אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים נ' מוחמד

ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים נ' מוחמד

תאריך פרסום : 02/12/2013 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום עכו
24580-11-10
21/11/2013
בפני השופט:
זהבה קאודרס-בנר

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון גבעות אלונים
הנתבע:
עבד אלעזיז מוחמד
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בשתי עבירות האחת של אי קיום צו של ביהמ"ש והשנייה בגין בנייה שלא כדין של 480 מ"ר , שתי קומות על אדמה שייעודה חקלאי.

לגבי עבירת אי קיום הרי ביום 8.4.08 הרשיע ביהמ"ש את הנאשם וגזר עליו בין היתר להרוס את המבנה נשוא כתב האישום שהיה אז ריצפה מבטון מזויין ותחילתה של בנייה בשטח של כ- 240 מ"ר , והחזרת המצב לקדמותו, וזאת תוך 3 חודשים מיום מתן גזר הדין, אלא אם ישיג הנאשם היתר בנייה כדין. כמו כן חוייב הנאשם לחתום על התחייבות כספית ע"ס 5000 ₪ ולהימנע למשך שנתיים מיום מתן גזר הדין מלעבור עבירה על החיקוק שהורשע עליו בתיק הנ"ל.

אף כי חלף זמן רב מאז המועד שנקבע לביצוע צו הריסה או לקבלת היתר בנייה, הנאשם לא רק שלא הרס את הבנייה כנדרש בגזר הדין אלא אף הוסיף ובנה שתי קומות בשטח של כ- 480 מ"ר והכל על אדמה חקלאית.

מחד, יש לציין לחובת הנאשם את מהות העבירה נשוא כתב האישום, שכן עסקינן בעבירות חמורות ונפוצות, אשר קלות לביצוע ובעצם טומנות בחובן עשיית דין עצמי בתחום הבנייה ללא היתר.

על חומרתה של תופעת הבניה ללא היתר כנדרש בחוק אשר הינה מכת מדינה, ואשר יש לעשות הכל כדי למנועה אותה, עמדה כב' השופטת גילאור בפסה"ד בעניין ע"א 1003/05 אסדי סאלח יוסף נ' ועדה לתכנון ולבניה "בקעת בית הכרם" באומרה:

"...עבירות על חוקי התכנון והבניה הפכו עוד לפני שנים למכת מדינה. מדובר בעבירות בעלות תוצאות קשות, אשר אין באמצעים העונשיים, הננקטים כלפי העבריינים כדי לחסום באופן אפקטיבי את הדרך בפני התפשטותן. יש לראות בחומרה יתרה את התופעה של בניה ללא היתר. הפרת הוראות חוק התכנון והבניה גורמות לפגיעה באינטרסים ציבוריים חשובים ומובילות לזילות שלטון החוק...".

כמו כן ברע"פ 6665/05 מריסאת נ' מ"י התבטא כב' השופט ג'בראן במילים אלו נגד תופעת הבניה הלא חוקית:

"... על העונש שנגזר על מי שמורשע בעבירות נגד חוקי התכנון ובניה לשקף את חומרת המעשים והפגיעה בשלטון החוק ולשמש גורם הרתעה נגדו ונגד עבריינים פוטנציאלים, במטרה להפוך את ביצוע העבירות לבלתי כדאיות מבחינה כלכלית. כבר נפסק בעבר, כי בתי-המשפט מצווים לתת יד למאבק בעבירות החמורות בתחום התכנון והבנייה, שהפכו לחזון נפרץ בימינו...".

ברע"פ 2809/05 גבריאל טסה נ' מ"י הביע כב' השופט אליקים רובינשטיין את דעתו בעניין החובה להביא לשירוש תופעת הבניה הלא חוקית אף אם הדבר כרוך בענישה קשה:

"... במישור הנורמטיבי, המדובר בעבירות חמורות ביותר בתחום התכנון והבניה, שבתי המשפט מצווים לתת יד למאבק בהן - שטחים גדולים ביותר של בניה ללא היתר, שטחים גדולים ביותר של שימוש חורג ואי קיום צו בית משפט לאורך שנים. במשנה תוקף – למרבה הצער – מהדהדים גם כיום, בנסיבות הישראליות, דבריו של השופט (כתארו אז) שמגר בע"פ 578/78 מדינת ישראל נ' עיסה, פ"ד לו(1) 723, 725-724, בדבר "... התוצאות הקשות הנובעות מריבויין של העבירות נגד חוקי התכנון והבניה... , לאור התנאים השוררים אצלנו צדק בית משפט השלום בקבעו כי לגבי עבירה כגון זו יש לפעול באופן החלטי על-ידי הטלת עונש מאסר לריצוי בפועל, כדי שכוונת ההקפדה על קיומם של איסורי החוק תהיה אמינה, וכדי שסלחנות יתר לא תתפרש, כפי שקורה לא אחת, כהשלמה עם קיומה של תופעה פסולה". ראו גם ע"פ 9178/85 הועדה המקומית לתכנון ולבניה גליל מזרחי נ' אבו נימר, פ"ד מא(4) 29, 31 (השופט – כתארו אז – אלון): "לצערנו, הפכו עבירות נגד חוקי התכנון והבניה לחזון נפרץ, ורבים גם טובים איש הישר בעיניו יבנה. זוהי פגיעה חמורה וקשה בשלטון החוק, המזולזל לעין השמש, ואין איש שם אל לב לאזהרות הגורמים המוסמכים ולפסקי הדין של בתי המשפט". למרבה הצער, אף שחלפו עשרות שנים, הדברים לא השתפרו, ואדרבה, הפקרות שהיא בחינת מכת מדינה פשתה והלכה. ראו לענין זה דברי השופט (כתארו אז) חשין ברע"פ 4357/01 סבן נ' הועדה המקומית "אונו", פ"ד נו(3) 49, 59: "אכן כן, תופעת הבניה הבלתי חוקית הפכה מכת-מדינה – ברבות השנים צירפה עצמה מכה זו... לעשר המכות"; בא כוח המדינה הפנה לדו"ח ועדת החקירה הממלכתית לבטיחות מבנים (ועדת זיילר) 223-221, באשר להתפשטות הנגע של עבריינות בניה, עד שבית המשפט כמעט נדרש "להתנצל" על הענשתו. ואולם, אין בתי המשפט צריכים להתנצל על מלחמה בנגע, שכיסה את הארץ, לעתים עד כדי כלימה; אדרבה ואדרבה, כל הלוחם, הרי זה מבורך...".

בפס"ד רע"פ 2809/05 כב' השופט העליון א. רובינשטיין, קבע כי "אי קיום צו שיפוטי, גם אם לעבירה זו נקבע עונש מאסר של שנה ולא מעבר לכך, יורד לשורשו של שלטון החוק ושל תורה מתוקנת, ואין כל דופי בהטלת מאסר גם בעבירה ראשונה, מה גם שמדובר בעבירה שנמשכה שנים רבות". ראה פסקי דין נוספים לגבי החמרה בעבירת אי קיום צו בימ"ש שלום עכו כב' הש' אלטר עמק 20748/05 מ-3.10.06. ביהמ"ש השלום באר שבע – כב' השופט עידו רוזין פ 2045/02 מיום 10.9.06. כב' השופט אלטר ביהמ"ש השלום עכו עמק 20713/05 מ-7.6.06. ביהמ"ש העליון ער"פ 4603/90 פדי מז, 2, 529. ביהמ"ש העליון מפי כב' השופטת א' חיות רע"פ 4203/3 מיום 29.6.03.

עבירה על פי חוקי התכנון והבנייה הינה עבירה חמורה, המחייבת ענישה הולמת לשם הרתעה.

עבירות כאמור פוגעות בשלטון החוק וגורמות ל"ג'ונגל" של בנייה, כאשר כל דאלים גבר והעבריין קובע עובדות בשטח על חשבון הציבור והתכוון המצוי בידי ועדות התכנון והבנייה. הנצחת הבנייה ללא היתר, מהווה התרסה נגד שלטון החוק וקביעת עובדות בשטח ובית המשפט העליון קבע לא אחת כי יש להטיל עונשים חמורים.

מדובר בשטח בנייה שלא כדין גדול בהיקפו כ- 480 מ"ר וזאת עוד לאחר גזר דין ראשון שהיה אמור למנוע את הנאשם מלהמשיך ולבנות והיה עליו להרוס את הבסיס המזויין שהקים לצורך הבניין.

הנאשם בהתנהגותו זו מביע לעג כלפי החוק ומבזה את הליכי המשפט בצורה הבולטת ביותר. גם אם ביהמ"ש מבין מצוקת הגברים הצעירים מהכפר אשר מבקשים להעניק לנשותיהם לעתיד בית מפואר וגדול הרי לא ניתן לעשות את זה באופן אשר יש בו התרסה ברורה כלפי החוק.

מאידך, יש להתחשב בהודאת הנאשם בהזדמנות הראשונה, ובכך חסך זמן שיפוטי יקר, כמו כן לקחתי לתשומת ליבי את העובדה כי המדובר בבחור צעיר אשר זה עתה נישא ומנסה לבנות את חייו המשפחתיים. כמו כן שמעתי מאת הסניגור על המהלכים והתהליכים אשר נעשים באיזור לעניין שינוי ייעוד המקרקעין והכשרת כל השכונה שנבנתה לא רק ביתו של הנאשם למגורים. אך עדיין האפשרות להשיג היתר נראית לא ברורה מבחינת מועדה.

מתחם הענישה המתאים וההולם בתיק זה לאור הנסיבות המפורטות הוא:

מאסר על תנאי , קנס הולם ומשמעותי אשר יהיה בו יכלול קנס לגבי אי ציות לגזר הדין וכן קנס לגבי הבנייה שלא כדין וכן מימוש ההתחייבות עליה חתם הנאשם ביום מתן גזר הדין , דהיינו התחייבות א' וכן התחייבות נוספת לגבי אי קיום צו של בימ"ש. לגבי הבנייה שלא כדין , כפל אגרה, צו הריסה והתחייבות שלא לעבור עבירה נוספת של בנייה שלא כדין.

*מאסר על תנאי בן 3 חודשים למשך 3 שנים והתנאי הוא כי הנאשם לא יעבור בתקופה זו על עבירות פי סעיפים 210 וסעיף 204 א' וג' לחוק התכנון והבנייה תשכ"ה 1965 ויורשע בהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ