אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התקבל ערעור התביעה הצבאית על קולת העונש בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת

התקבל ערעור התביעה הצבאית על קולת העונש בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת

תאריך פרסום : 22/12/2008 | גרסת הדפסה
עד"י
בית הדין הצבאי לערעורים באזור יהודה והשומרון
3932-08,4344-08
07/12/2008
בפני השופט:
אל"ם אהרון משניות

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד רס"ן שרית שמר
הנתבע:
עומר מחמוד מטר מטר ת"ז 988980421
עו"ד פאדי קוואסמה
פסק-דין

א. כללי

בפתח הדברים, ובהמשך להודעת הסנגורים בדיון הקודם כי ההגנה חוזרת בה מהערעור על הכרעת הדין, במסגרת הסדר טווחים שהושג בין הצדדים, אני מורה על מחיקת ערעור ההגנה. לפיכך, פסק דין זה יעסוק בסופו של דבר בערעור התביעה על קולת העונש, כאשר הצדדים הגבילו את עצמם למסגרת טווחים מוסכמת, כפי שיפורט בהמשך.

המשיב שימש בעבר כשר האוצר בממשלת החמא"ס, ונעצר לפני כשנתיים ומחצה, ביחד עם עוד חברי פרלמנט ושרי קבינט שפעלו מטעם החמא"ס. משפטו התנהל בהוכחות בבימ"ש שומרון, ובהכרעת דין מפורטת מיום 03/08/08, החליט כב' השופט רס"ן אחסאן חלבי, להרשיע את המשיב בעבירות של חברות, פעילות ונשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת, אשר יוחסו לו בכתב אישום מתוקן. בו ביום נגזר עונשו של המשיב ל-50 חודשי מאסר, אשר 26 מתוכם לריצוי בפועל החל מיום מעצרו, ויתרתם על תנאי למשך 4 שנים. בעקבות הפחתה מנהלית, שוחרר המשיב בו ביום ממאסרו, לאחר שהתברר כי סיים למעשה לרצות את עונש המאסר בפועל בניכוי אותו קיצור מנהלי, ובטרם היה סיפק בידי התביעה לעתור להארכת מעצרו. בקשת התביעה למעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים בערכאת הערעור נדונה כאשר המשיב היה משוחרר מזה שבועות אחדים, והוחלט לבסוף לשחררו בערבות כספית. לא למותר לציין כי על אף היותו משוחרר, הקפיד המשיב להתייצב לכל דיון בעניינו.

השופט הנכבד קמא ציין בנימוקי גזר הדין כי לא מצא לשקול לחובתו של המשיב את פעילותו בחמא"ס בתקופה שלפני המועדים הנזכרים בכתב האישום הנוכחי, מפני שבגין פעילות זו הוגש כתב אישום נפרד שעדיין מתנהל בבימ"ש שומרון. השופט ציין עוד כי מינויו של המשיב לתפקיד שר האוצר לא נבע ממידת בכירותו בחמא"ס אלא ממידת מומחיותו בעניין הכלכלה הפלסטינית, בהיותו פרופסור לכלכלה ומומחה בעל שם בתחום זה. כן ראה השופט לשקול לזכותו של המשיב את העובדה שבעבר היה עצור בעבירות דומות, בהסתמך על חומר ראיות דומה לזה שהיה לתביעה ביחס לכתב האישום הנוכחי, והוחלט בסופו של דבר לשחררו.

ב. טענות הצדדים

בתחילה שני הצדדים הגישו ערעור, כאשר התביעה ערערה על קולת העונש וההגנה ערערה על הכרעת הדין. כאמור, התנהלו מגעים בין הצדדים, ובסופם הגיעו הצדדים להסדר ביניהם, ולפיו התביעה תגביל את עתירתה להחמרה של 16 חודשי מאסר בפועל, בנוסף לעונש שנגזר בבימ"ש קמא ובנוסף לימי מעצרו בתיק הקודם שהוגש נגדו וטרם הסתיים, ואילו ההגנה תחזור בה מהערעור על הכרעת הדין, ותבקש כי בית המשפט יימנע מלהורות על החזרתו של המשיב לכלא. הצדדים ציינו כי ההסדר ביניהם הוא הסדר כולל ביחס לכל ההליכים שנוהלו נגד המשיב, ואני רואה לשבח את הצדדים על שהשכילו להגיע להסכמה האמורה. מובן כי ב"כ הצדדים הגבילו עצמם בטיעוניהם למסגרת הענישה שהוסכמה ביניהם.

 כאמור, ערעור התביעה נסב על קולת העונש. נקודת המוצא של התביעה היא העונש שנגזר על חבר פרלמנט אחר, וואיל אלחוסיני, אשר בימ"ש זה קיבל את ערעור התביעה על הכרעת הדין ועל העונש, והעמיד את עונשו, לאחר שהורשע בחברות, פעילות ונשיאת משרה, על חמש שנות מאסר, ששלוש וחצי מתוכן לריצוי בפועל והיתר על תנאי (עד"י 3283,3514/08). ראוי לציין כי פסק הדין בעניין אלחוסיני ניתן לאחר שהסתיים משפטו של המשיב בבימ"ש קמא. בכל אופן, לטענת התביעה רמת הענישה שנקבעה בעניין אלחוסיני, מחייבת החמרה בעונשו של המשיב נוכח מעמדו הבכיר יותר, בהיותו חבר בקבינט, תוך יישום העיקרון שנקבע שם כי מידת העונש נגזרת ממידת הבכירות בהתאחדות האסורה. לכן גם לאחר שמתחשבים בכל שיקולי הקולא, לרבות העובדה שמינויו היה על בסיס מקצועי, ולרבות העובדה שהמשיב משוחרר כבר מזה חודשים אחדים, עדיין ראוי שהעונש שייגזר עליו יהיה חמור יותר מעונשו של אלחוסיני, ולכן עותרת התביעה לעונש כולל של 45 חודשי מאסר בפועל, דהיינו החמרה של 16 חודשים בעונש שנגזר בבימ"ש קמא (בהתחשב בשלושת חודשי מעצרו בתיק הקודם).

לעומת זאת, הסנגור טען כי אין מקום להחמיר בעונשו של המשיב, נוכח הנסיבות המיוחדות בתיק זה שאינן קיימות בעניינם של חברי פרלמנט או קבינט אחרים. הסנגור ציין בעיקר את העובדה שהמשיב היה עצור בגין התיק הקודם, ושוחרר ממעצרו בתנאים מגבילים, לאחר שכבר נבחר לפרלמנט, ולכן יכול היה להסיק שאין פגם במעשיו. הסנגור ציין עוד כי המשיב מונה לתפקיד שר האוצר על רקע כישוריו המקצועיים, ואין במינוי זה כדי ללמד על בכירותו בארגון החמא"ס. במיוחד אמורים הדברים כאשר בפועל המשיב כיהן בתפקיד תקופה קצרה בלבד, שהרי נעצר בסוף יוני 2006, והתפטר ביחד עם ממשלת החמא"ס במארס 2007.

יתירה מזו, עם שחרורו לאחר שהסתיים משפטו, מיהר המשיב והגיש את התפטרותו מתנועת הרפורמה והשינוי, ולדברי הסנגור יש בכך כדי ללמד על חרטתו ועל הלקח שלמד. הסנגור הוסיף וטען כי היו קשיים ראייתיים מסוימים בעניינו של המשיב, שלא ניתן להם מענה מספק בפסק הדין של בימ"ש קמא, ומעבר לכל השיקולים הללו, ראוי לשקול את העובדה שהוא משוחרר כבר מזה תקופה ארוכה, וכבר נפסק כי לא בנקל יש להשיב אל מאחורי סורג ובריח את מי שמהלך חופשי, לאחר שסיים לרצות את העונש שנגזר עליו בערכאה  קמא. מכלול השיקולים הללו מוביל, לטענת הסנגור, לכך שאין מקום להחמיר בעונש המאסר בפועל שנגזר על המשיב.

באופן חריג, הסכמתי לאפשר גם למשיב לומר את דברו, ושמעתי בקשב רב את דבריו. המשיב סקר בפני את פרטי השכלתו ואת הניסיון המקצועי שלו, אשר הביא לכך ששימש כיועץ לגופים רבים בתחום מומחיותו. המשיב שב והדגיש כי פעל בתחום מומחיותו המקצועית בלבד, וכי סבר שפעילותו לגיטימית. חיזוק לסברתו קיבל המשיב מכך שזכה למענה ענייני לבקשתו להיפגש עם מי שהיה שר האוצר בישראל באותם ימים. המשיב ציין עוד כי התפטר מהרשימה שבה נבחר עם שחרורו ממאסרו, ולבסוף ציין כי הוא מטפל באמו החולה, וביקש כי לא אחמיר עמו בעונש המאסר.

ג. דיון

הנה כי כן ניצבים זה מול זה שיקולי הקולא ושיקולי החומרה, שבאי כוח הצדדים היטיבו לפרטם, ובית המשפט נדרש לאזן בין השיקולים השונים, והמלאכה אינה קלה. אכן, אין חולק על כישוריו המקצועיים של המשיב, ופעילותו לקידום הכלכלה הפלסטינית ראויה לשבח. ברם משהמשיב צירף את עצמו ורתם את ניסיונו העשיר למען תנועת החמא"ס, הוא הפך עצמו למי שתרם ביודעין לחיזוק מעמדו של ארגון רצחני זה, על כל המשתמע מכך.

אמנם ציינתי בהחלטת המעצר כי "... לא על נקלה ימהר בית המשפט להשיב לבית הכלא ולהושיב מאחורי סורג ובריח אדם שכבר ריצה העונש שנגזר עליו בערכאה הראשונה. אולם, מקום שהעונש שהוטל מחטיא לחלוטין את מטרת הענישה לא ימנע בית-המשפט מלהורות כן..." (רע"פ 10517/04   אברהם אסייג נ' מדינת ישראל, תק-על 2004(4), 1732, 1733). נראה לי כי למרות כל שיקולי הקולא, נוכח מעמדו הבכיר של המשיב ותרומתו הרבה לתנועת החמא"ס, גם אם בפעילות בעלת אופי אזרחי, העונש שגזר בימ"ש קמא אינו יכול לעמוד והוא עלול להחטיא את מטרות הענישה. לכן, אין מנוס מהחמרה עם המשיב, גם ברכיב המאסר בפועל.

עם זאת, בבואי לשקול את מידת ההחמרה, סברתי כי יש לתת משקל ממשי לנסיבות הקולא שפורטו ע"י הסנגור. אכן צודקת התביעה באמרה כי נקודת המוצא צריכה להיות פסק הדין שניתן בעניין אלחוסיני (לעניין זה ראו את פסק הדין שניתן לאחרונה בעד"י 4874/08 בעניין אלקאדי). אולם עניינו של המשיב שלפנינו שונה מעניינו של אלחוסיני בשתי נקודות בולטות, שהוזכרו למעשה בטיעוני הסנגור: הנקודה האחת, עניינה בכך שהמשיב סיים זה מכבר לרצות את העונש שנגזר עליו בבימ"ש קמא, והוא מהלך חופשי כבר חמשה חודשים ויותר.

אמנם המשיב סיים את ריצוי עונשו מוקדם מהצפוי בעקבות הפחתה מנהלית, ובטרם היה סיפק בידי התביעה לבקש את המשך מעצרו עד להכרעה בערעור, אולם כפי שציינתי לעיל, רק במקרים נדירים ובנסיבות מיוחדות, יורה בימ"ש על החזרתו אל מאחורי סורג ובריח של מי שסיים כבר לרצות את העונש שנגזר עליו בערכאה הדיונית. כאמור, בעניינו של המשיב באתי לכלל מסקנה כי נוכח רמת הענישה שנקבעה בעניין אלחוסיני, הותרת עונשו של המשיב על כנו עלולה לשדר מסר שגוי אודות מידת החומרה במעשיו, וכתוצאה מכך, להחטיא את מטרות הענישה. אולם ההחלטה להחמיר בעונש אין משמעה מיצוי הדין עם המשיב, וכידוע אין דרכה של ערכאת הערעור למצות את הדין עם הנדונים בפניה. במיוחד אמורים הדברים כאשר עסקינן במי שסיים לרצות את העונש שנגזר עליו, ואף מיהר להגיש את התפטרותו מההתאחדות האסורה, לאחר שחרורו ממאסר.

הנקודה השנייה היא תחושתו הסובייקטיבית של המשיב כי אין פגם במעשיו, שניתן היה למצוא לה בסיס כלשהו בהתנהלות רשויות המדינה כלפיו, הן בשל העובדה שהוחלט על שחרורו ממעצר, לאחר שכבר נבחר לפרלמנט הפלסטיני, מבלי שניתן לכך ביטוי בתנאים המגבילים שנקבעו לשחרורו, והן בכך שפנייה של המשיב לאחר שמונה לשר אוצר, להיפגש עם שר האוצר הישראלי, לא נדחתה על הסף. אמנם נקבע כבר כי ככלל, אין בעמדת המדינה ביחס להשתתפות החמא"ס בבחירות כדי לשמש בסיס לטענה של הגנה מן הצדק, אולם ניתן להתחשב בכך בגזירת העונש, ונדרשת בדיקה פרטנית של הנסיבות בכל מקרה ומקרה. בענייננו, אני סבור כאמור כי היה בסיס לתחושותיו של המשיב  בשל הטעמים שפורטו לעיל, ולכן ראיתי לתת לכך משקל ממשי לקולא.

ד. סוף דבר

בסופו של יום, החלטתי כי האיזון בין השיקולים השונים שפירטתי מחייב החמרה מתונה יחסית בעונש המאסר בפועל, בצד הוספת רכיב משמעותי של קנס כספי, בכדי שתמהיל הענישה הכולל, ישדר את המסר הראוי אודות חומרת המעשים שבהם הורשע המשיב. לפיכך, ערעור התביעה על קולת העונש מתקבל, ולעונש המאסר שגזר בימ"ש קמא, יתווספו 8 חודשי מאסר בפועל, אשר מהם ינוכו ימי מעצרו בגין התיק הנוסף שטרם הסתיים (1898/06). כמו כן, אני גוזר על המשיב קנס כספי בסך 30,000 ש"ח, אשר יחולט מהערבות שהופקדה על ידו כתנאי לשחרורו. אין שינוי ברכיב המאסר על תנאי והוא נותר כקביעת בימ"ש קמא.

בשולי הדברים אני מבקש לציין כי ההסכמה בין הצדדים מתייחסת למעשה גם לתיק שעודנו תלוי ועומד נגד המשיב בבימ"ש שומרון, אף שלא ניתן היה לתת לכך ביטוי בפסק דין זה. לכן יועבר עותק מפסק הדין לנשיא בימ"ש שומרון להמשך טיפולו בסיום התיק הנוסף בהקדם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ