אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון מנשה אלונה נ' אבו שרקייה

ועדה מקומית לתכנון מנשה אלונה נ' אבו שרקייה

תאריך פרסום : 08/05/2010 | גרסת הדפסה
צ"א
בית משפט השלום חדרה
30673-03-10
05/05/2010
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון מנשה אלונה
הנתבע:
כדרה אבו שרקייה

החלטה

1.זוהי בקשת המבקשת, הועדה המקומית לתכנון ובנייה מנשה אלונה בגדרה מבוקש, כי יינתן צו הריסת בית מגורים המצוי בגוש 12166 בחלקה 21 בכפר ערערה (להלן :"המבנה ") , וזאת לפי סעיף 212 לחוק התכנון והבנייה התשכ"ה- 1965 (להלן : "החוק") עפ"י הבקשה, מבוקש להטיל על הועדה המחוזית לתכנון ובנייה ביצוע הצו שיינתן, ככל שיינתן.

2.לטענת המבקשת, במסגרת תיק עמ"ק 1/05 (בית המשפט השלום בחדרה) הורשעה המשיבה בבניית מבנה מגורים ששטחו כ- 250 מ"ר בקרקע חקלאית, ללא היתר בנייה כדין. עפ"י גזר הדין שניתן על ידי בית המשפט ביום 5.4.2006 (המוצג- מב/1), הוטלו על המשיבה העונשים שלהלן: תשלום קנס בסך 30,000 ₪, חתימה על התחייבות כספית בסך 15,000 להימנע מביצוע עבירה על סעיף 210 לחוק וזאת למשך שלוש שנים ותשלום אגרה בסך 7,607. כמו- כן חוייבה המשיבה להרוס את המבנה נשוא האישום וזאת בתוך 15 חודשים זולת אם יהיה לה היתר כדין, ואם לא תהרוס המשיבה את המבנה "תהא רשאית הועדה המקומית לתכנון ובנייה מנשה אלונה להרוס את המבנה, תוך שלושה חודשים מתום התקופה הנ"ל, ותוך חיוב הנאשמת בהוצאות ההריסה" (סעיף 4 לגזר הדין).

3.עוד טענה המבקשת, כי בביקורת שנערכה בחלקה הנ"ל נמצא, כי המשיבה טרם ביצעה צו ההריסה, אף שלא הוצא היתר למבנה. לפיכך, הגישה המבקשת כתב אישום כנגד המשיבה המייחס לה אי קיום צו שיפוטי והתיק נקבע ליום 10.9.09. במהלך הדיון הוצגו ע"י ב"כ המשיבה מסמכים רפואיים משנת 2008, לפיהם סובלת המשיבה "מאי ספיקת לב כרונית, אי ספיקת כליות כרונית, מחלת הפרקנסון, אפלפסיה, יתר לחץ דם, קוצר ראיה קשה, דלקת פרקים כרונית ומאז שעברה ניתוח לתיקון שבר בפרק יד שמאל היא מרותקת למיטתה" (ראו האמור בסעיף 10 לבקשה). לפיכך נקבע בהחלטת בית המשפט שדן בכתב האישום מיום 10.9.09, כי התיק ייקבע להוכחות ביום 1.12.09 ללא נוכחות הנאשמת- המשיבה.

4.לאור מצבה הרפואי של המשיבה - כך לטענת המבקשת- נוצר מצב אבסורדי, שבו החוטא יוצא נשכר; זאת מאחר וככל הנראה לא ניתן יהיה לשפוט את המשיבה בגין הפרת צו בית המשפט שהורה לה להרוס את המבנה. לפיכך, טענה המבקשת, כי בנסיבות העניין מתקיים התנאי האמור בסעיף 212 (5) לחוק, שכן מחד אין חולקין כי הבניין הוקם ללא היתר והוא עומד על תילו, אף שאין לגביו היתר בנייה, ומאידך, "הנאשמת אינה מסוגלת לעמוד לדין" (ראו האמור בסעיף 16 לבקשה).

5.לפיכך, מבקשת המבקשת כי בית המשפט יפעיל סמכותו בהתאם לסעיף 212 לחוק ויוציא צו הריסה ללא הרשעה, שיבוצע על ידי הועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

6.המשיבה לא הגישה תגובה מטעמה, וב"כ התייצב לישיבה שהתקיימה בפני ביום 5.5.2010 וטען בשם המשיבה. לטענת ב"כ המשיבה, יש מקום לדחות את הבקשה על הסף, לאור העובדה, כי אין מקום בנסיבות העניין להפעיל את סעיף 212 הנ"ל, מאחר וניתן צו הריסה שיפוטי בהתאם לסעיף ,205 לחוק והועדה המקומית תוכל לבצעו.

7.לאחר הדיון שהתקיים בפני ביום 5.5.2010, הגישה המבקשת לעיוני פסק דין שלטענתה תומך בעמדתה, לפיה מוסמך בית המשפט, בנסיבות שנוצרו, להפעיל סמכותו לפי סעיף 212 לחוק, ליתן צו הריסה ללא הרשעה ואף להטיל ביצועו על הועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

המסגרת הנורמטיבית:

8.סעיף 212 לחוק התכנון והבנייה קובע, כי לבית המשפט סמכות ליתן צו הריסה ללא צורך בהרשעת מבצע עבירת בנייה וזאת בהתקיים תנאים המנויים בסעיפיו הקטנים של הסעיף. לשון הסעיף קובעת כדלקמן:

"נעברה עבירה בבנין לפי פרק זה, ואילו הורשע עליה אדם היה בית המשפט רשאי לצוות כאמור בסעיף 205, רשאי הוא לצוות כן אף ללא הרשעה, ובלבד שחלה אחת הנסיבות האלה:

(1)אין למצוא את האדם שביצע את העבירה;

(2)אי-אפשר או בלתי מעשי הוא למסור לו הזמנה לדין;

(3)מי שהיה בעל הבנין בשעת ביצוע העבירה וביצע אותה איננו בעל הבנין עוד;

(4)אין להוכיח מי ביצע את העבירה;

(5)מי שביצע את העבירה מת או אינו בר-עונשין מסיבות שאין בהן כדי לעשות את פעולתו חוקית."

9.עיון בסעיף מעלה, כי הוא נועד למקרים בהם נעברה עבירת בנייה בבניין, בניגוד להיתר בנייה או ללא היתר באחת הנסיבות האמורות בסעיפים קטנים (1) עד (5) "ואילו הורשע עליה אדם היה בית המשפט רשאי לצוות כאמור בסעיף 205" (היינו ליתן צו הריסה במסגרת גזר הדין). שני תנאים לחלות הסעיף, אפוא, האחד הוא התקיימות אחד התנאים האמורים בסעיפים הקטנים והאחר, שאילו היה הבונה מורשע בעבירה, ניתן היה ליתן צו הריסה לפי סעיף 205 לחוק. לשני התנאים שלעיל, יש להוסיף תנאי שלישי שנקבע בפסיקה והוא קיומו של אינטרס ציבורי ברור ומובהק, המצדיק מתן צו הריסה ללא הרשעה (ראו רע"פ 8025/09 מחמד חאפז אבו אלדבעאת נ' מדינת ישראל (עיריית ירושלים) (טרם פורסם- ניתן ביום 26.1.2010).

10.הסעיף נועד למקרים שבהם לא ניתן ליתן צו הריסה לפי סעיף 205 (במסגרת גזר דין), וזאת לאור העובדה, כי לא ניתן להגיש כתב אישום כנגד אותו עבריין בנייה, או לא ניתן לנהל הליכים פליליים כנגדו מחמת שאין אפשרות למצוא אותו אדם (סעיף קטן (1)), לא ניתן למסור לו הזמנה לדין (סעיף קטן (2)), מי שהיה בעל הבניין בעת ביצוע העבירה אינו בעל הבניין עוד (סעיף קטן (3)), אין להוכיח מי ביצע את העבירה (סעיף קטן (4)) או "מי שביצע את העבירה מת או אינו בר-עונשין מסיבות שאין בהן כדי לעשות את פעולתו חוקית"(סעיף קטן (5)) . המשותף בין כל המקרים שמונה הסעיף, הוא העדר יכולת המאשימה לפעול בהליכים הפליליים הרגילים כנגד עבריין הבנייה, וכפועל יוצא מכך, העדר יכולת המאשימה "להשיג" גזר דין הכולל צו הריסה לפי סעיף 205 לחוק.

הכרעה:

11.אין חולקין, כי המבקשת עותרת למתן צו הריסה מכח סעיף 212 (5) (ראו סעיף 15 לבקשת המבקשת). לטענת המבקשת, הואיל והמשיבה אינה ברת עונשין ולא ניתן לפעול כנגדה ע"י ניהול הליכים פליליים בגין עבירת הפרת צו שיפוטי, הרי יש להעדיף את האינטרס הציבורי ולהוציא צו הריסה שביצועו יוטל על הועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ