אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון מורדות הכרמל נ' קסלסי ואח'

ועדה מקומית לתכנון מורדות הכרמל נ' קסלסי ואח'

תאריך פרסום : 02/06/2011 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט לענינים מקומיים קריית ביאליק
6008-04-09
02/06/2011
בפני השופט:
לובנה שלאעטה חלאילה

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון מורדות הכרמל
הנתבע:
1. שלום קסלסי
2. אנט קסלסי

גזר-דין

גזר דין

1.הנאשמת מס' 2 (להלן "הנאשמת" (הורשעה, לאחר שמיעת ראיות, בעבירה של שימוש במקרקעין ללא היתר, לפי סעיפים 204 ו – 208 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה – 1965 (להלן "החוק").

2.מדובר בשימוש במבנה מקונסטרוקציית מתכת וקירות פח מקורה בגג אזבסט במידות של 5 מ' * 3 מ', סה"כ 15 מ"ר.

3.בטיעוניו לעונש ביקש ב"כ המאשימה להטיל על הנאשמת קנס כספי מתון, נוכח השימוש רב השנים שנעשה במקום מבלי שיינקטו נגד הנאשמת הליכים כלשהם וצו הריסה שביצועו יהא תוך זמן קצר. ב"כ המאשימה טען כי המבנה נמצא בשטח ציבורי שמיועד לדרך ומכאן יש ליתן לנאשמת אורכה קצרה להתארגנות ולא מעבר לכך, תוך שנתבקשה הטלת צו ההריסה על המאשימה למקרה שזה לא יבוצע ע"י הנאשמת בפרק הזמן שייקבע.

4.לעניין הקנס, ביקש ב"כ הנאשמת התחשבותו של ביהמ"ש והטלת קנס סמלי, כאשר מדובר במבנה העומד על תילו עשרות שנים (כך נטען) מבלי שייעשה דבר בעניינו ע"י הרשויות.

לעניין צו ההריסה, ביקש ב"כ הנאשמת להגיש טיעונים קצרים בכתב, ולאחר שניתנה לו רשות ע"י ביהמ"ש לעשות כן, הוגשו טיעונים כאמור.

5.ב"כ הנאשמת טוען, למעשה, כי אין מקום ליתן צו הריסה למבנה, כאשר הוא מבסס טיעון זה על שלושה אדנים שונים :

א. המאשימה לא ציינה בכתב האישום כי היא עומדת לעתור להריסתו של המבנה, בהתאם לסע' 205 לחוק התכנון והבניה, אם וכאשר תורשע בעבירה.

ב. ביהמ"ש לא מוסמך ליתן צו הריסה כאשר העבירה בה הורשעה הנאשמת הינה עבירה של שימוש ללא היתר, להבדיל מעבירה של בנייה ללא היתר.

ג. עפ"י סע' 205 לחוק התכנון והבניה, ביהמ"ש רשאי ולא חייב ליתן צו הריסה וב"כ המאשימה לא הביא בפני ביהמ"ש את השיקולים המצדיקים, בנסיבות המקרה, מתן צו להריסת המבנה.

דיון ומסקנות

6.ראש וראשון אומר כי אין כל חובה בדין לציין בכתב האישום את כוונתה של המאשימה לעתור - ככל שיורשע הנאשם - למתן צו הריסה. עפ"י החוק (סע' 85 לחוק סדר הדין הפלילי), המאשימה מחויבת בכתב האישום להביא את העובדות המהוות את הפרשה נשוא כתב האישום ואת הוראות החיקוק הקובעות את העבירה ואולם אין חובה להביא בכתב האישום את רצונה לעתור לצו הריסה (ראה לשם השוואה הוראת סע' 15א לחוק סדר הדין הפלילי, המחייבת תובע לציין בכתב האישום, או במועד אחר לפני תחילת המשפט, כי קיימת אפשרות שיעתור להטלת עונש של מאסר בפועל אם יורשע הנאשם).

יצוין כי אם העונש הצפוי בגינה של העבירה אינה נקוב בהוראה הקובעת את האיסור שהופר, יש לציין בכתב אישום את סעיף ההוראה העונשית המתאימה, אלא שמתן צו הריסה אינו בגדר עונש הניתן למי שהורשע בעבירה לפי החוק ומכאן שאין חובה לציין את סע' החיקוק הרלוונטי.

צו הריסה לפי סע' 205 לחוק מטרתו אינה עונשית, אם כי החזרת מצב המקרקעין לקדמותם בטרם נעברה העבירה ובטרם בוצעה הבנייה האסורה, הכול על מנת לקדם את תכלית דיני התכנון והבניה ואת האיזון הנאות אותו הם מבקשים להשיג.

בעניין זה אני מפנה לע"פ 3490/97 אליהו יצחק נ' הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כפר סבא, פ"ד נב (1) 136, עמ' 141, שם נקבע "תכליתו של צו הריסה לפי סעיף 205 הנ"ל היא, להחזיר את המצב לקדמותו ולסלק מבנה שהוקם תוך הפרת החוק לבל ימצא חוטא נשכר...".

עוד אני מפנה לדברים שנכתבו בספרו של י. קדמי על סדר הדין בפלילים (עמ' 923, חלק שני, מהדורה תשיעית) לפיהם "מתכוונת התביעה לבקש בעקבות הרשעה בדין נקיטה באמצעי 'נוסף' על העונש, כגון: פסילה מהחזק ברשיון נהיגה, מתן צו הריסה או איסור שימוש, מתן צו סגירה או הפסקת עבודה וכיוצ"ב – הגישה המקובלת היא, כי אין חובה עליה לציין את הוראת החוק המסמיכה נקיטה באותו 'אמצעי' נוסף, ב'הוראות החיקוק'; וזאת משום שאין מדובר ב'עונש' מסוים הקבוע לצד העבירה, אלא בהוראה עונשית כללית, שהנאשם חייב להיות ער לה" (בעניין זה ראה גם ע"פ (נצ') 1323/06 חברת בני חליל סלימאן בע"מ נ' מדינת ישראל).

זה המקום לציין כי לא עלה בידי לאתר, במאגרים המקוונים, את פסה"ד אליו הפנה ב"כ הנאשמת בהקשר זה (ת"פ 1/97) ולא ברור באיזה הקשר נאמרו הדברים שצוטטו בטיעוני ב"כ הנאשמת. מכל מקום, מדובר בפס"ד המשקף, לטעמי, גישה שונה מהגישה המקובלת בפסיקה ואשר נשענת על הוראת סע' 85 לחוק סדר הדין הפלילי ועל כך שמתן צו הריסה אינו בגדר עונש הניתן בגין הפרת החוק.

7. הטענה של ב"כ הנאשמת לפיה ביהמ"ש רשאי להורות על צו הריסה רק במקרה של הרשעה בעבירת בנייה ללא היתר, להבדיל מעבירת שימוש, דינה להידחות.

עיון בסעיפים 145, 204 ו – 205 לחוק מלמד כי אין כל מגבלה למתן צו הריסה רק נגד מי שהורשע בעבירה של בנייה.

בהקשר זה אני מפנה לדבריו של ביהמ"ש המחוזי בירושלים (כב' השופט נועם) בע"פ (40387/97 משה לוי נ' מדינת ישראל) שם נאמר "בכל הנוגע לצו לסילוק המבנים הניידים מהמקרקעין, הרי שצו זה ניתן בהתאם לסעיף 205 לחוק, אשר מקנה לבית-המשפט, במסגרת גזר-הדין, סמכות ליתן הוראות נוספות שתכליתן להתאים את המבנה הבלתי חוקי למצב התכנוני הקיים. מטרת הצווים מכוח סעיף 205 לחוק נושאת אופי תכנוני בעיקרו, ואין מדובר למעשה בסנקציה עונשית נוספת. הצווים נועדו להסיר את המפגע שהסבה הבנייה נושא ההרשעה למרקם התכנוני, בין על-ידי ההריסה, פירוק או סילוק, ובין באמצעות התאמת הבנייה לתכנית המיתאר ולהיתר בנייה, וזאת בכדי שלא לאפשר לנאשם להשתמש בפרי עוונו וליהנות ממנו. צו כאמור, ניתן להוציא הן כנגד מי שהורשע בהקמת המבנה, והן כנגד מי שהורשע אך בגין שימוש בו" (הדגשה שלי ל.ש.ח.) (ראה גם ע"פ 2775/08 ג'ומעה חמוד נ' מדינת ישראל).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ