אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ויצמן ואח' נ' תמיר

ויצמן ואח' נ' תמיר

תאריך פרסום : 19/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
26693-05-11
12/11/2013
בפני השופט:
מיכאל תמיר

- נגד -
התובע:
1. אלון ויצמן
2. גלי ויצמןשניהם

הנתבע:
1. דניאל מרדכי תמיר
2. עו"ד

פסק-דין

פסק דין

פסק הדין ניתן בתביעה כספית בסך של 519,100 ₪ שהגישו התובעים נגד הנתבע.

להלן עיקרי טענות התובעים בכתב התביעה:

התובעים רצו לרכוש דירה בערד, ובחודש יולי 2008 איתרו דירה המתאימה לצרכיהם ברחוב חברון 41 / מעון 1 בערד (להלן: "הדירה") שאותה הציעה למכירה הגב' מזל ורביטסקי (להלן: "המוכרת"). לאחר ניהול מו"מ טלפוני עם המוכרת בנוגע למחיר, סוכם כי התובעים ירכשו את הדירה תמורת סך של 220,000 ₪, ואם יהיה צורך לשלם לשוכר כדי שיפנה את הדירה טרם סיום תקופת האופציה, ישולם לו סך כולל של 4,000 ₪: 2,000 ₪ על ידי התובעים ו- 2,000 ₪ נוספים על ידי המוכרת. לאחר שסוכמה העסקה העבירה המוכרת לתובע נוסח של זיכרון דברים לחתימתו.

התובע התעניין לגבי עו"ד לייצוג בעסקה לרכישת הדירה וקיבל המלצה על הנתבע. במחצית השנייה של חודש יולי 2008 פגש התובע את הנתבע במשרדו בערד, ומסר לו את פרטי הדירה והעסקה ואת זיכרון הדברים. הנתבע אמר לתובע שמדובר בעסקת "מציאה" והסכים לייצג את התובעים בעסקה. התובע שידע כי מדובר בעסקת "מציאה", הודיע לנתבע שהוא מעוניין לשלם למוכרת לאלתר 5,000 ₪ על חשבון העסקה כדי שלא "תברח", אך הנתבע הודיע לתובע כי הוא מתנגד לחתימה על זיכרון דברים ומעדיף חתימה על חוזה, ואמר שאין צורך בתשלום כלשהו למוכרת לפני החתימה על החוזה.

התובע התקשר למוכרת, הודיע לה שהנתבע מייצג אותו בעסקה והעביר את השיחה לנתבע. הנתבע אמר למוכרת בטלפון שהוא מציע לייצג גם אותה בעסקה, היא הסכימה לכך, ובעקבות זאת אמר לה הנתבע שייפגש אתה ויבדוק כל מה שצריך לצורך ביצוע העסקה.

הנתבע ביקש מהתובע לבוא עם תעודות זהות של התובעים, והתובע הגיע שוב יחד עם חמו למשרדו של הנתבע, הביא עמו את תעודות הזהות והנתבע צילם אותן.

החל משבוע לאחר מכן פנה התובע לנתבע מספר פעמים בשאלה לגבי הדירה, והנתבע הודיע לו שהוא עדיין בודק את העניין. כשלושה שבועות לאחר הפנייה הראשונה של התובע לנתבע, הגיע התובע למשרדו של הנתבע יחד עם חבר, ובאותו מעמד הודיע הנתבע כי המוכרת קיבלה הצעה טובה יותר ואיננה מעוניינת למכור את הדירה לתובעים. התובע שאל את הנתבע ממי קיבלה המוכרת את ההצעה וכמה ההצעה טובה יותר, והנתבע השיב שאיננו יודע. התובע יצא ממשרדו של הנתבע וטלפן למוכרת שאמרה שקיבלה הצעה טובה יותר, אך לא רצתה להגיד ממי קיבלה את ההצעה הטובה יותר ומה סכום ההצעה.

התובעים המשיכו לעקוב ולחפש דירה מתאימה אחרת, אך לא הצליחו למצוא כזו. זמן מה לאחר מכן החלו מחירי הדירות לעלות, ולא הייתה עוד אפשרות למצוא דירה מתאימה במחיר הנ"ל. מחודש ספטמבר 2008 ועד למועד הגשת התביעה שילמו התובעים דמי שכירות למגוריהם בסך של 49,500 ₪.

כעבור שנה נודע לתובעים באקראי כי הנתבע רכש את הדירה לעצמו. בעקבות זאת התקשר הנתבע למוכרת בניסיון לברר אתה מה קרה עם הדירה, והיא השיבה כי הדירה נמכרה למישהי ושהנתבע לא קשור לעסקה.

התביעה הוגשה בגין סך של 519,100 ₪ לפי הפירוט שלהלן: (1) 190,000 ₪ שהוא ההפרש בין השווי הנטען הדירה במועד הגשת התביעה (410,000 ₪) לבין המחיר שבו עמדו התובעים לרכוש אותה (220,000 ₪); (2) 49,500 ₪ שהתובעים טוענים כי שילמו עבור שכר דירה מספטמבר 2008 עד מאי 2011; (3) 39,600 ₪ שהוא הסכום שלהערכת התובעים גבה הנתבע בגין שכר דירה מחודש ספטמבר 2008 ועד מאי 2011; (4) 50,000 ₪ שבו מעריכים התובעים את הנזק הלא ממוני שנגרם להם (צער, סבל, עוגמת נפש); ו- (5) 190,000 ₪ נוספים בגין פיצויים עונשיים.

להלן עיקרי טענות הנתבע בכתב ההגנה:

ביולי 2008 הגיע התובע אל משרדו של הנתבע בערד, מסר לו פרטים כלליים לגבי דירה שביקש לרכוש, וביקש מהנתבע לייצגו לצורך חתימה על זיכרון דברים לרכישת הדירה.

בניגוד לטענת התובעים, הנתבע לא הביע כל עמדה בנוגע לכדאיות העסקה והדירה. כל שאמר הנתבע לתובע הוא כי אם הצדדים מעוניינים להתקשר בעסקה, יש לחתום ישירות על הסכם מכר המכיל את כל פרטי העסקה ולא על זיכרון דברים. מאחר שהתובע מסר לנתבע כי המוכרת מתגוררת במרכז הארץ, הנתבע ציין כי יוכל להציע למוכרת לייצג את שני הצדדים בעסקת המכר, ולצורך כך להיפגש עם המוכרת במשרדו ברמת גן. לאור זאת, לבקשת התובע ובעזרתו תיאם הנתבע פגישה עם המוכרת. התובע לא חתם עם הנתבע על כל הסכם או ייפוי כוח ואף לא סוכם על תשלום שכ"ט תמורת הייצוג בעסקת המכר.

עם סיום הפגישה מסר התובע לנתבע כי הוא כלל לא מעוניין לרכוש בעצמו את הדירה ולהירשם כבעליה, אלא ציין כי הוא מעוניין שהדירה תירשם על שם אשתו וחמו, ובנסיבות אלה ברי כי אין לתובע כל עילת תביעה בקשר לדירה.

למחרת, הנתבע נפגש עם המוכרת אשר מסרה לו כי מזה זמן מתנהל מו"מ בינה לבין התובע, אולם ציינה כי הדירה מושכרת לשנה עם אופציה להארכה, וכי היא אינה מעוניינת להפר את חוזה השכירות ולשלם פיצויים לשוכר. המוכרת מסרה לנתבע כי חרף קיומו של חוזה השכירות ונוכחותו של השוכר בדירה, התובע מפעיל עליה לחץ רב לחתום על הסכם מכר מידית ומעוניין לקבל את החזקה בדירה תוך שלושה חודשים לכל היותר. עוד ציינה המוכרת כי בשלב זה היא אינה מעוניינת להתקשר בעסקה עם התובע או לחתום על מסמך כלשהו, וזאת בין היתר עקב התנהלותו של התובע, וביקשה להמשיך לשקול את הנושא ולהתייעץ עם גורמים נוספים. למיטב ידיעתו של הנתבע, בשלב זה לא היה כל סיכום מחייב בין המוכרת לבין התובע, והצדדים היו מצויים בשלבי מו"מ אשר היו בו פערים משמעותיים לגבי רצונות הצדדים.

מספר ימים לאחר מכן הודיעה המוכרת לנתבע כי החליטה שלא למכור את הדירה לתובע מהסיבות המפורטות לעיל, ומיד לאחר מכן הודיע הנתבע לתובע כי המוכרת אינה מעוניינת למכור לו את הדירה. מאז נותק לחלוטין הקשר בין התובע לנתבע.

מספר ימים נוספים לאחר מכן פנתה המוכרת אל הנתבע, אמרה לו שהיא מפגרת בתשלומי המשכנתא על הדירה וביקשה מהנתבע ליידע אותה אם ישמע על רוכשים פוטנציאלים. לאחר מכן פנתה המוכרת לנתבע פעם נוספת כדי לברר האם ידוע לו על רוכשים פוטנציאלים והוא השיב כי בשלב זה לא ידוע לו על כך. בשיחה זו הציעה המוכרת לנתבע לרכוש בעצמו את הדירה.

בנסיבות המתוארות לעיל שבהן היה ברור לנתבע כי לא תתקיים עסקה בין המוכרת לתובע ולאחר שהנתבע הבהיר זאת לתובע, הסכים הנתבע להצעת המוכרת לרכישת הדירה, וזאת בתנאים טובים הרבה יותר מאלה שעליהם שוחח התובע עם המוכרת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ