אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התפרצות למקום מגורים, נסיון לגניבה ותקיפה תוך בקורת על נקיטת קו ההגנה בו בחר הנאשם

התפרצות למקום מגורים, נסיון לגניבה ותקיפה תוך בקורת על נקיטת קו ההגנה בו בחר הנאשם

תאריך פרסום : 05/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
24549-12-11
04/07/2012
בפני השופט:
אדריס נעמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יואב דניאל
הנתבע:
ז.ח. (עציר)
עו"ד בני הראל
גזר דין

רקע

1.         הנאשם הורשע, בתום שמיעת הוכחות, בביצוע עבירות של התפרצות למקום מגורים, ניסיון לגניבה ותקיפה. כך לאחר שבהכרעת הדין נקבע כי ביום 11/12/11, בשעות הבוקר, התפרץ הנאשם לבית בצפת בו גרה המתלוננת - ח.י. - בשעה שזו שהתה במקלחת וניסה לגנוב את מכשיר הפלאפון שלה. עוד נקבע כי לאחר שיצאה מהמקלחת והבחינה בנאשם, התעמתה עימו; נעלה את הדלת; והודיעה לו כי בכוונתה להתקשר למשטרה. או אז דחף אותה הנאשם ונמלט מהמקום.

2.         בתוך כך ובמסגרת הכרעת הדין נדחתה מכל וכל טענת ההגנה שהעלה הנאשם, לפיה הגיע לביתה של המתלוננת לצורך קבלת שירותי מין ממנה - לא בפעם הראשונה - וכי הסיבה להגשת התלונה מלכתחילה הייתה נעוצה ברצונה של המתלוננת לנקום בו על שלא שילם לה על השירותים הנ"ל. טענה זו נדחתה, כאמור, לאחר שנקבע כי אין לתת אמון בגרסת הנאשם, אשר לא רק שלא נתמכה בדבר אלא שנסתרה מתוכה ומחוצה לה; לא נמצאה הגיונית; ונקבע לגביה כי היא אינה מהימנה ומעבר לכך - מופרכת.

טענות הצדדים

3.         בפתח טיעוניו לעונש ביקש ב"כ המאשימה להביא בחשבון את העובדה כי הרשעת הנאשם באה לאחר שמיעת הוכחות, וכי הגם שמדובר בזכות שבדין, הרי שלאחר שנמצא אשם, לא יוכל לזכות בהתחשבות לה זכאים מי שהודו וחסכו זמן שיפוטי יקר. בעניין זה ביקש לשקול לחובת הנאשם את התנהלותו במהלך החקירה ובמהלך ניהול התיק, וכן את הפגיעה הכפולה שנפגעה המתלוננת ממעשיו, כאשר לא רק שהייתה עדה בזמן אמת לפריצתו לביתה, אלא שבהמשך נאלצה גם להגן על שמה הטוב מפני טענותיו הכוזבות. במסגרת הצהרת נפגעת עבירה שהוגשה מטעמה, ציינה המתלוננת כי המתואר פגע בה, בפרטיותה ובשמה הטוב, כמו גם בהוריה המבוגרים אשר מאז המקרה סובלים מפחדים ומסרבים להישאר לבד בביתם.

בצד האמור תיאר ב"כ המאשימה בפירוט רב את עברו הפלילי יוצא הדופן של הנאשם, המשתרע על פני למעלה מ-40 שנה וכולל הרשעות בלא פחות מ-185 תיקי חקירה במגוון עבירות - חלק נכבד מהן בעבירות רכוש. עוד ציין כי כל הניסיונות להוביל לשיקומו של הנאשם ולהשיבו לדרך המלך עלו בתוהו, וכי כל דרכי הענישה שנוסו, כשלו. בסופו של יום הוטלו על הנאשם למעלה מ-20 מאסרים בפועל, רובם ממושכים, אך גם אלה לא הניאו אותו מלשוב לסורו פעם אחר פעם, גם בהיותו אסיר ברישיון. בתוך כך הובהר כי הזמן היחיד בו "חדל" הנאשם ממעשיו, היה בעת שריצה את עונשי המאסר הנזכרים. נוכח המתואר, טען, אין אלא להסיק כי מערכת אכיפת החוק כשלה בתפקידה להגן על הציבור מפניו של הנאשם ועל כן לא נותר אלא להחמיר בעונשו על מנת שלכל הפחות יורחק מקרב הציבור לתקופה ממושכת. בסיכום ביקש איפוא להטיל על הנאשם מאסר ממושך בפועל, אשר יהלום את חומרת העבירות ואת הפרופיל הפלילי של הנאשם, וכן להפעיל במצטבר את המאסרים המותנים התלויים ועומדים לחובתו, ולהטיל עליו מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלוננת.

4.         מנגד ביקש הסנגור להתחשב בנסיבות המקרה ובנסיבותיו המיוחדות של הנאשם. אשר לנסיבות המקרה הזכיר כי בסופו של יום לא לקח הנאשם דבר מן הדירה; לא גרם כל נזק לרכוש; ותקיפתו את המתלוננת הסתכמה לכל היותר בהזזתה מדרכו. אשר לנסיבותיו של הנאשם ביקש להדגיש כי הנ"ל מוכר כנכה בשיעור 100% על רקע נפשי, וכי סבל משך כל חייו מבעיות נפשיות שהצריכו טיפול פסיכיאטרי קבוע. עוד הדגיש כי על אף עברו הפלילי, הרי שמעולם לא ניתנה לו הזדמנות אמיתית לשיקום, לאחר שלא נמצאה כל מסגרת טיפולית מתאימה לבעיותיו. בנוסף טען כי קבלת בקשתה של המאשימה והפעלתם במצטבר של המאסרים המותנים (האחד בן 24 חודשים, השני בן 6 חודשים) תוליך לתוצאה אבסורדית אשר תחטא לרמת הענישה הנוהגת. לבסוף טען כי דברי המתלוננת במסגרת ההצהרה שהגישה לא נשמעו מפיה קודם לכן, אף לא הוכח כי נגרמו לה אי אלו נזקים המצריכים טיפול. לדבריו, מטרת ההצהרה הייתה להוסיף מסמרים לארון הקבורה של הנאשם.

בסיכום ביקש איפוא להקל בעונשו של הנאשם.

דיון והכרעה

5.         ספק אם יש צורך להכביר מילים אודות חומרתן של עבירות הרכוש והצורך להילחם בהן (ראו למשל רע"פ 1708/08 לוי נ' מדינת ישראל, תק-על 2008(1), 3448 (להלן: "עניין לוי"); רע"פ 1020/09 זיתון נ' מדינת ישראל, ניתן ביום 18/2/09, פורסם ב"נבו" (להלן: "עניין זיתון"); וע"פ (מחוזי-נצרת) 1174/06 בישר נ' מדינת ישראל, תק-מח 2006(3), 1416).

עבירות הרכוש טומנות בחובן, מעצם טבען, פגיעה קשה בתחושת הביטחון של הציבור והפרט, כאשר התפרצות לביתו של אדם כמוה כחדירה למבצרו. או אז מתערערת ההגנה שביתו של אדם מספק לו, ועוגמת הנפש הנגרמת לו עקב כך, אין כלים לכמתה (השוו בש"פ 3453/05 אברג'יל נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(2), 1047).

6.         בנוסף אסור לשכוח כי עבירות כגון דא עלולות להתפתח באופן בלתי צפוי ולקבל תפנית אלימה, ויפים הדברים שנאמרו בעניין זה בת"פ (מחוזי-באר-שבע) 8037/05 מדינת ישראל נ' נעים, תק-מח 2005(3), 5818, 5819 (בשינויים המחויבים, שכן שם הורשע הנאשם גם בניסיון לשוד):

"דומה, כי מקרה זה שב וממחיש, עד כמה עבירת התפרצות לדירה - אשר, וכנראה, מחמת נפוצותה, כדי עשרות או מאות שכמותה מידי יום ולילה ברחבי הארץ, נתפסת היא כבר כעבירה "נדושה"; ומכאן, אולי, גם ההתייחסות אליה, כלא מן החמורות במיוחד - הינה, חמורה ביותר, נוכח סכנת ההתפתחויות העלולות להיות כרוכות בה ואשר חורגות בחומרתן מעבר לתוצאות ממוניות, גרידא, אשר להן כיוון אף העבריין המתפרץ, מעיקרא.

לא בכדי תוארה, בפסיקה, לא אחת, התפרצות לדירתו של אדם, כחדירה למבצרו - וליתר דיוק, למה שדימה כי הינו מבצרו - אשר בו אמור הוא לחוש בטוח ומוגן. והינה, מתברר כי עד שם הגיעתו יד העבריין המבקש להתנכל לרכושו, וכבר אין עוד ביתו מבצרו המוגן. במצב זה עלולות התגובות מצד בעל הדירה, המוצא עצמו לפתע עם או מול פורץ בתוך דירתו/מבצרו, להיות שונות. יש ובעל הדירה מתכנס בתוך עצמו, מתוך פחד בן יבולע גם לגופו, ולכן מניח הוא לפורץ לעשות בדירה כאוות נפשו וכבתוך שלו, בבחינת (ולהבדיל מכוונת המקור) 'תן לי הנפש, והרכוש קח לך' (בראשית, יד', 21); ויש אשר - וניתן להבין זאת, מטבעו של אדם - מתקשה הוא להשלים עם החדירה לפרטיותו, ומבקש הוא לעצור בעד אותו עבריין מלשים יד על רכושו או, לפחות, למנוע את הימלטותו מיד החוק; ולעיתים, ובאורח בלתי נמנע, כרוך הדבר גם במגע אלים עם הפורץ - דוגמת המקרה דנן - ואף אם מגע אלים זה מתפתח עקב 'מצוקה' שאליה נקלע הפורץ אשר, ובבקשו, בכל מחיר, להימלט מיד החוק, נוקט בפרץ אלימות, תוך הוספת פשע על פשע. כן, מוכרים אף מקרים קיצוניים חריגים שהסתיימו אף בקיפוח חיי אדם - אם של בעל הדירה עצמו (גם אם ללא כוונה תחילה) ואם של הפורץ עצמו, מחמת תגובה חריגה ובלתי שקולה מצד בעל הדירה. כך או אחרת, במצבים כאלה, התוצאות עלולות להיות הרות אסון ומעבר לתוצאות ממוניות, גרידא, כאמור; ואין צריך לומר, כי הגורם המכריע לתוצאות אפשריות שכאלה הוא העבריין הפורץ, ועליו ליטול, מראש, בחשבון אפשרות התרחשותן - על כל המשתמע מכך." (ההדגשות אינן במקור).

7.         נזכור כי בענייננו אכן פגש הנאשם במתלוננת בשעת הפריצה, והעובדה שבסופו של דבר הסתיים האירוע כפי שהסתיים, וללא גרימת נזק פיזי רציני, אינה מורידה מרמת הסיכון שהתלוותה למפגש זה, ואשר בקלות יכול היה להסתיים בדרך אחרת.

8.         בהתאם נקבע גם הצורך להחמיר עם מבצעי עבירות הרכוש ולהרחיקם מן החברה, וראו הדברים שנאמרו בהקשר זה בעניין לוי הנזכר:

"ראוי כי פורצים או פורצים בפוטנציה יידעו כי עלולים הם למצוא עצמם, משיילכדו, מאחורי סורג ובריח - כדי לפטור מעונשם, ולו לתקופת מה, את הציבור."

יפים הדברים ביתר שאת כאשר מדובר בעבריין רצידיביסט:

"בית משפט זה עמד לא אחת על הצורך להחמיר בענישתם של עבריינים הפוגעים ברכוש הציבור ובתחושת הביטחון שלו...

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ