אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התנהלות ההליכים בתביעות לוחמים עקב הפעילות הצבאית בקישון

התנהלות ההליכים בתביעות לוחמים עקב הפעילות הצבאית בקישון

תאריך פרסום : 16/10/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
972-00
11/10/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מיכאל עצמון ואח'
עו"ד קפלנסקי משה
הנתבע:
חיפה כימיקלים ואח'
החלטה

 

בפני מתבררות התביעות מטעם התובעים בתיקים אלו, כולם לוחמי צה"ל, הטוענים כי לקו במחלות שונות ממשפחת מחלות הסרטן עקב פעילות צבאית שבה נטלו חלק, במימי הקישון.

התובעים מבקשים כי ביהמ"ש יורה לנתבעים להגיש עדויות ראשיות בתצהירים, חוות דעת פרטניות וחוות דעת כלליות לפני תחילת העדת העדים מטעמם של התובעים.

לגבי סדר העדת עדי התביעה מבקשים התובעים כי תחילה יעידו המומחים מטעמם ורק לאחר מכן יעידו התובעים עצמם.

הנתבעים טוענים כי הם אינם צריכים להציג ראיותיהם כל עוד התובעים לא סיימו הבאת ראיותיהם וכי תהליך בדיקתם של התובעים ואיסוף החומר הרפואי נמצא במהלכו. הנתבעים מציעים כי ראשית ישמעו עדויותיהם של התובעים אשר לגביהם הושלם איסוף החומר וקיימות חוות דעת לגביהם מטעם הנתבעים וזאת לשם זירוז וייעול ההליכים בתיקים אלו. הנתבעים מציינים כי רק לאחר שיהיו בפניהם ראיות כל התובעים, לרבות מסמכים רפואיים, יוכלו הנתבעים לבדוק את הצורך ואת האפשרות להגיש חוות דעת כלליות, העוסקות בכלל הקבוצה של התובעים.

יצוין עוד, למען הרקע, כי הדיון שהתקים בפני היום היה בהמשכה של החלטה שניתנה ביום 15/7/07, שהיא החלטה בהמשך להחלטות קודמות רבות שניתנו בנוגע להליכים מקדמיים בתיקים אלו. יצוין עוד כי מדובר בארבע תביעות שבמסגרתן רוכזו מעל 90 תביעות של לוחמי צה"ל. הנתבעים צרפו צדדים רבים נוספים ובסה"כ קימים היום כ- 50 נתבעים וצדדים נוספים בתביעות שהדיון בהן אוחד. כל ההחלטות שכבר התקבלו התייחסו בעבר למורכבות המיוחדת של ניהול תביעות אלו ואין צורך לחזור על כל שנאמר והוחלט, ואושר ע"י בית המשפט העליון, בהחלטות קודמות.

דיון:

ככלל, ניהול משפט מחייב שמירה על שוויון בין הצדדים. בהתאם גם נקבעים סדרי דין זהים של הגשת ראיות לשני הצדדים במשפט, זאת כדי להקפיד על האיזון והשוויון בין הבאים בשעריו של ביהמ"ש. כלל זה מנחה את ביהמ"ש בבואו לשקול את בקשת התובעים. שיקול מרכזי בקביעת סדרי הדיון הוא ייעול הדיון וסיוע לקצרו. הדבר נכון בכל תביעה ובמיוחד בתביעות  מורכבות  מסוג זה. שיקולים אלה הם מבין השיקולים המנחים את ביהמ"ש כאשר נקבעים סדרי הדיון, הן בפרשת התביעה והןבפרשת ההגנה, הן לשלב הדיוני הנוכחי של בחינת הקשר הסיבתי במובנו הצר והן, ככל שיהיה בכך צורך, בהמשך. עם זאת, כל החלטה שתינתן היא בהתאם לדיני הראיות וסדרי הדין הנוהגים במשפט האזרחי.

סדר הבאת הראיות בהליך אזרחי קבוע בתקנה 158 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: התקנות). לפי הוראת תקנה 158, ראשון יביא את עדיו התובע, ולאחריו יישמעו עדי הנתבע. תקנה אחרת, תקנה 168 לתקנות, מסמיכה את בית המשפט להורות על הגשת תצהירי עדות קודם שיביא בעל דין עד בפני בית המשפט. התקנה קובעת כי בית המשפט רשאי לצוות, כי בניגוד לאמור בתקנה 158, יוגשו תצהירי התובע והנתבע באותו מועד. עם זאת, תקנה 168 אינה מאפשרת להורות על היפוך סדר הבאת הראיות ולכן לא ניתן להורות מכוחה שנתבע יגיש תצהיריו בטרם הוצגו עדויות התובע. לפי התקנות אין, בדרך כלל, הנתבע  מביא את ראיותיו כל עוד לא נסתיימו, בשלב הראשון, ראיותיו של בעל הדין שכנגד והוא הכריז ש"אלה עדיו", ורשאי הוא שלא להביא ראיות כלל.

ראה:

רע"א 3247/04 מוסך ישראל טורס בע"מ ואח' נ' אושר גדסי, תק-על 2004(2), 2381, עמ' 2382;

רע"א 4617/03 טמבור בע"מ ואח' נ' איתן אטיאס, תק-על 2003(2), 3269;

רע"א 6283/93 ד. דני חברה לבנין נ' מנהל מס ערך מוסף, פ"ד מח(1), 639, עמ' 642-643.

לביהמ"ש נתון שיקול דעת אם להורות מלכתחילה לשני בעלי הדין או רק לאחד מהם "להקדים ולהגיש תצהיר" של עדיהם. כמו כן, יש להניח כי במקום בו יידון המשפט במפוצל, באופן שתחילה תשמענה ראיות התובע ולאחר מכן, בהפרש זמן מתאים וסביר, תשמענה ראיות ההגנה, ייטה ביהמ"ש להורות - בגדר תקנות 143(5) ו- 168 לתקסד"א - שתחילה יקדים התובע ויגיש את תצהיריהם של העדים מטעמו ורק לאחר תום עדויות התביעה יקדים הנתבע ויגיש את תצהיריו של עדיו.

ראה:

רע"א 6283/93 ד. דני חברה לבנין נ' מנהל מס ערך מוסף, פ"ד מח(1), 639, עמ' 643-644;

א. גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה שביעית, תשס"ג - 2003), עמ'  259.

במסגרת פרשת ההוכחות מטעם כל צד - הכלל הוא שכל צד בוחר את סדר העדת עדיו. עם זאת מוסמך בית המשפט להתערב בסדר הבאת העדים באופן שבו ינוהל הדיון בצורה יעילה יותר, וככל שאין בכך פגיעה בזכויות הצדדים.

אוסיף עוד כי יש להבחין בין תצהירים ועדויות עובדתיות הנוגעים בתשתית העובדתית עליה מבוססת התביעה, ובעניין זה בנוגע לנסיבות חשיפתו הנטענת של כל אחד מהתובעים למי הקישון ונתוניו האישיים, לבין חוות דעת מומחים שעניינם שאלות כלליות בנוגע לטיב מי הקישון, חומרים שהוזרמו לקישון ומידת הסיכון שיש ממגע עם חומרים אלו וכד'. כאשר נקבע סדר הבאת עדים יש לעשות אבחנה בין סוגי עדויות אלו. 

אתיחס בראשונה לעדויות התובעים עצמם. במקרה זה, משנקבע כי על התובעים להוכיח ראשית את הקשר הסיבתי במובנו הצר, יש לסיים תחילה את שמיעת עדויות התובעים. אין זה נכון לאפשר לתובעים ולעדים מטעמם גם לדעת מראש את גרסאות ההגנה של הנתבעים, ובמיוחד כאשר קיימת אפשרות שחלק מעדויות ההגנה יכללו, בין היתר, עדויות של חוקרים או אנשים אחרים שהיו פעילים בזירת הקישון, במסגרת צבאית או אחרת, ושיכולים לסתור גרסאות עובדתיות של התובעים ועדים מטעמם בכל הנוגע לעצם שהייתם בקישון ואופן פעילותם בקישון או במקומות אחרים. אין גם מקום בשלב זה להורות לנתבעים וצדדים שלישיים להגיש תצהירי עדות ראשית מטעמם. כמו כן, איני סבור כי תהיה בהגשת תצהירי עדות ראשית מטעם הנתבעים וצדדים שלישיים משום תרומה חיובית לשלב זה של הדיון. יתר על כן, סבור אני כי הגשת תצהירי עדות ראשית מטעם הנתבעים וצדדים שלישיים בשלב זה של הדיון אף תכביד על הנתבעים וצדדים שלישיים בצורה משמעותית ובלתי נחוצה בשלב זה. תובע אינו נדרש לגרסת ההגנה כדי לספר לבית המשפט את נסיבות שהייתו בקישון וחשיפתו למימיו ואינו נזקק לגרסת הנתבעים כדי לספר על מחלות שלקה בהן. למעשה, גרסתו כבר נמסרה בתצהיר וככל שיעומת עם שאלות ועובדות שיוצגו בפניו חזקה כי ידע להשיב, תשובות שכולן מתיחסות לנסיבות חייו. עם זאת, וכדי שיוכל להתכונן לחקירתו ראוי הוא כי יונחו בפני בית המשפט קודם למועד עדותו חוות הדעת הפרטניות מטעם הנתבעים העוסקות בנתבע הספציפי והמתיחסות לטענותיו בדבר קשר סיבתי בין מחלתו לבין החשיפה למי הקישון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ