אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> וינרב ואח' נ' אדרת אבשלום ואח'

וינרב ואח' נ' אדרת אבשלום ואח'

תאריך פרסום : 13/11/2011 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1589-09
09/11/2011
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:

הנתבע:
1. אדרת אבשלום
2. "אוצר חסד" קרן גמ"ח על שם שרה רבקה ורפאל רבינוביץ תאומים
3. ניסים אסייג ייעוץ וניהול

פסק-דין

פסק דין

1.עניינה של המרצת הפתיחה דנן בהחלטה שהתקבלה באסיפה הכללית של המשיבה 2 (להלן: "העמותה") ביום 19.6.2009. במסגרת אסיפה הכללית זו אושר הסכם בין העמותה לבין המשיבה 3 (להלן גם: "החברה" או "החברה היזמית") להעברת מחצית הזכויות במקרקעין שברחוב שלוש בנווה צדק, חלקות 78-77 בגוש 6927 (להלן: "המקרקעין"), שבבעלות העמותה לידי החברה (להלן: "ההסכם"). המבקשת טוענת כי להסכם אין תוקף, והיא עותרת כי בית המשפט יאסור על המשיבים לנקוט פעולה כלשהי לביצועו, ויורה על השבת המצב לקדמותו, ככל שננקטו פעולות ליישום הסכם זה.

רקע עובדתי

2.המשיבה 2 היא עמותה שנוסדה בשנת 2008 במקום אגודה עותמנית בשם "אוצר חסד" קרן גמ"ח ע"ש שרה רבקה ורפאל רבינוביץ תאומים (להלן:"האגודה"). האגודה הוקמה על ידי המנוחים שרה רבקה ורפאל רבינוביץ תאומים (להלן: "המייסדים"), שהינם סבתם וסבם של המבקשת (להלן גם: "וינרב") והמשיב 1 (להלן: "אדרת"), במטרה ל"מתן גמילות חסד ולצדקה".

המייסדים בנו את ביתם במקרקעין, והחליטו להקדיש בית זה לצדקה ולהנצחת שמם. לשם כך הם הקימו את האגודה והעבירו לבעלותה, ללא תמורה, את ביתם, במטרה שזה ישמש כתשתית כלכלית לפעילות הצדקה של האגודה.

חברי האגודה הראשונים היו המייסדים ושמונת ילדיהם, היחיד מביניהם שנותר היום בחיים הינו בנימין רבינוביץ (כיום בן 90 יבדל"א), שהוא אביהם של וינרב ואדרת.

3.לאחר פטירת רוב ילדיהם של המייסדים, התרופפה פעילות האגודה. בעקבות חקיקת חוק העמותות, התש"ם-1980 (להלן: "חוק העמותות"), ומשלא נקטה האגודה צעדים לרישומה כעמותה, היא נמחקה על ידי רשם העמותות מתוקף סמכותו על פי סעיף 62 לחוק העמותות.

בשנת 2006 התעוררה יוזמה של כמה מנכדיהם של המייסדים – וינרב, אדרת ומר יצחק הלוי – להחיות את האגודה ולרשמה כעמותה, במטרה להמשיך בדרכם של סבתם וסבם המנוחים. בעקבות יוזמה זו, אושרה החייאתה של האגודה על ידי בית המשפט, ובחודש מאי 2008 היא נרשמה כעמותה שבאה בנעליה של האגודה, תוך שהיא מקבלת את שמה ורכושה. העמותה אימצה כתקנונה את "התקנון המצוי" שבתוספת השנייה לחוק העמותות, בשינויים מינוריים אשר אינם נוגעים לענייננו (פרט למספר תנאים בהם נדרש לעמוד מי שמבקש להתקבל כחבר בעמותה).

שבעה חברים צורפו לעמותה עם הקמתה, מהם חמישה בני משפחה – מר בנימין רבינוביץ ואשתו הגב' רבקה רבינוביץ, וינרב ואדרת, שהם כאמור ילדיהם של בני הזוג רבינוביץ' (ונכדי המייסדים), ומר יצחק הלוי (גם הוא נכדם של המייסדים). כמו כן צורפו כחברים בעמותה מר רון לוינשטיין וגב' מיכל נבו, שאינם נמנים עם בני משפחת המייסדים.

עם הקמתה בחרה האסיפה הכללית של העמותה ועד, אשר מנה שלושה חברים – וינרב, אדרת ומר יצחק הלוי.

4.הנכס העיקרי של העמותה הוא המקרקעין שבבעלותה, עליהם נבנה, כאמור, ביתם של המייסדים. זהו בית המורכב משלושה מבנים וחצר פנימית, הניצבים על פני כדונם קרקע. בבית ישנן 13 יחידות, המוחזקות על ידי 11 מחזיקים שונים, חלקן משמשות לצרכי מגורים וחלקן לבתי עסק. כל המחזיקים טוענים להיותם דיירים מוגנים, ורובם ככולם אינם משלמים לעמותה שכר דירה.

5.העמותה נזקקה למשאבים כספיים, בין היתר נוכח מצבם המשפטי של המקרקעין התפוסים, כאמור לעיל, על ידי מחזיקים הטוענים לדיירות מוגנת. לכן, שקלה העמותה את האפשרות כי יימצא יזם שהעמותה תתקשר איתו בעסקה. ביום 26.8.2008 התקבלה במסגרת ועד העמותה החלטה לקונית בעניין זה, לפיה "תימשך פעילות לחיפוש יזם לנכס". יחד עם זאת, לא הוסמך במסגרת ההחלטה מי מחברי ועד העמותה לנהל משא ומתן עתידי עם יזם שיימצא, או לחתום עימו על הסכם מטעם העמותה.

מר אדרת שניסה לאתר יזם, יצר קשר עם מר ניסים אסייג, מנהל החברה היזמית. בחודשים אפריל – מאי 2009, ניהל מר אדרת עם החברה היזמית משא ומתן ביחס למכירת מחצית הזכויות במקרקעין והקמת מיזם משותף. עם גיבושו של נוסח סופי להסכם בין הצדדים, חתמה עליו החברה והוא הועבר לאישורה של האסיפה הכללית של העמותה. אישור זה היווה תנאי לקיומו של ההסכם (ראו סעיף 7 להסכם).

6.על מנת לכנס את חברי העמותה לצורך קבלת החלטה ביחס לאישור ההסכם באסיפה הכללית, זימן אדרת את חברי העמותה לאסיפה, שהייתה אמורה להתכנס ביום 19.6.2009, וזאת - באמצעות הודעות טלפוניות. ביום 16.6.2009, נפגשה וינרב עם ב"כ העמותה עו"ד מסרי, שהודיע לה כי אדרת הגיע להסכם מגובש עם חברה יזמית, וכי ההסכם כבר נחתם על ידי החברה.

7.ביום 18.6.2009 שלחה וינרב לאדרת מכתב, אותו היא בקשה שהוא יציג במסגרת האסיפה הכללית. במכתב ציינה וינרב כי היא מתנגדת לקיומה של האסיפה שהייתה עתידה להתכנס ביום המחרת ביחס לאישור ההסכם. היא ציינה כי המשא ומתן נוהל שלא כדין, שלא בתום לב ותוך הסתרה מכוונת. עוד טענה וינרב במכתב, כי היא מתנגדת לקבלתה של הגב' נאווה מסרי (רעייתו של ב"כ העמותה) כחברה בעמותה, וזאת – לטענתה – מפאת ניגוד אינטרסים.

ביום 19.6.2009, התכנסה האסיפה הכללית של העמותה. באסיפה נכחו חמישה מתוך שמונת חברי העמותה (למעט ה"ה וינרב, רבינוביץ' ונבו). באסיפה הוצג לחברים ההסכם וכן מכתבה הנ"ל של וינרב. חברי העמותה החליטו כי אין מקום לשנות את ההחלטה בדבר צירופה של הגב' מסרי כחברה בעמותה, ואישרו את ההסכם.

באותו יום (19.6.2009), חתמו ה"ה אדרת והלוי על ההסכם מטעם העמותה.

הוראות ההסכם

8.מפאת חשיבותו ומרכזיותו של ההסכם דנן והתייחסותם הפרטנית של הצדדים להוראותיו נביא להלן את עיקריו.

עניינו של ההסכם בהקמת מיזם משותף, במסגרתו תעביר העמותה לידי החברה מחצית מכלל הזכויות במקרקעין שבבעלותה, בתמורה לשירותי החברה וטיפולה בפיתוח וקידום המקרקעין ופינוי הגורמים המצויים עליהם (סעיף 27 להסכם).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ