אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים נ' עווד ואח'

ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים נ' עווד ואח'

תאריך פרסום : 13/05/2010 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום עכו
27168-09-09
10/05/2010
בפני השופט:
רחמים צמח

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים
הנתבע:
1. אמיר עווד (נמחק)
2. אבראהים עווד
3. היתאם עווד (נמחק)

הכרעת-דין,גזר-דין

הכרעת דין

הנאשם הועמד לדין בגין בניית מרפסת מקורה בקומת מרתף בבניין קיים בצד המערבי בכיוון הכביש בשטח של כ- 32 מ"ר ואשר חלק ממנה בשטח של כ- 8 מ"ר נבנה בתוואי הכביש.

כמו כן בניית קורות מבטון ואבן בצד המערבי באורך של כ- 20 מ' אורך ובצד דרומי באורך של 10 מ' אורך בתוואי הכביש וכל זאת באדמה שייעודה ציבורית ומגורים.

הנאשם כפר בעובדות כתב האישום ונשמעו עדויות בהן עדותו של מפקח מטעם המאשימה, מר יוסף אשמוז, הנאשם ועדים מטעמו.

לטענת ב"כ המאשימה הנאשם קיבל היתר בנייה אשר מבוסס על גרמושקה המהווה חלק בלתי נפרד ממנו , בגרמושקה זו (ת/2) סומנו קירות המיועדים להריסה (מדובר בקירות בצד המערבי של הבניין השייך לנאשם). הנאשם לא הרס את הבנייה ההרוסה ולא רק זאת שהוא הוסיף ובנה בצד המערבי קורות מברזל על הקיר הקיים ועליהן מתח כאמור קירוי של קומת המרתף. נשמעו עדויות באשר ל"הבנת" הנאשם כי עליו להרוס את הבנייה המופיעה בצהוב בגרמושקה , הן מפי המפקח העד אשמוז והן מפי המהנדס של הנאשם , מר סדיק אחמד, וגם העד מר בדיע נאכד נשאל על ידי ב"כ המאשימה בעניין "הבנתו" את המשמעות של קיום סימונים צהובים בגרמושקה.

העד אשמוז העיד כי המשמעות המייידית של סימון צהוב בגרמושקה הינה כי השטח המסומן הינו ללא היתר ומיועד להריסה. כמו כן המשיך והעיד כי משמעות הדבר הינה כי על מבקש ההיתר לבצע את ההריסה. הדבר איננו עולה במפורש בהיתר הבנייה (ת/1) . הוא גם איננו עולה מהמסמך נ/1 מיום 19.1.99. לדברי העד אחמד סדיק , רק בשנתיים – שלוש האחרונות התקבל נוהל בועדה כי קווים המסומנים בצהוב אשר מיועדים להריסה ומהווים תנאי לקבלת ההיתר מחייבים הריסה לפני קבלת ההיתר או לחילופין במקרים שבהם לא ניתן לבצע הריסה מיידית נדרש מבקש ההיתר להפקיד ערבות בנקאית להבטחת ביצוע ההריסה.

עוד עולה מהעדויות, לכאורה, כי לא היתה חובה לבצע הריסה כתנאי לקבלת ההיתר אלא רק לסמן את המיועד להריסה. בנקודה זו אשר נתונה לפרשנויות שונות של הצדדים אני מוכן לאפשר לנאשם להיהנות מהספק ולקבל את עדותו של מר סדיק אחמד , כי כאשר הועדה דורשת הריסה כתנאי לקבלת ההיתר היא מעכבת את מתן ההיתר עד להריסה או עד למתן ערבות בנקאית.

אני שוכנעתי כי טענת הנאשם שעירית שפרעם בנתה את הקיר המערבי כקיר תומך לכביש וכקיר שנועד למנוע נפילת מכוניות שנוסעות על הכביש לתחום ביתו והכניסה לביתו של הנאשם, הינה טענה שמבוססת למדי ואני קובע כי הקיר המקורי נבנה על ידי עירית שפרעם, זאת בהסתמך גם על המכתב נ/2, שכתב הנאשם לראש העיר שפרעם ועל המכתב נ/4 שלטענת העד נכאד נכתב על ידי ראש עירית שפרעם ביום 15.4.87.

נותרו איפוא התוספות שהנאשם הוסיף מעל הקיר האמור , אותן עשה הנאשם ואף את זאת אני קובע בודאות.

ראשית, הנאשם העיד כי בשני מקרים התהפכו מכוניות בתוך הכניסה לביתו מעבר לקיר בצד המערבי שבנתה העיריה והוא ראה בכך סכנה לשלום בני משפחתו ולפיכך ראה נחיצות לבנות הגבהה לקיר שנעשתה במוטות ברזל כפי שעולה מהתמונה ת/4 ומהתמונה נ/5 שהגיש הנאשם.

שנית, מכתבו של הנאשם לב"כ הועדה מיום 12.12.09 (ת/10) , בו מציין הנאשם כי הקיר התומך נבנה לפני כ- 25 שנה על ידי העיריה ו"לפני כשלוש שנים" , כך מציין הנאשם במכתבו, נתגלו סדקים בקיר שנטה להתמוטט והדבר היווה סכנה ממשית לעוברי אורח , לתושבי השכונה ולדיירי הבית , ולכן , כך כותב הנאשם "נאלץ החתום מטה לעשות את עבודות החיזוק והתמיכה לקיר והגבהתו על חשבונו הבלעדי" והכל כאמור כדי למנוע סכנה לו ולבני ביתו.

במכתב זה של הנאשם שנעשה לאחר הגשת כתב האישום נגדו, יש הודאה בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

אני מקבל את גרסת הנאשם ואת טענתו כי בניית ההגבהה של הקיר האמור נועדה למניעת סכנה של נפילת כלי רכב בכניסה לביתו , דבר שהיה מסכן את בני משפחתו ולמרות שההגבהה נעשתה על הקיר שהעיריה בנתה ולא בתוך תחומי המגרש של הנאשם,דהיינו במרחק של מספר סנטימטרים מהקיר האמור, יש מקום לקבוע כי במקרה שהיה בונה בעצמו קיר תומך בתוך תחומי המגרש על חשבונו, יכול היה אמנם לטעון כי הבנייה נעשתה לצורך הגנה אך הדבר היה עלול לגרום לגלישה ולהתמוטטות הכביש בין הקיר הקיים לבין הקיר שיבנה על חשבונו, במקום שהדבר ייעשה על ידי עירית שפרעם לטובת המשתמשים בכביש.

אני סבור כי ניתן לראות בפעולת הנאשם בעניין בניית הקורות על הגדר בצד המערבי של ביתו כעניין מוצדק כדי להגן על שלומו ושלום בני משפחתו ולמנוע סכנה ולפיכך עצם בניית בנתונים האמורים, אין לראות עבירה שמחייבת הרשעה ואני מזכה אותו מבניית הקורות האמורים.

יחד עם זאת, הנאשם השתמש בקורות שבנה גם למטרות של קירוי קומת המרתף על ידי סגירת הרווחים בין הקורות בלוחות גבס, כך לטענתו, כדי לשמור על חזות אסטטית של התוספת כפי שגם רואים מהנחת אדניות על אותם "לוחות גבס" שלטענתו הקים ושלכאורה , אף זאת לטענתו, לא נועדו לשום מטרה. אציין כי גרסה זו של הנאשם איננה מקובלת עלי וזאת גם מן הטעם כי הוא טרח וסגר את אותה תוספת למעלה במעקה שיכול להצביע על שימוש במקום כמרפסת בנוסף על שימוש באותה סגירה כקירוי לקומת המרתף.

ברור כי כל תוספת שהיא גוררת בעקבותיה בנייה נוספת כדי למנוע סיכון נוסף או אפשרות של פריצה לביתו וכך הלאה.

אשר לבנייה בצד הדרומי, הנאשם הצהיר בבית המשפט כי לא ידע שצריך היתר ואילו ידע הוא לא היה בונה או שהיה הורס אותה.

עולה מהאמור לעיל כי בצד הרשעת הנאשם בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום למעט זיכוי מבניית קורות תמיכה בגדר האבן שאני קובע כי העיריה היא שבנתה אותה, מזוכה הנאשם מבניית הגדר האמורה בצד המערבי וגם מבניית הקורות שבנה עליה כדי למנוע סכנה.

ניתנה והודעה היום כ"ו אייר תש"ע, 10/05/2010 במעמד הנוכחים.

רחמים צמח, שופט בכיר

גזר דין

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ