטענות (רע"א 4234/05 בנק המזרחי המאוחד בע"מ נ' פלץ [פורסם בנבו] 14.8.05; רע"א 6715/05 מחסני ערובה נעמן בע"מ נ' אייזנברג [פורסם בנבו] 1.11.05). הכלל הוא , כי יש להבטיח גילוי רחב של המידע ככל הוא עשוי להיות רלוונטי ולא נדרשת וודאות להיותו רלוונטי לצורך מתן הצו ( רע"א 9322/90 Gerber Products נ' חברת רנדי בע [פורסם בנבו] 15.10.08 ). בגילוי ההדדי יושג שוויון בין בעלי הדין, עד כמה שהדבר אפשרי, מתוך תפיסה שעל ההליך להתקיים ב"קלפים גלויים" בחיזוק השקיפות בניהול הליכים השיפוטיים להבדיל "ממסע דיג פסול" אשר מכביד על בעל הדין האחר שלא לצורך (רע"א 9322/90 , שם, ובע"א 2271/90 ג'מבר חברה לבניין ומסחר (קרני שומרון) בע"מ אמיר מרדכי. פ"ד מו(3) 793, 798-799 ; רע"א 4249/98 שמעון סויסה נ' הכשרת היישוב חברה לביטוח בע"מ, פ"ה נה (1) 515, 520 ). בהתאם לאותן תכליות שנקבעו בהלכה הפסוקה יש להידרש לבחינה אם הגילוי לו עותרים הצדדים יהיה בו משום תרומה עניינית לבירור ולפתרון המחלוקת (י. קדמי, על הראיות, חלק שני, עמ' 954),

7.טענות הצדדים כמובא בכתבי הטענות, נוגעות לשאלת מצבה של הדירה (להלן-"הדירה") עובר למכירתה לתובעים ובשאלת הידיעה של הנתבעים על ליקוי הרטיבות והגילוי לגביו לתובעים, בעת ניהול המו"מ והחתימה על הסכם המכר. בנוסף, הצדדים חלוקים בשאלת עלות תיקוני הרטיבות וההוצאה בפועל בגינם ככל שתוכל עילת התביעה ותידרש בחינת גובה הסעד שהתבקש אם הוא בגין אותם תיקונים בלבד או שמא בגין עבודות אחרות שבוצעו בדירה . מעבר לבירור העובדתי שנעשה במסגרת ההליכים המקדמיים לצורך ייעול הדיון , נועדו הבקשות גם להאיר על שאלת תום הלב בכריתת ההסכם.

8.לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ולאור תכליתם של ההליכים המקדמיים כמובא לעיל, נדרשתי תחילה לבקשת התובעים להורות על גילוי מסמכים ספציפי.

9.מכתבי הטענות עולה כי הדירה נבדקה ע"י מספר מומחים במועדים שונים הן לפני רכישתה ע"י התובעים והן לאחר שהוגשה התביעה . לפיכך, בהתחשב במחלוקת בשאלת קיומם של ליקויי רטיבות בדירה עובר לעסקת המכר והאחריות לאותם ליקויים לפי טיבם ומיקומם קיימת רלוונטיות לחוות הדעת של המומחים. בהתאם לאמור, ככל שטרם המציאו הנתבעים לתובעים את מלוא חוות הדעת שבידם בנוגע לדירה, אני מורה על גילויים כמבוקש בצירוף תמונות שצורפו להן.

10. קיימת רלוונטיות לחליפת התכתבויות בין הנתבעים ומשפחות ליבנה ואברהמי או מי מטעמם , בכלל זה דיירים שגרו בדירותיהם, ככל שהן בהתייחס לקיומם של ליקוים בדירה או בדירות של ליבנה ואברהמי. לא עסקינן ב"מסע דיג" אשר לכשעצמו אינו פסול אם הוא נועד לגילוי חומר הרלוונטי להליך. "מסמכים מזיקים או מועילים , לצורך משפט תלוי ועומד , שייכים לעניין, והחיפוש אחריהם אינו 'דיג'. הנטיה המודרנית היא לקלוא דוקא ... "(י' זוסמן, סדרי הדין האזרחי, עמ' 406). בהצגת ההתכתבויות יהיה גם כדי לייעל את הדיון לרבות בבחינת הצורך בהזמנת עדים על פי תוכנן של ההתכתבויות. לפיכך, אני מורה על גילו ספציפי של התכתובות ככל שקיימות.

11.אני מורה על גילוי הסכם הרכישה של הדירה ע"י הנתבעים ונספחיו אף שניתנת להם רשות בידיהם למחוק את התמורה מההסכם אשר אינה רלוונטית למחלוקת. המחלוקת בשאלת מצבה של הדירה ותיאורה לפי מצגים שהציגו הנתבעים ובשאלת התנהגות בתום לב, יש בה כדי לבסס את הבקשה בנדון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ