אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ו"ע 4098-03-15

ו"ע 4098-03-15

תאריך פרסום : 01/07/2015 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית המשפט המחוזי ירושלים כבית-משפט לעניינים מנהליים
4098-03-15
23/06/2015
בפני השופט:
אמנון כהן

- נגד -
המבקשת:
ד"ר אורית כהן יעקב
עו"ד יוסי לוי ואסף שובינסקי
המשיבה:
נציבות שרות המדינה
עו"ד בישארה אלי-פראן
החלטה

1.לפנינו בקשה למתן היתר לפי סעיף 4(ג)(3) לחוק שירות הציבור (הגבלות לאחר פרישה), התשכ"ט-1969 (להלן – החוק).

2.המבקשת, ד"ר אורית כהן יעקב, כיהנה כרופאה וטרינרית במכון למחקר ביולוגי בישראל (להלן – המכון), כ-16 שנים. החל מיום 1.8.03 שימשה כראש מדור אורוות סוסים בתנאי GMP (Good Manufacturing Practice). מדובר במתקן ראשון ויחיד בישראל, בו מבוצעים הליכים להפקת נסיוב כנגד ארס של נחשים, באמצעות סוסים המגודלים במיוחד למטרה זו (הארס מוזרק במינון מיוחד לסוס ומהנוגדנים שמפתח הסוס בדמו, מפותח נסיוב מתאים לבני אדם). בנוסף, בשנים 2007-2010 שימשה המבקשת כמ"מ ראש ענף החי. ביום 7.12.14 הודיעה המבקשת למכון על התפטרותה וביום 6.1.15 סיימה את תפקידה באופן רשמי.

בקשתה הינה, להתיר לה לעבוד בתפקיד אחראית מערך הקמת ותפעול אורוות סוסים בתנאי GMP, בחברת "אוורגרין סוסים בע"מ" (להלן – החברה), שבבעלותו של ד"ר אמיר בלגה, וזאת באופן מידי. החברה מפעילה חוות סוסים במושב חניאל, ובבעלותה גם מתקן לטיפול בסוסים אשר הוקם בשנת 2011.

3.בהתייחסה לממשקי עבודתה עם החברה, טענה המבקשת, כי משנת 2007 ועד לשנת 2014, נהג המכון לשכור את שירותיו של ד"ר בלגה (מנהל החברה), במקביל לשכירת שירותיהם של וטרינרים אחרים, לצורך טיפול רפואי בסוסים. ההתקשרויות עמו היו ספורות ולעיתים רחוקות יחסית, בהיקף שולי וזניח של אלפי שקלים בודדים בשנה, כאשר התמחור נעשה לפי מחירון אחיד של התאחדות רופאי הסוסים בישראל. תהליך ההתקשרות נעשה באופן הבא: לקראת כל שנה קלנדרית חדשה אסף צוות האורווה הצעות מחיר לטיפול וטרינרי בסוסים, אותן הציג בפני מחלקת הרכש של המכון, תוך שהוא ממליץ בכתב על הרופאים המועדפים. לאחר קבלת האישור ממחלקת הרכש, היה זה בסמכותו של מנהל ענף החי "לקבל את ההחלטה בדבר הזמנת השירות מהווטרינר החיצוני, וכן, בדבר זהות הרופא הווטרינר שיעניק את השירות" (בסעיף 17.3 לבקשה). החלטתו עברה, בין היתר, לאישורה של אחראית התקציבים במכון ובהמשך גם לאישורו של סמנכ"ל התפעול של המכון. סה"כ, נדרש אישורם של שבעה גורמים שונים.

מכאן, טענה המבקשת, כי "ספק גדול" האם ניתן לראות בפעולותיה "המלצה על הענקת זכות", שכן, תפקידה לא היה מנהלי במהותו אלא מקצועי-ביצועי: "כל שעשתה המבקשת הוא, לקבל הצעות מחיר ממספר רופאים וטרינריים ולהעביר הצעות אלה לאישור מנהל ענף החי במכון, אשר קיבל את ההחלטה בדבר הגורם עמו יתקשר המכון" (בסעיף 19 לבקשה). מכל מקום, לדבריה, החל מחודש מרץ 2014 היא כלל לא הייתה מעורבת בשכירת שירותיו של ד"ר בלגה.

4. אשר לתפקיד המיועד לה בחברה, ציינה המבקשת, כי החברה זכתה במכרז פומבי שפרסם משרד הבריאות ביום 28.10.13, להקמת והפעלת אורוות סוסים בתנאי GMP לייצור נסיוב כנגד ארס נחשים. בהצעתה במכרז, ציינה החברה, שהמבקשת תהא אמונה על מערך ה-GMP בפרויקט, ככל שהצעתה של החברה תוכרז כזוכה. ביום 1.6.14 בחרה ועדת המכרזים של משרד הבריאות בחברה כזוכה במכרז והחלטה זו אושררה על ידה ביום 1.9.14, לאחר שהשגות שונות של מתמודדים אחרים במכרז, נדחו ע"י היועץ המשפטי של הוועדה. בנוסף, ביום 31.10.14 דחה בית המשפט המחוזי עתירה שהוגשה לביטול זכייתה של החברה במכרז.

לטענת המבקשת, עובר להגשת ההצעות במכרז, היא יידעה את הנהלת המכון על כוונתה לקחת חלק בפרויקט וביקשה היתר לעבודה פרטית לצד עבודתה במכון (בסעיף 13 לבקשה). לאחר שבקשתה זו נדחתה ובשל קרע ביחסיה של המבקשת עם הנהלת המכון והתנכלויות מהן סבלה, שנבעו (כך לטענתה) מסירובה לבצע "מעשים חמורים, העומדים, על פני הדברים, בניגוד לרוח החוק" (בסעיף 42 לבקשה), ביום 7.12.14 היא הודיעה על התפטרותה. המבקשת ביקשה להבהיר, כי בישראל מספר מוגבל של וטרינריים הכשירים לנהל אורוות בתנאי GMP, ולמיטב ידיעתה, כלל הרופאים הללו הינם עובדי המכון. לכן, להשקפתה, אין בכך שהחברה ביקשה לשכור דווקא את שירותיה, כדי ללמד על חשש לפגיעה בטוהר המידות. כך גם העובדה, ששמה צוין בהצעתה של החברה במכרז, אינה משנה, שכן המבקשת לא קיבלה כל טובת הנאה מהחברה, בין הצדדים לא נחתם כל הסכם שהוא, ומכל מקום, "עד להכרזה על הצעת אוורגרין [החברה] במכרז ועד להוצאתו אל הפועל של הפרויקט, מדובר באפשרות תיאורטית בלבד שד"ר כהן תעניק שירותים לחברת אוורגרין סוסים" (בסעיף 32 לבקשה).

5.לבסוף, ביקשה המבקשת להתחשב בכך, שמדובר בפרויקט לאומי המופעל עבור משרד הבריאות, שתכליתו הצלת חיי אדם. הפרויקט, דורש מומחיות מיוחדת וספציפית בתחום של ניהול אורוות סוסים בתנאי GMP לצרכים רפואיים, והמבקשת היא מבין המומחים היחידים בישראל בתחום זה. לכן, אם יימנע ממנה להעניק את שירותיה לפרויקט, עלול הדבר לסרבל ולעכב את קידומו. בצד זה, ציינה המבקשת, כי נכון למועד כתיבת הבקשה, טרם התקשר משרד הבריאות בהסכם עם החברה "ונכון למועד זה, אין צפי להפעלתו" (בסעיף 46 לבקשה). כן ציינה המבקשת כשיקול לטובת קיצור תקופת הצינון את "תפקידה הזוטר, יחסית" במכון, שאינו מנהלי במהותו אלא מקצועי-ביצועי, כמו גם את העובדה, שהיא נמנתה על הרף התחתון ביותר של דרג הביניים (דרגה 42 בדירוג המהנדסים), לגביו נקבעה בהנחיית היועמ"ש נקודת מוצא של ששה חודשי צינון (בסעיפים 14 ו-22 לבקשה).

6.המשיבה, מצידה, הביעה את הדעה, כי אין להיעתר לבקשה לקיצור תקופת הצינון, וזאת מהטעמים הבאים: מתוקף תפקידה כמנהלת האורווה, הייתה המבקשת "הגורם המקצועי הבלעדי" אשר קיים קשרי עבודה רציפים עם החברה (בסעיף 11 לתגובה); המבקשת שימשה בתפקיד ניהולי במכון, הדומה במהותו לדרג הבכיר בדרג הביניים, ובמסגרתו, הייתה זו אשר יזמה ואישרה את ההתקשרויות עם החברה (כתמך לכך, הציגה המשיבה דוגמאות של הזמנות של המכון בנידון, בנספח ז' לתגובה); מבדיקה שביצעה המשיבה, ובניגוד לטענתה של המבקשת, עולה, כי לאורך השנים, היקף ההתקשרויות של המכון עם ד"ר בלגה היה גבוה יותר ביחס להתקשרויות של המכון עם וטרינרים אחרים, אשר גם הם היו חתומים על הסכם מסגרת למתן שירותים דומים למכון; המבקשת יצרה קשר עם החברה בכל הנוגע להתמודדות במכרז וכך גם ציינה החברה בטפסי המכרז את המבקשת כווטרינרית מטעמה, מבלי ליידע את המכון ובניגוד להוראת פסקה 43.623 לתקשי"ר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ