אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון הגליל המזרחי נ' עמותת ג'מעית אלבר ואלאחסאן

ועדה מקומית לתכנון הגליל המזרחי נ' עמותת ג'מעית אלבר ואלאחסאן

תאריך פרסום : 02/04/2013 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
14267-02-13
24/03/2013
בפני השופט:
אסתר הלמן

- נגד -
התובע:
הועדה המקומית לתכנון ובניה הגליל המזרחי
הנתבע:
1. עמותת ג'מעית אלבר ואלאחסאן
2. עמותת ג'מעיית אלח'יר ואלעטאא בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.בפני ערעור על גזרי דינו של בית המשפט קמא, במסגרתם הורה למשיבות להפסיק את השימוש במבנים המצויים במתחמי מסגדים בכפר טורעאן, כגני ילדים, וזאת בתוך שנה מיום מתן גזר הדין.

2.המשיבות הן עמותות המפעילות גני ילדים בכפר טורעאן. שניים מהגנים פועלים בתוך מבנים המשמשים כמסגדים (המסגד המערבי והמסגד המזרחי).

3.נגד המשיבות הוגשו כתבי אישום בהם הואשמו בביצוע עבירות על חוקי התכנון והבנייה. הדיון בערעורים על גזרי הדין התקיים במאוחד, על פי הסכמת הצדדים.

על פי כתב האישום הפעילה המשיבה מס' 1 גן ילדים בקומת הקרקע של המסגד. העבודות והשימוש נעשו ללא היתר ומהווים שימוש חורג. המשיבה מס' 2 הפעילה ללא היתר ותוך שימוש חורג, גן ילדים בקומת המרתף של המסגד האחר, ותוך סטייה מהיתר.

4.המשיבות לא כפרו בעובדות שיוחסו להן בכתב האישום, אולם טענו כי בפיהן הגנה מן הצדק המצדיקה ביטול כתבי האישום. לאחר שנדחתה טענה זו, הורשעו המשיבות בביצוע העבירות שיוחסו להן בכתבי האישום, קרי ביצוע עבודות ושימוש הטעונים היתר, ללא היתר, בניגוד לסעיפים 145(א), 204(א) ו-208 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965.

5.בית המשפט קמא דן כל אחת מן המשיבות לתשלום קנס בסך 20,000 ₪, חייבן לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירה בסך 20,000 ₪, וכן הורה להן להפסיק את השימוש במבנים, וזאת בתוך 12 חודשים ממועד מתן גזר הדין, אלא אם כן יהא בידן היתר כדין.

6.החלטת בית המשפט קמא באשר למועד הפסקת השימוש ניתנה לאחר שהמערערת הסכימה כי הצו ייכנס לתוקפו ביום 30/8/13, בכדי לאפשר המשך פעילות הגן עד לסיום שנת הלימודים הנוכחית, אולם התנגדה לכך שתינתן ארכה נוספת. לעומת זאת, ב"כ המשיבות עתר ליתן להן ארכה להפסקת השימוש עד ליום 30/8/14, או עד סוף שנת 2013.

7.ערעור הועדה מצומצם לקביעה כי הצו ייכנס לתוקפו ביום 24/12/13. המערערת מבקשת לקבוע כי הצו יכנס לתוקפו עם סיום שנת הלימודים הנוכחית.

8.לאחר ששמעתי טיעוני הצדדים, שוכנעתי כי דין הערעור להתקבל.

9.על פי כתבי האישום, שבעובדותיהם הודו המשיבות, קיום העבירות נודע עוד ב-28/6/11 (ביחס למשיבה מ' 1) ובתאריך 21/7/11 (ביחס למשיבה מס' 2). כתבי האישום הוגשו בחודש ספטמבר 2011. יוצא שחלפה למעלה משנה מאז הוגשו כתבי האישום ועד מתן גזר הדין, במהלכם המשיכו הגנים לפעול.

10.הכלל הוא כי גזר דין, ככלל, יש לבצע קרוב ככל הניתן למועד הינתנו. הדברים נכונים ביתר שאת בכל הנוגע לצווים שנועדו להפסיק ביצוען של עבירות על חוק התכנון והבניה, גם אם חל שיהוי בנקיטת הליכי האכיפה (ראה רע"פ 3584/11 יד שלום אלון נ' הוועדה המקומית לתכנון ובניה חבל מודיעין).

11.דחיית ביצוע צו איסור השימוש, לאחר שהמשיבות כבר הורשעו בביצוע העבירות ואין חולק כי הן משתמשות במבנים המשמישים כמסגד שימוש חורג, יכולה להיות מוצדקת ככל שהיא נדרשת לשם התארגנות ועל מנת למנוע עוגמת נפש מצדדי ג' שהגנים המופעלים במבנים משרתים אותם ונותנים מענה לצרכי החינוך של ילדיהם.

12.צודקת המערערת בטענתה כי מתן ארכה לביצוע צו הפסקת השימוש עד לאמצע שנת הלימודים הבאה תערים קושי רב בפני ביצוע הצו, שכן להפסקת פעילות הגן בעיצומה של השנה ישנן השלכות רחבות היקף. ניתן לומר כי ברור כבר עתה שהמערערת תתקשה לאכוף קיום הצו, שכן ביצועו במתכונת הנוכחית תסב פגיעה חמורה לעשרות ילדים ולהוריהם, אשר ימצאו עצמם ללא מסגרת חינוכית באמצע שנת הלימודים.

13.המערערת מפנה בנוסף, להחלטה שניתנה בערר שהגישו המשיבות על החלטת משרד החינוך שלא לחדש את רישיונן להפעיל גן ילדים בשנת הלימודים תשע"ב (החלטה שנסמכה על הפעלת הגן ללא היתר לשימוש). ועדת הערר קיבלה את ערר המשיבות והורתה על מתן הרישיון באופן זמני עד סוף שנת הלימודים והוסיפה כי על המשיבות להמציא היתר או לעבור למבנה חלופי, שאם לא כן לא תוכלנה להישען על העובדה שהרישיון חודש. הפסקת פעילות הגנים בסוף שנת הלימודים, לעמדת המערערת, עולה בקנה אחד עם החלטת ועדת הערר.

14.ב"כ המשיבות טען כי הבקשה לחידוש הרישיון צריכה להיות מוגשת למשרד החינוך עד 4.4.13 והטיפול בבקשות מסוג זה אורך כ- 6 חודשים. לטענתו, חשוב למשיבות כי במועד קבלת ההחלטה (בערך באוקטובר 2013), לא תהיינה המשיבות במצב של מפירות חוק. לא שוכנעתי כי בטענה זו כדי להצדיק הארכת המועד לביצוע הצו עד לחודש דצמבר 2013. יש להניח כי בעת שתישקל הבקשה למתן הרישיון על ידי משרד החינוך, תילקח בחשבון העובדה שניתן צו להפסקת השימוש, אשר עתיד להיכנס לתוקפו בעיצומה של השנה, אלא אם כן יהא בידי המשיבות היתר לשימוש שהן עושות במבנים. מבחינה זו, אינני רואה כל הבדל בין הצורך להפסיק את השימוש בסוף שנת הלימודים לבין כניסת הצו לתוקף באמצע שנת הלימודים הבאה, בכל אחד מן המקרים, תהא לעובדה זו השלכה על החלטת משרד החינוך, כפי שניתן ללמוד גם מהחלטת ועדת הערר.

15.באשר להיבט התכנוני, מסכים גם ב"כ המשיבות כי השגת ההיתר איננו בהישג יד, וכי נדרש אישור של תוכנית מפורטת, כאשר בשלב זה הליכי התכנון לא יקודמו בשל עמדת בעלי הקרקע/המועצה המקומית.

16.התוצאה היא, שלא הייתה כל הצדקה לקביעה כי צווי איסור השימוש יכנסו לתוקפם לאחר שנה ממתן גזר הדין. קביעה זו טומנת בחובה קושי ממשי לאכוף ביצוע הצווים ועלולה להכשיל צדדי ג', אשר ירשמו ילדיהם לגנים, מבלי לדעת כי שעריהם עלולים להסגר במהלך השנה.

17.ככל שתהיה התקדמות בהליך התכנוני באפשרות המשיבות לפנות לבית המשפט בבקשה להארכת המועד לביצוע הצווים.

18.לא מצאתי ממש בטענת ב"כ המשיבים כי מועד כניסת הצווים לתוקף אוזן עם יתר רכיבי גזר הדין, ולכן לא ניתן להתערב רק בו. יתרה מכך, גזר הדין בכללותו, גם לאחר קבלת הערעור, איננו מחמיר עם המשיבות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ