אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התקבלה תביעה לתשלום דמי תיווך- ההתחייבות לא נחתמה תחת עושק וכפייה

התקבלה תביעה לתשלום דמי תיווך- ההתחייבות לא נחתמה תחת עושק וכפייה

תאריך פרסום : 28/09/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום ראשון לציון
3945-07
25/09/2008
בפני השופט:
יעל בלכר

- נגד -
התובע:
דדבייב ודים ("מגדלי ישראל" )
עו"ד צילר יאיר
הנתבע:
מזרחי כוכבה
עו"ד מיכאלי אילנית
פסק-דין

עובדות העניין

1.             1.             בפני תביעה לתשלום דמי תיווך.

2.             2.             הנתבעת חתמה ביום 8/7/07 במשרדי התובע על "הזמנת תיווך - התחייבות" לתשלום דמי-תיווך לתובע, בקשר למכירת דירה ברחוב בר-אילן בבת-ים (" ההתחייבות"). באותו מועד נחתם במשרדי התובע זכרון דברים למכירת הדירה בין הנתבעת ובעלה (" המוכרים") לבין מר ורדינקוב (" הקונה"), בתמורה ל- 867,000 ש"ח. בעת החתימה על זכרון הדברים, מסר הקונה לנתבעת שיק על סך 5,000 ש"ח על חשבון התמורה המוסכמת (" זכרון הדברים" ו" השיק", בהתאמה).

3.             3.             הנתבעת ציינה בהתחייבות בכתב ידה: " אנו מוכרים את דירתנו בסכום של 867,000 ש"ח מתוך סכום זה ישולם דמי תיווך בסך של 21,000 ש"ח... לאחר תשלום למתווך ישאר 846,000 ש"ח".

4.             4.             הצדדים חתמו על חוזה מכר מיום 30/7/07 (" הסכם המכר"). התמורה המוסכמת לפי חוזה המכר גבוהה ב- 4,000 ש"ח, מהסכום שנקוב בזכרון הדברים, ועומדת על סך של 871,000 ש"ח.

5.             5.             חתימת הסכם המכר נעשתה כשלושה שבועות לאחר חתימת זכרון הדברים, במשרד עוה"ד של הקונה. במעמד החתימה נכחו גם עוה"ד של המוכרים ובתם, שהיא עורכת דין במקצועה, וכן התובע. אין מחלוקת כי במעמד החתימה ביקשה הנתבעת לעדכן את התמורה בהשוואה לסכום שסוכם בזכרון הדברים. הצדדים באו בדברים והוסכם לבסוף, על תוספת של 4,000 ש"ח לתמורה.

אין מחלוקת כי התובע היה מעורב במחלוקת זו ובפשרה שהושגה, והוא שהודיע למוכרים על הסכמת הקונה לשלם סך נוסף של 4,000 ש"ח (ראו עדות בתם של המוכרים עמ' 12 ש' 14-13, התובע עמ' 7 ש' 25-27, הקונה עמ' 9 ש' 5-10).

יצוין כי הסכום הנתבע על ידי התובע כשכר תיווך, לא שונה בעקבות תוספת המחיר. דהיינו: התובע תובע 21,000 ש"ח, הגם שבידי המוכרים נותר סך של למעלה מ- 846,000 ש"ח.

טענות הצדדים וראיותיהם

6.             6.             הנתבעת מודה שחתמה על ההתחייבות לתשלום דמי תיווך, אך טוענת כי זו נחתמה בנסיבות של כפיה ועושק וכי בוטלה על ידה, כבר למחרת החתימה. לטענתה, הסכימה לחתום רק לאחר שהופעל עליה לחץ ורק לאחר שהתובע הבטיח כי אין מניעה לבטל את ההתחייבות לתשלום דמי תיווך בכל עת (סעיף 8 לתצהיר). לאחר שחתמה על ההתחייבות, יצר התובע קשר עם הקונה והזמינו למשרדו. בינתיים, המציא לה התובע זכרון דברים מודפס והורה לה איך והיכן למלא אותו בכתב-ידה (סעיף 9 לתצהיר). הקונה הגיע, נחתם זכרון הדברים וניתן שיק מקדמה.

7.             7.             הנתבעת טוענת כי ביטלה את ההתחייבות לתשלום דמי תיווך כמו גם את זכרון הדברים, והחזירה לתובע את השיק שקיבלה מהקונה על חשבון התמורה. הביטול נעשה באופן שהנתבעת התייצבה במשרדי המתווך למחרת בבוקר, והודיעה לו שהכל מבוטל. לתצהירה צירפה הנתבעת העתק צילומי מזכרון הדברים, שעליו סימנה: "בוטל" "אוחזר" (צ"ל: "הוחזר") וכן העתק השיק עליו סומן "איקס" ונכתב: "בוטל" "אוחזר" (צ"ל: "הוחזר"). את השיק המבוטל החזירה, לפי הטענה, באותו מעמד לתובע. לטענתה, לא קיבלה מהתובע העתק מההתחייבות לתשלום דמי תיווך עליה חתמה. לכן לא סימנה גם עליה, שבוטלה. אולם כאמור, היא אמרה לתובע שהכל מבוטל (סעיפים 10-11 לתצהיר הנתבעת).

8.             8.             בעלה של הנתבעת נכח בעת החתימה על ההתחייבות וזכרון הדברים, במעמד הביטול הנטען למחרת היום במשרדי התובע, ונכח גם בחתימת הסכם המכר. השניים הגישו תצהירים זהים, בשינויים המחויבים.

9.             9.             מטעם הנתבעת הוגש גם תצהיר בתה, עו"ד מזרחי. לפי תצהירה, אמה ספרה לה על ביטולה של ההתחייבות לתשלום דמי תיווך, בסמוך לאחר הביטול. כמו כן, התובע התקשר אליה על מנת שתשכנע את הוריה לבצע את העסקה. אמה (הנתבעת) עמדה על כך שביטלה את ההתחייבות והיא עומדת בסירובה ליצור קשר עם התובע או לכרות עסקה עם הקונה שייצג, וכך הודיעה היא לתובע.

10.         10.         התובע מכחיש קיומם של כל לחץ או כפיה. התובע מכחיש גם כי ההתחייבות לתשלום דמי תיווך בוטלה. כן מכחיש הוא כי הנתבעת הודיעה לו שזכרון הדברים בוטל, כי נמסר לו העתק של זכרון הדברים המבוטל או של השיק המבוטל. לטענתו, ההיפך הוא הנכון, המוכרים מכרו את הדירה לאותו קונה שהביא, ואשר עמו חתמו על זכרון דברים.

11.         11.         אין מחלוקת שהשיק לא נפדה, אך לטענתו של התובע, השיק לא נמסר לו על ידי הנתבעת, אלא הוחזר ישירות לקונה במעמד חתימת הסכם המכר, כנגד התשלום הראשון לפי ההסכם. עוד טען כי לא ערך ולא כתב את זכרון הדברים, אלא הנתבעת כתבה אותו. את זכרון הדברים הביא הקונה (עמ' 7 ש' 2 ואילך). העיכוב שחל בחתימה על הסכם המכר נבע לטענתו, מכך שהמוכרים לא רצו לחתום בגלל החגים (תשעה באב), שאז לטענתם, כאנשים שומרי מסורת, אסור לחתום על חוזים. לצורך זירוז החתימה ותיאום המועד היה בקשר עם הנתבעת, עם בתה ועם עורך דינם של המוכרים, עו"ד שוורץ (שם, ש' 11 ואילך ובמיוחד ש' 16-18, ש' 32. כן בעמ' 8 ש' 1-5).


עדות הקונה

12.         12.         הקונה, מר ורדניקוב, זומן ע"י הנתבעת להעיד, ללא תצהיר. הקונה אישר שהגיע למשרדו של התובע דרך חברו, שעבד שם. את הדירה הראה לו התובע, או גם התובע (עמ' 9 ש' 12-13). את זכרון הדברים לפגישה עם המוכרים במשרד התובע הביא עמו הוא עצמו. למשרד התובע הגיע לאחר שהתובע התקשר ואמר שניתן לסגור עסקה (עמ' 9 ש' ש' 14, ש' 22-23). את טופס זכרון הדברים קיבל בעבר מעורכת הדין שלו. אין זו פעם ראשונה שהוא קונה או מוכר דירה וקודם לרכישה זו, מכר את דירתו (עמ' 9 ש' 24 ואילך, עמ' 10 ש' 5-8). לדבריו, הנתבעת שוחחה עם בתה בטלפון טרם החתימה על זכרון הדברים (עמ' 10 ש' 32).

13.         13.         אשר לחתימה על הסכם המכר שנערכה במשרד עורך דינו, העיד הקונה כי למרות שסוכם המחיר בזכרון הדברים, הנתבעת ביקשה במעמד החתימה, סכום גבוה יותר. הוא סרב ורצה ללכת, אולם התובע הציע שהקונה ישלם סך נוסף של 4,000 ש"ח בלבד, באופן שסכום זה ינוכה מדמי התיווך שהגיעו לו מן הקונה. הקונה והמוכרים הסכימו, וכך נסללה הדרך לחתימה על הסכם המכר (עמ' 9 ש' 5-10).  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ