אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> וייצמן ואח' נ' ששון ואח'

וייצמן ואח' נ' ששון ואח'

תאריך פרסום : 19/09/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
51858-08-10
15/09/2011
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
רחל וייצמן
הנתבע:
1. לאה ששון
2. עזרא ששון

פסק-דין

פסק דין

תביעות הדדיות לשיפוי כל אחד מן הצדדים בגין נזקים אשר אירעו לרכבו כפועל יוצא מתאונת דרכים מיום 19/12/09 .

לשם הנוחיות תכונה להלן, התובעת, היא גם הנתבעת שכנגד :"התובעת" ואילו הנתבעים – הם גם התובעים שכנגד:"הנתבעים" . הנתבעת שכנגד 2 – חברת הביטוח של התובעת תכונה "הנתבעת שכנגד 2".

1. לטענת התובעת , במועד הנקוב נסעה עם רכבה בנתיב הימני בכביש החוף , לפתע חשה חבטה חזקה מאחור והתברר לה כי הנתבע 2 אשר נהג ברכבה של הנתבעת 1 , לא שמר מרחק ופגע בה מאחור. לטענת התובעת בנסיבות האמורות, האחריות לתאונה מוטלת לפתחו של הנתבע 2 ומשכך, עליו ועל בעלת הרכב הנתבעת 1 לשפותה בגין הנזקים אשר אירעו לרכבה כפועל יוצא מהתאונה.

2. לטענת הנתבעים, במועד הנקוב נסע הנתבע 2 בנתיב הימני ביותר בסמוך למחלף גלילות בכביש החוף . לטענת הנתבע 2 , כקילומטר לפני המחלף סטתה לפתע התובעת ימינה לכיוון נתיב נסיעתו , הוא ניסה לעצור את רכבו ללא הצלחה ומשכך, צידו השמאלי של רכבו פגע בחלקו האחורי הימני של רכב התובעת . בנוסף, לטענת הנתבע 2 על מנת להימנע מפגיעה בתובעת הוא אף הסיט את רכבו לימין ומשכך, פגעה דופן רכבו הימנית במעקה הבטיחות ונפגעה אף היא. לטענת הנתבעים, בנסיבות האמורות,האחריות לתאונה מוטלת לפתחה של התובעת ומשכך, יש לדחות את תביעת התובעת ולקבל תביעתם הנגדית של הנתבעים במסגרתה הם עותרים לשיפויים , על ידי התובעת והנתבעת שכנגד 2, בגין הנזקים אשר אירעו להם כפועל יוצא מהתאונה.

3.בדיונים אשר התקיימו בפני העידו התובעת והנתבע 2 אשר, בין היתר, אף הדגימו בפני את התאונה באמצעות רכבי הדגמה באופן מפורט, כל אחד לגרסתו . כמו כן, הוצגו בפני תמונות הנזק לכלי הרכב המעורבים וכן, צילומי מקום התאונה.

4.התרשמתי מן העדויות , עמדתי על נסיבות התאונה, מיקום הרכבים ומיקום הפגיעות ועיינתי בכל הראיות אשר הוצגו בפני .

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ואת עדויותיהם , אל נוכח נטלי הראייה – מצאתי כי יש לדחות את התביעה הראשית ולקבל את התביעה שכנגד ולהלן יפורטו טעמי.

5.הגם נכון שעסקינן בתביעות קטנות, בהן בית המשפט מגמיש את הדרישות הקבועות בחוק, הרי שעדיין חלה על כל אחד מן הצדדים החובה להוכיח את תביעתו, וזאת בבחינת "המוציא מחברו עליו הראיה". הואיל ועסקינן בתביעות הדדיות הנטל החל על כל אחד מהתובעים בהקשר זה הינו להוכחת העובדות המשמשות בסיס לתביעתו- דהיינו את האירוע , את האחריות הנובעת מאותן עובדות, את הנזק אשר אירע לו כפועל יוצא מכך וקשר סיבתי בין הנזק לבין האירוע .

יחד עם זאת - נטל ההוכחה - הוא נטל הבאת הראיות, נקבע במשפט אזרחי נקבע עפ"י "הטיית מאזן ההסתברות". לענין זה נקבע בע"א 475/81 זיקרי נ' כלל חברה לביטוח בע"מ פ"ד מ (1) 589,598 כי:

"דרושה רק הרמת נטל ההוכחה עד למעלה מ 50% על פי מאזן ההסתברות, אלא שנחוץ להגיש ראיות בעלות משקל יתר על מנת להגיע באותם תיקים עד לשכנוע של 51% "

דהיינו , דין התביעה אליה יטה מאזן ההסתברויות כדי 51% להתקבל בעוד שדין התביעה הנגדית להדחות.

6.מן הכלל אל הפרט –

במקרה המונח בפני מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן , בדין או בראיות החיצוניות בכדי לתמוך באיזה מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו.

בחינה כאמור מעלה כי מאזן ההסתברויות נוטה לכיוון גרסת הנתבעים ומשכך, יש לקבל את תביעתם ולדחות את תביעתה הראשית של התובעת.

הראיות היחידות אשר הוצגו בפני בית המשפט , מלבד עדויותיהם של הצדדים, הינן תמונות הנזק לכלי הרכב המעורבים. תמונות הנזק מעלות כי לרכבה של התובעת נגרם נזק בחלקו הימני האחורי של הפגוש האחורי של רכבה ואילו רכב הנתבעים ניזוק בצידו הקדמי בפינתו השמאלית וכן, בחלקו הפינתי הימני. תמונות הנזק האמורות , יש בהן בכדי לתמוך בגרסת הנתבע ולשלול גרסתה של התובעת. כך, לו אמנם כטענת התובעת, היתה התאונה תאונת פגוש-חזית רגילה , כי אז היה מצופה לחזות בנזק במרכז כלי הרכב. בהקשר זה יצויין כי יתכן שנזק כאמור יהיה מהמרכז לכיוון אחד הצדדים ואולם, נזק הממוקד בצידו השמאלי של רכב הנתבע מחד ובצידו הימני של רכב התובעת מאידך, אינו מאפיין תאונה כאמור אלא שיש בו בכדי לתמוך בגרסת הנתבע 2 ולפיה, הואיל והתובעת סטתה לכיוון נתיב נסיעתו והיתה במצב אלכסוני בעת הפגיעה , בשעה שהוא ניסה להסיט את רכבו על מנת להימנע מפגיעה, כי אז נפגע החלק הימני של רכבה וצידו השמאלי של רכבו. אציין כי פגיעה כאמור בקצות שני הרכבים המנוגדים, אינה אפשרית אלא במצב בו רכבה של התובעת מצוי באלכסון לנתיב שכן, אם לא כן רכבו של הנתבע היה עובר לכאורה את מעקה הבטיחות ולחילופין הנזק אשר היה נגרם לו ממעקה הבטיחות לא היה קטן וממוקד אלא רחב הרבה יותר.

לא למותר לציין כי לגרסת הנתבעים תימוכין מסויים בגרסת התובעת אשר אישרה, במסגרת עדותה, כי השתלבה בנתיב הימני על מנת לרדת בגשר ואז הרגישה חבטה מאחור (ראה עמ' 2 שורות 11-12). דהיינו התובעת אישרה , במסגרת עדותה כי לא נסעה בנתיב זה מלכתחילה אלא שהשתלבה בו בסמוך לתאונה .

בנסיבות כפי שנקבעו על ידי לעיל, אין זאת אלא שהתובעת סטתה לנתיב נסיעתו של הנתבע באופן אשר הוביל לתאונה משכך האחריות לתאונה מוטלת לפתחה , דין תביעתה להדחות ודין התביעה שכנגד - כנגדה וכנגד מבטחת רכבה- הנתבעת שכנגד 2 להתקבל.

7.משקבעתי כי האחריות לתאונה מוטלת על התובעת הרי שעלי לבחון את הנזקים הנטענים על ידי הנתבעים. בהקשר זה, תמכו הנתבעים את נזקיהם הניתנים לתיקון בסך של 3,367 ₪ בחוות דעת שמאית המעידה על שומת הנזק . כמו כן, תמכו הנתבעים תשלום שכ"ט לשמאי בסך 500 ₪ בדרישת תשלום . משכך, הנני קובעת כי הנתבעים הרימו את הנטל להוכחת נזקים אלו אשר נגרמו להם.

8.אשר על כן הנני דוחה התביעה העיקרית ומקבלת את התביעה שכנגד. משכך, התובעת והנתבעת שכנגד 2 , ביחד ולחוד ישלמו לנתבעים ביחד ולחוד סך של 3,867ש"ח וזאת, בתוך 30 יום מהיום ובתוספת הפרשי הצמדה וריבית כדין מיום הגשת התביעה שכנגד (11/7/11) ועד למועד התשלום המלא בפועל. לאחר ששקלתי ולאור התנהלות הנתבע 2 אשר דחה הדיון על מנת להגיש תביעה שכנגד אותה הגיש רק 10 ימים טרם הדיון – לא מצאתי לעשות צו להוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ