אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זאהי נח'לה ובניו בע"מ נ' ד.ס כרמיאל מוטורס (2010) בע"מ

זאהי נח'לה ובניו בע"מ נ' ד.ס כרמיאל מוטורס (2010) בע"מ

תאריך פרסום : 28/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום חיפה
6297-08-11
24/05/2012
בפני השופט:
אפרים צ'יזיק

- נגד -
התובע:
זאהי נח'לה ובניו בע"מ
הנתבע:
ד.ס כרמיאל מוטורס (2010) בע"מ

החלטה

העניין שבפני, בקשת הנתבעת לביטול פסק דין אשר ניתן בהיעדר התייצבות לישיבת ביהמ"ש ביום 2.5.2012.

טוענת המבקשת, כי בהיסח הדעת לא היתה התייצבות מטעמה, והואיל ומדובר בשגגה, סבורה היא כי יש ליתן לה את יומה בין כתלי ביהמ"ש. מוסיפה הנתבעת, כי המחלוקת נשוא ההליכים דנן, משותפת למחלוקת נוספת אשר בין הצדדים, הקבועה לדיון בפני בחודש נובמבר 2012.

הואיל וכלל יסוד בהליך השיפוטי התקין, קובע כי יש ליתן לנתבע את יומו בביהמ"ש, ככל שניתן היה פסק דין אשר נפל בנתינתו פגם, לא היו נבחנות טענות ההגנה. ראה לענין זה, מ. קשת, "הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי", מה' 15, עמ' 1213, וכן ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח' 395. לאור הודאת ב"כ הנתבעת כי מדובר בהיסח הדעת לאחר זימון כדין, ברי כי אין מדובר בעילת ביטול מכח חובת הצדק,.

להבדיל, בימ"ש מאבחן בין פסק דין אשר ניתן על פי צד אחד שלא כהלכה, לבין פסק דין אשר ניתן כהלכה (ראה ע"א 5000/92 בן ציון נ' גורני ואח', פ"ד מח (1) 830), ובמסגרת זאת, רשאי לבטל ביהמ"ש את פסק הדין, לפי שיקול דעתו.

במסגרת זאת, נשאלות שתי שאלות: מהי סיבת המחדל, ומהם סיכויי ההגנה.

אוסיף ואציין, כי על פי פסיקת בתי המשפט, קיימים יחסי גומלין בין שני שיקולים אלו – וככל שהתשובה לאחד מהם משכנעת יותר, כך קטן המשקל שיש לייחס לאחר (ראה לענין זה, ע"א 3645/92 קלנר נ' לופוביץ, פ"ד מז (4) 133).

במסגרת הפעלת אותו שיקול דעת, על הנתבע לפרט טעמי הגנתו, שכן השיקול המהותי בעת שמבוקש ביטולו של פסק דין, הינו סיכויי ההגנה, שכן אין טעם, תועלת או הצדקה, לביטול פסק דין, כשאין תוחלת לטענות ההגנה (וכל עוד לא נפל פגם בהליכי במסגרתם ניתן פסק הדין). ראה לענין זה, ע"א 422/63 חצרוני נ' מחמוד עבד אל חי, פ"ד יח (1) 67.

לגבי סיבת המחדל, הרי שהיא הובהרה, בהגינותו של ב"כ הנתבעת. סיבת המחדל פחות מהותית הינה, ככל שחלקו האחר של המשוואה, קרי – סיכויי ההגנה, היה מפורט כדבעי. ובנסיבות מקרה זה, טענות ההגנה לא פורטו כדבעי, ולמעשה, סיכויי ההגנה, לא פורטו כלל. אציין כי אמנם סיכויי ההגנה פורטו בהתנגדות לביצוע שטר, ואולם כבר בעבר הערתי כי מדובר בקיזוז שאינו קצוב, אשר ספק אם יוכל לשמש כהגנה בפני התביעה השטרית.

וארחיב בהקשר זה: אמנם, על פי הלכת שלשבסקי, צדדים קרובים לשטר, כמוהם כבעלי חוזה, ואולם עדיין סבורני, שכאשר עילת התובענה הינה שטרית, על הנתבעת להציג הגנה היכולה לשמש כהגנה בפני אותה עילה. הנתבעת מכנה את הגנתה, כ"כשלון תמורה חלקי קצוב", אשר על פי פסיקת בתי המשפט, הוכרה בטענה מן המישור הקנייני, אשר ניתן לראות בה כטענת הגנה בפני העילה השטרית. ואולם, בנסיבותיו של מקרה זה, אין אני סבור כי כשלון התמורה החלקי, הינו קצוב.

על מנת שכשלון תמורה חלקי קצוב, הרכיב החשוב ביותר להפיכת טענת ההגנה לטענת הגנה ראוייה, הינה היות הסכום קצוב. נקיבתו של סכום אריתמטי כלשהו, אינה הופכת את הסכום לקצוב, אלא מהותו הינה זאת אשר הופכת אותו לקצוב. נזק אשר הוכח בדרך של תשלום, כגון נזק לרכוש ספציפי אשר שוויו אינו מוטל בספק, יכול להוות כלשון תמורה חלקי קצוב, ואולם הנזקים הנטענים כתוצאה מחוסר התאמה ה"ליפט", אינם קצובים על פי מהותם.

כך מסכם פרופ' לרנר (דיני שטרות, עמ' 355) את ההלכה בעניין מהותו של כישלון תמורה חלקי קצוב:נ

"כישלון תמורה חלקי מתרחש בשני מקרים קלאסיים:ב כאשר המוכר מספק חלק מכמות הסחורה המוסכמת… המקרים של הספקה חלקית של הממכר עשויים להיות כישלון תמורה חלקי קצוב, כאשר ההסכם התייחס ליחידות זהות במחיר אחיד לכל יחידה. מסירת חלק מן היחידות המוסכמות, תהא כישלון תמורה חלקי קצוב…

...כישלון התמורה החלקי נחשב קצוב אם די בפעולה חשבונית פשוטה יחסית, ללא צורך בדרישה וחקירה של עדים, לעמוד על היחס שבו פחת שווי הממכר שנמסר בפועל מן הממכר המוסכם. במקרה זה, גובר האינטרס למנוע ריבוי הליכים משפטיים, ולכן מתיר בית המשפט להתגונן נגד השטר בטענת הכישלון החלקי…"

כאמור ., טענת כשלון תמורה חלקי קצוב מהווה טענת הגנה טובה בין צדדים קרובים. אלא שהדרישה היא, שכישלון התמורה החלקי יתייחס לסכום קצוב !.ראו בע"א 82/81, דו-עץ בע"מ נ' וייסנברג (מצוי באצר "נבו")בעמ' 360לאמור:נ

"הכלל הוא, שכישלון תמורה חלקי אינו מהווה הגנה לחייב בפני תביעה לפרעון שטר...יש לכך יוצא מן הכלל, והוא כאשר ניתן לברר, ללא חשבון או חקירה מסובכים ומורכבים, מהו החלק של התמורה שלא ניתן; לשון אחר:ב כאשר כישלון התמורה החלקי הוא עניין של סכום קצוב..." השימוש במונח "סכום קצוב" מתאים למקרים, בהם חישוב הסכום הנוגע בדבר יהא עניין אריתמטי גרידא, ללא צורך בשומה או ההערכה."

סבורני כי נזק כפי שנטען, אינו מגיע כדי כשלון תמורה חלקי קצוב, לכל היותר, מדובר בטענה לגבי "אי התאמה", אשר כשלעצמה, אינה מקימה ההגנה הנדרשת ברף הנדרש (לעניין מהותה של אי התאמה, ראה ע"א 366/89 פיין אלומיניום נ' דו-מטל, פ"ד מה (5) 850). אוסיף, כי על פי סעיף 9 להתנגדות לביצוע שטר, "המבקשת תטען כי במצב הדברים שנוצר אין היא יכולה לעשות שימוש בליפט דבר שגורם לה נזקים אדירים הנערכים במאות אלפי שקלים ועל זה המבקשת תגיש תביעה נפרדת כנגד המשיבה".

יוצא אם כן :

הנתבעת עצמה, מודיעה על רצונה לנהל הליך נפרד בגין נזקיה;

נוסיף לכך כי הנתבעת רואה ב"ליפט" ככזה אשר לא סופק, מחד, ומאידך מודיעה היא כי הותקן בפועל באיחור בחודש 6/2011 (סעיף 7 להתנגדות);

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ